Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Profesori incompetenti si dezinteresati,nimeni din clasa nu intelege nimic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
De unde ar trebui sa invat fizica si matematica daca profesorii mei sunt incompetenti si dezinteresati?
Manualele noastre nu ne explica nimica,respectivele inca folosesc "î" în loc de "â". Probabil nu ne explica nimica deoarece in "epoca de aur" profesorii erau nevoiti macar sa scrie ceva pe tabla,nu ca acuma.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
De pe youtube, udemy, coursera.

Desi, la atitudinea pe care o ai, destul de sigur ca nu profesorii au toata vina.

Edited by Ann0nyym0us, 31 March 2023 - 08:39.


#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 AlexNAC04, on 31 martie 2023 - 08:29, said:

De unde ar trebui sa invat fizica si matematica daca profesorii mei sunt incompetenti si dezinteresati?
Manualele noastre nu ne explica nimica,respectivele inca folosesc "î" în loc de "â". Probabil nu ne explica nimica deoarece in "epoca de aur" profesorii erau nevoiti macar sa scrie ceva pe tabla,nu ca acuma.
Dupa alea au invatat multe generatii (probabil si eu) si ne-am descurcat. Poate problema nu este de la manuale si profesori. Te-ai gandit la asta?

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Nu stiu ce pretentii mai ai de la niste profesori:
,,Iar daca sunt exceptional,unde ar trebui sa ajung?"
https://forum.softpe.../#entry29867539
Umileste-i pe profesori. Arata-le tu, cum se preda.Posted Image

Edited by baribalu, 31 March 2023 - 08:49.


#5
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Care generatii? jm2010@ poate problema este la tine, esti un geniu.

Doua variante: cea ieftina si consumatoare de timp este youtube, google ceea ce pe acum ceva ani nu exista.

Varianta clasica pregatire cu un profesor universitar avand in vedere ca esti la liceu,  varianta scurta de obicei se practica in ultimul an de liceu.

Edited by iulian_1976, 31 March 2023 - 08:55.


#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
În școlile proaste problema e la părinți, care nu fac niciun efort să își încurajeze odraslele sa învețe ceva pentru ca exista iluzia asta ca școala e inutila. Ca nu-ți trebuie școală ca să "te descurci".

Și paradoxul e ca și în școlile bune uneori problema e tot la părinți. Care vor rezultate spectaculoase, "geniul meu face integrale din clasa a treia și știa Luceafarul de la gradinita". Rezultatul fiind ca se face dresaj nu educație, în care ai 5 olimpici și 95 care sunt analfabeți matematic și convinși ca matematica e doar invenția unor minți bolnave, complet inutila în "realitate". Cum spuneam, paradoxal ajung la aceeași concluzie ca școala e masturbare ca și aia de la coada vacii, deși spre deosebire de aia ar fi avut toate șansele din lume sa aibă parte de o educație de calitate.

Edited by KiloW, 31 March 2023 - 09:00.


#7
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Ai avea surpriza sa aflii ca chestia asta numita Internet a fost conceputa pentru accesul la informatii, nu pentru Facebook, Instagram si Tik-tok.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,091
  • Înscris: 11.03.2006
Profesorii de la noi sunt in majoritate, vai de capul lor.
Din pacate, pot sa invete mate elevii care au acasa pe cineva care se pricepe sau au bani pentru meditatii. La meditatii se petrece un miracol, mai ceva ca ala in care Isus a transformat apa in vin si anume profii se trezesc din moartea clinica cat sa explice niste chestii.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,987
  • Înscris: 09.08.2005

 AlexNAC04, on 31 martie 2023 - 08:29, said:

Manualele noastre nu ne explica nimica,respectivele inca folosesc "î" în loc de "â".
Newsflash! Schimbarea ortografiei din î în â nu a modificat ceva nici în matematică, nici în fizică. Poți avea încredere în informațiile furnizate de acele manuale.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,305
  • Înscris: 15.06.2004

 jm2010, on 31 martie 2023 - 08:46, said:

Dupa alea au invatat multe generatii (probabil si eu) si ne-am descurcat. Poate problema nu este de la manuale si profesori. Te-ai gandit la asta?

Eu n-am mai deschis un manual din clasa a 5-a.
Ce am invatat - doar din ce explica profesorul in clasa si demonstra la tabla.
Dar cu foarte mici exceptii am avut noroc de profesori buni carora le placea ce faceau. Chit ca unii au ajuns pe urma capsunari in Spania ca na... trebuiau sa traiasca si ei.

In ziua de azi problema e la profesori in principal - majoritatea sunt repetentii de acum 10-20-30 de ani care nu si-au gasit loc de mucna in alta parte.
Evident mai sunt si elevi isi parintii care acu mau drepturi europene si nu vor sa fie suprasolicitati in clase.
Si evident mai e o problema la minioster unde fiecare sinistru a venit cu propriile idei despre educatie si programe. Si am avut mai multi sinistrii decat ani din 90 incoace.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,135
  • Înscris: 30.10.2003
De pe youtube. Pfff, daca as fi avut documentatia care exista acum aveam titlul de doctor emerit.

M-am chinuit mult sa inteleg fizica, mate, programare, electronica din carti de specialitate. Ecuatii, multa informatie si atat. Cateodata trebuia sa citesc de 3-4 ori sa inteleg o fraza. Mergeam la biblioteca, mai gaseam o carte de cumparat la librarie, insa le numarai pe degete, cartile care explicau pe indelete temele din carte.

Acum e o placere sa urmaresc animatiile facute pentru toate varstele. Se pot intelege lucruri abstracte muuuuuuuuuuuuuuuult mai repede si mai bine.

 eiffel, on 31 martie 2023 - 09:25, said:

Eu n-am mai deschis un manual din clasa a 5-a.
Eeeeh, nici cand iti faceai tema? :D

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

 cumparator, on 31 martie 2023 - 09:13, said:

Profesorii de la noi sunt in majoritate, vai de capul lor.
Din pacate, pot sa invete mate elevii care au acasa pe cineva care se pricepe sau au bani pentru meditatii. La meditatii se petrece un miracol, mai ceva ca ala in care Isus a transformat apa in vin si anume profii se trezesc din moartea clinica cat sa explice niste chestii.

Oare de ce sunt majoritatea profesorilor vai de capul lor cum zici tu? Iti zic eu, din cauza salariilor... un student bun dupa ce a terminat studiile nu o sa ramana in invatamant pentru ca nu are nici un motiv... Se angajaza la prima multinationala care ii iese in cale si ia un salariu mult mai bun ca in invatamant.

In 80% din cazuri in invatamant ajung aia cei mai slabi care nu fac fata in sistemul privat. Dai salarii bune si ai sa vezi ca vei avea si profesori buni. Sunt foarte putini profesori, buni, dedicati care si-au sacrificat viata/familia de dragul scolii.
Ok inteleg ca profesorii lucreaza mai putine ore ca si un angajat normal dar pana la urma nu isi poate hrani familia cu acele ore libere sau cu vacanta aia de 3 luni de care ziceti toti care defapt e de o luna ca in rest au admiteri liceu/examen de capacitate, bacalaureat, etc...

#13
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
O fi și la profesori o parte din vină,  dar și ăia când intra în clase și vad 25 de loaze, 50% cască de le trosnesc fălcile că  au stat pe tik tok pana la 3 dimineața, iar cealaltă  jumătate stau în timpul orei cu ochii beliți în telefon, tot pe tik tok, evident, le piere și bruma de interes pe care o aveau.

De altfel, inițiatorul e reprezentativ, nu poate să  învețe matematica și fizică pentru ca scrie în manual cu î, nu cu â.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexNAC04, on 31 martie 2023 - 08:29, said:

De unde ar trebui sa invat fizica si matematica daca profesorii mei sunt incompetenti si dezinteresati?
Manualele noastre nu ne explica nimica,respectivele inca folosesc "î" în loc de "â". Probabil nu ne explica nimica deoarece in "epoca de aur" profesorii erau nevoiti macar sa scrie ceva pe tabla,nu ca acuma.

As vrea sa te cred
Da-mi un exemplu din manual, un text pe care nu-l intelegi
Sa nu discutam pe povesti

#15
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,091
  • Înscris: 11.03.2006

 mirel3003, on 31 martie 2023 - 09:31, said:

Oare de ce sunt majoritatea profesorilor vai de capul lor cum zici tu? Iti zic eu, din cauza salariilor... un student bun dupa ce a terminat studiile nu o sa ramana in invatamant pentru ca nu are nici un motiv... Se angajaza la prima multinationala care ii iese in cale si ia un salariu mult mai bun ca in invatamant.

In 80% din cazuri in invatamant ajung aia cei mai slabi care nu fac fata in sistemul privat. Dai salarii bune si ai sa vezi ca vei avea si profesori buni. Sunt foarte putini profesori, buni, dedicati care si-au sacrificat viata/familia de dragul scolii.
Ok inteleg ca profesorii lucreaza mai putine ore ca si un angajat normal dar pana la urma nu isi poate hrani familia cu acele ore libere sau cu vacanta aia de 3 luni de care ziceti toti care defapt e de o luna ca in rest au admiteri liceu/examen de capacitate, bacalaureat, etc...

Sa le dea salarii oricat de mari, in raport cu competenta si munca depusa. Majoritatea nu sunt interesati sa predea, ci numai sa aiba un loc de munca sigur. De care nu sunt multumiti, ca ar vrea sa fie platiti cum sunt platiti doctorii. Pentru fiecare job exista criterii obiective de stabilire a competentei, doar la stat astea nu exista.
Sa ii platesti mai mult asa, la gramada, nu va aduce nimic bun.

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,987
  • Înscris: 09.08.2005

 Tsunamii, on 31 martie 2023 - 09:38, said:

Da-mi un exemplu din manual, un text pe care nu-l intelegi
Păi nu e clar? Nu a înțeles nici o vorbă...

Edited by radunic, 31 March 2023 - 09:54.


#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 Tsunamii, on 31 martie 2023 - 09:38, said:


Da-mi un exemplu din manual, un text pe care nu-l intelegi
Nu poate. Nu are literele corecte pe care le stie el.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,987
  • Înscris: 09.08.2005

 mirel3003, on 31 martie 2023 - 09:31, said:

Ok inteleg ca profesorii lucreaza mai putine ore ca si un angajat normal
Un profesor prost, da. Cel care vine la ore, recită poezia, pleacă acasă, bună ziua, pa.
Unul bun, care își face meseria cum trebuie, muncește cel puțin 8 ore pe zi. Doar că ăștia sînt rari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate