Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noul partid al lui Dacian, Ciolos Dacian: REPER

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
563 replies to this topic

#523
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostTS030, on 02 iulie 2022 - 16:21, said:

In Romania, compromisul inseamna sa te compromiti moral si legal. Inseamna "sa te intelegi" la furt, adica sa renunti la orice tentativa reala de lupta anti-coruptie.
Asta mi se pare o intelegere imatura a politicii si a jocului politic in general. O astfel de abordare le da apa la moara celor care spun ca pentru unii userismul este o credinta aproape religioasa intr-o lume perfecta si ca USR este o secta, nu un partid politic.

Cred ca am mai dat exemplul acesta, si acum cativa ani, dar si lunile trecute, ca intamplarea m-a marcat si mi-a influentat dupa aceea toata viata. Acum aproape 20 de ani, cand eram mai tinerel si mai exaltat, am primit o lectie de politica practica de la un fost atasat militar de la ambasada cu licurici. Care mi-a zis ceva de genul: sa faci politica pentru a elimina coruptia si furtul banilor publici este exaltat si periculos. A face politica pentru a diminua coruptia si furtul din banii publici este un scop realist si cine sustine asta trebuie votat. Si mi-a mai zis una: tinta maximala a unei tari democratice cu un stat slab, ca Romania, in ce priveste combaterea courptiei este sa evolueze spre perfectiunea practica a tarilor democratice: sa treaca de la acordarea a 90% dintre contracte, angajari si promovari pe posturi etc. prin intermediul a diverse forme de coruptie si 10% in mod cinstit, la acordarea a 90% din contracte, angajari si promovari pe posturi etc. in mod cinstit, iar restul de 10% sa fie afectate de diverse forme de coruptie.

Cam 10 ani mai tarziu am ajuns si eu la concluzia ca omul a avut dreptate... Exemplul de atunci, poate altadata.

Edited by dacis2, 02 July 2022 - 16:55.


#524
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdacis2, on 02 iulie 2022 - 16:50, said:

Asta mi se pare o intelegere imatura a politicii si a jocului politic in general.
Nope, asta e realitatea, si nu vorbesc de "realitatea" pe care-o tot prezinti tu aici. In aia a ta uslamul poarta grija electoratului si nu a propriilor buzunare :rolleyes:

In rest, in posturile tale vad aceeasi blabologie. Te legi de chestii pe care eu nu le-am afirmat, si repeti niste chestii care tie ti se par destepte.
Ce-ti scapa :rolleyes: e ca nu diminuezi coruptia prin intarirea SIIJ, pedepsirea avertizorilor de integritate samd. Ca nu diminuezi furtul prin PNDL3.

#525
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,251
  • Înscris: 05.08.2015
Daca nu cadea copacul ala n-ar fi aflat nici dreaq ca ALPAB are un nou director

De la USR

Numit pe competenta

Care a parasit o cariera de succes - cladita in urma unor studii la o prestigioasa universitate - si un domeniu lucrativ, pentru a se pune in slujba cetatenilor, desigur

https://www.facebook.com/corina.bega

Edited by Mount_Yerrmom, 02 July 2022 - 17:27.


#526
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostTS030, on 02 iulie 2022 - 17:05, said:

nu diminuezi coruptia prin intarirea SIIJ, pedepsirea avertizorilor de integritate samd. Ca nu diminuezi furtul prin PNDL3
De cand traiesti cu impresia ca eu cred ca scopul pesedistilor in viata este sa diminueze coruptia? Posted Image Posted Image Posted Image

View PostMount_Yerrmom, on 02 iulie 2022 - 17:23, said:

un nou director

De la USR

Numit pe competenta

Care a parasit o cariera de succes - cladita in urma unor studii la o prestigioasa universitate
Ce universitate este asta Universitatea Bogdan Voda din Cluj Napoca???

Edited by dacis2, 02 July 2022 - 17:42.


#527
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdacis2, on 02 iulie 2022 - 17:42, said:

De cand traiesti cu impresia ca eu cred ca scopul pesedistilor in viata este sa diminueze coruptia? Posted Image Posted Image Posted Image
Si iarasi incerci sa ma acuzi de lucruri pe care nu le-am spus - ci dimpotriva, eu tot zic pe-aici ca uslam inseamna coruptie.

Chestiile astea, uslamul care cheltuie in folosul cetatenilor, competenta care nu ar fi la USR dar e din plin la uslam... vad ca esti cam pe invers, din multe puncte de vedere.

Edited by TS030, 02 July 2022 - 17:46.


#528
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View PostTS030, on 02 iulie 2022 - 16:21, said:

In Romania, compromisul inseamna sa te compromiti moral si legal. Inseamna "sa te intelegi" la furt, adica sa renunti la orice tentativa reala de lupta anti-coruptie.
In Romania, unde nici un partid nu ia niciodata peste 50%, lipsa negocierilor si a compromisurilor te transforma in Eterna Opozitie, niste politicieni care jung in parlament dar nu pot impune nici un program, nici o lege, doar iau un salariu pe perioada mandatului.

#529
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostTS030, on 02 iulie 2022 - 17:45, said:

eu tot zic pe-aici ca uslam inseamna coruptie
Ma scuzi, dar am sustinut eu vreodata altceva?

#530
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ai sustinut, n-ai sustinut, dar se pare ca-ti convine de minune.

#531
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Diminuezi coruptia prin fuga de la guvernare.

That's a bold strategy.

#532
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostNaoto, on 02 iulie 2022 - 15:37, said:

În termeni sobri, constat că Cioloș și-a ales deja stindardul: LCK Posted Image

In hoc signo vinces Posted Image
Să vezi ce "vinces" dacă se blochează penerereu' pe motiv de "Holly Kodrutza"...
Prost ar fi pesedeul să nu pedaleze pe tema "Kodrutza vă ia banii"!

#533
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgarett, on 03 iulie 2022 - 06:15, said:


Prost ar fi pesedeul să nu pedaleze pe tema "Kodrutza vă ia banii"!
Si sa faca si niste procesiuni in care sa se roage la Dumnezeu sa ii scape de "diavolul " LCK ...ca o sa prinda mai bine la prostime ...popor  si o sa aiba 55% din Parlament in 2024 .

#534
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Whatever makes you feel better.
Cert este că blocarea penerereului ar îngropa definitiv reputația Kodrutzei și implicit a oricui asociat cu ea.
Oricum această reputație e mai mult la nivel de wishful thinking, nu știu câți ar vota-o efectiv, depinde doar ce contracandidat complet nedigerabil ar avea, DACĂ ar ajunge în turul doi.

#535
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View Postgarett, on 03 iulie 2022 - 06:15, said:

dacă se blochează penerereu' pe motiv de "Holly Kodrutza"...
Prost ar fi pesedeul să nu pedaleze pe tema "Kodrutza vă ia banii"!
Man, daca ai avea un minim habar de fonduri europene ti-ai da seama ca acel daca nu are ce cauta acolo.

Cu tot respectul pentru munca celor de la MFE si a lui Ghinea, PNRR-ul a fost scris nu cum se lauda useristii pe aici la USR si de catre Ghinea si vreo doi trei baieti de USR, ci pur si simplu au luat cateva elemente programatice din cele propuse de UE, iar in ce priveste continutul si obiectivele s-au inspirat major din documentatia care a stat la baza cadru bugetar european anterior.

Aici si Ghinea, si guvernul, si functionarii din MFE (iar asta chiar ma mira, ca baietii au o aura de profesionisti) au cazut intr-o capcana: anteriorul cadru bugetar al UE (2014-2020) are o perioada de implementare de N+2 ani pentru majoritatea tarilor, iar pentru Romania (si, posibil, si alte tari, eventual Bulgaria, nu m-a interesat acest lucru) intervalul este N+3. Asta inseamna ca Romania are de la inceput la sfarsit fix 10 ani ca sa implementeze proiectele pe care si le propune si sa atinga obiectivele asumate. PNRR-ul, in schimb, a demarat in 2021 si are deadline-ul pe 31 decembrie 2026, adica mai putin de sase ani. Ori, Romania la sase ani de la inceperea exercitiului bugetar 2014-2020 avea implementate proiecte de ordinul catorva procente din bugetul total. De asta si opinia mea pentru cei cativa parteneri cu care lucrez si care se se gandeau sa aplice pe diverse proiecte prin PNRR a fost "Baieti, nu va bagati, ca nu aveti timp sa terminati si va prindeti urechile". Personal, cred ca PNRR va fi un esec si ca nu vor fi atrasi mai mult de 15-30% din banii alocati Romaniei, daca nu se face un reset general la nivelul UE, prin care sa se prelungeasca perioada de implementare cu macar doi ani, daca nu trei, dupa termenul limita 31 dec. 2026.

#536
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
E bine ca s-a infiintat partidul asta, mai aflam unele chestii de interior
Tensiuni între USR și REPER după ce un fost membru a făcut noi dezvăluiri: „Țipă ca un apucat că românii sunt proști că nu văd cât de minunat e USR”

#537
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Hmmm, sună cunoscut...
O fi coleg cu noi în Poiană? :D

#538
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdacis2, on 03 iulie 2022 - 08:26, said:

Man, daca ai avea un minim habar de fonduri europene ti-ai da seama ca acel daca nu are ce cauta acolo.
Dupa ce ai demonstrat ca habar n-ai ce e aia administratie publica, acum te pricepi si la fonduri europene? :rolleyes:

#539
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
EI, ma pricep?!... De unde sa ma pricep! Nu ti-am zis ca doar chibitez.

#540
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ataci extrem de agresiv si insistent. Asta nu e chibiteala, asta e campanie de propaganda uslamista!

Nu ai dreptul sa vorbesti despre incompetenta nimanui, cat timp ti-ai demonstrat-o pe a ta! Cel mai recent episod, ca nu stii ce-i aia administratie publica - lucru de care-i invinuiesti agresiv pe altii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate