Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Mancare de buget cat mai sanatoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,525
  • Înscris: 13.10.2010

 MindArchitect, on 06 octombrie 2023 - 20:02, said:


Mai ales atentia la painile cumparate, care se stricau prin punga, la mancarea care se arunca la gunoi.


eu pastrez resturi de paine la frigider - ca sa nu mucegaiasca - si cand am suficienta o tai cubulete cu foarfecul, o stropesc cu uev, condimente - de ex ierburi de provence, piper, paprika - si o consum cu salate crude, branza rasa pe ele si data putin la mo, cu masline, avocado. sunt f f gustoase crutoanele condimentate.
recomandate sunt si pt supe, supe-crema, dar eu nu pot zemuri de-astea cu paine, nu-mi plac decat uscate si crocante.

#92
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu o pun direct la congelator, portionata pentru necesarul zilnic.

#93
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,759
  • Înscris: 21.06.2016

 canarel, on 09 octombrie 2023 - 17:50, said:


eu pastrez resturi de paine la frigider - ca sa nu mucegaiasca - si cand am suficienta o tai cubulete cu foarfecul, o stropesc cu uev, condimente - de ex ierburi de provence, piper, paprika - si o consum cu salate crude, branza rasa pe ele si data putin la mo, cu masline, avocado. sunt f f gustoase crutoanele condimentate.
recomandate sunt si pt supe, supe-crema, dar eu nu pot zemuri de-astea cu paine, nu-mi plac decat uscate si crocante.


Asta e 5 nivele peste. Aici se discuta despre parizer ca maxim culinar.

#94
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Oua de la tarani, smantana de la tarani...

View Postcanarel, on 09 octombrie 2023 - 17:50, said:



eu pastrez resturi de paine la frigider - ca sa nu mucegaiasca - si cand am suficienta o tai cubulete cu foarfecul, o stropesc cu uev, condimente - de ex ierburi de provence, piper, paprika - si o consum cu salate crude, branza rasa pe ele si data putin la mo, cu masline, avocado. sunt f f gustoase crutoanele condimentate.
recomandate sunt si pt supe, supe-crema, dar eu nu pot zemuri de-astea cu paine, nu-mi plac decat uscate si crocante.

Avocado si maslinele nu le-as include la alimentele esentiale pe un buget restrans.

In schimb as merge pe fasole, masare, linte, naut, ovaz; carne  de pui, porc, vita, curca, rata, oua de gaina, lapte, branza, iaurt, peste, ceapa, morcov, cartofi, varza, ardei grasi, usturoi; muraturi de rosii, castraveti si varza; nuci, seminte de floarea soarelui si de dovleac; mere, pere, gutui iarna si fructe locale de sezon vara.

Exoticele precum avocado, brocoli, carne de struț, maslinele si multe altele, precum rosiile iarna sau capsunile iarna, de exemplu, nu-s esentiale insa costa mult, costa prea mult fata de ce ofera.

#95
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023

View Postrichelieu, on 09 octombrie 2023 - 17:33, said:

E prima data când aud așa ceva :)
Sigur e vorba despre drojdie și nu despre produsele de panificație prost făcute, care conțin drojdie?
Pai majoritatea cumpara produsele de panificatie care sunt facute cum sunt facute.
Am 2 ani de cand mananc majoritar paine facuta de mine pe reteta rapida fara drojdie, faina ,lactate,sare si 1 plic praf de copt, dureaza 5 minute amestecarea si 40 coacerea, paine este senzatie !
Cand mananc din comert imediat o simt altfel indiferent ca iau de masa din supermarket sau de la cuptor/brutarie care e intradevar mai ok !

#96
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar și în produsele alea, drojdia este ultima problemă și cea mai mică dintre ele.

#97
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Posibil !
Eu am ales sa nu o consum si nu am vazut efecte negative !

#98
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Unii considara ca, din contra, painea dospita e mai buna si se digera mai usor decat graul consumat sub alte forme.

#99
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
Cartofi fierți cu ceva cas , telemea, brânza cu roșii sau ardei gras/ capia.

Prune, mere, covrigi.

Poți bea și doar apa.

Edited by Costel2223, 27 October 2023 - 23:02.


#100
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023

View Postvinciun, on 24 octombrie 2023 - 21:15, said:

Unii considara ca, din contra, painea dospita e mai buna si se digera mai usor decat graul consumat sub alte forme.
Corect, painea este de preferat in locul oricarei  cereala consumata in orice alta forma, vezi prosteala cerealelor cu lapte si alte tampenii !
Totodata si lactatele sunt considerate total inutile si fara vreun aport , dar astea is alte discutii !
Citesc momentan 4h body si regasesc unele din aspectele pe care le-am urmat acum ceva vreme rezultatele fiind reale.

On: legume congelate cu friptura , cu 20 de lei mananci 2 zile !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate