Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cluj sau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#217
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 27 martie 2022 - 21:48, said:

Cu siguranta apreciezi diverse lucruri in functie de mediul in care te-ai format. Taica-meu a facut (pe langa meseria principala) la scoala de arta populara pictura/sculptura si era pasionat de literatura si filme. Maica-mea era pasionata de muzica si DIY crafts. Eu am luat de la fiecare pasiunile si am plusat cu fotografia si grafica pe calculator. Pentru teatru, opera/musical si dans/balet nu a mai fost loc, ca deja erau cam multe directii Posted Image Asa ca n-am avut niciodata un interes deosebit pentru cele trei, desi am oricum mai mult "background" si despre ele decat 90% din populatie (mai urmaream de mic piese la TV, ascultam si teatru radiofonic, aveam scenete la pickup pe care le ascultam, era si un festival de teatru/satira la Bistrita la care mai ajungeam, asta pe langa a merge ocazional la teatru sau a citi ocazional piese de teatru). Dar nu am un interes special pentru teatru cum am pentru muzica, fotografie, film, grafica, pictura, sculptura, arhitectura sau literatura. Atata tot. Desi am si ceva prieteni/cunoscuti printre actori/regizori de teatru.

Cred ca pentru majoritatea e deja suficient daca intra in contact mai des cu vreo trei domenii artistice, deja iti asigura suficienta diversitate cat sa nu ai timp sa te plictisesti vreodata.

Ca de obicei vorbesti mult, ilogic si fara rost. De unde ai scos-o ca daca mergi la teatru nu poti avea si multe alte pasiuni? La teatru, ca si la film, merge si medicul, si inginerul, si avocatul, si it-istul, si muncitorul, etc, creierul uman poate gestiona multe activitati/directii. Nu te-a prins teatrul pt ca nu ai avut un mediu propice, punct. Si pe buna dreptate, unde sa fi avut acest mediu? La Bistrita unde aveai un festival pe secol, sau la Cluj unde sa zicem ca ai avea ceva piese, dar, nah, nu sunt actorii de la Bucuresti, aia cunoscuti si indragiti de toata lumea la care faceti coada si e sold out cand vin in turneu prin tara. Posted Image

Quote

Pai nu la volum ne intereseaza sa va batem, va batem acolo unde conteaza, la calitate Posted Image

Bai nene tu iar nu pricepi, tocmai ca la calitate v-am batut, statistica e per capita. Pe bune, nici nu mai stiu care dintre voi e adevaratul wotan. Posted Image

#218
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Teatrul bucurestean. Calitate...
https://www.digi24.r...politie-1885655

"Teatrul Național nu face politică, dar n-are nicio problemă cu propaganda. Cam 500 de spectatori ai Teatrului Național București au găsit azi, la Sala Studio, câte un exemplar dintr-o publicație naționalistă, revanșardă, rasistă și antieuropeană, pe numele ei „Certitudinea”. Care să „acompanieze” monologul lui Dan Puric, prezentat de Ziua Mondială a Teatrului. La intrarea în sală erau împărțite alte exemplare din aceeași fițuică extremistă."

#219
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
^kek, macar conducerea TNB a zis ca nu-i de acord cu asta si lanseaza ancheta.
Intre timp, acu' o luna era ditai scandalu ca Primaria CJ voia sa numeasca o strada N.C. Paulescu, deci despre ce vorbim? Astia au impartit fituici extremiste, primaria cluj sustine antisemiti pe fata. Chiar vrei sa te hazardezi cu acuzatii de genul asta? :D

Nu zic ca restu' primariilor din Romania sunt mai brave, nu sunt. Dar vorba aia, ne uitam si la noi in ograda inainte sa scuipam vecinii? La voi se pun nume de strazi dupa fascisti faimosi in 2022. Much calitate.

#220
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 27 martie 2022 - 22:55, said:

La Bistrita unde aveai un festival pe secol, sau la Cluj unde sa zicem ca ai avea ceva piese, dar, nah, nu sunt actorii de la Bucuresti, aia cunoscuti si indragiti de toata lumea la care faceti coada si e sold out cand vin in turneu prin tara. Posted Image
Tocmai ca vin constant la Cluj toate spectacolele populare din Romania ... deci imi trebuie doar dorinta de a merge. Sa stii ca am patit odata ca mi-am luat bilet (erau doua reprezentatii programate in aceeasi zi) si spectacolul la care imi luasem eu bilet s-a anulat pentru ca nu se vandusera suficiente bilete ... deci aparent nu e cererea asa de mare pe cat crezi tu cand vin spectacole bucurestene (si erau trei actori foarte cunoscuti in piesa respectiva). Nu stiu de ce ti se pare tie vreo mare smecherie ca la voi un spectacol ruleaza de 10 ori pe an si la noi de 2 ori ... pana la urma raportat la populatie, 2 reprezentatii sunt deja mai mult decat la voi Posted Image

View Posttoniq, on 27 martie 2022 - 22:55, said:

tu iar nu pricepi, tocmai ca la calitate v-am batut, statistica e per capita. Pe bune, nici nu mai stiu care dintre voi e adevaratul wotan. Posted Image
Doar ca la noi e pe judet ... adica e pus jumate rural/urban mic, deci ati batut Gherla, Huedin, Campia Turzii, Jucu, Bontida, dintr-astea Posted Image Comparati-va cu Clujul si mai discutam ...

View PostTehCube, on 28 martie 2022 - 03:17, said:

^kek, macar conducerea TNB a zis ca nu-i de acord cu asta si lanseaza ancheta.
Intre timp, acu' o luna era ditai scandalu ca Primaria CJ voia sa numeasca o strada N.C. Paulescu, deci despre ce vorbim? Astia au impartit fituici extremiste, primaria cluj sustine antisemiti pe fata.
Paulescu e doar inventatorul insulinei, ce mai, un necunoscut Posted Image Optiunile lui politice sunt prea putin relevante, omul era in linia vremii, pe atunci majoritatea romanilor erau antisemiti.

View PostWotan, on 28 martie 2022 - 00:40, said:

Teatrul Național nu face politică, dar n-are nicio problemă cu propaganda.
Zilele trecute ii refuzasera unui actor dreptul sa vorbeasca pe scena despre razboiul din Ucraina ... cu vreo saptamana inainte refuzasera sa proiecteze steagul Ucrainei pe teatru ...  eh, asta e, mai vin si directori de astia fani Sosoaca la conducere ... nu are Teatrul nici o vina ca un director e mai batut in cap.

Edited by utopium, 28 March 2022 - 09:11.


#221
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
Un exemplu despre modul in care sunt tratati tinerii care vin sa  studieze in Cluj. Un site pregatit special pentru ei, cu informatiile necesare
Student in Cluj

N-ai sa vezi un asemenea nivel de implicare printre bucuresteni.

#222
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007

View Postutopium, on 28 martie 2022 - 09:09, said:

Paulescu e doar inventatorul insulinei, ce mai, un necunoscut Posted Image Optiunile lui politice sunt prea putin relevante, omul era in linia vremii, pe atunci majoritatea romanilor erau antisemiti.

Abia asteptam sa vina cineva cu argumentul asta, ca sa-ti aduc aminte la cate avansuri in medicina au dus actiunile unor dictatori. Doar pentru ca faci ceva bine nu iti da dreptul
Plus ca nu e inventatorul insulinei, ci a izolat pancreina, e o diferenta, pe langa el, au lucrat multi altii la asta inainte sa se ajunga la insulina.

Quote

In 1889, Minkowski and Mering identified the pancreas as the likely source of the problem in pancreatectomized dog experiments, and Langerhans, working with Virchow, identified the islands of pancreatic tissue now named after Langerhans as the likely source of the problem. Prior to that, Cawley, Boucherdat, Zuelzer, Gley, de Meyer, Schafer, Scott, Kleiner, and Paulescu all worked on this problem with varying results until Banting, Best, MacLeod, and Collip in Toronto in 1921 successfully treated pancreatectomized dogs with an alcohol-based pancreatic extract and then were the first to do the same with children and adults with diabetes, starting with Leonard Thompson in early 1922.

Cat despre faptul ca am fost antisemiti, de acord, dar acum in 2022 de ce mai suntem?
Una e sa zici ca da, dom'le, omu' era la partid dar nu se ocupa cu asta, nu merita bagat in seama, si alta e ce facea el, ca e considerat unul din principalii teoreticieni ai antisemitismului, avea carti, articole, a fost martor aparator al lui Codreanu, etc. etc.
https://www.rfi.ro/s...te_paulescu.jpg

Stai linistit, daca nu exista omul asta tot aveai insulina azi. Dar in schimb e greu de estimat la cate morti au dus indemnurile lui.
Ma rog, continua sa-i iei apararea, alea erau vremurile, omu' e PRACTIC nevinovat. Eu zic sa-i faceti si statuie.

#223
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTehCube, on 28 martie 2022 - 12:51, said:

Eu zic sa-i faceti si statuie.
Ce sa zic, eu nu sunt genul care sa ma apuc sa judec oamenii care au trait intr-un cu totul alt context istoric pentru ca au avut niste PARERI cu care nu sunt de acord, dar care erau foarte populare in vremea lor. Omul e unul dintre cei mai importanti oameni de stiinta pe care i-a avut Romania, asta nu poate fi contestat. Sigur, azi e un personaj controversat, dar azi suntem in cu totul alt context istoric. El nu a prins nici macar genocidele impotriva evreilor ca sa stim daca ar fi fost de acord cu ele sau nu ...

Si pana la urma la fel nu pot nici sa judec un rus care il sustine acum pe Putin, pentru ca e manipulat de ceea ce i se spune in Rusia. Daca omul e un scriitor/om de stiinta bun, il voi aprecia pentru asta si voi ignora parerile lui politice, pentru ca eu il evaluez eventual ca si scriitor/om de stiinta, nu ca om.

Edited by utopium, 28 March 2022 - 13:16.


#224
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
La fel cum nu poate fi contestat ca a fost un om important de stiinta, nu poate fi contestat nici ca a fost nazist/fascist si a ajutat miscarea antisemitica din Romania.
Dar nu vorbim de a judeca sau nu oameni, vorbim de a numi strazi dupa cineva care a publicat carti despre curatarea speciei. Si mie mi se drapeleaza de ce-a facut, nu am cum sa schimb, dar nici nu ma apuc sa-l aplaud si sa ii ridic monumente.
Chiar asa tristi suntem de am ajuns sa "scrape the bottom of the barrel" dupa nume de romani importanti de am ajuns la asta?

Si da, e foarte usor sa inchizi ochii la ce nu-ti convine si sa lauzi doar partea buna a lucrurilor. Pana la urma, despre asta e threadul, nu? Hehe.

#225
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTehCube, on 28 martie 2022 - 13:32, said:

Si da, e foarte usor sa inchizi ochii la ce nu-ti convine si sa lauzi doar partea buna a lucrurilor. Pana la urma, despre asta e threadul, nu? Hehe.
Ti-am spus, trebuie facuta distinctie intre activitatea profesionala a cuiva si parerile lui politice/filosofice/etc. Adica pot sa apreciez o poezie de-a lui Adrian Paunescu chiar daca din punct de vedere politic nu am rezonat niciodata cu parerile lui.

Si nu e vorba de inchis ochii, ci de faptul ca eu nu am nici o treaba sa-l judec pe omul respectiv, pentru ca el s-a distins prin activitatea lui profesionala, nu prin calitatile lui umane. La fel cum nu e treaba mea sa-l judec de exemplu pe Kevin Spacey pentru ca un tip l-a acuzat ca i-a facut avansuri sexuale acum 35 de ani cand era inca minor, in schimb il pot judeca ca si actor si sa ajung la concluzia ca e un actor de top. Eventualele lui probleme cu legea si le rezolva el cu statul american.

#226
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 28 martie 2022 - 09:09, said:

Tocmai ca vin constant la Cluj toate spectacolele populare din Romania ... deci imi trebuie doar dorinta de a merge. Sa stii ca am patit odata ca mi-am luat bilet (erau doua reprezentatii programate in aceeasi zi) si spectacolul la care imi luasem eu bilet s-a anulat pentru ca nu se vandusera suficiente bilete ... deci aparent nu e cererea asa de mare pe cat crezi tu cand vin spectacole bucurestene (si erau trei actori foarte cunoscuti in piesa respectiva). Nu stiu de ce ti se pare tie vreo mare smecherie ca la voi un spectacol ruleaza de 10 ori pe an si la noi de 2 ori ... pana la urma raportat la populatie, 2 reprezentatii sunt deja mai mult decat la voi Posted Image

Ei, hai ca nu se compara totusi spectacolele care ruleaza in Bucuresti cu cele care ruleaza in turneu la Cluj. In rest struguri acri si multa frustrare. ;)

Quote

Doar ca la noi e pe judet ... adica e pus jumate rural/urban mic, deci ati batut Gherla, Huedin, Campia Turzii, Jucu, Bontida, dintr-astea Posted Image Comparati-va cu Clujul si mai discutam ...

Pai si Clujul se bate cu ruralul din Ilfov, sau ti se pare ca Periș, Bălteni, Nuci, sau Micșuneștii Mari sunt metropole?  


Quote

Paulescu e doar inventatorul insulinei, ce mai, un necunoscut Posted Image Optiunile lui politice sunt prea putin relevante, omul era in linia vremii, pe atunci majoritatea romanilor erau antisemiti.

Sigur, si Hitler ar trebui iertat, pe atunci nazisti erau o gramada, mai ales in Germania.

#227
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
Yeye, problema vine cand el foloseste activitatea PROFESIONALA ca sa impinga ideile fasciste. Adica daca te-ai fi obosit sa citesti putin despre subiect, cartile alea explica cum evreii sunt inferior dpdv biologic. Cand esti om de stiinta si publici carti in care indemni la antisemitism nu prea tine de partea "umana", ce faci acasa cu sotia. E fix parte din activitatea lui profesionala. Ca sa nu mai zic de faptul ca un om care e apreciat pe plan profesional, ajunge in pozitii de putere si se foloseste de ele ca sa faca rau, nu e de laudat in niciun fel. Cu atat mai putin nu e de "scos in fata" si numit strazi dupa el.

Ce zici tu, de fapt, e ca alegi sa ignori partea murdara a activitatii profesionale, si sa te concentrezi pe bucata care-ti convine. Ceea ce-i ok, fiecare cu parerile lui. Doar ca in general istoria ne invata ca strategia de a pune esarfa pe ochi si degetele in urechi nu e cea mai fericita pentru evolutia speciei. Deci e ok, la TNB au impartit niste cretini ceva pamflete fasciste. In Cluj primaria ridica in slavi antisemiti. Suntem o tara demna de lumea a intaia, ce mai. Numai exemple pozitive de progresism avem. Hurr durr.

#228
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 28 martie 2022 - 14:39, said:

Ti-am spus, trebuie facuta distinctie intre activitatea profesionala a cuiva si parerile lui politice/filosofice/etc. Adica pot sa apreciez o poezie de-a lui Adrian Paunescu chiar daca din punct de vedere politic nu am rezonat niciodata cu parerile lui.

Daca un promotor al nazismului este cercetator in medicina si are o contributie in domeniu, este nimerit sa botezam un cartier cu numele lui, fiindca, nu-i asa, ca sa te citez, trebuie facuta distinctie intre activitatea profesionala a cuiva si parerile lui politice/filosofice/etc. Eu zic sa-ti faci un update la conceptii, ai ramas rau in urma. ;)

View PostTehCube, on 28 martie 2022 - 17:05, said:

Yeye, problema vine cand el foloseste activitatea PROFESIONALA ca sa impinga ideile fasciste. Adica daca te-ai fi obosit sa citesti putin despre subiect, cartile alea explica cum evreii sunt inferior dpdv biologic. Cand esti om de stiinta si publici carti in care indemni la antisemitism nu prea tine de partea "umana", ce faci acasa cu sotia. E fix parte din activitatea lui profesionala. Ca sa nu mai zic de faptul ca un om care e apreciat pe plan profesional, ajunge in pozitii de putere si se foloseste de ele ca sa faca rau, nu e de laudat in niciun fel. Cu atat mai putin nu e de "scos in fata" si numit strazi dupa el.

Ce zici tu, de fapt, e ca alegi sa ignori partea murdara a activitatii profesionale, si sa te concentrezi pe bucata care-ti convine. Ceea ce-i ok, fiecare cu parerile lui. Doar ca in general istoria ne invata ca strategia de a pune esarfa pe ochi si degetele in urechi nu e cea mai fericita pentru evolutia speciei. Deci e ok, la TNB au impartit niste cretini ceva pamflete fasciste. In Cluj primaria ridica in slavi antisemiti. Suntem o tara demna de lumea a intaia, ce mai. Numai exemple pozitive de progresism avem. Hurr durr.

Stai linistit, omul e fanatic Cluj, e in stare sa se faca de ras pe el si inca 3 generatii din familia lui, doar sa nu se spuna ceva negativ de orasul in care s-a mutat. O sa vina cu cele mai ridicole si mediocre explicatii, ai rabdare, daca nu cumva ai si citit cateva dintre ele.

#229
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 02.09.2016
Discutia/topicul a sarit complex de pe fix/tema dar probabil asta a fost scopul deschideri sale: loc pt. destrabalarea  fetitzelor autonomiste, un fel de dinamica a oraselor in varainta delir.
Am fost cu platforma pana la reprezentanta pe Feleac, cat a fost la incarcat povestea un stimabil care avea ceva afacere prin centru Clujului ca se preconizeaza sa inchida circulatia(o parte din aceasta) cat se lucreaza la metrou, metrou care: ,,Metroul din Cluj va fi unul ”ușor”, nu ”greu”  trenurile vor fi lungi de 51 metri, cu 3 vagoane și capacitate maximă 540 persoane, similare tramvaielor, față de 112 metri cu 6 vagoane și aproape 2200 persoane în Capitală,,  Până în 2026 este fezabilă DOAR realizarea structurii (săpătura) galeriilor și stațiilor pe intervalul Sfânta Maria-Sopor, plus depoul, deci NU se va putea circula!Posted Image
Daca se apuca la sapat prin centru, 21 Decembrie s.a.m.d. o sa fie teribil.
Nu credeam ca se poate, ca poate sa apara ceva care sa devina un motiv clar pt. ca Stimabilul Emil Boc sa piarda alegerile viitoare, daca candideaza etc.
Cheltuielile colosale pt. metroul usor + disconfortul in timp, consum, bani, viata in general generat de lucrari pt. locuitori, Posted Image Emil Boc!

#230
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 28 martie 2022 - 17:05, said:

Ei, hai ca nu se compara totusi spectacolele care ruleaza in Bucuresti cu cele care ruleaza in turneu la Cluj. In rest struguri acri si multa frustrare. Posted Image
Normal, in turneu vin doar alea bune, alea slabe va raman doar voua Posted Image

View PostTehCube, on 28 martie 2022 - 17:05, said:

Suntem o tara demna de lumea a intaia, ce mai. Numai exemple pozitive de progresism avem. Hurr durr.
In tarile de top din lumea intai lumea il voteaza pe Trump. Deci stai linistit ca noi suntem bine Posted Image

View Posttoniq, on 28 martie 2022 - 17:12, said:

Daca un promotor al nazismului este cercetator in medicina si are o contributie in domeniu, este nimerit sa botezam un cartier cu numele lui, fiindca, nu-i asa, ca sa te citez, trebuie facuta distinctie intre activitatea profesionala a cuiva si parerile lui politice/filosofice/etc. Eu zic sa-ti faci un update la conceptii, ai ramas rau in urma. Posted Image
Omul a murit cu vreo 10 ani inainte de primele masacre impotriva evreilor si in vremea cand fascismul era la nivelul AUR-ului de acum. In plus ultra-nationalismul si fobia de straini era cea mai normala chestie in vremea aia.

Pe acelasi principiu s-au apucat unii sa darame statuile lui Columb, ca a descoperit America si apoi inevitabil s-au dus conchistadori care au omorat populatiile bastinase. Daca voua chestiile astea vi se par normale, problema e la voi, nu la mine: https://www.cbsnews....removed-cities/

Eu nu am nimic de updatat, sunt ultra-liberal, dar nu inseamna ca o sa ma apuc sa reinterpretez istoria si sa judec personajele istorice dupa standardele de acum. Pana la inceputul anilor 2000 Paulescu era pe loc de frunte in toate cartile despre oamenii de stiinta romani, nici macar comunistii (care s-au luptat cu fascistii/Garda de Fier) nu l-au repudiat ... apoi brusc s-au trezit unii ca nu mai e bun.

View Postadisluc, on 28 martie 2022 - 17:52, said:

Până în 2026 este fezabilă DOAR realizarea structurii (săpătura) galeriilor și stațiilor pe intervalul Sfânta Maria-Sopor, plus depoul, deci NU se va putea circula!Posted Image
Nici nu cred ca exista naivi care ar fi crezut ca in 2026 vor putea merge cu metroul Posted Image

Edited by utopium, 28 March 2022 - 18:21.


#231
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 28 martie 2022 - 18:14, said:

Normal, in turneu vin doar alea bune, alea slabe va raman doar voua Posted Image

Normal ca vin piese bune in turneu, Clujul trebuie educat putin cu material de buna calitate. Dar degeaba, cica pt unii nu mai este loc si de teatru, ei sunt pasionati de fotografie. Posted Image

Quote

In tarile de top din lumea intai lumea il voteaza pe Trump. Deci stai linistit ca noi suntem bine Posted Image

Ce legatura este intre ceea ce vorbeam noi si exemplul tau complet pe langa subiect? Deja incep sa ma intreb ce-i prin capul tau, esti debusolat, ori ti-ai atins limita si esti incapabil sa intelegi problema?

Quote

Omul a murit cu vreo 10 ani inainte de primele masacre impotriva evreilor si in vremea cand fascismul era la nivelul AUR-ului de acum. In plus ultra-nationalismul si fobia de straini era cea mai normala chestie in vremea aia.

Pe acelasi principiu s-au apucat unii sa darame statuile lui Columb, ca a descoperit America si apoi inevitabil s-au dus conchistadori care au omorat populatiile bastinase. Daca voua chestiile astea vi se par normale, problema e la voi, nu la mine: https://www.cbsnews....removed-cities/

Eu nu am nimic de updatat, sunt ultra-liberal, dar nu inseamna ca o sa ma apuc sa reinterpretez istoria si sa judec personajele istorice dupa standardele de acum. Pana la inceputul anilor 2000 Paulescu era pe loc de frunte in toate cartile despre oamenii de stiinta romani, nici macar comunistii (care s-au luptat cu fascistii/Garda de Fier) nu l-au repudiat ... apoi brusc s-au trezit unii ca nu mai e bun.

Dar nu l-a acuzat nimeni de crime, ci de sustinere ideologica care, e adevarat, e o forma mai putin periculoasa decat masacrul efectiv, dar la fel de nociva pt orice comunitate. Asta e incompatibila cu recunoasterea vreunui merit astfel incat sa ai o strada cu numele tau, chiar daca ai descoperit chestii prin medicina. Practic ti s-a anulat meritul medical si ai devenit un om normal. Niciun om normal nu da numele unei strazi. Daca pt tine e greu de inteles, limiteaza-te la chestii basic friendly, eventual cu wotan ca partener, ca tot nu imi dau seama din postarile voastre care e adevaratul. ;)

#232
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002
In cele din urma, a fost doar o idee de redenumire a strazii care n-a fost aplicata in practica. Pe de alta parte, daca vrei viata culturala la Bucuresti, dai in mod constant pe scena de propagandisti pro-rusi si publicatii extremiste difuzate publicului.
Un nou scandal la Teatrul Național București

Exact de ce are nevoie un tanar student care vrea sa-si largeasca orizontul cultural...

Intre timp, la Cluj...
Au fost anunțate nominalizările la ediția din acest an a Premiilor Uniter, 3 nominalizări la Cluj

#233
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,968
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 28 martie 2022 - 19:26, said:

Normal ca vin piese bune in turneu, Clujul trebuie educat putin cu material de buna calitate. Dar degeaba, cica pt unii nu mai este loc si de teatru, ei sunt pasionati de fotografie. Posted Image
Doar ca piesele premiate la Uniter de obicei nu sunt bucurestene, ci clujene, sibiene, timisorene, iesene, etc :D Anul asta de exemplu se bat pentru titlul de cel mai bun spectacol un spectacol clujean, unul iesean si unul al teatrului din Odorheiul Secuiesc.

In rest cred ca am avut surse de educatie de buna calitate suficiente ... saptamana trecuta am inceput a 8-a carte pe anul asta de exemplu si cred ca stiu sa-mi aleg bine cartile pe care le citesc astfel incat sa acopere bine literatura mondiala din zone si perioade diverse, lucrari tehnice/profesionale, istorie, filosofie, psihologie, business/antreprenoriat, etc. La fel cum stiu sa-mi selectez filmele la care ma uit, adica sa-mi aleg filme care au ceva de spus sau sunt relevante pentru cinematografie, nu blockbustere. Faptul ca tu ai mers la mai multe piese de teatru dar poate ai citit mai putin/vazut mai putine filme "de cinemateca" nu inseamna in nici un fel ca ai o educatie mai buna, ci doar ca ai o alta pondere a surselor de educatie decat mine.

Ca sa-ti dau un exemplu mai concret despre ce abordare am eu legat de propria educatie, eu astazi deja am citit doua capitole dintr-una dintre cartile de referinta ale tuturor timpurilor, am facut o lectie scurta de franceza (fac cam zilnic lectii scurte de limbi straine), mi-am repetat vreo 15 minute la pian o piesa favorita pe care doresc sa invat sa o cant, iar acum ascult in premiera un album rock de acum 50 de ani al unei formatii britanice celebre care e printre favoritele mele (si la ale carei concerte am fost deja de 2 ori) in timp ce iti raspund tie :D Adica investesc constant timp in educatia proprie ... Si am facut asta pe langa sedintele cu echipa mea, verificatul emailurilor de la clienti/colegi si a starii proiectelor la care lucrez, alte taskuri administrative.

#234
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 29 martie 2022 - 10:59, said:

Doar ca piesele premiate la Uniter de obicei nu sunt bucurestene, ci clujene, sibiene, timisorene, iesene, etc Posted Image Anul asta de exemplu se bat pentru titlul de cel mai bun spectacol un spectacol clujean, unul iesean si unul al teatrului din Odorheiul Secuiesc.

Sigur, daca ne uitam pe o plaja mai lunga de ani la nominalizarile Uniter, ca sa fie relevant, ai sa vezi ca Bucurestiul domina copios, din pacate pt tine. Tie nu-ti ramane decat disperarea de a cauta si selecta exact partea care iti convine, acelasi spectacol cu care ne-ai obisnuit in care faci apologia ridicolului, demn macar de o nominalizare la Uniter.
Nu vad nimic nou sub soare/ in afara de frustrare.....distih-ul care-ti rezuma toate postarile. ;)


Quote

In rest cred ca am avut surse de educatie de buna calitate suficiente ... saptamana trecuta am inceput a 8-a carte pe anul asta de exemplu si cred ca stiu sa-mi aleg bine cartile pe care le citesc astfel incat sa acopere bine literatura mondiala din zone si perioade diverse, lucrari tehnice/profesionale, istorie, filosofie, psihologie, business/antreprenoriat, etc. La fel cum stiu sa-mi selectez filmele la care ma uit, adica sa-mi aleg filme care au ceva de spus sau sunt relevante pentru cinematografie, nu blockbustere. Faptul ca tu ai mers la mai multe piese de teatru dar poate ai citit mai putin/vazut mai putine filme "de cinemateca" nu inseamna in nici un fel ca ai o educatie mai buna, ci doar ca ai o alta pondere a surselor de educatie decat mine.

Ca sa-ti dau un exemplu mai concret despre ce abordare am eu legat de propria educatie, eu astazi deja am citit doua capitole dintr-una dintre cartile de referinta ale tuturor timpurilor, am facut o lectie scurta de franceza (fac cam zilnic lectii scurte de limbi straine), mi-am repetat vreo 15 minute la pian o piesa favorita pe care doresc sa invat sa o cant, iar acum ascult in premiera un album rock de acum 50 de ani al unei formatii britanice celebre care e printre favoritele mele (si la ale carei concerte am fost deja de 2 ori) in timp ce iti raspund tie Posted Image Adica investesc constant timp in educatia proprie ... Si am facut asta pe langa sedintele cu echipa mea, verificatul emailurilor de la clienti/colegi si a starii proiectelor la care lucrez, alte taskuri administrative.

In isteria asta a ta de a vorbi mult si chipurile convingator nu faci decat sa obtii efectul contrar, semn ca orgoliul tau este profund ranit. Oricine poate spune oricate lucruri bune despre el, insa pe forum esti ceea ce postezi. Ce folos sa-mi insirui pasiunile si lectiile pe care le urmezi, cand din postarile tale rezulta o minte retrograda, fracturi de logica si mult ridicol. Chiar ai o problema daca intr-adevat faci ceea ce fabulezi ca faci si nu reusesti un nivel mai reusit decat ceea ce-ti citesc. Macar wotan e sincer in naivitatea lui, ce-i in gusa si-n capusa. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate