Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Elon Musk: Inapoi la birouri, ori demisia ! Minim 40h/sapt

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
541 replies to this topic

#109
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017

 AlexEn, on 02 iunie 2022 - 13:32, said:



Ce avantaj?

Va fi mai atractiva acea companie pentru cei care considera lucratul de acasă un beneficiu important.

#110
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Eu sunt de acord cu el.
Sa-si dea demisia. Ce cauta pe Costa de Azur cu amanta in loc sa fie la birou ?

#111
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009
Aș vrea să-i întreb pe cei care vituperează contra cerinței lui Musk de a-și rechema angajații la muncă ”înapoi la birouri”:

Există vreun drept legal al angajatului de a munci de acasă (wfh)? pe care să-l poată opune angajatorului?

Dacă da, în ce țară? și ce prevede legislația respectivă?

Un patron are sau nu dreptul de a stabili programul de muncă al angajaților câtă vreme respectă legile în vigoare? și desigur, drepturile angajaților săi.

Edited by Naoto, 02 June 2022 - 14:20.


#112
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017

 eiffel, on 02 iunie 2022 - 13:59, said:

Eu sunt de acord cu el.
Sa-si dea demisia. Ce cauta pe Costa de Azur cu amanta in loc sa fie la birou ?

Esti invidios :D

#113
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
La mine peste 90% cred ca ar începe sa își caute altceva în urma unui astfel de anunț. În frunte cu executivii.

#114
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006

 Naoto, on 02 iunie 2022 - 14:19, said:

Aș vrea să-i întreb pe cei care vituperează contra cerinței lui Musk de a-și rechema angajații la muncă ”înapoi la birouri”:

Există vreun drept legal al angajatului de a munci de acasă (wfh)? pe care să-l poată opune angajatorului?

Dacă da, în ce țară? și ce prevede legislația respectivă?

Un patron are sau nu dreptul de a stabili programul de muncă al angajaților câtă vreme respectă legile în vigoare? și desigur, drepturile angajaților săi.
Legislatia suporta multe, intrebarea e daca firma are vreun avantaj sa ii aduca pe unii la munca contrar vointei lor in conditiile in care aia isi fac munca cam l fel si de la birou si de pe langa el. Asa nici o lege nu te obliga sa pui automat de cafea sau un bidon cu apa in firma, dar totusi multi pun. Parerea mea ca Musk va avea de pierdut, el in zona de roboti, machine learning si baterii si ce-o mai face el acolo are nevoie sa atraga top talent. Top talent nu il atragi cu faptul ca ii dai un scaun si o masa unde sa munceasca, dar Elon pare ca a uitat ca multe firme s-au schimbat in varful inovatiei in ultimii 30 de ani: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CpWNa3BysNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#115
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009
Patronul îşi conduce firma după mintea şi interesele lui. Greşeşte? Pierde!

Înclin să cred că Musk va regreta amarnic că nu a ţinut cont de criticile primite pe topic. Vai de capul lui! :D

#116
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
O să îi scriu pe Twitter să arunce un ochi și pe topicul ăsta. Poate realizează omul că a greșit.

Partea proasta e ca nu are nuamrul minim de postari pentru Poiana si ne trezim cu el in goana de postari pe alte arii.

Edited by george_alexandru, 02 June 2022 - 14:52.


#117
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,177
  • Înscris: 04.03.2014

 Naoto, on 02 iunie 2022 - 14:45, said:

Patronul își conduce firma după mintea și interesele lui. Greșește? Pierde!

Înclin să cred că Musk va regreta amarnic că nu a ținut cont de criticile primite pe topic. Vai de capul lui! :D

Dupa mintea si interesele lui respectand prwvederile din codul muncii.

Wfh-ul a disparut pana si in Europa din cadrul legal, doar in perioada covid in anumite tari sectorul privat avea obligatia sa tina acasa personalul care poate muncii doar cu computer, telefon si acces la internet.

#118
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 djl, on 02 iunie 2022 - 12:25, said:


Munca la birou are rolul ei, se face comunicarea mai uşor, se pot organiza şedinţe mai uşor.


asta prin anii 90 poate, acum e totul la un click pe teams / skype / webex, in functie de fiecare.

#119
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 Naoto, on 02 iunie 2022 - 14:45, said:

Înclin să cred că Musk va regreta amarnic că nu a ţinut cont de criticile primite pe topic. Vai de capul lui! Posted Image
In drum spre Marte va pastra un moment de reculegere

#120
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009

 ionutzitaly, on 02 iunie 2022 - 14:52, said:

Dupa mintea si interesele lui respectand prwvederile din codul muncii.

Wfh-ul a disparut pana si in Europa din cadrul legal, doar in perioada covid in anumite tari sectorul privat avea obligatia sa tina acasa personalul care poate muncii doar cu computer, telefon si acces la internet.

Şi eu ce-am scris mai devreme?

Un patron are sau nu dreptul de a stabili programul de muncă al angajaților câtă vreme respectă legile în vigoare? și desigur, drepturile angajaților săi.

#121
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

 ionutzitaly, on 02 iunie 2022 - 14:52, said:



Dupa mintea si interesele lui respectand prwvederile din codul muncii.

Wfh-ul a disparut pana si in Europa din cadrul legal, doar in perioada covid in anumite tari sectorul privat avea obligatia sa tina acasa personalul care poate muncii doar cu computer, telefon si acces la internet.
Cum adica a dispărut din cadrul legal? Actul adițional semnat de mine și de angajator în martie 2020 e în continuare valabil.

#122
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,038
  • Înscris: 15.12.2009

 george_alexandru, on 02 iunie 2022 - 14:48, said:

O să îi scriu pe Twitter să arunce un ochi și pe topicul ăsta. Poate realizează omul că a greșit.

Partea proasta e ca nu are nuamrul minim de postari pentru Poiana si ne trezim cu el in goana de postari pe alte arii.

Grăbeşte-te! orice clipă contează ;)

Poate reuşeşti să stopezi falimentul afacerilor musk-eşti (iminent, după cum se pare)

https://en.as.com/la...by-elon-musk-n/

#123
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

 Naoto, on 02 iunie 2022 - 15:01, said:



Și eu ce-am scris mai devreme?

Un patron are sau nu dreptul de a stabili programul de muncă al angajaților câtă vreme respectă legile în vigoare? și desigur, drepturile angajaților săi.
Programul de munca? Da, se stabilește la inceput, când se încheie contractul. De comun acord. Apoi nu știu exact cum e. Pentru o modificare de contract e nevoie de act adițional oriunde în lumea asta (aia civilizata). Semnat (adica acceptat de ambele parti). Întrebarea mea ar fi dacă angajatul are dreptul sa zica nu, nu semnez actul adițional fara sa fie dat afara. Sincer habar nu am.


Ma rog, aici nu e vorba de program ci de locul desfășurării muncii. Cel mai probabil nu e wfh. Oricum, fiind US pot fi dați afară ușor, nu e ca la noi.

Nu inteleg totusi mistoul atata vreme cât in primul post se vorbește de dat tonul pe piata muncii. Nu e numai despre Musk, e mai degrabă despre o schimbare de paradigma in domeniu.

Edited by catalina1, 02 June 2022 - 15:23.


#124
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017

 catalina1, on 02 iunie 2022 - 15:22, said:

Programul de munca? Da, se stabilește la inceput, când se încheie contractul. De comun acord. Apoi nu știu exact cum e. Pentru o modificare de contract e nevoie de act adițional oriunde în lumea asta (aia civilizata). Semnat (adica acceptat de ambele parti).

La mine in contractul de munca scrie ca pot lucra maxim doua zile pe saptamana de acasa. Apoi, cu pandemia, ne-au trimis la semnat un act aditional in care scria ca putem lucra maxim 5 zile de acasa pana la data x (prelungita apoi prin alte acte aditionale). Mai scria insa ca firma poate oricand sa abroge aceasta prevedere (caz in acre ne-am intoarce la cele 2 zile).

Edited by george_alexandru, 02 June 2022 - 15:31.


#125
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 catalina1, on 02 iunie 2022 - 15:05, said:

Cum adica a dispărut din cadrul legal? Actul adițional semnat de mine și de angajator în martie 2020 e în continuare valabil.

In Germania pana la 1 mai(parca) a fost lege, cine poate lucra de acasa e obligat sa lucreze de acasa, adica angajatorul trebuie sa iti asigure posibilitatea asta.
Acum nu mai are nicio obligatie, n-ai ce comenta daca trebuie sa mergi la birou.

#126
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

 filipxxx, on 02 iunie 2022 - 14:32, said:

sa ii aduca pe unii la munca contrar vointei lor

Coane, nu-s cum sa-ti spun, dar la patron nu e democratie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate