Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Televizoare TCL 8xx, 9xx: update, reglaje, probleme

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#91
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,435
  • Înscris: 06.11.2014

View PostMMike, on 16 decembrie 2023 - 21:41, said:

Daca imaginea aia de pe tv e fotoshopata....Cum o arata in realitate....

Ce n-ai inteles cu photoshop-ul? Nu s-a pozat un tv expus, ci s-a generat o imagine de prezentare. N-ai mai vazut imagini de promovare la alte branduri?

Edited by iZet, 16 December 2023 - 21:48.


#92
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,101
  • Înscris: 25.04.2016
De ce n-ar fi ce trebuie ? Mie asa mi se pare, ca in poza, e tv cu imaginea generata de el. Daca n-o fi tcl C805 asta e alta problema. De obicei, producatorii pun imaginea cu modelul in cauza si cu imaginea generata de el, desigur, facuta sa arate foarte bine.

Dar sunt colegi aici posesori de C805 diverse diagonale care pot spune care e realitatea si pot pune poze cu tv-u lor.

Edited by MMike, 16 December 2023 - 21:59.


#93
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,435
  • Înscris: 06.11.2014
Sa nu-mi spui ca asta e o imagine reala redata de C3....

https://www.flanco.r...led_c31_p10.jpg

Attached Files


Edited by iZet, 16 December 2023 - 22:23.


#94
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,101
  • Înscris: 25.04.2016
Nu stiu, dar macar e facuta bine.

Oricum, poza cu imaginea lui C805 pare ca e cu tv-u cu setarile otb. Cred ca se poate mai bine, dar trebuie bibilit bine.

#95
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,435
  • Înscris: 06.11.2014

View PostMMike, on 16 decembrie 2023 - 23:34, said:

Nu stiu, dar macar e facuta bine.


😅🤣😂

#96
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Noi facem valuri pentru o poza in timp ce TCL e pe cale sa starneasca un tsunami.
TCL's brighter printed RGB OLED TVs could arrive in 2025
TCL showcases printed 8K OLED monitor, 14" 2.8K OLED for notebooks

#97
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 15.03.2013

View PostMMike, on 16 decembrie 2023 - 20:46, said:

Da, dar NU trebuie sa arate asa. E lipsita de contrast. Prea mult(a) alb(iciozitate), pierdere de detalii.
In partea stanga, brazii se vad foarte neclar. Pare o imagine upscalata prost.

@calincosma pe al tau (de 85) cum e ? Fii sincer :)
Te referi la poza din poza?Adica la imaginea din tv-ul din linkul de prezentare?Daca ar fi o poza simpla la prima mana, ar avea o urma de credibilitate, dar e copia copiei (posibil prelucrata).Insa, la poza din poza, e posibil sa vada pe tcl-ul meu la fel ca pe CX-ul tau.Daca ar fi naspa imaginea asa cum zici, ar fi in contradictie cu articolul elogios din care face parte. :) Deci, nici un gheseft pentru initiator.Ceea ce nu cred ca si-ar dori.Oricum, insa, acest tv se poate personaliza foarte bine (are rezerve generoase).In caz meu, am umblat la luminozitate si colorit, ca ma spargeau miile de niti si imaginea tip Sami.Btw, spunea cineva ca subtitrarile sunt prea luminoase.Da, sunt, pentru ca tv-ul a fost pe default pentru chinezi orbi.:)

Edited by calincosma, 17 December 2023 - 12:21.


#98
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 30.08.2006
E foarte posibil sa se ajunga la printarea ecranelor oled. Se va ajunge usor si la rezolutii de 32K. Nu stiu daca procesoarele vor tine pasul cu rezolutia asta imensa sau eventual vor face un upscaling bazat pe AI si recunoasterea scenelor.

Edited by Leo2006, 17 December 2023 - 14:44.


#99
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 26.11.2022

View Postdennis_2005, on 16 decembrie 2023 - 20:54, said:

Nu ignora faptul ca vedem copia unei fotografii.Stii foarte bine ca fotografiile postate pe internet, din motive tehnice, nu redau corect conținutul.Cand vezi în realitate, cu ochii tai, imaginea pe ecranul televizorului, percepi la modul real, imaginea asa cum este în realitate.
În fotografii, se pierd detalii.Cine  știe cu ce s-a făcut fotografia din articol.Nu cred ca cu un aparat profesionist
Si in plus pozele facute cu telefonul sau video de exemplu nu este la fel cu LIVE cand ai televizorul in fata ta. Este un lucru clar ca este TCL ca este alta fabrica care face TV (Panasonic, Sony, etc.)

#100
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010
Salutare,
C805 e primul meu tv cu Android. După update-ul de pe Telegram își dă restart o dată pe zi. Aveți idee ce aș putea face? Nu vrea să fac retur, sunt foarte mulțumit de el.

#101
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
In primul rand la Setari inteligente dezactiveaza tot.

#102
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,101
  • Înscris: 25.04.2016

View PostIonelTM, on 17 decembrie 2023 - 22:20, said:

Salutare,
C805 e primul meu tv cu Android. După update-ul de pe Telegram își dă restart o dată pe zi. Aveți idee ce aș putea face? Nu vrea să fac retur, sunt foarte mulțumit de el.
La tv-urile cu android tv pot apare probleme

#103
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,592
  • Înscris: 11.07.2006
Azi -20% la tcl pe carrefour,65c805 iese la un pret de 3359lei.

#104
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010

View Postmsjohntm, on 17 decembrie 2023 - 23:20, said:

In primul rand la Setari inteligente dezactiveaza tot.
Mulțumesc, a funcționat.

#105
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salutare, vin și eu cu câteva întrebări pentru posesorii de tv gama c805 deoarece sunt în căutarea unui tv nou și tcl pare că are ce trebuie.
1. Cum se văd posturile TV sd/hd? Totuși este un tv și aș vrea să vizionez și posturi TV?
2. Subtitrarea. Am citit pe internet că ar fi probleme cu subtitrarea în sensul ar fi luminoasă și te-ar durea ochii.
3. Consumul de curent. Am citit aici că ar varia destul de mult consumul de curent de la o setare la alta însă puteți să îmi spuneți (cei care aveți cu ce măsura) cât consumă de exemplu 50 inch la setări standard sau alte setări făcute?
Vă mulțumesc anticipat.

#106
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 15.03.2013

View Postmarcelyno, on 03 ianuarie 2024 - 18:27, said:

Salutare, vin și eu cu câteva întrebări pentru posesorii de tv gama c805 deoarece sunt în căutarea unui tv nou și tcl pare că are ce trebuie.
1. Cum se văd posturile TV sd/hd? Totuși este un tv și aș vrea să vizionez și posturi TV?
2. Subtitrarea. Am citit pe internet că ar fi probleme cu subtitrarea în sensul ar fi luminoasă și te-ar durea ochii.
3. Consumul de curent. Am citit aici că ar varia destul de mult consumul de curent de la o setare la alta însă puteți să îmi spuneți (cei care aveți cu ce măsura) cât consumă de exemplu 50 inch la setări standard sau alte setări făcute?
Vă mulțumesc anticipat.
Io am de 85".Raspunsuri:
1.SD rezonabil.HD foarte bine.
2.Am reglat luminozitatea si subtitrarea nu este deloc deranjanta.
3.HD in jur de 100w, HDR poate varia pana la 130-150w cu setarile mele.Insa, poate sari la 200w daca pui setari gen aparat de sudura (te uiti cu ochelari de soare la tv), am testat si asta.:)

#107
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,101
  • Înscris: 25.04.2016
Avantaju e ca te bronzezi gratis.

#108
m_moore

m_moore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 02.11.2012
Am luat si eu modelul TCL 50C805. L-am prins in decembrie la 2305 lei la Emag dar dupa BF (cand era 2599 lei). De BF am achizitionat si modelul TCL 43C645 la 1999 lei. Imaginea de pe 50C805 comparata cu modelul 43C645 este mai buna, desi nu stiu daca justifica diferenta de pret. La ambele modele TCL imaginile intunecate au o problema cu distingerea detaliilor de negru, de exemplu la un personaj imbracat cu un costum negru vezi doar forma costumului, nu si materialul costumului. Aceasta problema se rezolva doar partial prin setarea spre maxim a nivelului de negru. Un mare plus la televizoarele TCL este ca negrul chiar e negru, apropiat de OLED indeosebi la C805,. Lipsa bleedingului este un mare avantaj, am un LG49SM8200PLA care ma dispera cu bleedingul. Legat de vertical bending  la TCL 43C645 am observat, dar in limite acceptabile. Sincer nu stiu pe care sa-l pastrez, Eu voiam initial TV pentru un dormitor, distanta de vizionare efectiva intre ecran si ochi este de vreo 3,5 metri. Din pacate nu am gasit la un pret comparabil o varianta la miniled de 43 inch, dimensiune cu care sunt obisnuit, ce am gasit la Samsung pe miniled sare de 4000 lei, costa cat OLED-ul. Deocamdata dupa o luna 50 inch inca mi se pare cam mare pentru dormitor si nu stiu daca ma pot obisnui, dar iau in calcul si varianta sa il pun in living unde am vreo 4,10 metri distanta de vizionare efectiva.Nu stiu cum altii comanda televizoare cu diagonala de 139 cm, 164 cm, 189 cm, poate au casele cu dormitoare si livinguri mult mai mari, dar eu am dormitoarele de vreo 4.2 metri din care ramane distanta de vizionare efectiva putin peste 3.5 m. Poate am eu o problema de adaptare, dar pentru dormitor m-am impacat mai bine cu 108 cm. As vrea sa aflu de la voi impresii despre distanta efectiva de vizionare si diagonala televizoarelor voastre.

Edited by m_moore, 11 January 2024 - 14:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate