Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Mancare de buget cat mai sanatoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View PostSef-chenko, on 05 octombrie 2023 - 18:53, said:

Iei legume, care sunt relativ ieftine pentru ce ofera, care sunt sanatoase si chiar indicate

Depinde care legume.
Ce gasim in supermarketuri numai legume nu se pot numi, sunt full de pesticide, fade, culese de crude etc...nu cred ca mai ofera aproape nimic nutritional.
Si partea cu relativ ieftine? Serios?

Edited by danigoleman, 05 October 2023 - 19:03.


#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,489
  • Înscris: 17.04.2006
danigoleman in comparatie cu ce nu ofera aproape nimic nutritional?

#21
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View PostMindArchitect, on 05 octombrie 2023 - 18:59, said:

Doar ca ete ca am uitat, sunt ani de zile in care nu m-am mai gandit la treburile astea.

Ce vrei tu nu prea exista.
Sfat: mananca sanatos , ca sanatatea e mai importata ca toate. Intai sanatatea si apoi  "investitiile". Nu taia de unde nu trebuie. Degeaba ai multi bani, multe proprietati etc daca esti cu sanatatea la pamant. Obsesia asta dupa economisit si investit nu cred ca e sanatoasa.
Bun si ieftin stii si tu ca nu exista.
Nu e vorba ca nu-ti aduci aminte, probabil nu vrei sa iti aduci aminte perioada de care spui, ca era vorba de un compromis cel mai probabil.

Edited by danigoleman, 05 October 2023 - 19:15.


#22
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdanigoleman, on 05 octombrie 2023 - 19:00, said:

Orezul si pastele numai mancaruri sanatoase nu sunt. Pana la urma, ori ca iei o paine la 2 lei si te indopi cu ea, ori o farfurie de paste, fix acelasi lucru e.

Pastele au o compozitie simpla, nu se compara cu painea care are multi aditivi. Orezul ce are nesanatos?

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021

View Postdanigoleman, on 05 octombrie 2023 - 19:00, said:

Orezul si pastele numai mancaruri sanatoase nu sunt. Pana la urma, ori ca iei o paine la 2 lei si te indopi cu ea, ori o farfurie de paste, fix acelasi lucru e.
Nu prea exista ce cauti tu, mancare ieftina si sanatoasa, cel putin nu la preturile care sunt acum in Romania.
Si a mai zis pasilla ca orice mancae gatita e sanatoasa. Nu prea, Cel putin "bucataria romaneasca" uzuala abunda in mancauri gatite cu prea multe uleiuri si grasimi, si numai sanatoase nu pot fi.
Apoi, recomanda unul branza cu ceapa si rosii...asta e cura de slabire, nu mancare. Mai ales la un barbat.
Nu poti compara parizer cu paine cu orez fiert cu legume si cu ceva fiecaciori.

Scriu treaba asta ca om care am avut probleme cu stomacul, deci am fost pe regim, tratament.

Pai hai sa zic ceva? Ete ce tocmai am scris, orez fiert, ficaciori facuti pe grill sau fierti si ce mai ziceam? Legumele puse pe grilul de fonta desigur fara ulei sau fierte.
Este mancare fara ulei.
Dar da, daca te gandesti cum o gatim noi tradional, ai perfecta dreptate, noi punem ulei in tot, bulionul ala din comert de nu are vreo legatura cu rosia.

Eu nici salata nu o prepar cu ulei, cativa utilizatori care imi sunt apropriati stiu ca am grill de fonta, friteuza cu aer cald, evit uleiul.
Nu mananc cartofi prajiti, ca apropou de mancare nesanatoasa, asa era simplu sa cumpar 10 kg de pulpe de pui la bax, 10 kg de cartofi si cateva sticle de ulei. Bagam la cartofi cu pulpe de apoi ma miram ce naiba am de nu ma simt bine.

Asa pulpele de pui se prepara fara ulei la friteuza sau la fierb, dar in tigaie nu prajesc.
Asa si cu cartofi, cartofi se fac taie pe din doua si se pun in tava la cuptor cu tot cu coaja sau ii prepar in friteuza.
Doar ca nu vreau sa ma repet, ete ca imi aduc aminte de treburile astea ca mersul pe bicicleta.

Mai inainte la masa ma gandeam ca nu mai stiu cum se gateste la buget, sanatos, acum discut cu voi si imi mai aduc aminte.
Colegul de forum a scris despre "shakshuka" si ma uitam pe google ca nici nu stiam de preparatul asta.

Va citesc mesajele si chiar caut pe google sau imi aminte, mai fac legatura, cea ce ziceti.

#24
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View PostSef-chenko, on 05 octombrie 2023 - 19:04, said:

danigoleman in comparatie cu ce nu ofera aproape nimic nutritional?

Esti barbat, nu? Iti tine de foame o masa bazata numai pe legume?
E vorba de calorii in primul rand. Apoi proteina de calitate. Vitamine si bla bla nu am avem nevoie chiar asa in cantitai mari. Si daca vin la pachet cu tot felul de mospilanuri si chimicale, e degeaba.
Tu zici ca se fac analize la legume. Eu as face niste analize sa vedem ce vitamine mai sunt in legumele astea. Cred ca am avea mari surprize.

View PostMindArchitect, on 05 octombrie 2023 - 19:09, said:

Scriu treaba asta ca om care am avut probleme cu stomacul, deci am fost pe regim, tratament.


Da, si eu am avut. Stomacul si sistemul digestiv cu totul.  Mari. Nu mai stiau doctorii ce diagnostic sa puna (o dadeau pe aia cu colonul iritabil, cand nu gasesc fix ce e, o baga pe asta). Si stii cand au aparut probelemele? Dupa ce am redus  carnea, painea si mancam multe legume, salate etc. Aveam probleme mari de digestie si lipsa totala de energie, slabit etc.
Cum am revenit la dieta normala, au diparut brusc problemele. Acum mananc legume crude foarte rar, si sunt perfect sanatos, analizele perfect ok, nivel de energie excelent.
Dar na, fiecare suntem diferiti probabil.

Edited by danigoleman, 05 October 2023 - 19:14.


#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Macar sti ce este mospilan?

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanigoleman, on 05 octombrie 2023 - 19:00, said:

Cel putin "bucataria romaneasca" uzuala abunda in mancauri gatite cu prea multe uleiuri si grasimi, si numai sanatoase nu pot fi.
Apoi, recomanda unul branza cu ceapa si rosii...asta e cura de slabire, nu mancare. Mai ales la un barbat.
Vad ca ai inteles care e treaba bucataria uzuala romaneasca :)
Nu poti fi sanatos, mancand doar stevie, iarna cand mergi la taiat copaci in padure.

#27
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View Postadip1962, on 05 octombrie 2023 - 19:15, said:

Macar sti ce este mospilan?

Quote

Mospilan 20SG este omologat pentru combaterea unei largi game de daunatori la cartof, castraveti, ardei, varza, ceapa, mar, par, prun, ..

Stiu stiu...si stiu si ooameni la tara care il folosesc "cu sacul" si dupa aia vand in fata portii legume "saatoase"...

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021
danigoleman - Ma bucur ca nu mai ai probleme.

Eu cu prajelile, asa faceam economie, bagam la pachet pulpe de pui in ulei, cartofi prajiti desigur tot in ulei.
Acasa tot asa gatit cu ulei, ca dupa cum ziceam... noi avem traditia asta cu pus ulei si bulion. Si macar daca era ceva natural la bulionul ala.
Si bagam parizer, bagam salam, bagam mancare dasta procesata.

Si am ajuns la la doctor, tratament, dieta. Mancam totul fiert, de la cartofi fierti, pulpe de pui fierte, slabisem.

Si treptat am inceput sa descopar ca ete pot sa mananc carne de pui, porc pe grill, adica nu trebuie sa fie scaldata in tigaie in ulei.
Legume fierte, cartofi facut la cuptor.

Ca mai este si o alta discutie, este mancare sanatoasa, recomandata de doctor, mancare cat mai simpla, dar cumva trebuie sa ii dai gust.
Ca te saturi, deci eu ma saturasem de mancare fiarta, apoi am cautat pe youtube pe aia care faceau meniuri pentru o saptamana, inveti sa fierbi carnea si sa o rumenesti nitel pe grill, sa bagi si ceva fructe.

Edited by MindArchitect, 05 October 2023 - 19:18.


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdanigoleman, on 05 octombrie 2023 - 19:00, said:

Orezul si pastele numai mancaruri sanatoase nu sunt.
Orezul si pastele sunt foarte sanatoase. Exista 2 popoare care folosesc din plin aceste alimente si oamenii traiesc mult si bine.

Altundeva e problema.

#30
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,489
  • Înscris: 17.04.2006

View Postdanigoleman, on 05 octombrie 2023 - 19:12, said:

Esti barbat, nu? Iti tine de foame o masa bazata numai pe legume?
E vorba de calorii in primul rand. Apoi proteina de calitate. Vitamine si bla bla nu am avem nevoie chiar asa in cantitai mari. Si daca vin la pachet cu tot felul de mospilanuri si chimicale, e degeaba.
Tu zici ca se fac analize la legume. Eu as face niste analize sa vedem ce vitamine mai sunt in legumele astea. Cred ca am avea mari surprize.

Nu este vorba de calorii in sine ci de unde vin ele. Proteina gasesti si in multiple alte aliment, nu doar carne. Sunt o multime de vegani care nu mor pe capete ca nu mananca carne (eu personal nu le inteleg decizia, daca nu este legata de probleme de sanatate, dar e alegerea lor si aia e). Eu am intrebat ca sa aflu care este sursa alternativa daca legumele nu sunt bune.
In fine, cand ai spus ca vin cu chimicale m-am lamurit, nu mai continui.

#31
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View PostBursul, on 05 octombrie 2023 - 19:21, said:

Orezul si pastele sunt foarte sanatoase. Exista 2 popoare care folosesc din plin aceste alimente si oamenii traiesc mult si bine.

Altundeva e problema.
Da, dar ăia fac muncă fizică cât cuprinde, este cazul lui?

#32
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021

View PostBursul, on 05 octombrie 2023 - 19:21, said:

Orezul si pastele sunt foarte sanatoase. Exista 2 popoare care folosesc din plin aceste alimente si oamenii traiesc mult si bine.
De la japonezi m-am inspirat.

Noi avem mancaruri incarcate, are dreptate colegul cand zice, eu daca nu folosesc pasta de tomate, nu folosesc Magi, nu folosesc piper.
Ca omul uita repede ce nu ii convine, asa si cu mine, am uitat perioada aia.
Ce mai puneam sare, piper, cumparam din kaufland Ketchup la 500ml, Mustar la 500ml, puneam pe cartofi prajiti si pe pulpe.

Daca te uiti pe youtube la canalele asiatice, ei gatesc cat mai simplu si apoi pun pe o farfurie.
Si orezul ala simplu daca esti atent cum sa-l prepari, sa-l fierbi ca despre asta este vorba, este bun, nu este este greu de digerat.

Eu va citesc si fac si lista de cumparaturi. Ouale tot asa eu le prajesc pe grilul de fonta fara ulei, iau o bucata de carne sau de carnate sau de sunca neafumata, dau pe grill si pun ouale.
Ce imi aduc aduc aminte? Ca trebuie sa fie mesele echilibrate, proteine, carbohidrati, fructe. Nu este chiar asa de complicat ca sunt piramidele alea alimentare.
Daca vrei poti sa si elimini painea ca este carbohidrat ca orezul, ca pastele. Este vorba sa contina mancare si proteine, si carbohidrati, sa nu te indopi doar cu cabhodirati.

Stateam si ma gandeam? Dintre tot ce am scris? Cred ca peste este singurul care nu se poate gati fara ulei.
Cred ca am incercat sa gatesc pe grill dar nu se facea perfect.
Nu mai stiu, trebuie sa caut pe google.
Dar stiu ca cumparam conserve de peste, adica bucatele de peste.

O sa caut pe youtube daca hamsia, sprotul, baby herring, macronul, se pot gati fara ulei.
Poate in aparat de gatit cu aburi.

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Toti pestii se pot face la grill fara ulei. Unii au chiar prea multa grasime si ies ca si prajiti.

Edited by pasilla, 05 October 2023 - 19:39.


#34
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 02.12.2007
Organe.

#35
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
daca nu ai controlul produselor pentru ”mancarea sanatoasa” discutia e inutila, indiferent de modul de prepare si tipul de dieta ales. legumele si fructele sunt pline de chimicale, puiul in 2-3 luni e sacrificat la greutate de 2 kg, porcul in 6 luni (la 80 100 kg), pestele nu caut, dar sigur gasim ceva despe el, nivelul de mercur, microplastic in apa, etc. laptele din comert e o gluma proasta si tot asa. cand nu ai termen de comparatie pot parea bune, ce-i drept. pana si banalul porumb e modificat genetic, de soia nici nu amintesc.

#36
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View Postpasilla, on 05 octombrie 2023 - 19:39, said:

Toti pestii se pot face la grill fara ulei. Unii au chiar prea multa grasime si ies ca si prajiti.
De când am cuptor de pizza peștele se face în farfurie foarte bine!Posted Image

Fără ulei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate