Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

O intrebare in legatura cu numerotarea pe litere ale claselor la invatamantul pre-universitar ...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013
Salutare tuturor.
As avea o intrebare , pentru cineva care este profesor in invatamantul pre-universitar, adica la liceu / gimnaziu.
Pana anul acesta (si subliniez "pana"...) am avut functia de profesor debutant de Informatica la "cel mai prestigios liceu de Matematica-Informatica" din Timisoara (nu o sa spun totusi numele din bun simt, insa cine este localnic de aici banuiesc ca o sa il stie care este ...). Am fost plasat de catre conducere ca sa predau la clasele de gimnaziu, deci 5-8, tocmai pe motiv ca era primul meu an in aceasta functie.
Clasele de la fiecare an erau numerotate de la A si pana la F, si uneori erau chiar si clase de G sau H.
Intrebarea mea este: aceasta numerotare pe litere este facuta dupa mediile elevilor? Si anume, cei cu mediile cele mai bune sunt repartizati in clasele A si B, urmand ca "pleava" sa fie repartizata in cele cu litere precum G si H?

Mai fratilor, in cele 3 luni cat am profesat la scoala mai sus numita din Timisoara (pentru ca atata am putut rezista mediului care era acolo, atat scolar cat si profsoral...), primul lucru pe care l-am observat este ca in clasele cu litere debutante (A, B si C) erau niste elevi exact asa cum ar fi trebuit sa fie, modelul unui elev bun (si exact cum am fost si eu cand eram de varsta gimnaziului). Nu aveai nicio problema cu ei. Mai dar in schimb, ce era la clasele cu F, G sau H, era teroare si groaza, alea erau clase de elevi doar cu numele ca ce era in ele numai elevi nu se puteau numi. Isi bateau joc de tine, faceau ca animalele, iar cand era vremea pentru teste iti aruncau in fata cu o nesimtire crunta faptul ca eu nu le-am predat materia pe care le-o dau la test (nu ziceau insa ca in timpul orelor era ultimul grad de tiganeala la clasa lor).
Ceea ce m-a facut sa scriu acest topic este faptul  ca ieri am vizionat acest video pe youtube, unul din celebrele  skechuri  al lui Mihai Bendeac cu politistul Visinescu, director la un liceu, acesta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/owzcAHs8t-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai fratilor, deci skech-ul acesta  parca ar fi fost facut special ca sa relateze exact starea lucrurilor din aceste clase rau-famate; profesorul de la tabla parca eram eu iar elevii faceau exact ceea ce faceau elevii de la "celebra" clasa 6G a celebrului liceu timisorean de Mate-Info ...
Ceea ce mi-a atras si mai mult atentia in el este ca, la un moment dat, politistul Visinescu o intreaba pe una dintre eleve : "In ce clasa esti?", iar aceasta (stand cu cracii pe banca in sus ...) ii raspunde "a 12-a G". Iarasi, aceasta numerotare cu litere finale, G si H pentru aceste clase rau-famate ...
Ca sa nu mai lungesc prea mult povestea (desi as putea...), intrebarea mea este: este reala aceasta numerotare pe litere a claselor, incepand de la cele mai bune (A, B) spre cele mai josnice (G si H)?
As dori sa stiu lucrul asta pentru ca, daca pe viitor o sa mai profesez in meseria mea de baza, sa stiu de cine si ce sa ma feresc.

Edited by anz, 11 September 2023 - 19:37.


#2
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 26.07.2023
Pai nu te feri, confrunta-i. Unii sunt prosti, identifica-i si izoleaza-i. Altii sunt isteti, dar teribilisti. Astia sunt o comoara. Obraznicaturile care te pun in incurcatura. Dar ei sunt sansa natiei asteia.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Regulamentul scolii pentru repartitia in clasa a 5-a ce spune? Colegii/directorul ce spun?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam asa este, dar depinde de managementul fiecarei scoli.
E o veche practica comunista si tine cont de ierarhia profesorilor/dirigintilor.

Edited by pasilla, 11 September 2023 - 20:04.


#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Da, clasele sunt facute in ordinea mediilor de intrare la liceu, Asa a fost mereu, In general ABC sunt OK .. restul ... La liceele teoretice clasesle A si B erau OK, mate fizica sau mate info, C era pleava de la mate fizica/info, D era clasa buna de Informatica, E,F biochimie - o amestecaturqa, GHI etc erau uman ( limbi straine sau istorie ..)

Motivul e foarte simplu: daca bagi un elev de 5 intr-o clasa de 9,elevul de 5 nu va face fata, profesorul nu sta sa se coboare la nivelul lui, ii pierzi pe elevii de 9 care se plictisesc.. etc

Edited by unknown_35, 11 September 2023 - 20:05.


#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Din experienta in Bucuresti ti-as spune ca e fix pe dos.

In scoala generala am fost F. Si mai bine de jumatate am intrat la licee de top. In liceu, H-ul a fost din prima considerata cea mai buna clasa (mate-info, intensiv engleza). Primele clase, A, B, C si D erau cu profil uman unde mediile de admitere au fost cele mai mici.

Frate-miu a fost B in generala si avea tot felul de dubiosi in clasa, inclusiv unul care s-a mastrurbat odata in timpul orei de romana...

Cred ca depinde foarte mult de invatator/diriginte si profesor cat de mult vrea sa ingaduie anumite comportamente. Si eu imi amintesc ca in liceu ne urcam efectiv in capul profului de geografie, dar tremurau chilotii pe noi in fata aluia de chimie. Ba chiar odata proful de chimie a plecat din clasa si am stat linistiti pana s-a sunat. In timpul orei de geografie ne bateam cu mere, banane, pixuri sau bulgari de zapada daca era iarna.

Edited by bogdan_o, 11 September 2023 - 20:08.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unknown_35, on 11 septembrie 2023 - 20:05, said:

Motivul e foarte simplu:
Motivul e si mai simplu. Profesorii buni sunt numai aia care lucreaza cu elevi buni.

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 06.03.2016
Nu cred ca are vreo legatura, dar probabil depinde de institutie.

La liceu am fost clasa A mate-info, majoritatar baieti. De cate ori nu ni s-a spus "sunteti cea mai galagioasa clasa, se vorbeste in cancelarie de voi, etc".

Sunt mai multi factori la mijloc. Daca esti profesor de mate spre ex, sunt mai multe sanse sa fii respectat pt. ca e o materie considerata importanta, serioasa. Dar am observat o tendinta la profesorii de mate sau de alte stiinte exacte: stiu sa administreze o clasa, sa se faca placuti. Permit glume cand e cazul, se rade, se face si treaba, nu e totul o caterinca sau frica.

Informatica cred ca e exceptia. N-am intalnit pana acum nici un profesor care sa o ia in serios. E o mare delasare din partea ambelor parti.

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Da, e reala.
Traditional, segregatia are loc cam asa:

Gradinita si Clasa 0 - se activeaza pile/bani pentru a ajunge copilul la o educatoare/invatatoare buna.
Traditional A/B, poate si C sunt cele mai bune, dupa care e jale.

In clasa a V-a, de obicei clasele bune ramane neschimbate in mare parte. Mai primesc niste pilosi si elevii mai buni de la clasele praf.
Daca sunt multe clase, se face o clasa noua, cu cei care totusi stiu sa scrie in clasa a V-a, din clasele praf.

Deja cei de dupa Clasa B/C sunt condamnati!
Ei nu vor lua Evaluarea Nationala sau daca o vor lua, vor ajunge la Liceele cu rata de promovabilitate 0 la Bac.

Si la liceu e cam la fel (dar gradientuls cade brusc), desi acum notele de la Evaluarea Nationala sunt foarte sus pentru liceele bune.
Ai de obicei clasa de Informatica, apoi 1-2 clase de Mate si calitatea scade logaritmic.

La liceu s-ar putea sa fie totusi alte "numerotari", adica la noi era asa:

I - Informatica
E - Engleza Intensiv
F - Franceza Intensiv

A, B, C, D erau cam praf!

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Confirm pozitiv Posted Image .Posted Image    Am fost la    Patrascanu/Bacau anii clasa 9/12 F ,4 ani,4 diriginti de clasa,regulament purtare special adaptat pt clasa noastra.Toti sau descurcat in viata si social.  Calire si adaptare la societate+ invatamant.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Fii-mea:
0-4: am putut alege invatatoarea (si au fost suficienti ca sa iasa o clasa (un pic mai multi chiar dar acceptabil)), litera a fost la noroc sau ceva intern scolii
5+... incerc sa aflu, revin cu detalii


Eu:
Cand am trecut clasa a 5a (cred ca era '93), au facut o clasa noua din toti cei cu premiul 3 in clasa a 4a.
La liceu clasele s-au facut dupa media de la admitere.

#12
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013

 dani.user, on 11 septembrie 2023 - 20:01, said:

Regulamentul scolii pentru repartitia in clasa a 5-a ce spune? Colegii/directorul ce spun?
In primul meu mesaj, asa cum am zis ca sa nu mai lungesc mult povestea, nu am spus un lucru inportant despre patania mea la scoala respectiva, si anume ca directorul m-a concediat PE  MINE  din cauza a ceea ce se petrecea la celebra clasa 5F si la mult prea renumita clasa 6G ... elevii de acolo mi-au facut in repetate randuri reclamatii la directiune pentru fel-de-fel de abuzuri, verbale, fizice si de mai nu-stiu care, iar directorul , care nu era nici el la un nivel intelectual cu mult peste cel al acelor elevi, mi-a facut cercetare disciplinara in urma reclamatiilor de la acele clase rau-famate, si a finalizat cu concedierea mea.
Acuma ca si eu l-am reclamat pe el la Inspectoratul Scolar Judetean Timis asta e alta poveste..., ca le-am scris alora de acolo de-a-fir-a-par cum s-au desfasurat lucrurile, culminand cu concedierea mea de la "celebrul" lui liceu de kkt...
Am facut si plangere contra respectivului, am dus-o la o sectie de Politie din oras dar nu mi-au primit-o, zicand ca este treaba Inspectoratului sau a ITM-ului, si sa o duc acolo, ca ei se ocupa de situatii mai grave (bataie sau alte alea...).

Edited by anz, 11 September 2023 - 20:33.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Când am făcut eu școala era și 9M.
Și clase cu 36 elevi. Nu cu 24 cum îs acum.

Acum unde e fiul meu îs puse pe specializări. Cate o literă la fiecare specializare. Și a fost admiterea. Fiecare a intrat după cum a ales.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
  • Nu stiu ce informatica se preda in gimnaziu
  • Cum se face repartitia e informatie publica, sa stie parintele pe unde-i va ajunge odrasla
  • Cand esti la inceput (n-ai titularizare, definitivat, etc) nu-i cel mai bun moment sa te certi cu directorul
  • Ce sanse crezi ca ai lupti cu cineva probabil bine ancorat politic?


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorin_2k, on 11 septembrie 2023 - 20:34, said:

Fiecare a intrat după cum a ales.
Si daca sunt mai multe clase cu aceiasi specializare ? Se trage la sorti ?

#16
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 16.02.2013

 dorin_2k, on 11 septembrie 2023 - 20:34, said:

Când am făcut eu școala era și 9M.
Și clase cu 36 elevi. Nu cu 24 cum îs acum.

Acum unde e fiul meu îs puse pe specializări. Cate o literă la fiecare specializare. Și a fost admiterea. Fiecare a intrat după cum a ales.
Eu vorbesc aici de gimnazi, adica clasele 5-8. Aici nu exista specializari, ce sa specializeze la elevii de gimnaziu?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

 anz, on 11 septembrie 2023 - 19:34, said:

As avea o intrebare , pentru cineva care este profesor in invatamantul pre-universitar, adica la liceu / gimnaziu.
Tu habar nu ai care e învățământul preuniversitar



 pasilla, on 11 septembrie 2023 - 20:38, said:


Si daca sunt mai multe clase cu aceiasi specializare ? Se trage la sorti ?
Nu e o regulă universal valabilă.
Fiecare școală împarte cum vrea.

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
La 5-8 cred ca doar am inceput insa in liceu a fost apogeul, eram (in ordinea mediilor de la admiterea in liceu) clasa E si cea mai tampita clasa (ca am intrat cu totii pe unde am vrut (facultate) si asta era pe vremea cand se dadea examen de admitere, e alta poveste).  Pare ca erai genul de profesor pe care l-am fi mancat la gustare, nici nu trebuia sa ne agitam prea tare. Posted Image Singura care ne tinea in frau pe toti era profa de Romana si era si diriginte, in rest, ne povestea cum isi urau profesorii Bafta! cand aveau ore cu noi.Posted Image
Din toata povestea asta, asa tampiti cum eram, ne ducea capul si daca reuseai sa captezi atentia catorva, prin prisma faptului ca eram uniti, ne linisteam unii pe altii si puteai sa te desfasori. Daca veneai nepregatit, nu ne incantai cu ceva si mai veneai si cu ceva pretentii, plecai plangand pe la jumatea orei.


Update cu impartirea 5-8: avand continuitate de la 0-4, daca nu pleaca foarte multi se pastreaza clasa. Asadar, litera va fi data de ceva ordine-neordine din clasa 0, unde nu aveai de unde sa stii care va fi bun si care pramatie. Daca se dizolva clasa atunci vor fi impartiti la alte litere care, cu siguranta, isi vor pastra litera de la 0-4.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate