Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Samsung Galaxy S23 Ultra

  • Please log in to reply
7144 replies to this topic

#3565
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 21.10.2009
Foarte buna postarea, felicitari!
De limitarile iOS de care zici tu m-am lovit si eu, ba chiar de multe altele... Inca nu m-am prins de ce se "omoara" lumea dupa iPhone-uri, pot sa spun linistit ca si Android 6.0 avea mai multe functii decat IOS 16.5 sau chiar si 17, dupa cum se pare...
Totusi, pentru cine e multumit de iOS, asa pacoste cum e, iPhone-ul e o alegere mai buna decat S23U, sta mai bine la capitolul foto/video si nu are bloatware preinstalat cum are Samsung.
Ca minus la S23U ar mai fi ecranul rotunjit si marginile patratoase, o combinatie foarte, foarte proasta. Prefer oricand display flat si colturi rotunjite.
In rest, Android is the king si Samsung e cam singura companie care are o echipa buna pe partea software. Pana si Google isi da singur cu tesla-n oo si a facut varza seria Pixel, asa ca, din pacate(zic din pacate pentru ca mi-ar fi placut sa avem o concurenta mai mare pe piata Android), cand zici Android zici Samsung.

Edited by lex2010, 07 June 2023 - 00:46.


#3566
torrice

torrice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 03.04.2009
La poze eu cred ca s23 ultra ii cam peste iphone 14pro.  Le-am avut vreo 2 luni ambele. Am rămas cu s23 ultra.  La poze pe iphone toată lumea umblă la setările de culoare.  Adică acel cald vibrant 100% să aibă și pozele lor culoare. Samsung știe că cerul e albastru și iarba verde (chiar dacă nu de acasă) . La iphone când dai zoom la poza făcută apar neclarități,  pixeli.  În prima linie e destul de clară poza , în schimb când dai zoom să te uiți mai bine pa. La s23 ultra pozele sunt clare si la zoom. Adică vezi și ce e în spatele tău.  La video nu știu cum e treaba,  nu filmez sau dacă filmez nu am observat care e mai bun nici nu m-am uitat prea atent.  Sunt mulțumit de filmare la ambele.  Acum cu acel bloatware Samsung chiar nu știu ce vor să zică alții. Adică nu simt ,nu am simțit ceva deranjant și nici nu am observat.  Legat de publicitate pe android,  reclame simplu pui la dns adguard și gata treaba.  Oricum la materiale , soft și acea senzație cum îl ții în mână clar iphone.  E mult mai premium.  Are acel ceva. Sincer aia îmi lipsește la Samsung.  Acel quelque chose.

#3567
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
La mine imi place mai mjlt s23u pentru ca e cu colturi, si da ecranul era fain drept..

#3568
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021

 lex2010, on 07 iunie 2023 - 00:40, said:

Foarte buna postarea, felicitari!
De limitarile iOS de care zici tu m-am lovit si eu, ba chiar de multe altele... Inca nu m-am prins de ce se "omoara" lumea dupa iPhone-uri, pot sa spun linistit ca si Android 6.0 avea mai multe functii decat IOS 16.5 sau chiar si 17, dupa cum se pare...
Totusi, pentru cine e multumit de iOS, asa pacoste cum e, iPhone-ul e o alegere mai buna decat S23U, sta mai bine la capitolul foto/video si nu are bloatware preinstalat cum are Samsung.
Apple a reprezentat inovatia, acum reprezinta o firma cum era si Nokia, de cativa ani nu au mai adus nimic nou pe telefoanele lor. Cand introduc ceva o prezinta ca pe ceva nou. M-am uitat si la prezentarea ochelarilor VR, de ce sa ii zica VR... lasa ca inventam alt nume, ca este mai usor de inventat nume.

Tu zici Android 6.0 si eu zic ca glumesti. Am cautat pe gsmarena ca am avut HTC Wildfire S Android 2.3
[ https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/htc/htc-wildfire-s-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu cand am scris mesajul am vrut sa scriu ca intre S23 ultra si 14 pro Max, Pixelul 7 pro ar reprezenta o alternativa dar m-am gandit la bug, la Tyzen(exynos), si am zis... lasa, sa ne rezumam la S23 ultra.

Nu m-a deranjat vreodata blotware de pe Samsung, le pun pe toate intr-un folder si sanatate.
Ce Apple nu are? Apple Tv, Sanatate, Hartile lor, iTunes cred ca si Bursa este instalat de Apple, Freeform, FaceTime, Portofel.

 torrice, on 07 iunie 2023 - 05:42, said:

La poze eu cred ca s23 ultra ii cam peste iphone 14pro.  Le-am avut vreo 2 luni ambele. Am rămas cu s23 ultra.  La poze pe iphone toată lumea umblă la setările de culoare.  Adică acel cald vibrant 100% să aibă și pozele lor culoare. Samsung știe că cerul e albastru și iarba verde (chiar dacă nu de acasă) . La iphone când dai zoom la poza făcută apar neclarități,  pixeli.  În prima linie e destul de clară poza , în schimb când dai zoom să te uiți mai bine pa. La s23 ultra pozele sunt clare si la zoom. Adică vezi și ce e în spatele tău.  La video nu știu cum e treaba,  nu filmez sau dacă filmez nu am observat care e mai bun nici nu m-am uitat prea atent.  Sunt mulțumit de filmare la ambele.  Acum cu acel bloatware Samsung chiar nu știu ce vor să zică alții. Adică nu simt ,nu am simțit ceva deranjant și nici nu am observat.  Legat de publicitate pe android,  reclame simplu pui la dns adguard și gata treaba.  Oricum la materiale , soft și acea senzație cum îl ții în mână clar iphone.  E mult mai premium.  Are acel ceva. Sincer aia îmi lipsește la Samsung.  Acel quelque chose.
Depinde ce vrei de la pozele alea.
Este ca mancarea, tine de gust, preferinta. Mancarea mexicana nu este pe gustul meu.

Da, S23 ultra are senzorul mult mai mare si poti face zoom pe poza.
Confirm ce zici tu, nu poti da zoom pe poza dar pozele mie imi par mai clare.
Ps. Nu ca nu poti da zoom pe poza, doar ca nivelul de detaliu nu este ca la S23 ultra.

Sunt care se vaieta ca 14pro max este greu, pe mine nu asta ma interesa, putea sa fie S23 ultra si 300 de grame, ideea sa-l faca o idee mai mic.
Daca imi intelegi punctul de vedere.

Parerea mea ca atunci cand vine vorba despre alegerea unui telefon mobil ai doar 3 variante, cand nu te intereseaza bugetul.
Clar fara Huawei ca nu au google, Sony este treaba dubioasa cu telefoanele lor, mai bine stai cuminte.
Punctual poti cumpara 3 telefoane.
S23 ultra, all rounder, kill of the kill.
14 pro max, daca vrei camera foto si video, poate faci youtube, in rest... stay the fuck away.
Fold 4, cum Fold 5 nu este lansat. Fold 4.
Android, camera decenta, are ecranul mare.

Si ca o chestie, merita incercat si 14 pro max, macar sa nu iti zica careva ca marul de la marul veciunului este cam acru.

Acum eu am logica, cand faci o greseala, o ascunzi, ca asta este o idee buna.
Am grija sa nu "Got A Problem To Solve? Throw Money At It"
O sa vand Iphone, nu acum ca am si alte treburi de rezolvat, dar cand o sa am disponibilitatea necesara ori o sa ma duc la vreun amanet/consignatie si o sa dau Iphone pe S23 ultra sigilat ori Fold 4.
La Fold 4 este mai complicat, sunt din Craiova(oras depopulat, saracie), nu sunt asa de multe Fold-uri sigilate, 0.

Am avut 2 variante, 1 imi asum greseala, pe internet, unde is anonim, sau 2 sunt bou si laud telefonul, trag si alt softpedist in groapa.

Ce este ciudat, interesant, atrage privile. Esti in autobuz si butonezi telefonul... se uita la el. Nu stiu daca este de bine sau de rau, daca ma intelegeti ce vreau sa zic.

Edited by MindArchitect, 07 June 2023 - 08:08.


#3569
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
pai cica cand ai telefon de atatia bani nu tre sa mergi cu autobuzul/metrou/tramvai, cam asta ar fi mentalitatea in tara la noi. Cate mistouri nu s-au facut ca uite la ala are Iphone dar merge cu autobuzul

#3570
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021
Eu cred mult in ideile occidentale. Adica ca ce faci tu cu bani tai nu ar trebui sa ma intereseze pe mine.
In strainatate sunt care folosesc metroul si in timp ce folosesc metroul lucreaza folosind Mac.

Si ca o idee, parerea mea, ca tot ce discutam este la nivel de parerea mea si putem sa rezonam cu ideile altor colegi de forum sau putem sa gandim diferit.

Eu am ajuns la concluzia ca intre a cumpara un telefon ieftin si a cumpara un telefon scump, mai bine cumperi un telefon mai scump, ai grija de el, cumperi tipla, husa, aliexpress sa nu platesti 100-150 de lei pe o husa si inca atata pe tipla si etc...
Si sa zicem ca platesti 5mii de lei pe S23 ultra. Nu stiu pretul exact, nu discut ca se gasesc sigilate pe la 3800 de lei pe olx. Zic pretul ala.
5000 mii de lei. Este un telefon de o sa-l folosesti 2-3 ani.
Dupa 2-3 ani eu zic ca macar jumate de pret tot o sa mai primesti pe olx.
Stare impecabila, la cutie, cumparat de nou.

Asta in loc sa cumperi un telefon ieftin pe care nu o sa doreasca careva sa-l cumpere, nu o sa faca poze faine, nu o sa te tina bateria.

Am invatat treburile astea in urma cu ani de zile, imi place minimalismul, cumpar foarte putine produse dar cand le cumpar, sunt scumpe, premium, si nu ca scumpe, sunt produse verificate, ma uit la review, ma documentez, testez.

La S23 ultra am comandat 3 bumpere diferite si 3 tiple pentru el, inainte ca macar sa comand telefonul.
Asta dupa ce am reusit sa fac o zgarietura pe modulul de camere la P30 pro la ceva timp dupa cumparare. Si dupa ce am trimis un A52S la flip.ro si m-au taxat sa schimbe spatele telefonului inainte sa-l vanda.

Nu ma asteptam sa nu imi placa marimea la S23 ultra. Astazi o sa fac o proba, o sa ma plimb nitel cu o husa de S23 ultra in buzunar. Cine stie? Nimenea.

Eu pe S10/S10 plus chiar foloseam Samsung dex, varianta aia veche prin cablu.
Inteleg ca acum este Samsung dex fara fir. S-ar pupa fain cu Qled-ul meu.

Si inainte de toate sa tineti minte ce va scriu, telefoanele astea, indiferent cat de bune sau nebune sunt ele, o sa aveti nevoie de ceva suport si pe softpedia, ca la toate modelele cumparate am dorit sa stiu ceva.
Si atunci ai varianta sa te duci sa intrebi pe subiectul Iphone de se feresc toti ca cica este razboi Androi-Ios. Nici nu glumesc, mi-a scris careva treaba asta.
Sau ai de ales sa intri pe Subiectul asta unde are un vibe de Subiectul S10/S10 plus, A52s, pentru cine a citit subiectele respective si stie cat de receptivi erau si sunt utilizatori respectivi.

Urmatorul telefon pe care probabil o sa-l cumpar o sa fie Fold 4. Daca nu cumva nu vinde Samsung vreun S23 ultra nitel mai mic, sau nu ca mai mic, cum, sa-l faca mai rotund sa-l poti cuprinde mai bine.

Dar de citit o sa citesc cu placere subiectul asta, sunt pe aici utilizatori care sunt cu capul pe umar.

Edited by MindArchitect, 07 June 2023 - 09:27.


#3571
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Nu le da idei că scot S24 Ultra Mini

#3572
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,067
  • Înscris: 30.11.2021
Era ok cand scoteau mini.
Note 10 - Note 10 plus.
https://www.gsmarena...8&idPhone2=9732
Era ca la S10/S10 plus, erau fix aceleasi camere.
Cred ca la S10 aveai senzorul de adancime langa camera frontala, in rest erau aceleasi telefoane. Ca le-am detinut pe amandoua.

Nu prea mai avea logica seria Note ca era practic acelasi telefon doar ca avea Sylus.
Cine urmareste zona de tech de pe vremea aia, cam intelege ca S10/S10 plus/Note 10/Note 10 plus era practic acelasi telefon lansat in Toamna.
Am urmarit mai inainte un video cu tipul de a plecat de la Oneplus si a facut Nothing Phone.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bVu_X1lELY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are dreptate in destul de multe lucruri si amuzant ca pare corect in cuvinte.
Daca te uiti la portiunea aia in care arata cat spatiu ocupa stylus in telefon... ar putea micsora telefonul nitel si sa renunte la Stylus fara sa renunte la baterie.

Si cand a zis ca a incercat sa tina jurnal, sa noteze pe telefon dar nu se simte ca pe hartie... Fratele meu chinez, asa zic si eu. Am laptop, tableta, telefon, asistent vocal, este si astentul de pe televizor. Nu se compara cu hartia. Ba singurul compromis este ca am cumparat https://www.emag.ro/...7/pd/D0PG82MBM/
Si merge sa notezi pe ea si ramane scris.

Erau youtuberi americani care ziceau ca nu inteleg logica la Note 10 simplu.

Eu zic altceva? Daca S23 plus avea camerele de pe S23 ultra, cum se proceda inainte cu varianta mai mica din seria S. Parerea mea ca eram pe aici care cumparam S23 plus.
Sau altceva. S23 plus cu Stylus.
Sa fie ceva ce te face sa vrei sa cumperi S23 plus. Ca daca te uiti pe pret, S23 plus nu este pozitionat prea bine. Chiar au bifat colegi de forum, pe OLX S23 plus este asa de rar ca se vinde la pret de S23 ultra sigilat.

Discutia este placuta cand discutam despre un S23 ultra bun.
Cel putin nu mai discutam pe aici despre Snapdragon Vs. Exynos.
Ca am avut S10 cu exynos si S10 plus cu snapdragon.

Dar, ca mai imi primesc si PM, si nu raspund acolo ca sincer scriu aici, de ce sa scriu de 2 ori, modul asta al meu sincer de a scrie.
Nu prea sunt alternative. Trebuie sa se lanseze Fold 5 care inteleg ca este oarecum asemanator cu Fold 4, asteptarile sunt poate pe partea de camera sa fie mai ok. Nu ma astept sa puna Samsung senzorul de pe S23 ultra dar sa fie mai ok.
Si apoi Iphone 15 pro max. La Xiaomi si Oneplus nu ma uit de cand au preturile astea peste 1000 de euro.
Pai cu bani aia ma duc si cumpar un S23 ultra de imi spionez vecini de la 3 strazi distanta.

Edited by MindArchitect, 07 June 2023 - 11:02.


#3573
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Cred că eu am remarcat că S23 Plus e rar pe olx și scump. Din cauza asta am renunțat la el și am făcut un compromis luam S23 simplu.
S23U e prea mare pentru gusturile mele.

#3574
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,710
  • Înscris: 28.02.2010

 Afroditu, on 07 iunie 2023 - 11:29, said:

Cred că eu am remarcat că S23 Plus e rar pe olx și scump. Din cauza asta am renunțat la el și am făcut un compromis luam S23 simplu.
S23U e prea mare pentru gusturile mele.
Mie imi pare rau ca nu prea mai sunt telefoane cu diagonala ca S23 simplu. In special cei de la hauwei sau honor nu mai scot demult telefoane cu diagonala de 6 inch dar si bune, nici oneplus nu au mai scos, sau oppo, realme. Toate peste 6.5 au diagonala.

Edited by K-Bobby, 07 June 2023 - 11:37.


#3575
Chios01

Chios01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 23.10.2021
Pe EMAG varianta 8/256 4400 lei.

#3576
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Cred ca am luat deja toti la precomandă 😀

#3577
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
4200 lei varianta de 512 de pe samsung Romania.Am trimis s21 ultra la buyback si am primit un cod de reducere.Cu cod si cat au oferit ei la buyback cam atat luam pe s21 ultra pe olx, dar am scapat de bataie de cap cu toti dubiosii de pe olx.

#3578
Luckgav

Luckgav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.08.2012

 Chios01, on 07 iunie 2023 - 16:07, said:

Pe EMAG varianta 8/256 4400 lei.

Sub nici o forma a se cumpara varianta 8/256. RAM-ul de 8gb este cam mic pt S23U. Cred ca asta ar fi un minus al telefonului. Ar fi fost mai nimerit sa ofere minim 12gb. La al meu cu 12gb RAM, apar momente(f. rar ce-i drept cand am multe aplicatii in background) cand sunt ocupati aproape 8gb.

#3579
Chios01

Chios01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 23.10.2021

 Luckgav, on 07 iunie 2023 - 20:06, said:



Sub nici o forma a se cumpara varianta 8/256. RAM-ul de 8gb este cam mic pt S23U. Cred ca asta ar fi un minus al telefonului. Ar fi fost mai nimerit sa ofere minim 12gb. La al meu cu 12gb RAM, apar momente(f. rar ce-i drept cand am multe aplicatii in background) cand sunt ocupati aproape 8gb.
Aici cred ca depinde de fiecare cum îl folosește. Eu am varianta de 8gb și nu am niciun fel de problema cu memoria, bine nici nu țin așa multe programe în background. Oricum prețul sa redus destul de mult într-o perioadă destul de scurta de la lansare.

#3580
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
A scăzut prețul mai mult decât scăzuse la S22U în aceeași perioadă

Sau au fost umflate peste măsură la lansare. Au cerut nebunii cât pe un Iphone ...Acum ușor ușor revin și ei la normalitate

Edited by Tomaz2015, 07 June 2023 - 22:21.


#3581
z3wl

z3wl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 16.11.2007
Salut,

Am varianta de 8gb RAM. In recent apps, pot seta o singura aplicație pentru "Keep open".

E din cauza RAM ului? Doar varianta de 12gb RAM poate tine 3 aplicatii simultan deschise în background?

Daca testați, va rog spuneți ce varianta aveți și rezultatul obținut, mulțumesc.

#3582
haistiinta

haistiinta

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2022

 Luckgav, on 07 iunie 2023 - 20:06, said:

Sub nici o forma a se cumpara varianta 8/256. RAM-ul de 8gb este cam mic pt S23U. Cred ca asta ar fi un minus al telefonului. Ar fi fost mai nimerit sa ofere minim 12gb. La al meu cu 12gb RAM, apar momente(f. rar ce-i drept cand am multe aplicatii in background) cand sunt ocupati aproape 8gb.
Isi calculeaza singur cati rami se extind apk si sistemul de operare,la mine la 8 gb de ram nu depasesc 6 gb ocupati cu o multime de apk deschise in fundal si nu am lag sau ceva de genul

Edited by althea, 08 June 2023 - 05:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

baciu1987

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate