Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Profesori incompetenti si dezinteresati,nimeni din clasa nu intelege nimic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001

 eiffel, on 31 martie 2023 - 09:25, said:



Eu n-am mai deschis un manual din clasa a 5-a.
Ce am invatat - doar din ce explica profesorul in clasa si demonstra la tabla..
La mine exact invers: nu contează profesorul. Am învățat singur din cărți.
Ultimii 3 ani nu am mai fost la niciun curs la facultate. Învățăm doar după cele fotocopiate sau cărțile din bibliotecă. Că nu existau cursuri PDF sau yt.

#20
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 22.10.2007
Incepe cu "nimica" si "acuma"  Cand vin alegerile bate-i la cap pe parinti sa mearga la vot si sa se gandeasca bine pe cine voteaza.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003

 mirel3003, on 31 martie 2023 - 09:31, said:

Oare de ce sunt majoritatea profesorilor vai de capul lor cum zici tu? Iti zic eu, din cauza salariilor...
Salariile sunt la coada listei. Salariile sau cresterea salarului e un factor motivant doar pe termen scurt. Nu zic ca nu-i important, insa daca le maresti salariile la 2000 euro, nu devin peste noapte profesori competenti.

Faptul ca profesorii sunt vai de capul lor tine:

- de educatia pe care au avut-o,
- ca si-au gresit cariera, foarte multi nu au vocatie de a fi profesor.
- mediul de lucru e jalnic (sefi tampiti, colegi pusi pe pile)
- a ocupat locul pe pile, e acolo doar sa-si incaseze salarul si gata
- lipsa unei evaluari reale a profesorului;
- lipsa unui program de imbunatatire a activitatii profesionale.

Edited by Bursul, 31 March 2023 - 10:16.


#22
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Va agitati prea mult pe subiect.
Invata de unde poti cat sa iei o nota mediocra.

Nu ii pasa nimanui cu cat treci clasa sau cat ai pe diploma.

Richard Branson nu stia diferenta dintre venit brut si venit net pana acum cativa ani, si are cred ca 70+

#23
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.01.2009

 Tsunamii, on 31 martie 2023 - 09:38, said:


As vrea sa te cred
Da-mi un exemplu din manual, un text pe care nu-l intelegi
Sa nu discutam pe povesti
Iti  dau  eu un  exemplu.M-am uitat   in manualele  nepotilor mei de  clasa  a 5-si a 6-a.In manualul   de limba romana de anul  trecut aveam trecute retete   de gogosari  si  de placinta cu branza.Pacat  ca  nu mai am pozele  sa vi le arat.La geografie ii  invata  altceva,la istorie  (nu mai avem nevoie)iar la matematica  le da in clasa   a  5 -a  ce  faceam noi acum multi ani in clasele 7-8.

#24
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Numai eu am senzatia ca manualele sunt din ce in ce mai proaste, in timp? Am senzatia ca sunt din ce in ce mai abstracte si greu de patruns.
Imi amintesc ca aveam o problema in gimnaziu (86-87) cu geometria in plan, nu intelegeam nimic, se intersectau liniile de nebune. La clasa nu intelegeam, manualul nu ma ajuta.
Norocul meu a fost ca am gasit la tara, la bunici, un manual de geometrie de al unchilor, editat undeva prin anii 50. Foarte grafic, cu explicatii simple, ca pentru prosti, dintr-o poza am inteles teorema lui Thales. O vad si acum, un pionier cu un creion in mana voia sa afle distanta pana la un stalp stiind lungimea creionului si inaltimea stalpului. Poza, poveste simpla si la final formula. 5 minute.
Manualul meu din 85 mult mai abstract, text sec, nearticulat, unghiuri si formula. Ura si la gara!

Dar am vazut manualele lui fii miu, contemporane, sunt total in urma timpurilor. Nu stiu daca din cauza asta sau ptr ca gaseste informatia oriunde altundeva dar al meu nu deschide niciodata cartea sa o citeasca, doar ptr enuntul temei. O fi bine, o fi rau ... nu stiu.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,257
  • Înscris: 05.06.2002

 AlexNAC04, on 31 martie 2023 - 08:29, said:

...Manualele noastre .......,respectivele inca folosesc "î" în loc de "â"....
si de asta nu-ti intra tie in cap matematica si fizica? pe bune?

Edited by Fane, 31 March 2023 - 10:33.


#26
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.01.2009

 gelublabla, on 31 martie 2023 - 10:30, said:

Numai eu am senzatia ca manualele sunt din ce in ce mai proaste, in timp? Am senzatia ca sunt din ce in ce mai abstracte si greu de patruns.
Imi amintesc ca aveam o problema in gimnaziu (86-87) cu geometria in plan, nu intelegeam nimic, se intersectau liniile de nebune. La clasa nu intelegeam, manualul nu ma ajuta.
Norocul meu a fost ca am gasit la tara, la bunici, un manual de geometrie de al unchilor, editat undeva prin anii 50. Foarte grafic, cu explicatii simple, ca pentru prosti, dintr-o poza am inteles teorema lui Thales. O vad si acum, un pionier cu un creion in mana voia sa afle distanta pana la un stalp stiind lungimea creionului si inaltimea stalpului. Poza, poveste simpla si la final formula. 5 minute.
Manualul meu din 85 mult mai abstract, text sec, nearticulat, unghiuri si formula. Ura si la gara!

Dar am vazut manualele lui fii miu, contemporane, sunt total in urma timpurilor. Nu stiu daca din cauza asta sau ptr ca gaseste informatia oriunde altundeva dar al meu nu deschide niciodata cartea sa o citeasca, doar ptr enuntul temei. O fi bine, o fi rau ... nu stiu.
Sunt pline de  informatii inutile.Cu  ce  intereseaza  pe  un  copil  de  10  ani  sa puna  gogosari.Sau  il   inebunesti  cu matematica  de clasa   a  7-a.Nu toti  copii sunt genii.Plus   ca uneori nici  enunturile intrebarilor nu sunt clare.Trebuie  sa stai  sa  "vezi ce a vrut sa zica poetul".Abia dupa aia sa te apuci de rezolvarea exercitiului.

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,257
  • Înscris: 05.06.2002

 Bursul, on 31 martie 2023 - 10:15, said:

Salariile sunt la coada listei. Salariile sau cresterea salarului e un factor motivant doar pe termen scurt. Nu zic ca nu-i important, insa daca le maresti salariile la 2000 euro, nu devin peste noapte profesori competenti.
ai dreptate si nu. astia care-s acu in sistem, din multi nu prea ai ce scoate mai mult. dar un salar mai motivant ar ajuta ca la facultatile care pregatesc profesori sa vina si copii mai buni la invatatura, nu numai cei care nu intra altundeva, cam cum se intampla in cele mai multe cazuri acuma. asta ar avea efect pe termen lung, pe termen scurt trebuie sa te descurci cu cei care-s deja in sistem.

#28
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 28.11.2017
Io-s prost, recunosc, nu mi-a placut cartea!
Dar daca ar fi sa dau timpu inapoi si sa aleg intre a pune burta pe carte si a avea ceva pile sa prind un loc de munca la stat stiu sigur ce as alege!

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,460
  • Înscris: 10.08.2005

 Bursul, on 31 martie 2023 - 10:15, said:

- lipsa unei evaluari reale a profesorului;
multi dinte ei obtin titularizarea cu nota minima, de ce avem asteptari mari de la ei ?

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Bursul, on 31 martie 2023 - 10:15, said:

insa daca le maresti salariile la 2000 euro, nu devin peste noapte profesori competenti.

Dar sunt motivați să fie competenți, pentru că le poate lua altul locul. Și dacă, la creșterea salarială le mai reduci și materia, pot să se exprime mai mult.
Sistemul i-a făcut să fie așa, reci, fără inițiativă, pentru că materia e foarte densă, mai ales la anumite discipline, nu ai timp să faci nimic altceva, decât să predai, că trebuie să treci prin toată materia.

Și contează mult de tot elevii. Că se vorbește atât de profesori, iar lucrurile nu sunt puse în context. Una e să predai la un liceu bun din capitală, iar alta e să predai într-o comună săracă. Diferențele sociale sunt enorme, dar evaluăm, atât profesorii cât și elevii, la fel.

Dacă te uiți la doctori și asistente, și-i compari cu ce era acum 10+ ani, diferența e de la cer la pământ. Iar diferența a făcut-o salariul. Una este când îți e apreciată munca, iar alta când femeia de serviciu cu două clase ia mai mult decât tine, iar de la tine se așteaptă să formezi generațiile viitoare.

#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 MarianG, on 31 martie 2023 - 11:15, said:

multi dinte ei obtin titularizarea cu nota minima, de ce avem asteptari mari de la ei ?
Adevarul este nu mai avem asteptari. Dar nici ei sa nu aiba pretentii la salarii fantasmagorice. Ca nu au ce oferi inapoi.
Oricum, este deja un cerc vicios in care cresterea salariilor este cea mai proasta optiune.

 SmurfK, on 31 martie 2023 - 11:16, said:


Dar sunt motivați să fie competenți, pentru că le poate lua altul locul. Și dacă, la creșterea salarială le mai reduci și materia, pot să se exprime mai mult.
Sistemul i-a făcut să fie așa, reci, fără inițiativă, pentru că materia e foarte densă, mai ales la anumite discipline, nu ai timp să faci nimic altceva, decât să predai, că trebuie să treci prin toată materia.
Din incompetent nu faci competent dandu-i bani. Nu rezolvi nimic. Este deja dovedita teoria asta, nu trebuie sa o incercam.
Iar sistemul este format chiar din ei, nu din extraterestii.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,257
  • Înscris: 05.06.2002

 MarianG, on 31 martie 2023 - 11:15, said:

multi dinte ei obtin titularizarea cu nota minima, de ce avem asteptari mari de la ei ?
titularizarea aia imi pare o tampenie. ar trebui cautat sa intre in sistem oameni mai de calitate (asta inseamna salarii) iar titularizarea sa fie sistem concurs: sunt 10 posturi de profesori de mate -> le obtin primii 10 in ordinea mediilor obtinute la examenul de titularizare si intra sa pe ocupe tot in ordinea mediilor. cum e acu examenul de titularizare e o mizerie. ii incurajeaza pe cei de la inspectorat sa bage subiecte foarte grele si dupa aia sa ia spagi ca sa eludezi sistemul. e si prostia asta cu titularizarea un motiv pt care copii de calitate nu merg la facultati din care ies profesori.

#33
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Salariile în învățamânt trebuie  să fie mici, pentru ca cei care nu au chemare pedagojică să nu dorească să intre în sistem. Așa grăia un parlamentar din perioada interbelică.

#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 escher, on 31 martie 2023 - 11:52, said:

Salariile în învățamânt trebuie  să fie mici, pentru ca cei care nu au chemare pedagojică să nu dorească să intre în sistem. Așa grăia un parlamentar din perioada interbelică.
Problema principala nu este faptul ca salariile sunt mici. Problema principala este faptul ca invatamantul este foarte politizat (ceea ce inseamna ca este si incompetent dupa cum se vede de peste 30 de ani) si nu exista nici un criteriu real de performanta ca sa poti justifica ceva acolo (si nici nu va fi prea curand tocmai datorita punctului anterior). Sa maresti salarii... bani aruncati intr-o gaura neagra fara nici un fel de rezultate.

#35
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019
daca stii ce inseamna paralela sau perpendiculara sau mediana sau orice alt element din geometrie,
vei intelege si textul, iar daca intelegi textul, vei rezolva problema. Plus ca te ajuta desenul. Nu-ti trebuie i din a.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 Bursul, on 31 martie 2023 - 09:30, said:

Eeeeh, nici cand iti faceai tema? Posted Image
Nu imi faceam tema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate