Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Televizoare TCL 8xx, 9xx: update, reglaje, probleme

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

ldpe

ldpe

Guru Member

• Grup: Senior Members
Avand in vedere ca cei care detinem aceasta marca suntem destul de multi sau exista doritori care cauta pareri eu spun ca merita sa avem un loc separat sa nu incurcam marcile si sa gasim mai rapid adresele ajutatoare .
Cum update de firmware nu catadicseste firma mama sa puna on line trebuie cautat manual.
Cu ajutorul lui @dennis_2005 am aflat adresa pentru tot ce apare nou dar cu mare atentie la seria in cauza https://xdaforums.co...4576005/page-16

Edited by ldpe, 07 December 2023 - 14:57.

raducanu969

raducanu969

Active Member

• Grup: Members
Salut

Am vazut ca se face o publicitate mare la acest brand. Cine are, ne poate spune cate ceva de Imagine, Sunet, Optimizare Soft, WEB, etc?

MMike

MMike

Guru Member

La asa publicitate, ar trebui doua topicuri, unul cu seriile 7 si altul cu seriile 8 si 9 care sunt miniled si la care setarile nu se potrivesc pentru cele non miniled.

balauru23

balauru23

Junior Member

Cineva la reviewurile de pe emag recomanda canalul TCL telegram pentru update.

ldpe

ldpe

Guru Member

"Cine are, ne poate spune cate ceva de Imagine, Sunet, Optimizare Soft, WEB, etc?"
Raportat la suma platita are foarte multe plusuri
Imagine foarte buna daca nu esti foarte pretentios, ma refer la negru de oled , desi eu nu vad cum poate fi un negru mai negru decat ce scoate 805 dupa calibrari cat de cat , luminozitate si contrast super, culorile naturale cu posibilitate de reglaj pana simti cum arde focul , la sunet nu sta foarte bine dar acceptabil , exista serie cu subwoofer incorporat care sigur au sunet mai bogat, mai amplu .
Cel putin seria 805 nu agata, merge rapid si cursiv pe netflix, disney+, procesorul este foarte rapid , misca sa spun asa cam ca o tableta buna , fara lag .
Fiind android sti cum sta de la telefoane , problema e la firmware care trebuie updatat manual cu un memory stick , nu e greu dar implica mai multe operatiuni decat din tv direct " no/yes/ok"

"recomanda canalul TCL telegram pentru update."
Testez azi si revin ...

Edited by ldpe, 07 December 2023 - 15:36.

MMike

MMike

Guru Member

@ldpe tu ca si initiator, ii poti modifica titlul si stergi seria 7 si poti adauga "miniled" ca sa se inteleaga clar. Oricum, de la TCL, miniled e reprezentativ.

ldpe

ldpe

Guru Member

"ii poti modifica titlul si stergi seria 7"
Au trecut minutele de posibilitate , numai daca ma ajuta un moderator de arie ...

freddy2017

freddy2017

Active Member

Salut deschiderea acestui topic și recomand postarea adresei de pe telegram pentru update.

audiofidell

audiofidell

Active Member

View Postraducanu969, on 07 decembrie 2023 - 15:22, said:

Salut

Am vazut ca se face o publicitate mare la acest brand. Cine are, ne poate spune cate ceva de Imagine, Sunet, Optimizare Soft, WEB, etc?
Din cauza publicitatii l am luat si eu, daca le am vazut bannerele in UEFA Champions League am zis ca nu sunt fitecine.

Am luat pentru parinti un 4k smart de 146cm. Prima impresie a fost proasta, am vrut sa il dau retur, nu imi place cum scaleaza posturile TV, nici cele HD nu imi place cum se vad. Dar poti sa te pui cu 150 de review uri favorabile pe emag? Partea de smart e ultraok, nimic de reprosat. Trecand peste, parintii multumiti, vin de la un Horizon 4k de 108cm care se cam albastrise in ultimul an. 146 cm si inca smart la 1300 lei chiar nu poti spune ca e o afacere proasta. Dar, daca era pentru mine, l as fi dat retur deoarece TV ul nu mi place deloc cum se prezinta. Horizonul albastrit vechi de 5,6 ani are imagine mai buna pe TV. Si nu numai scalarea scartaie, nici pe filmele 4k nu rupe norii.  Sunet foarte bun atat cat poate sa fie la un TV datorita unor boxe maricele.

Poate modelele mai rasarite dpdv tehnologic sunt ce trebuie, asta pe care l am luat este doar ieftin.

Edited by audiofidell, 07 December 2023 - 18:04.

calincosma

calincosma

Senior Member

Banuiesc ca ai tv oled ca tv principal, nu?

audiofidell

audiofidell

Active Member

View Postcalincosma, on 07 decembrie 2023 - 18:22, said:

Banuiesc ca ai tv oled ca tv principal, nu?
Am vrut sa specific cu ce il compar, am omis dar vad ca trebuia.

Nu, eu am un LG smart de 139 cm normal, vechi de 3 ani. Tocmai de aceea sunt dezamagit de diferente. Si repet, nu doar pe posturile TV. Unde la LG vezi filmari deosebit de frumoase, la celalalt aceleasi peisaje te lasa rece. Diferenta de calitate a imaginii este destul de sensibila chiar pe 4k, nu doar pe posturile TV unde diferenta este flagranta. Si unde, repet ce am spus in postarea trecuta, Horizonul 4k vechi de 5 sau 6 ani scaleaza incomparabil mai bine.

Oricum, intentia nu a fost de a generaliza, eu vorbesc de ce am cumparat eu si probabil ca a fost pus la promotia pe care am accesat o un TV cu un panel mai putin calitativ.

Edited by audiofidell, 07 December 2023 - 18:49.

calincosma

calincosma

Senior Member

Ce model e tcl-ul parintilor?

audiofidell

audiofidell

Active Member

Cred ca asta
https://www.emag.ro/.../pd/D8TW4LMBM/?

calincosma

calincosma

Senior Member

Mda, seria 6xxx. La diagonala asta, nu cred ca gaseai ceva mai ieftin (acum e aprox 1500 la ema.g).Oricum, dpmdv singurul avantaj (pe langa diagonala), e SO android.Btw, subiectul acestui tv este out of topic (ar fi trebuit sa fie cel putin seria 7xx).Daca era miniled, jucai in alta liga. :)

Edited by calincosma, 07 December 2023 - 19:36.

audiofidell

audiofidell

Active Member

Eu am raspuns initial colegului care a intrebat despre TCL de principiu. Da, acum e 1800 lei la emag si intr adevar, nimic de reprosat partii smart. Regret ca nu am luat un model de qled, 164 cm, 5 ani garantie la 2400 lei, ala cred ca nu avea cum sa fie prost. Dar si asta e ok, parintii nu sunt excesiv de pretentiosi.

freddy2017

freddy2017

Active Member

View Postaudiofidell, on 07 decembrie 2023 - 17:56, said:

Din cauza publicitatii l am luat si eu, daca le am vazut bannerele in UEFA Champions League am zis ca nu sunt fitecine.

Am luat pentru parinti un 4k smart de 146cm. Prima impresie a fost proasta, am vrut sa il dau retur, nu imi place cum scaleaza posturile TV, nici cele HD nu imi place cum se vad. Dar poti sa te pui cu 150 de review uri favorabile pe emag? Partea de smart e ultraok, nimic de reprosat. Trecand peste, parintii multumiti, vin de la un Horizon 4k de 108cm care se cam albastrise in ultimul an. 146 cm si inca smart la 1300 lei chiar nu poti spune ca e o afacere proasta. Dar, daca era pentru mine, l as fi dat retur deoarece TV ul nu mi place deloc cum se prezinta. Horizonul albastrit vechi de 5,6 ani are imagine mai buna pe TV. Si nu numai scalarea scartaie, nici pe filmele 4k nu rupe norii.  Sunet foarte bun atat cat poate sa fie la un TV datorita unor boxe maricele.

Poate modelele mai rasarite dpdv tehnologic sunt ce trebuie, asta pe care l am luat este doar ieftin.
Puteai sa le cumperi părinților tai, un mini-led, C805.Asa ceva trebuie comparat cu ce ai tu.Daca poți, da retur și ia C805.
Este greșit sa generalizam atribuire un calificativ unei mărci prin prisma calității produselor sale din gama de jos în condiția în care aceasta acea marca are trei categorii de produse în funcție de calitatea și performanta lor.
Cel mai ieftin model de TV marca  Samsung este altceva, fata de produsul de top al mărcii Samsung.

Edited by freddy2017, 07 December 2023 - 20:53.

MMike

MMike

Guru Member

@ldpe vad ca ai corectat titlu. Foarte bine.

Edited by MMike, 07 December 2023 - 22:20.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Decat seria P, mai bine un Samsung ieftin. Nu prea s-a inteles ca TCL au tv-uri mai bune pe seriile cu "C". Seria P nu sunt de luat in seama.
Exista ecrane led cu bleeding cat cuprinde, ecrane qled clasice, ecrane qled cu miniled-uri si ecrane led. E o impartire a ecranelor mai grosiera. Sony si LG au propriile ecrane.
Seria P de la TCL e un led simplu ca si Samsung din seria "CU". Totusi tv-ul de la Samsung e superior asa cum e superior si versiunii qled.
@audiofidell, ai mers pe cel mai ieftin si mai slab tv. Nimeni intreg la minte nu ti-ar fi recomandat un banal tv led chinezesc.

Edited by Leo2006, 08 December 2023 - 00:28.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

vladutgm

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate