Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Mancare de buget cat mai sanatoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postpasilla, on 05 octombrie 2023 - 23:13, said:

Nu e nici o preconceptie. E [inca] o realitate.
Era vorba strict de modul de a consuma paine cu ciorba, nu cantitatea de amidon ingerata/cap de locuitor.
Altii consuma faina fiarta, altii orez, ori cartofi.

Ce anume vrei sa spui ?  Ca nu cantitatea de amidon aka paine conteaza, ci ca e consumata concomitent cu ciorba ?  Abia asta e o absurditate...

#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaaaa4567, on 06 octombrie 2023 - 00:07, said:

Slanina cu ceapa sanatoasa my ass, de unde le scoateti?
Daca nici asta nu mai e sanatos sa mananci, oare ce o mai fi ?

#57
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 12.09.2011
Nu stiu daca s-a zis:

1)  aparat de gatit orez "Rice Cooker",  bagi si o leguma deasupra orezului.

2)  air frier
la care merge sa faci si paine "prajita", si cartofi fara ulei, si pui/peste....

#58
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,933
  • Înscris: 21.06.2016
Pe lângă slanina cu ceapa, cel mai nasol hamburgher de la mac e salata curată.
A zis bine cine a zis mai sus de moderație.
In rest e bine sa elimini prăjelile și semipreparatele.
Sa minimizezi grăsimile și dulciurile. Mai ales grăsimile animale care sunt moarte curată și motivul pentru care România e in top la boli cardio vasculare.
Sa maximizezi legumele.
Minimizează sarea.
Sa folosești carne slaba, pui, peste. Dar nu prăjite ci la grătar, la cuptor sau fierte/la abur.
Schimba uleiul pe cel de măsline.
Limitează amidonul, adică pâine, paste, orez. Dacă maninci piine, aia neagră e mai buna.
Și mai ales moderație.


#59
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cand creierul tau pofteste o friptura de vita la jar si tu ii oferi piept de pui fiert, e boala curata....la propriu.
Uleiul de masline e supraevaluat. Pentru gatit, chiar nu e recomandat.

#60
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,760
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdanigoleman, on 05 octombrie 2023 - 22:01, said:

Orezul ca orezul, dar pastele cel putin? E paine sub alta forma...ce poate fi asa sanatos acolo?

Nu e acelasi lucru. Pastele au o compozitie simpla, in timp ce painea are o gramada de aditivi.

#61
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009
Lasagna, usor de gatit si e delicioasa

#62
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,765
  • Înscris: 29.10.2017
Desi sunt facute din grau ambele, indicele glicemic al pastelor este moderat, pe cand la painea alba este foarte mare

#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,933
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpasilla, on 06 octombrie 2023 - 04:54, said:

Cand creierul tau pofteste o friptura de vita la jar si tu ii oferi piept de pui fiert, e boala curata....la propriu.
Uleiul de masline e supraevaluat. Pentru gatit, chiar nu e recomandat.

Nu faci decat sa exprimi niste ignorante si prejudecti prostesti care poate erau scuzabile acum 40 de ani, dar nu in ultimii 20.
Asta cu poftele e mentalitate de obez. Nici un creier nu "pofteste" friptura de vita, planeta e plina de oameni care nu maninca niciodata friptura de vita. Friptura de vita e o mancare strict de ocazie, de o mana de ori pe an, daca un minim de respect pentru sanatatea ta si nu iti place sa fii paralizat la 56 de ani.
Uleiul d emasline e extraodinar de bun pentru gatit - prin gatit evident tu intelegi prajit ca alta varianta nu stii. Ei, chiar si la prajit e unul din uleiurile cu punctul cel mai inalt de fumegare, ma refer la cel extravigin. Dar oricum am spus de la inceput ca fara prajeli. Nu-mi spune, cand ti-e pofta de o prajeala in untura, e boala curata sa nu iti faci pofta.

#64
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,765
  • Înscris: 29.10.2017
Am si eu o reteta de mancare sanatoasa care o mai fac din cand in cand

Intr-un vas mare de sticla rezistenta termic adaug carnea taiata, la alegere una din urmatoarele
-carne de vita: angus romanesc- osobucco, piept cu os,  romaneasca simpla - antricot, vrabioara, cubulete  
-carne de porc: pulpa, muschi file, cotlet
-carne de pui - un pui galben intreg transat in bucati

adaug radacinile taiate telina, pastarnac, morcov
la pasul asta umplu cu apa multa vasul si il bag la cuptor

dupa vreo ora adaug ceapa, usturoi, cartof dulce, fasole pastai, ardei gras, dovlecei sau zuchini, praz, ciuperci

dupa o vreme mai completez cu apa si adaug paste barilla no5 sau integrale rupte in 3 bucati

spre sfarsit adaug sos de paste barilla si la sfarsit niste ulei de masline.

dupa 2 ore jumate 3 la cuptor apa scade si ramane o mancare de paste cu carne si legume si sos cu multi nutrienti: carbohidrati cu indice glicemic scazut si mediu, proteine animale, grasimi animale si vegetale, vitamine si minerale si alti micronutrienti.
in farfurie mai adaug patrunjel si marar. Gustul e fenomenal si se digera usor

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,933
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e  nici o vitamina in ea, dupa 2 ore la cuptor.
Daca pui vaca are colesterol.
Paste fierte cu orele, cina ele se fac in 7-8 minute?
O varianta mai buna e sa faci sosul separat, cu legume si carne, si foarte concentrat la gust si sa-l pui peste pastele facute atunci, pe loc.

#66
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Incercati painea fara drojdie, extrem de satioasa, nu veti mai dori altceva , nu mai vorbesc de cat de nesanatoasa e drojdia, recomand reteta cu iaurt si smantana !
Altfel, reteta lui Adi Hadean de hamburger de vita, criminala, carnea facuta la cooker se sfarama in gura, cipsuri de cartofi facute in casa un deliciu.
Am vreo 20 de ani de cand nu mai mananc prajeli , carnea se face la gratarul de flacara sau grill sau fiarta si doar data fata la cuptor. Cartofi wedges facuti in casa, prefierti si dati la cuptor pentru rumenire ies crocanti si pufosi la interior !
Pentru cei cu AirFrayer, se pare ca este mai nociv decat friteuza aia plina de ulei, mai studiati problema.
Orezul, pff, se fierbe si la final se opreste focul si se da o lingura de ulei de masline si oregano sau busuioc, atat , fara altceva in el !
Sarmale, la cooker in 40 min sunt gata , cu 50 de lei faci vreo 30 de sarmale , mananci 3 zile !
Ghiveci de toamna cu toate legumele , ciorba de curcan, cu 20 de lei o aripa de curcan faci o oala de ciorba , mananci minim 6 mese din ea !
Ficat de porc, tot reteta lui Hadean cu jumatati de cartof si legume,ceapa verde, super bun si ieftin ca braga !
Mancare de praz cu limba de porc , d-asta nu am mancat de ani de zile dar mi-a venit in minte !
Personal toata carnea din comert o fierb si arunc apa inainte de preparare !

#67
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,765
  • Înscris: 29.10.2017
Metoda la cuptor in vas cu apa e mai de slow cooking, aceasi reteta se poate face intr-o oala pe plita aragazului mai repede.
Doar radacinile care le pun la inceput odata cu carnea stau tot parcursul la cuptor, celelalte legume care se fac mai repede le pun pe parcurs la fel si pastele.
Adica pastele facute la plita dureaza 7-8 sau 10 minute, dar asa la cuptor dureaza cam jumatate de ora

Nu doar vita, si porcul si puiul contin colesterol si e un nutrient esential in alimentatie; cantitatea lui se poate ajusta alegand bucati cu mai multa sau mai putina grasime

https://www.ncbi.nlm...les/PMC6682969/
Cholesterol is a sterol synthesized by animal cells and is also a component of the diet, being present in food of animal origin. Its main function is to maintain the integrity and fluidity of cell membranes and to serve as a precursor for the synthesis of substances that are vital for the organism including steroid hormones, bile acids, and vitamin D. Although a high dietary cholesterol intake was considered as a risk factor for cardiovascular diseases (CVD), recent evidence suggests that it does not increase significantly low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C) levels in the circulation. Results, however, remain controversial, potentially due to the correlation with saturated fat intake. In view of these recent findings and the fact that cholesterol plays a vital role in major functions in the body, the special issue of Nutrients on “Cholesterol and Health” focused on the functions of cholesterol and the effects of dietary cholesterol in various metabolic processes.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 09.01.2007
Slanina cu ceapa e absolut sanatoasa, in functie de consum, daca e de la sursa si in comparatie cu meniurile urbane de la patiserie si fast food.

#69
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,136
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu am auzit nutritionisti zicand ca e ok slanina cu ceapa :D

#70
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
In piata/la macelarii gasesti si oase, 3-4 cartofi (sau orez sau taitei), morcovi, ardei gras, albitura si niste zeama de muraturi de la mamaicile din piata si-ti iese o ciorba de sta mata-n coada. Idem si cu pui, exista spinari/ oase/gaturi de pui, + un piept sa zici ca ai si carne. Faci niste supe de iti vine sa te pupi.
Aceleasi oase/spinari/gaturi de pui pot fi fierte si cu zeama respectiva sa fierbi pilaful, sau faci ciulama.

Eu aproape mereu pun oase la ciorba, in primul rand ca iese mult mai gustoasa.

La Peris,in perioada asta am vazut adidasi de porc la vreo 3-5 lei si urechi la vreo 10 sau 20/kg (de Craciun creste pretul ca Fat Frumos). 3 adidasi, 2 urechi, 2 morovi,1 ceapa 1 capatana de usturoi si pus de-o piftie, sau mai pui un adidas, mai iei 1 inima, 1 ureche, limba, carne ce vrei tu, + un mat/stomac/sticla de plastic si faci si toba de casa pe langa piftia aia - am facut de Craciun Posted Image
Vezi pe la "sibieni" daca au branza sfaramata, cateodata se mai sfarama calupurile de branza si aia o baga mai ieftin pe la 30 lei, eu o iau asa cand o gasesc si o fac cu ou/mamaliga

Daca ai un Kaufland pe-aproape plimba-te prin el seara dupa 8-9, daca au comandat prea multa carne de un anumit tip si nu s-a vandut in ziua respectiva o pun la reducere mare ca sa nu ramana cu ea, ajunge si la 15 lei sau mai putin/kg dar acolo e dupa noroc, nu e in fiecare seara. De exemplu imi spunea cineva ca a luat vita cu 5 lei saptamana trecuta parca...

Idem la lild - daca ai pe-aproape viziteaza-l pentru produsele "zero risipa" cateodata produsele de la "saptamana x" nu se vand si ca sa elibereze loc pentru urmatoarele oferte le baga la 30% reducere chiar daca au termen de expirare peste cateva luni, au si produse care expira in cateva zile dar gasesti si cu termen lung, de exemplu diverse conserve, branza, etc.

Feluri de mancare (unele nu chiar de buget dar daca cumperi din piata se incadreaza la limita):

Mazare cu porc/pui sau goala ca si garnitura
Supa crema de ce legume vrei tu, neaparat si cu ceva cartofi
Macaroane cu branza la cuptor (mie imi  plac sarate)
Iahnie de fasole/ varza calita cu sau fara afumatura
Fasole batuta
Piure
Mancare de castraveti murati (in saramura nu otet)
Tocanita de cartofi/legume/ cu pui/ porc/ vita
Orice carne vrei tu la cuptor cu legume si/sau cartofi
Ceapa calita (cat sa se inmoaie) cu mamaliga sau cu branza si mamaliga (preferata copilariei mele)
Pilaf sarbesc (stiu ca s-a mai zis)/cu ciuperci/cu pui
Salata orientala / de beof
Ostropel
Sarmale
Ardei/rosii umpluti(e)
Plachie de peste
Musaca
Chiftelute marinate
Tocanita de pipote si inimi
Mamaliga in paturi (straturi de mamaliga si telemea, eventual si ceva jumari, la cuptor)

Cam atat, daca mai am idei mai zic, dar acum mi-am facut pofta de salata orientala asa ca ma duc sa-mi fac Posted Image

Edited by WhimsicalPeanut, 06 October 2023 - 10:49.


#71
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Banuiesc ca cel care doreste mancare sanatoasa are probleme cu colesterolul.
Imi pare rau sa va anunt - poate ca nu stiati - dar regimul alimentar influenteaza in proportie de 20 % colesterolul fabricat de ficat. Niciun aliment nu are colesterol in el, dar ele determina productia de colesterol in proportii diferite Puteti sa mancati si sa beti oricat, ca acest procent nu va fi depasit, tot la maxim 20% ramane.
Exista pur si simplu oameni al carui ficat a luat-o razna si care trebuie sa ia o gramada de medicamente pentru a tine in frau aceasta minune. Incepe cu uun tratament cu stamine si daca nu da rezultate in cca 1-1,5 ani se adauga ezetrol. Daca tot nu da rezultate, fericire! A aparut Praluent. Dar costa ceva... SI unii idioti se vor uita ca-i vaccin monoclonat...
Se pare ca singurul medicament care impiedica ficatul sa produca colesterol este Praluent.
Altfel puteti lua iarba de la gura animalelor si orice ati face nu veti putea inversa atatea milenii de evolutie umana.
Mancati orice, cat mai diversificat, beti linistiti un vin sau ce va place, numai faceti-le pe amandoua cu moderatie!
PS. Si mai ales nu incercati sa va prelungiti viata abtinandu-va, chinuindu-va sau traind numai tanjind dupa nu stiu ce. Oricat de in forma ati fi puteti muri oricand in vreun accident si atunci de ce v-ati chinuit viata aia amara?

Edited by adip1962, 06 October 2023 - 15:20.


#72
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,933
  • Înscris: 21.06.2016

View Postutopium, on 06 octombrie 2023 - 10:39, said:

Si eu am auzit nutritionisti zicand ca e ok slanina cu ceapa :D

Da sa fie de la sursa! Nu așa, slănina artificiala cu imitatie de ceapa…

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate