Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Noul partid al lui Dacian, Ciolos Dacian: REPER

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
563 replies to this topic

#541
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostTS030, on 10 august 2022 - 17:57, said:

nu stii ce-i aia administratie publica
De luni de la 8,30 pana azi la 18,00 am avut aproape exclusiv intalniri cu oameni din administratia publica: primari, secretari generali CL, membri ai CL-urilor, zeci de functionari publici si personal contractual. Maine nu mai am fixata nici o astfel de intalnire, urmatoarele fiind marti si miercuri, saptamana viitoare. Asta daca nu apare ceva urgent. Iar tu imi explici mie cum functioneaza administratia publica!...

#542
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

View PostNaoto, on 02 iulie 2022 - 15:37, said:

In hoc signo vinces  

View Postgarett, on 03 iulie 2022 - 06:15, said:

Să vezi ce "vinces" dacă se blochează penerereu' pe motiv de "Holly Kodrutza"...
Dacien nu e in stare sa invinga nici macar un orb la o partida de darts...

View Postgarett, on 03 iulie 2022 - 06:26, said:

Oricum această reputație e mai mult la nivel de wishful thinking, nu știu câți ar vota-o efectiv, depinde doar ce contracandidat complet nedigerabil ar avea, DACĂ ar ajunge în turul doi.
Aici n-as baga mana in foc...
Ma gandesc ca (,) ca la un semn, o natiune intreaga a uitat de pretul la motorina si tot restul de mizerii si a discutat la un grad ridicat de implicare, timp de vreo luna, diferenta dintre grasime si vergeturi si despre cat de naspa e unu` Bufnici care le confunda sau ceva...
Tot asa, ca la un semn o natiune intreaga va considera ca daca nu porti o insigna macar de 30mm cu chipul fecioarei sau - alternativ - o cocarda in forma de bufnita lila inchis mata'i curva...

Edited by Texe, 10 August 2022 - 18:14.


#543
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,130
  • Înscris: 03.07.2008
 

Quote

am avut aproape exclusiv intalniri cu oameni din administratia publica: primari, secretari generali CL, membri ai CL-urilor, zeci de functionari publici si personal contractual. 

Io m-am intalnit ieri cu presedintele Spaniei si cu premierul toltecilor...

Edited by Imperathor, 10 August 2022 - 18:17.


#544
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdacis2, on 10 august 2022 - 18:03, said:

De luni de la 8,30 pana azi la 18,00 am avut aproape exclusiv intalniri cu oameni din administratia publica: primari, secretari generali CL, membri ai CL-urilor, zeci de functionari publici si personal contractual. Maine nu mai am fixata nici o astfel de intalnire, urmatoarele fiind marti si miercuri, saptamana viitoare. Asta daca nu apare ceva urgent. Iar tu imi explici mie cum functioneaza administratia publica!...
Mai devreme ziceai ca:

View Postdacis2, on 09 august 2022 - 20:36, said:

Bai, tata, dar VAD CA-I groasa rau cu incompetenta la USR. Chiar nu stiti nici macar ca administratia publica o fac doar functionarii publici si personalul contractual? Consilierii, ca si parlamentarii, au rolul de a reglementa si legifera. Adica, pe romaneste, consilierii locali, judeteni, precum si parlamentarii NU FAC ADMINISTRATIE  PUBLICA!
Esti complet incoerent. Si nu, a fi complet incoerent nu e semn al competentei excesive Posted Image

P.S. Nici naiba nu se intalneste cu tine... ai zero intalniri, doar te lauzi.

Edited by TS030, 10 August 2022 - 18:18.


#545
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Oameni buni, mergeti intr-o primarie rurala daca intr-una de mare municipiu nu aveti acces si vedeti cum este organizata o primarie. Aveti CL-ul (deliberativul), care nu are decat atributiile de votare (aprobare ori respingere) a proiectelor de HCL-uri, fara a avea atributii executive. Deci, in alt fel CL-ul nu se implica in administratia publica. Puterea reala dintr-o primarie apartine primarului si aparatului sau de specialitate, care se afla integral in subordinea sa. Functionarii publici si personalul contractual sunt CU TOTII angajati in aparatul de specialitate al primarului. Un statut mai special are secretarul general, care a capatat alte atributii, mai complexe ca anteriorul statut, care era de secretar al consiliului local, dar acest functionar are in principal atributii de verificare si supervizarii legalitatii si nu este implicat in alt fel in activitatea administratiei publice locale.

Hai sa vorbim pe baza realitatii concrete din primarii, despre cum se organizeaza si functioneaza activitatea lor concreta, nu dupa teoriile pe care le viseaza unul sau altul.

#546
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009

View Postdacis2, on 10 august 2022 - 18:03, said:

De luni de la 8,30 pana azi la 18,00 am avut aproape exclusiv intalniri cu oameni din administratia publica: primari, secretari generali CL, membri ai CL-urilor, zeci de functionari publici si personal contractual. Maine nu mai am fixata nici o astfel de intalnire, urmatoarele fiind marti si miercuri, saptamana viitoare. Asta daca nu apare ceva urgent. Iar tu imi explici mie cum functioneaza administratia publica!...

vinzi perii de spalat buzi si servicii asemenea sau de ce te intalnesti cu aia?

#547
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Saptamana asta a fost saptamana dezamagirilor. Unora le-am zis ca foarte probabil nu vor fi eligibili pentru anumite linii de finantare, iar pe altii i-am suparat si mai rau, ca le-am transmis ca nu au nici o sansa sa implementeze niste proiecte pe anumite linii de finantare. Ca n-au timp. Am vorbit si cate ceva de PNRR, dar cum PNRR la noi deocamdata a ramas la stadiul de povesti nemuritoare... nimic concret. Asteptam sa iasa ghidurile de finantare. Dar, na, la USR PNRR-ul este gata si-i si perfect. Chiar daca nu se pot depune proiecte si nu se pot solicita finantari. Petre Ispirescu ar fi invidios!

#548
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
ce naspa e viata domnule :( pana si cei care spala buzi isi dezamagesc clientii din cand in cand.. semn sigur ca au nevoie de concediu

#549
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdacis2, on 10 august 2022 - 18:54, said:

Am vorbit si cate ceva de PNRR, dar cum PNRR la noi deocamdata a ramas la stadiul de povesti nemuritoare... nimic concret. Asteptam sa iasa ghidurile de finantare. Dar, na, la USR PNRR-ul este gata si-i si perfect. Chiar daca nu se pot depune proiecte si nu se pot solicita finantari. Petre Ispirescu ar fi invidios!
Minciuni sfruntate. Se pot depune proiecte, se pot solicita finantari, dar uslamul nu e nici capabil sa o faca si nici nu vrea (pentru ca nu poate fura toti banii).

#550
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostTS030, on 10 august 2022 - 19:18, said:

Minciuni sfruntate. Se pot depune proiecte, se pot solicita finantari
Äi nu ma-nebuni!... Care este documentul legal pe baza caruia pot solicita bani? De pilda pe mine personal ma intereseaza fix linia de finantare pentru împăduriri și reîmpăduriri. Unde depun proiectul? Direct la Ghinea acasa? Ca sa imi dea banii este suficient sa ma duc cu un extras de cont, sau ma duc sa-i iau cu roaba? Nu de alta, dar sa stiu sa o curat, ca este cam murdara de beton...

#551
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009

View PostWotan, on 10 august 2022 - 16:16, said:


View Postgarett, on 10 august 2022 - 16:20, said:

Hmmm, sună cunoscut...
O fi coleg cu noi în Poiană? :D


Nu e singurul cu asemenea părere din partid, sunt mulți, prea mulți!




#552
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce prostii poti sa indrugi...
Pai tu nu poti depune nimic pentru ca habar n-ai cum sa faci un proiect! Mai mult, la cum te exprimi habar n-ai ce este ala un proiect... stiu, stiu, fac politicienii coada la tine sa te roage sa le faci proiecte :rolleyes: cu copy-paste la numerotare!
Din primavara aparuse platforma de depus proiecte.

Si, breaking news, Ghinea nu mai e ministru din septembrie 2021, indata se face anul! Nu e el responsabil de implementarea PNRR, ci... tin-te bine... uslamul.
Ce-a facut el a facut bine. Ce face uslamul in continuare... vai si-amar!

#553
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Psihologii si psihiatrii au migrat toti la Ciolos?

#554
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Dacise ești îngrozitor de plicticos și în același timp extrem de previzibil. Ai inundat majoritatea topicelor politice cu veșncul tău "USR e nasol". Că-i vorba de REPER, de AUR, de Clotilda, de glorioasa/monstruoasa coaliție, de partidul fantomimă (!) pe care te strofoci să-l naști prin cezariană laparoscopică, de orice subiect unde este oricît de vag amintit USR, nu contează, tu-i dai înainte cu cele 3 idei crețe: să desființăm USR-ul.
Deja agenda ta este atît de evidentă încît frizezi ridicolul.
Nu că m-ar interesa prea tare pledoariile tale, doar îți zic, poate ți-e de folos ca consultnt(!) că obții fix efectul contrar (asta-i pro bono, nu trebuie plătit sau mulțumit).

#555
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostTS030, on 10 august 2022 - 20:32, said:

stiu, stiu, fac politicienii coada la tine sa te roage sa le faci proiecte
Sorry, nu cred ca am zis vreodata ca fac / scriu proiecte. Ca ma implic in implementare, asta este complet altceva si complet alta treaba. Iar povestea cu padurile o stiu pentru ca am o suprafata de teren pentru care am discutat deja cu o firma de consultanta ca, atunci cand va fi aprobat ghidul, sa imi faca un proiect. Daca te uiti pe site Mediu (aici: http://mmediu.ro/art...na-in-2026/5392) ghidula fost lansat in dezbatere publica pe 19 iulie 2022. Ceea ce inseamna ca ghidul nu a fost inca aprobat si, deci, nimeni nu poate depune inca nici un proiect si nici nu poate lua banii ca sa il implementeze.

View PostIocan, on 10 august 2022 - 20:47, said:

...Nu că m-ar interesa prea tare pledoariile tale, doar îți zic, poate ți-e de folos ca consultnt(!) că obții fix efectul contrar ...
Mersi de interactiune. O singura nedumerire am: efect contrar cui? Ca daca ce zici tu este ceea ce si crezi (si n-am nici o indoiala ca asa si este), inseamna ca efectul este, cu aproximatie, cam ce am estimat si prognozat. Deci, prin prisma acestei chei de interpretare, ar trebui sa iti zic: mersi de apreciere! Posted Image

#556
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Cheia-i tocită. Schimb-o.

#557
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Asta chiar mi-era simpatic.

Demisie-surpriză în USR. Deputatul Cătălin Teniță pleacă la partidul lui Dacian Cioloș

Domnu' Drula ce-o mai zice? ce-o mai face?

#558
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
peneleii.. cei mai mari fani ai reperului :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate