Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Elon Musk: Inapoi la birouri, ori demisia ! Minim 40h/sapt

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
541 replies to this topic

#73
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Dar niste munca autonoma, care produce in timp ce noi ne traim vietile, nu inventeaza si el? Daca a trecut pe sistem comunist gen work-sleep then work, torture, nu am cuvinte.

#74
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 george_alexandru, on 02 iunie 2022 - 10:58, said:



Dacă exista înțelegere din partea angajatorului, atunci de ce nu? Noi de exemplu marți și joi ducem copilul la cursuri de dans, care sunt la ora 17:00. Eu sau soția, in functie de cum avem liber calendarul în outlook. Angajatorul e ok cu asta.

Avem și situații în care oamenii pur și simplu dispar și trebuie să-i sunam pe mobil să intre în întâlniri.
"iti suni asociatu' la 10, descoperi ca e la plimbare"

Asta presupune ca angajatorul nu știe și ca restul colegilor nu au fost informați. Dacă e de comun acord nu se ajunge la "descoperi ca e la plimbare". Știi ca e și gata


#75
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,230
  • Înscris: 24.11.2006

 Flat, on 02 iunie 2022 - 10:59, said:

tu descrii o situație de exploatare prin muncă, abuzuri ale unor patroni închipuiți care se cred dumnezei asupra unor fraieri ce stau și înghit asemenea lucruri anormale
dacă tu te afli într-o astfel de situație, e doar vina ta. majoritatea oamenilor cu ceva valoare nu ar accepta

Lasand exprimarea asta "manelistica" ti se pare tie ca un RSM sau ASM, spune-i cum vrei tu, e un om fara valoare? Te intreb si eu, asta daca stii ce reprezinta termenii pe care i-am folosit. Teoretic programul e de luni pana vineri de la 08:00 - 16:30. Practic programul e cu totul altfel, se mai trimit mail-uri si sambata pana la ora 12:00. Ia zi de ce? Te-ai prins? Stii cum este sa ti se ceara cifre, explicatii si justificari? Vorbesc de o firma care are peste 2000 de angajati, nu de o firma care are 20 de oameni. Hai ca te-am zapacit cu cifrele, e prea mult pentru tine. Oricum ar fi n-ai face fata mai mult de doua saptamani la privat, poti sa fii sigur de asta.

Revenind la discutie: Mosc face ce vrea, e compania lui, a spus-o clar, cu-i nu-i convine poate sa cante la alta masa. Sa folosesc niste expresii pe care sa le inteleaga unii de pe aici, bugetari esentiali care au impresia ca totul li se cuvine. O fi constatat el ce-o fi constatat sau poate e doar un "experiment", cum eu nu-s Mosc sau Bogdan Porti, ala cu Uindosu', eventual Postasu', pot doar sa-mi dau cu presupusu'. Omul a fost, este si va fi intotdeauna o unealta, asa merg lucrurile, daca cineva are impresia ca poate schimba ceva poate incerca, ii doresc succes!

Edited by un_el, 02 June 2022 - 11:23.


#76
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014

 catalina1, on 02 iunie 2022 - 11:20, said:


"iti suni asociatu' la 10, descoperi ca e la plimbare"

Asta presupune ca angajatorul nu știe și ca restul colegilor nu au fost informați. Dacă e de comun acord nu se ajunge la "descoperi ca e la plimbare". Știi ca e și gata

S-a ajuns la "Care-i problema ca sunt la 10am pe afara, doar muncesc dupa masa pana tarziu, trebuia sa fixezi un meeting daca era important".

#77
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,653
  • Înscris: 11.03.2006

 Flat, on 02 iunie 2022 - 09:57, said:


ipoteza e și mai falsă atunci. dacă ai la dispoziție o casă cu curte și terasă umbreluță păsări, atunci sulea chef de muncă
e la fel de fezabil ca cei care se laudă că muncesc din barul sau cafeneaua de pe plajă

astea sunt locuri unde poți eventual să fii scriitor de nuvele sau pictor..   artist adică
nu șoricel la corporație

Ei asta e. Eu am curte si sunt zile, cand am mult de lucru, cand o vad doar pe geam.

#78
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,431
  • Înscris: 28.07.2008

 Flat, on 02 iunie 2022 - 07:27, said:

Ce viața e aia, sa stai ca in Matrix in celula ta, in cocoonul propriu, sa nu zic in suc propriu, acasă. Nu te mai schimbi, deschizi laptopu in pat în chiloți, nu te mai razi, nu te mai parfumezi, nu te mai îmbraci frumos. Pentru ce mai trăiești? Devii o leguma
Poti sa faci toate chestiile alea si lucrand acasa, din respect pentru propria persoana si pentru ca fac parte din firea ta
Daca triggeru de a  te rade, parfuma, imbraca frumos, e faptul ca trebuie sa iesi din casa ca sa ajungi intr-un loc cu oameni, atunci inseamna ca oricum ai lua-o tu esti tot o leguma de fapt, doar ca la birou esti o leguma camuflata

#79
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 ionutzitaly, on 02 iunie 2022 - 11:30, said:



S-a ajuns la "Care-i problema ca sunt la 10am pe afara, doar muncesc dupa masa pana tarziu, trebuia sa fixezi un meeting daca era important".
Asta este nesimtire.

#80
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 giuliani, on 02 iunie 2022 - 10:24, said:

Legislatia europeana e probabil diferita de cea americana.

ESTE foarte diferita. Merita de vizionat

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FNBrAU2FW_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In rezumat:

zero ore platite pentru concediu

zero ore platite pentru concediu de boala

zero orte platite pentru concediu post natal

smecherii cu angajarea part-time pentru a nu plati benefits

Ca exemplu, un lucrator la McDonalds din Danemarca castiga de 3 ori cat unul similar din USA

Edited by iladi, 02 June 2022 - 11:40.


#81
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,761
  • Înscris: 09.05.2008

 catalina1, on 02 iunie 2022 - 09:17, said:

Cam peste tot executivii lucreaza cel mai mult ca număr de ore.
Lucreaza?
Asa se numeste frecatu' altora la encefal?

#82
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

 iladi, on 02 iunie 2022 - 11:35, said:

In rezumat:
zero ore platite pentru concediu
zero ore platite pentru concediu de boala
zero orte platite pentru concediu post natal
smecherii cu angajarea part-time pentru a nu plati benefits
Ca exemplu, un lucrator la McDonalds din Danemarca castiga de 3 ori cat unul similar din USA

Problema e ca multi se uita la aia sub 5% care au niste conditii de munca foarte bune si salarii exceptionale si extrapoleaza la intreaga piata a muncii. Bine, nu comparam cu Romania, ci cu vestul Europei.

Edited by george_alexandru, 02 June 2022 - 11:41.


#83
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 george_alexandru, on 02 iunie 2022 - 11:41, said:

Bine, nu comparam cu Romania, ci cu vestul Europei.


La comantariile de la clipul de mai sus sunt niste exemple foarte tari despre europeni detasati in USa sau viceversa. Mai sunt si canadieni si australieni care isi dau cu parerea si concluzia generala este ca America e tara corporatiilor, pentru corporatii. Cetateanul e mai rau tratat decat in tari africane (vezi cazul concediului postnatal)

#84
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Buna asta:

Quote


A Finnish gaming company opened a small office in NY a couple of years back. They decided to follow the Finnish work laws there. Some people who were interested in their openings actually thought they were a scam because the benefits were so unbelievable. And those were the minimum decreed by Finnish law.



#85
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Atreides7, on 02 iunie 2022 - 11:32, said:

Poti sa faci toate chestiile alea si lucrand acasa, din respect pentru propria persoana si pentru ca fac parte din firea ta

poți, dar câți o fac?
uite, eu am avut meeting cu unii din diverse țări, printre care franța, germania, italia, grecia, bulgaria, estonia și încă o țară parcă cipru

dintre toți ăia de acolo, numai tipul din italia era aranjat și prezentabil, nu vorbesc de costum și cravată, ci de cămașă/vestă, plus setting adecvat, o lampă, o plantă, o oglindă/bibliotecă mică
restul erau îmbrăcați cu ce tricou șifonat nimeriseră, în spate li se vedea apartamentul dezordonat sau un zid alb, unii chiar își puseseră acel wallpaper virtual să ascundă ce au în casă

 un_el, on 02 iunie 2022 - 11:20, said:

Lasand exprimarea asta "manelistica" ti se pare tie ca un RSM sau ASM, spune-i cum vrei tu, e un om fara valoare? Te intreb si eu, asta daca stii ce reprezinta termenii pe care i-am folosit. Teoretic programul e de luni pana vineri de la 08:00 - 16:30. Practic programul e cu totul altfel, se mai trimit mail-uri si sambata pana la ora 12:00. Ia zi de ce? Te-ai prins? Stii cum este sa ti se ceara cifre, explicatii si justificari?

nu. eu nu dau explicații decât în scris și în 30 de zile. dacă vreau și am chef.
probabil mailuri sâmbăta se dau să fie citite luni. eu le-aș citi abia marți, că luni nu prea sunt în mindset-ul de muncă.

la noi poate să se dărâme instituția, să atace și ocupe rușii, dacă e week-end nu știe nimeni, poate doar jandarmul care doarme la intrare

#86
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Musk e workaholic, asta stim demult. Ce nu pricep eu e cum aplica el aceleasi principii de scalvagism modern, cand are angajati si in schimburi in fabrica si oameni de stiinta care lucreaza pe machine learning, etc?

#87
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Cum le-a aplicat și înainte de pandemie. Atunci nu era sclavagism modern lucratul de la birou?

#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,673
  • Înscris: 07.02.2003

 M4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 05:43, said:

Elon Musk spune ca...lumea e mai productiva asa.
Ca integrare, socilizare si "all the corporate crap you can get" !
Elon Musk poc si cu Twitter, e pe hold sau se anuleaza :)

#89
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 catalina1, on 02 iunie 2022 - 11:56, said:

Cum le-a aplicat și înainte de pandemie. Atunci nu era sclavagism modern lucratul de la birou?
Banuiesc ca sa angajezi unu care sa stranga suruburi intr-o fabrica e la fel cu angajatul programatorilor care au terminat facultati care costa suta de mii pe an. Munca intelectuala nu e normata la ora, te-ai astepta ca Elon care a scris cod singur stie cel mai bine.

#90
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

 M4V3RiCk_, on 02 iunie 2022 - 05:43, said:

Elon Musk spune ca...lumea e mai productiva asa.
Ca integrare, socilizare si "all the corporate crap you can get" !
.....................

Deci Elon...pana aici !
Daca pana acum imi placea ce face, cu asta a dat - o cu mucii in fasole.

Si rage:

https://twitter.com/...typeahead_click
Lucrezi la el? ai demisionat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate