Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Elon Musk: Inapoi la birouri, ori demisia ! Minim 40h/sapt

* * * * - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
541 răspunsuri în acest subiect

#91
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.182
  • Înscris: 09.01.2007
Nu are nici o legatura studiul ala de acum cativa ani ca vreo 95% din CEO sunt psihopati by the book.

#92
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.913
  • Înscris: 21.04.2011

View Postfilipxxx, on 02 iunie 2022 - 12:02, said:


Banuiesc ca sa angajezi unu care sa stranga suruburi intr-o fabrica e la fel cu angajatul programatorilor care au terminat facultati care costa suta de mii pe an. Munca intelectuala nu e normata la ora, te-ai astepta ca Elon care a scris cod singur stie cel mai bine.
Da, dar nu cred ca ce le cere acum e altceva fata de ce le cerea înainte sau fata de ce s-a discutat la interviuri. La asta ma refeream

#93
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006

View PostFlat, on 02 iunie 2022 - 11:54, said:

nu. eu nu dau explicații decât în scris și în 30 de zile. dacă vreau și am chef.
probabil mailuri sâmbăta se dau să fie citite luni. eu le-aș citi abia marți, că luni nu prea sunt în mindset-ul de muncă.

la noi poate să se dărâme instituția, să atace și ocupe rușii, dacă e week-end nu știe nimeni, poate doar jandarmul care doarme la intrare

Bine ca nu muncesti la nenea Mosc, ia zi cum era treaba aia cu bugetar prin tarile nordice? Trollezi ca deobicei, nimic nou! Altceva mai cunosti? Uite de asta ar cam trebui sa se renunte la unii bugetari esentiali. Clocesc doar ce pot cloci in varf de scaun la birou, imbracati frumos, parfumati, facand inainte de a veni la muna un dus cu apa rece. Posted Image In ceea ce priveste mindset-ul ala al tau, vezi prin ce parte al corpului il ai, sa nu stai cumva pe el. Succesuri pe mai departe draga Flatule, hai ca suntem offtopic!

Editat de un_el, 02 iunie 2022 - 12:18.


#94
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
ai dreptate
ca să fiu on-topic, mă mir că ăștia chiar au citit mailul
eu dacă eram angajat Tesla aș fi băgat mailurile de la elon musk în spam automat. aș fi considerat că sunt trolleli

#95
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.791
  • Înscris: 13.06.2004
Fără concediu maternal în S.U.A. (deşi văd că ar fi ceva state), sinistru.  :(   Vai de mame.   :(   Şi asta o zice unul care nu vrea să aibă copii.
Munca la birou are rolul ei, se face comunicarea mai uşor, se pot organiza şedinţe mai uşor.
Cât despre Elanul Muscă, dacă va exagera, găseşte cineva plici pe mărimea lui.    :rolleyes:

#96
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.798
  • Înscris: 06.09.2004

View PostFlat, on 02 iunie 2022 - 09:57, said:


ipoteza e și mai falsă atunci. dacă ai la dispoziție o casă cu curte și terasă umbreluță păsări, atunci sulea chef de muncă
e la fel de fezabil ca cei care se laudă că muncesc din barul sau cafeneaua de pe plajă

astea sunt locuri unde poți eventual să fii scriitor de nuvele sau pictor..   artist adică
nu șoricel la corporație
astea sunt niste preconceptii imbecile despre corporatii, chiar sunt curios cum vi le-ati format. eu lucrez de aproape 20 de ani numai in corporatii si am lucrat si la birou, si acasa, si la piscina, si la munte, si la mare, si in curte, si oriunde. doar de pe plaja n-am lucrat ca ma incurca nisipul   :)       bine, cand zic ca am lucrat la piscina sau la munte a nu se intelege la strand in crangasi sau pe partie la sinaia, ci intr-o locatie cat de cat linistita care sa-mi permita munca.

ca fapt divers, weekendul asta am o obligatie la noi pe litoral si o sa ma intorc in bucuresti luni seara, o sa lucrez de acolo ziua de luni.

View Postgiuliani, on 02 iunie 2022 - 10:24, said:

Legislatia europeana e probabil diferita de cea americana.
pe langa legislatie, mai important mi se pare ca si cultura de munca e complet diferita. oamenii aia pur si simplu vad complet diferit notiunea de munca. de la vacanta la ore de munca la salariu la protectie sociala. in sistemul lor e relativ normal ce face musk, oricat s-ar umfla sindicalismul proletar in forumistii romani. ne dam cu parerea despre chestii pe care nu le intelegem si despre care refuzam sa acceptam ca functioneaza altfel pe alte meridiane.

#97
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.486
  • Înscris: 22.03.2021
Dacă nu depinzi de nimeni și nimeni de tine, n ai decât să lucrezi noaptea, pt că atunci ești tu plin de inspirație.

Când ești Intr o echipă, nu prea mai merge așa, se duce dracu comunicarea și nu mai pare așa absurdă pretenția lui Musk.

Plus de asta, el i a angajat să vina și să lucreze la birou, nu de acasă și n are chef să schimbe condițiile. Probleme ?

#98
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postiladi, on 02 iunie 2022 - 11:35, said:

In rezumat:

zero ore platite pentru concediu

zero ore platite pentru concediu de boala

zero orte platite pentru concediu post natal

smecherii cu angajarea part-time pentru a nu plati benefits

Ca exemplu, un lucrator la McDonalds din Danemarca castiga de 3 ori cat unul similar din USA


Pentru mine asta suna cam asa: Muncesti pana crapi in firma mea, te platesc, iar daca te imbolnavesti sau ai pb familiare (nu neaparat rele, ca nasterea e ceva bun) pe mine ma doare in cur de tine.
Asta inseamna exploatare.

#99
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdjl, on 02 iunie 2022 - 12:25, said:

Fără concediu maternal în S.U.A. (deşi văd că ar fi ceva state), sinistru.  Posted Image   Vai de mame.   Posted Image   Şi asta o zice unul care nu vrea să aibă copii.
Munca la birou are rolul ei, se face comunicarea mai uşor, se pot organiza şedinţe mai uşor.
Cât despre Elanul Muscă, dacă va exagera, găseşte cineva plici pe mărimea lui. Posted Image

Este o alta societate si o alta mentalitate, ce-i asa de greu de inteles? Ecuatia este simpla: munceste, nimeni nu te opreste! Vrei mai mult? Munceste din nou! Nu-ti place sa muncesti pentru altul? Fa-ti afacerea ta, nimeni nu te opreste sa vinzi limonada si hotdog in fata Casei Albe. Altfel spus americanii sunt tinuti captivi intr-un sistem pe care vrand-nevrand trebuie sa-l accepte. Totul in SUA este o afacere: sistem de invatamant, servicii medicale, servicii conexe. Vrei sa-ti iei liber pentru ca te-ai saturat? Ok, nicio problema! Fa-ti bagajelul si du-te in lume! Vrei pensie? Cotizezi la firmele private, mai pui tu ceva deoparte ca sa ai la batranete. Abia ai ajuns in SUA si ai nevoie de nu stiu ce chestii si n-ai bonitate? Te duci frumos la o banca, iti faci un card, bagi banii tai, aia de-ai venit cu ei in SUA, in respectivul cont si-i cheltui. Bineinteles ca banca iti va retine un comision, nimic nu e gratis. Daca estei chibzuit si cheltui folosindu-ti creierasul poate ai ceva sanse sa-ti inchiriezi o locuinta, sa-ti faci un abonament la telefonie mobile, sa faci un imprumut la banca, etc. etc. Asa functioneaza lucrurile acolo, doar o mica parte dintre ele. Pentru europeni este ciudat ca in momentul in care-l suni pe x sa platesti si tu cat si persoana pe care ai sunat-o. Exemplele pot continua la nesfarsit.
De ce a procedat Musk asa? Stie ca in secunda doi poate gasi altii care sa-i inlocuiasca pe cei care au plecat, nu-i o tragedie. La inceput va fi putin mai greu, dar cum totul se invata nu va fi problema. Sa nu uitam ca prin metoda asta poate face economii, celor ce vor fi venit le poate oferi salarii mult mai mici. Asta e primul pas prin care il poti face pentru a face economie intr-o afacere, renunti la personal, cei care vor veni in locul celor care vor fi plecat li se vor oferi salarii mai mici si li se vor da mai multe sarcini sa le indeplineasca.

Editat de un_el, 02 iunie 2022 - 12:50.


#100
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.737
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgiuliani, on 02 iunie 2022 - 12:43, said:




Pentru mine asta suna cam asa: Muncesti pana crapi in firma mea, te platesc, iar daca te imbolnavesti sau ai pb familiare (nu neaparat rele, ca nasterea e ceva bun) pe mine ma doare in cur de tine.
Asta inseamna exploatare.

Dacă legislația de acolo le dă voie...

#101
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postgeorge_alexandru, on 02 iunie 2022 - 13:01, said:

Dacă legislația de acolo le dă voie...

Da, ma refer la legislatie, nu la Musk, Gates sau altii care doar respecta legile.

#102
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.476
  • Înscris: 29.04.2008

View Postun_el, on 02 iunie 2022 - 12:47, said:

Este o alta societate si o alta mentalitate, ce-i asa de greu de inteles? Ecuatia este simpla: munceste, nimeni nu te opreste! Vrei mai mult? Munceste din nou!

Make America Great. Again :D

#103
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.497
  • Înscris: 03.01.2007
...

Editat de dacis2, 02 iunie 2022 - 13:07.


#104
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.587
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcatalina1, on 02 iunie 2022 - 09:17, said:

Cam peste tot executivii lucreaza cel mai mult ca număr de ore.
ce lucreaza? un director din epoca de trista amintire, spunea ca cei care stau peste program sint doar cei incapabili sa-si faca serviciul in cele 8 ore. si nu se referea la muncitori pentru ca aia oricum nu serveau statul peste program!

#105
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006

View Postiladi, on 02 iunie 2022 - 13:06, said:


Make America Great. Again Posted Image

S-au obisnuit, pentru ei este ceva normal. Cum la romani micii si berea fac parte traditie asa-i peste ocean cu munca.

#106
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.587
  • Înscris: 02.09.2006

View Postun_el, on 02 iunie 2022 - 11:20, said:

Lasand exprimarea asta "manelistica" ti se pare tie ca un RSM sau ASM, spune-i cum vrei tu, e un om fara valoare? Te intreb si eu, asta daca stii ce reprezinta termenii pe care i-am folosit. Teoretic programul e de luni pana vineri de la 08:00 - 16:30. Practic programul e cu totul altfel, se mai trimit mail-uri si sambata pana la ora 12:00. Ia zi de ce? Te-ai prins? Stii cum este sa ti se ceara cifre, explicatii si justificari? Vorbesc de o firma care are peste 2000 de angajati, nu de o firma care are 20 de oameni. Hai ca te-am zapacit cu cifrele, e prea mult pentru tine. Oricum ar fi n-ai face fata mai mult de doua saptamani la privat, poti sa fii sigur de asta.
..................
munca grea acolo: mailuri, explicatii si justificari! e firma bugetareasca, nu?

View Postcatalina1, on 02 iunie 2022 - 11:32, said:

Asta este nesimtire.
iete fleosc!

#107
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.130
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcosmin_235423, on 02 iunie 2022 - 10:45, said:

nu zic ca va da maine faliment.
insa daca compania concurenta va munci de la birou, clar va avea un avantaj, iar in timp va domina piata.
asta e cosmarul oricarei companii

Ce avantaj?
Vad ca te pricepi si la lucratul de acasa vs lucratul la birou la fel de bine ca la familia moderna vs cea traditionala.

#108
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.362
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttytysor, on 02 iunie 2022 - 13:25, said:


munca grea acolo: mailuri, explicatii si justificari! e firma bugetareasca, nu?


Nu, este vorba de o firma privata! N-ai nimerit-o, printre altele citeste cu atentie mai mare ceea ce am scris. Si nu-s eu cel in cauza, sa fie clar. Multumit de explicatie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate