Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cluj sau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#253
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 01 aprilie 2022 - 12:50, said:

Brașovul e mult mai legat de București decât de orice alt oraș transilvan.
Aia nu inseamna ca s-au mutat granitele Munteniei pana dupa Brasov :D

#254
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 31 martie 2022 - 19:59, said:

Da, am vazut, conform acestor calcule foarte multe metropole culturale europene iau bataie de la orase mult mai mici.
Dupa cum ziceam, relevant pana la urma e cati oameni participa efectiv la evenimente culturale, asta arata vitalitatea culturala a orasului. Ca daca ai gramezi de evenimente dar salile sunt mai mult goale, nu inseamna ca ai vitalitate culturala. Pentru ca statul roman finanteaza si institutii culturale care au salile goale, nu e nici o problema ... in final scopul ala trebuie sa fie: un procent cat mai mare de oameni sa participe la evenimente culturale.

 toniq, on 31 martie 2022 - 19:59, said:

Iar dai cu logica de pamant. Comparatia e total ilogica, daca ai 100 de oameni si 100 de portii de mancare, atunci 1 persoana = 1 portie de mancare, deci pt fiecare persoana este disponibila o singura  portie de mancare. Dar daca avem 100 de oameni si 100 de piese de teatru, atunci pt fiecare persoana sunt disponibile toate cele 100 de piese de teatru. Intelegi, sau vrei si varianta tik-tok?
Doar ca ai 100 de piese de teatru la 1.850.000 milioane de oameni ... si atunci nu sunt disponibile pentru toata lumea, ci pentru un numar limitat de oameni. Iar daca in Cluj ai 20 de piese de teatru la 325.000 de oameni, inseamna ca deja ai un procent mai mare de populatie care poate merge la acele evenimente.


 toniq, on 31 martie 2022 - 19:59, said:

Tot nu intelegi, sigur ca merg doar la un spectacol, dar una e ca acel spectacol la care merg sa-l aleg dintre 5 oferte si cu totul alta este daca il pot alege din 20 de oferte. Optiuni mai multe, diversitate mai mare, sanse mai mari sa gasesc ceva mai conform dorintelor/personalitatii mele. E logica elementara, si un copil poate intelege asta. Doar tu se pare ca nu. Atat de mare ti-e frustrarea. Posted Image
Teatrul nu e o nevoie zilnica ca sa ai nevoie sa poti alege intre 20 de optiuni pe zi ... e un eveniment la care, chiar si cei care merg des, nu merg mai des de o data la cateva saptamani. Iar in 2 saptamani sa zicem, daca ai 5 optiuni pe zi, deja devin 70 de optiuni. Teatrul nu e ca si filmul de obicei, adica nu te hotarasti la ora 7 ca vrei sa mergi la teatru de la ora 8 ... trebuie in principiu sa-ti iei bilet din timp, mai ales la spectacolele bune trebuie sa iei bilete cu ceva timp inainte (bine, la filmele bune si in zilele/la orele populare trebuie si la film sa iei bilet din timp).

#255
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 01 aprilie 2022 - 18:23, said:

Dupa cum ziceam, relevant pana la urma e cati oameni participa efectiv la evenimente culturale, asta arata vitalitatea culturala a orasului. Ca daca ai gramezi de evenimente dar salile sunt mai mult goale, nu inseamna ca ai vitalitate culturala. Pentru ca statul roman finanteaza si institutii culturale care au salile goale, nu e nici o problema ... in final scopul ala trebuie sa fie: un procent cat mai mare de oameni sa participe la evenimente culturale.

Cu ce ma incalzeste pe mine conceptul de vitalitate culturala, care e ceva abstract, si pe deasupra si incert calculat (avand in vedere ca de ex populatia Clujului este puternic distorsionata), cand in mod normal, ca si consumator de cultura, ma intereseaza sa am o oferta cat mai bogata de evenimente sa pot alege cat mai bine raportat la gusturile mele? Pe logica asta multe orase mari, unde se consuma si se produce cultura la greu, sunt depasite de orasele semianonime cu evenimente pe care le numeri pe degetele de la o mana doar pt ca au populatie mica.
Mai, te inteleg, fustrarea iti este ceva natural, nu i te poti opune, dar poti alege sa nu fii ridicol, aici este alegerea ta si e condamnabil. ;)

Quote

Doar ca ai 100 de piese de teatru la 1.850.000 milioane de oameni ... si atunci nu sunt disponibile pentru toata lumea, ci pentru un numar limitat de oameni. Iar daca in Cluj ai 20 de piese de teatru la 325.000 de oameni, inseamna ca deja ai un procent mai mare de populatie care poate merge la acele evenimente.

Daca te trezesti dupa o saptamana ca vrei la un eveniment unde cererea este mare, da, pierzi oportunitatea. Dar asta cred ca se intampla si la Cluj, un spectacol bun si anuntat se epuizeaza foarte repede si la voi, in schimb daca esti intereseat si informat rar se intampla sa nu prinzi bilet. Deci comparatiile tale, mai ales prima, de rasul lumii, raman in continuare ridicole, mai ales pt cineva care a facut matematica. Mie mi-ar fi rusine sa mai amintesc ca am absolvit, cum poti fi atat de slab? ;)

Quote

Teatrul nu e o nevoie zilnica ca sa ai nevoie sa poti alege intre 20 de optiuni pe zi ... e un eveniment la care, chiar si cei care merg des, nu merg mai des de o data la cateva saptamani. Iar in 2 saptamani sa zicem, daca ai 5 optiuni pe zi, deja devin 70 de optiuni. Teatrul nu e ca si filmul de obicei, adica nu te hotarasti la ora 7 ca vrei sa mergi la teatru de la ora 8 ... trebuie in principiu sa-ti iei bilet din timp, mai ales la spectacolele bune trebuie sa iei bilete cu ceva timp inainte (bine, la filmele bune si in zilele/la orele populare trebuie si la film sa iei bilet din timp).

Sigur, iar o iei pe aratura cu explicatii penibile. Nu a zis nimeni ca trebuie sa servesti teatru pe paine zilnic, ci doar un exemplu cum oferta culturala a Bucurestiului este mult mai consistenta decat a Clujului. Cum nu ai o replica rationala, recurgi la infantilisme wotaniene. Deja wotan incepe sa devina mai ”credibil”. Posted Image

 utopium, on 01 aprilie 2022 - 18:05, said:

Aia nu inseamna ca s-au mutat granitele Munteniei pana dupa Brasov Posted Image

Nu e vorba de granitele Munteniei, inca o dovada ca ai ramas cantonat in gandirea de mileniul trecut. E vorba ca regiunile vecine sunt mult mai apropiate in epoca calatoriilor rapide, telecomicatiilor, etc. Brasovul are mai multe legaturi cu Bucuretsiul deat cu orice alt mare oras transilvan. Eu tocmai ce m-am intors din Brasov, tu si wotan in ce secol ati fost ultima data pe acolo, sau de cate ori in viata voastra ati fost? Nu spuneti adevarul ca va faceti de ras, mai infloriti-le si voi. Posted Image

#256
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 03 aprilie 2022 - 17:21, said:

Cu ce ma incalzeste pe mine conceptul de vitalitate culturala, care e ceva abstract, si pe deasupra si incert calculat (avand in vedere ca de ex populatia Clujului este puternic distorsionata), cand in mod normal, ca si consumator de cultura, ma intereseaza sa am o oferta cat mai bogata de evenimente sa pot alege cat mai bine raportat la gusturile mele?
Vitalitatea culturala masoara cat de dezvoltata e viata culturala a unui oras, poate ca nu te incalzeste pe tine, dar spune multe despre dezvoltarea culturala a acelui oras.

 toniq, on 03 aprilie 2022 - 17:21, said:

Sigur, iar o iei pe aratura cu explicatii penibile. Nu a zis nimeni ca trebuie sa servesti teatru pe paine zilnic, ci doar un exemplu cum oferta culturala a Bucurestiului este mult mai consistenta decat a Clujului.
Si cu toate astea pe ansamblu procentul celor care merg la evenimente culturale e inferior. Nu e "bizar" sa ai mai multe optiuni dar totusi sa nu mergi mai des decat clujenii? Ce ne spune asta?

Sigur, la nivel teoretic e mai bine sa ai 25.000 de optiuni de evenimente pe an decat 5.000, dar pentru ca nu mergi efectiv nici macar la 50/an (romanul mediu probabil nu merge nici la 5), numarul ala extra nu te ajuta foarte mult. Daca vrei e ca la restaurante, da, e mai bine teoretic sa ai 2.500 la dispozitie in loc de 500, dar efectiv o sa mergi tot la cateva favorite si mai apropiate de casa/birou sau hai la 20-30 pe an daca chiar esti genul care vrea sa experimenteze mai mult. Eu am avut ani in care mergeam si de 300 de ori la restaurant pe an si tot nu am mancat in mai mult de 10% dintre restaurantele clujene pana acum. Pentru ca am favoritele mele la care prefer sa revin decat sa fac experimente. Sigur, cand aud de unul de bine din mai multe parti ii dau o sansa ...

 toniq, on 03 aprilie 2022 - 17:21, said:

E vorba ca regiunile vecine sunt mult mai apropiate in epoca calatoriilor rapide, telecomicatiilor, etc. Brasovul are mai multe legaturi cu Bucuretsiul deat cu orice alt mare oras transilvan. Eu tocmai ce m-am intors din Brasov, tu si wotan in ce secol ati fost ultima data pe acolo, sau de cate ori in viata voastra ati fost? Nu spuneti adevarul ca va faceti de ras, mai infloriti-le si voi. Posted Image
Brasovul e mai aproape de tine la fel cum Sibiul, Alba Iulia sau Oradea sunt mai aproape de mine sau Timisoara/Oradea de Wotan. Din punctul meu de vedere atat Sibiul cat si Oradea sunt mai interesante decat Brasovul, iar Alba-Iulia e cam tot pe-acolo cu Brasovul. Eu am fost de 4-5 ori in Brasov, ultima data acum vreo 3-4 ani ... dar nu mergeam daca nu aveam treburi, ti-am mai spus parerea mea despre Brasov, e prea departe ca sa merite drumul din Cluj strict ca oras turistic (daca mergi la ski sau sa urci pe munte sa zicem ca e altceva, dar strict pentru vizitat doar orasul e prea departe ca sa merite). A, ca poti combina Sinaia, Busteni, Rasnov, Bran cu Brasov intr-o iesire ca sa fie o iesire mai interesanta, aia e drept. Voi mergeti des pentru ca nu aveti alte optiuni de orase suficient de interesante in jur.

#257
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 03 aprilie 2022 - 23:39, said:

Vitalitatea culturala masoara cat de dezvoltata e viata culturala a unui oras, poate ca nu te incalzeste pe tine, dar spune multe despre dezvoltarea culturala a acelui oras.

Si care e relevanta ca de ex conform acestor calcule Baia Mare bate toate marile orase din Romania in materie de facilitati culturale, sau ca Clujul este ultimul in Romania la capitolul capital uman si educatie? Raspunde la asta daca e atat de important pt tine. Sau la fel, care e relevanta ca marile metropole unde se produce si se consuma la greu cultura ia bataie de la orasele cu cateva evenimente doar pt ca au populatie mica? ;)

Si cu toate astea pe ansamblu procentul celor care merg la evenimente culturale e inferior. Nu e "bizar" sa ai mai multe optiuni dar totusi sa nu mergi mai des decat clujenii? Ce ne spune asta?

Quote

Sigur, la nivel teoretic e mai bine sa ai 25.000 de optiuni de evenimente pe an decat 5.000, dar pentru ca nu mergi efectiv nici macar la 50/an (romanul mediu probabil nu merge nici la 5), numarul ala extra nu te ajuta foarte mult. Daca vrei e ca la restaurante, da, e mai bine teoretic sa ai 2.500 la dispozitie in loc de 500, dar efectiv o sa mergi tot la cateva favorite si mai apropiate de casa/birou sau hai la 20-30 pe an daca chiar esti genul care vrea sa experimenteze mai mult. Eu am avut ani in care mergeam si de 300 de ori la restaurant pe an si tot nu am mancat in mai mult de 10% dintre restaurantele clujene pana acum. Pentru ca am favoritele mele la care prefer sa revin decat sa fac experimente. Sigur, cand aud de unul de bine din mai multe parti ii dau o sansa ...

Nu doar teoretic e mai bine sa ai la dispozitie sa ai mai multe evenimente, ci si practic. Mai multe optiuni inseamna o alegere mai de calitate, mai confortabila, mai pliata pe gusturile tale. Dintr-o oferta mai bogata rezulta si o calitate mai buna, preturi mai competitive, etc. Sunt chestiuni arhicunoscute, ce tin de scoala primara. Tu incerci sa rastorni ordinea logica a lucrurilor prin explicatii puerile.


Quote

Brasovul e mai aproape de tine la fel cum Sibiul, Alba Iulia sau Oradea sunt mai aproape de mine sau Timisoara/Oradea de Wotan. Din punctul meu de vedere atat Sibiul cat si Oradea sunt mai interesante decat Brasovul, iar Alba-Iulia e cam tot pe-acolo cu Brasovul. Eu am fost de 4-5 ori in Brasov, ultima data acum vreo 3-4 ani ... dar nu mergeam daca nu aveam treburi, ti-am mai spus parerea mea despre Brasov, e prea departe ca sa merite drumul din Cluj strict ca oras turistic (daca mergi la ski sau sa urci pe munte sa zicem ca e altceva, dar strict pentru vizitat doar orasul e prea departe ca sa merite). A, ca poti combina Sinaia, Busteni, Rasnov, Bran cu Brasov intr-o iesire ca sa fie o iesire mai interesanta, aia e drept. Voi mergeti des pentru ca nu aveti alte optiuni de orase suficient de interesante in jur.

In stilu-ti total ilogic de discutie, desi mi-ai contestat concluzia (ca Brasovul ar fi mai legat de Bucuresti), acum o accepți si duci discutia in zona argumentelor. Pai tocmai asta iti explicam, Brasovul este mai legat de Bucuresti in primul rand pt ca e ... mai aproape de Bucuresti. Si am spus ca legaturile sunt mai puternice intre regiunile invecinate, decat intre cele mai indepartate dar facand parte din aceeasi regiune istorica.
Acuma, e clar ca ai un ghimpe si impotriva Brasovului pt ca e mai apropiat de Bucuretsi si bucurestenii se bucura mai mult de ceea ce ofera orasul de sub Tampa. Dar oricata amaraciune te incearca, Brasovul reprezinta o destinatie turistica peste Sibiu sau Oradea, are cu mult mai multe obiective turistice impreuna cu zona adiacenta. Nu mai zic de salba de statiuni montane cu cea mai buna infrastructura turistica. ”Statiunile” din Apuseni par niste tentative fata de ce gasesti pe VP, in zona Brasovului.
Dar si Sibiul intra in zona de influenta turistica a Bucurestiului. Mergi acuma de Paste in marginimea Sibiului si vezi din ce oras sunt cei mai multi turisti. La fel, cred ca daca va intreb cand ati fost ultima data in Sibiu cred ca o dati cotita. Probabil si in Oradea. Eu ultima data am fost in Oradea in Decembrie, la fel si in Sibiu. Voi trebuie sa le infloriti ca sa tineti cat de cat ritmul. Posted Image

#258
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 04 aprilie 2022 - 17:34, said:

Si care e relevanta ca de ex conform acestor calcule Baia Mare bate toate marile orase din Romania in materie de facilitati culturale?
Stii ca avem si noi un institut care face evaluari culturale ... si ei favorizau in top orase mici, gen Odorheiul Secuiesc. Evident ca e greu sa faci topuri obiective si realiste, dar asta e procedura lor. Sau poate au date gresite/umflate de la Baia Mare, who knows ... dar nu uita ca Baia Mare a ajuns in finala cand s-a ales capitala culturala europeana, deci ceva argumente probabil ca au ei care i-au adus acolo. Faptul ca noi nu stim de ce e Baia Mare in top nu inseamna ca nu exista o explicatie ...

 toniq, on 04 aprilie 2022 - 17:34, said:

Nu doar teoretic e mai bine sa ai la dispozitie sa ai mai multe evenimente, ci si practic. Mai multe optiuni inseamna o alegere mai de calitate, mai confortabila, mai pliata pe gusturile tale. Dintr-o oferta mai bogata rezulta si o calitate mai buna, preturi mai competitive, etc. Sunt chestiuni arhicunoscute, ce tin de scoala primara. Tu incerci sa rastorni ordinea logica a lucrurilor prin explicatii puerile.
Da si nu ... faptul ca ai 30 de magazine Lidl la 1.8 milioane de locuitori in loc de 5-6 magazine Lidl la 325.000 de locuitori nu inseamna ca ai alegeri mai bune sau preturi mai competitive. Ci doar ca trebuie sa acoperi piata mai bine numeric pentru ca implicit si cererea e mai mare.

 toniq, on 04 aprilie 2022 - 17:34, said:

Acuma, e clar ca ai un ghimpe si impotriva Brasovului pt ca e mai apropiat de Bucuretsi si bucurestenii se bucura mai mult de ceea ce ofera orasul de sub Tampa. Dar oricata amaraciune te incearca, Brasovul reprezinta o destinatie turistica peste Sibiu sau Oradea, are cu mult mai multe obiective turistice impreuna cu zona adiacenta. Nu mai zic de salba de statiuni montane cu cea mai buna infrastructura turistica. ”Statiunile” din Apuseni par niste tentative fata de ce gasesti pe VP, in zona Brasovului.
N-am nici un ghimpe impotriva Brasovului, Sinaia e si mai aproape de Bucuresti si mi se pare mai faina/interesanta decat Brasov. Pur si simplu Brasovul (ca oras, nu imprejurimi) nu are obiective turistice de nivelul Sibiului ... daca tu mi le zici, te felicit. Zi-mi ce are Brasovul care e peste Piata Mare/Piata Mica din Sibiu, Bruckenthal, Muzeul Astra. Piata Sfatului e intr-o stare destul de proasta (si are si trafic auto pe o parte fata de cea din Sibiu), Biserica Neagra nu e grozava nici arhitectural nici ca interior, etc. Sigur ca as pune Brasovul in top 5 din punct de vedere turistic in Romania, dar cred ca undeva de la locul 3 in jos. Daca iei si imprejurimile in considerare, ar urca pe 2, tot dupa Sibiu (pentru ca si Sibiul are imprejurimi faine, dar are mai multe plusuri in oras). Altfel, fara imprejurimi, Oradea e mai interesanta in momentul asta din punct de vedere turistic decat Brasovul. Piata centrala arata clar mai bine, arhitectura pe ansamblu e mai interesanta (palate gen Vulturul Negru/etc), orasul pe ansamblu e mai ingrijit. Sigur, duce lipsa de niste obiective cu adevarat atractive cum are Sibiul, dar aceeasi problema o are si Brasovul. Si stai linistit ca am fost si anul trecut la Sibiu, si prin 2019/2020 ... iar acum de cand s-a deschis autostrada complet si podul de la Turda, e la sub 2 ore de mers asa ca prin luna mai probabil o sa fac o iesire pana la Sibiu. Am avut cativa ani buni in care nu am mers, ca era prea aglomerat drumul cand nu era autostrada, dar acum e ok sa mergi mai des. Ti-am mai spus ca daca un obiectiv e la mai mult de 2-2.5 ore, nu ma duc prea des.

La "statiunile" din Apuseni sunt de acord, dezvoltarea turistica de masa e varza fata de Valea Prahovei, nu exista conceptul de turism de masa in Apuseni. In Apuseni nu te duci in statiuni, te duci prin sate cu case cu arhitectura traditionala si peisaje faine, gen Remetea, te duci sa vezi pesteri, chei, cascade, etc. Sau, mai nou, te duci pe Transalpina de Apuseni, care incepe dupa Aiud (practic la sub o ora de Cluj).

Edited by utopium, 04 April 2022 - 18:40.


#259
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002

 toniq, on 01 aprilie 2022 - 12:50, said:

Care noi, bai băiatule, ești complet depășit de realitate, vremuri și iq. Brașovul e mult mai legat de București decât de orice alt oraș transilvan. Cât despre joburi, nu doar ca nu scrie ce debitezi, dar cred ca faci confuzie cu Arad, hub-ul României de cusut huse.
Tocmai tu zici asta? Posted Image Apropo, arunca o privire pe top 5 al judetelor exportatoare. Ai sa constati cu surprindere ca Brasov e printre acestea . E legat economic de corporatiile din restul Europei Centrale. Posted Image

De acolo ii vine cashul, nu de la Bucuresti.

 toniq, on 03 aprilie 2022 - 17:21, said:

Cu ce ma incalzeste pe mine conceptul de vitalitate culturala, care e ceva abstract, si pe deasupra si incert calculat (avand in vedere ca de ex populatia Clujului este puternic distorsionata), cand in mod normal, ca si consumator de cultura, ma intereseaza sa am o oferta cat mai bogata de evenimente sa pot alege cat mai bine raportat la gusturile mele? Pe logica asta multe orase mari, unde se consuma si se produce cultura la greu, sunt depasite de orasele semianonime cu evenimente pe care le numeri pe degetele de la o mana doar pt ca au populatie mica.
Pe tine nu, dar pe un tanar student, cum e si initiatorul topicului, il intereseaza vitalitatea culturala. Pentru ca pe langa studiu mai vrea sa se si relaxeze/distreze.

 toniq, on 03 aprilie 2022 - 17:21, said:

Eu tocmai ce m-am intors din Brasov, tu si wotan in ce secol ati fost ultima data pe acolo, sau de cate ori in viata voastra ati fost? Nu spuneti adevarul ca va faceti de ras, mai infloriti-le si voi. Posted Image
Eh, stiu ca pentru tine e cel mai apropiat oras interesant, dar eu la acelasi timp de calatorit sau mai aproape am Sibiu, Cluj, Oradea, Timisoara, Belgrad, Budapesta, Bratislava, Viena, Brno... Mai merg si in alte parti, nu tot la Brasov. Oricat de fain o fi.

Edited by Wotan, 04 April 2022 - 18:58.


#260
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 04 aprilie 2022 - 18:39, said:

Stii ca avem si noi un institut care face evaluari culturale ... si ei favorizau in top orase mici, gen Odorheiul Secuiesc. Evident ca e greu sa faci topuri obiective si realiste, dar asta e procedura lor. Sau poate au date gresite/umflate de la Baia Mare, who knows ... dar nu uita ca Baia Mare a ajuns in finala cand s-a ales capitala culturala europeana, deci ceva argumente probabil ca au ei care i-au adus acolo. Faptul ca noi nu stim de ce e Baia Mare in top nu inseamna ca nu exista o explicatie ...

E o varza a la Cluj in capul tau, nimic coerent. Ba ca e greu sa faci topuri obiective si realiste (atunci ma intreb de ce tot insisti cu asemenea statistici daca recunosti ca e greu sa le faci in mod realist?), ba ca e posibil sa se utilizeze date gresite, ba ca (in ciuda a ceea ce ai sustinut) sa nu uitam ca Baia Mare a ajuns in finala, deci ceva trebuia sa fie (nu iasa fum fara foc). Deci ba ai sustine statisticile din interes sa nu iasa sifonat Clujul fata de Bucuresti, ba parca recunosti si tu ca unele concluzii sunt extrem de dubioase.
In concluzie, varza a la Cluj nu e mancare, e gandirea unora veniti de la Bistrita. Posted Image

Quote

Da si nu ... faptul ca ai 30 de magazine Lidl la 1.8 milioane de locuitori in loc de 5-6 magazine Lidl la 325.000 de locuitori nu inseamna ca ai alegeri mai bune sau preturi mai competitive. Ci doar ca trebuie sa acoperi piata mai bine numeric pentru ca implicit si cererea e mai mare.

Pfoai, ca la gradinita trebuie cu tine. Lidl e un concept de magazin/retail omogen, unitatile sunt in foarte mare proportie la fel. Lidl de la Bucuresti e 99,99% la fel cu Lidl Cluj sau Bistrita. In schimb evenimentele culturale sunt extrem de variate si diferite. Compari mere cu tractoare. Posted Image
Serios, utopium, e prea mult! Pune mana pe carte, fa exercitii de logica argumentativa, nu matematica. Esti slabut rau in argumente, cu fracturi logice primare/wotaniene. Posted Image


Quote

N-am nici un ghimpe impotriva Brasovului, Sinaia e si mai aproape de Bucuresti si mi se pare mai faina/interesanta decat Brasov. Pur si simplu Brasovul (ca oras, nu imprejurimi) nu are obiective turistice de nivelul Sibiului ... daca tu mi le zici, te felicit. Zi-mi ce are Brasovul care e peste Piata Mare/Piata Mica din Sibiu, Bruckenthal, Muzeul Astra. Piata Sfatului e intr-o stare destul de proasta (si are si trafic auto pe o parte fata de cea din Sibiu), Biserica Neagra nu e grozava nici arhitectural nici ca interior, etc. Sigur ca as pune Brasovul in top 5 din punct de vedere turistic in Romania, dar cred ca undeva de la locul 3 in jos. Daca iei si imprejurimile in considerare, ar urca pe 2, tot dupa Sibiu (pentru ca si Sibiul are imprejurimi faine, dar are mai multe plusuri in oras). Altfel, fara imprejurimi, Oradea e mai interesanta in momentul asta din punct de vedere turistic decat Brasovul. Piata centrala arata clar mai bine, arhitectura pe ansamblu e mai interesanta (palate gen Vulturul Negru/etc), orasul pe ansamblu e mai ingrijit. Sigur, duce lipsa de niste obiective cu adevarat atractive cum are Sibiul, dar aceeasi problema o are si Brasovul. Si stai linistit ca am fost si anul trecut la Sibiu, si prin 2019/2020 ... iar acum de cand s-a deschis autostrada complet si podul de la Turda, e la sub 2 ore de mers asa ca prin luna mai probabil o sa fac o iesire pana la Sibiu. Am avut cativa ani buni in care nu am mers, ca era prea aglomerat drumul cand nu era autostrada, dar acum e ok sa mergi mai des. Ti-am mai spus ca daca un obiectiv e la mai mult de 2-2.5 ore, nu ma duc prea des.

Ba chiar ai, constient fiind ca are cea mai mare oferta turistica cu imprejurimile sale. In Sibiu, in afara de Astra nu ai nimic ce nu poti avea si in Brasov. In schimb Brasovul are cele mai dezvoltate  statiuni montane, lucru care lipseste cu desavarsire in Sibiu. Cel mai bun barometru turistic pt cele 2 orase, Brasov si Sibiu, este nr de turisti/innoptari, capitol la care Brasovul efectiv zdrobeste Sibiul, nici nu exista comparatie. In timp ce Brasovul este in topul turistic al Romaniei, Sibiul se zbate in mediocritate fiind depasit de Mures, Valcea, Prahova, BIhor, Suceava, nu mai zic de Bucuretsi si Constanta. Sibiul se bate cu Clujul, atat de slab este. :) Dar, oricum, tot de mai multe ori ajung eu la Sibiu decat tine. De fapt cred ca doar in Cluj si Bistrita ai fost de mai multe ori ca mine, in rest tu cam tot pe acasa. Posted Image

Quote

La "statiunile" din Apuseni sunt de acord, dezvoltarea turistica de masa e varza fata de Valea Prahovei, nu exista conceptul de turism de masa in Apuseni. In Apuseni nu te duci in statiuni, te duci prin sate cu case cu arhitectura traditionala si peisaje faine, gen Remetea, te duci sa vezi pesteri, chei, cascade, etc. Sau, mai nou, te duci pe Transalpina de Apuseni, care incepe dupa Aiud (practic la sub o ora de Cluj).

Pai dezvoltarea turistica vine la pachet cu cererea. Clujul e prea mic sa atraga o dezvoltare turistic montana de anvergura VP care isi datoreaza dezvoltarea apropierii de Bucuresti. De fapt VP si litoralul romanesc s-au dezvoltat in primul rand datorita Bucurestiului, si abia apoi datorita celorlalte orase din apropiere. In rest, ce aveti in Apuseni exista cu brio si in Brasov, adica sate cu case cu arhitectura traditionala si peisaje faine, pesteri, chei, cascade, etc. In plus in Brasov ai castele (Peles, Bran) cetati, biserici fortificate, park aventura, rezervatie de ursi, creste montane de-ti taie rasuflarea, statiuni de ski, multe sisteme de transport pe cablu, etc. Oricum o dai, Brasovul e peste Sibiu, si turistic, si economic. Posted Image

#261
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002

 toniq, on 04 aprilie 2022 - 22:45, said:

Ba chiar ai, constient fiind ca are cea mai mare oferta turistica cu imprejurimile sale. In Sibiu, in afara de Astra nu ai nimic ce nu poti avea si in Brasov. In schimb Brasovul are cele mai dezvoltate  statiuni montane, lucru care lipseste cu desavarsire in Sibiu. Cel mai bun barometru turistic pt cele 2 orase, Brasov si Sibiu, este nr de turisti/innoptari, capitol la care Brasovul efectiv zdrobeste Sibiul, nici nu exista comparatie.
Targul de Craciun, TIFF-ul etc etc... La Brasov din pacate e turism de masa, hoarde de bucuresteni inarmati cu peturi de bere la 2l, caserole de mititei si boxe cu manele, disperati sa friga ceva pe ieftineala...
Dar, daca nu stai in sud-estul izolat al Romaniei, la o distanta asemanatoare ai Alpii austrieci sau Carpatii slovaci... Unde e civilizat, ca nu-s multi turisti romani. Doar transilvaneni... ;)

 utopium, on 04 aprilie 2022 - 18:39, said:

La "statiunile" din Apuseni sunt de acord, dezvoltarea turistica de masa e varza fata de Valea Prahovei, nu exista conceptul de turism de masa in Apuseni. In Apuseni nu te duci in statiuni, te duci prin sate cu case cu arhitectura traditionala si peisaje faine, gen Remetea, te duci sa vezi pesteri, chei, cascade, etc. Sau, mai nou, te duci pe Transalpina de Apuseni, care incepe dupa Aiud (practic la sub o ora de Cluj).
Si care Transalpina va fi in final conectata prin alte noi drumuri cu Valea Muresului
https://www.mediafax...de-ani-20689668

#262
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002

 utopium, on 04 aprilie 2022 - 18:39, said:

Da si nu ... faptul ca ai 30 de magazine Lidl la 1.8 milioane de locuitori in loc de 5-6 magazine Lidl la 325.000 de locuitori nu inseamna ca ai alegeri mai bune sau preturi mai competitive. Ci doar ca trebuie sa acoperi piata mai bine numeric pentru ca implicit si cererea e mai mare.
Pe de alta parte, din punct de vedere al posibilitatilor de alegere, punctul de greutate al retailului se muta treptat la Cluj.
Investiție imensă a grupului Iulius la Cluj: 500 milioane €.

"Noul proiect include: cea mai mare suprafață de retail din țară, de 115.000 mp * un centru cultural dedicat artelor performative * conservarea și readucerea în circuitul public a două clădiri de patrimoniu industrial * un model de abordare integrată a spațiilor verzi, prin conectarea grădinii urbane de peste 4 hectare cu parcurile adiacente și prin reconfigurarea completă a infrastructurii rutiere și pietonale * un nou pod peste Someș și o pasarelă pietonală * eco-cartier integrat într-un proiect mixt * infrastructură velo-pietonală pe malurile Someșului * consolidarea unui nou pol de business * cea mai mare parcare subterană din țară, cu peste 6.000 de locuri."

un investitor care se gandeste la viitor stie deja ca in Cluj este cea mai interesanta piata din tara, cu populatie foarte tanara si in crestere accelerata.

#263
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 Wotan, on 06 aprilie 2022 - 14:24, said:

Pe de alta parte, din punct de vedere al posibilitatilor de alegere, punctul de greutate al retailului se muta treptat la Cluj.
Investiție imensă a grupului Iulius la Cluj: 500 milioane €.
Inainte sa fie anuntata investitia asta a mai fost anuntat un mall "super-regional" in locul unei alte fabrici ... Iar nu departe de investita Iulius a pornit deja o alta investitie care teoretic include si mall.  

Sunt foarte multe investitii majore in derulare in Cluj in momentul de fata, de la metrou, centura metropolitana, spital regional pana la cateva mall-uri, noua cladire pentru spitalul de pediatrie (acum "imprastiat" in vreo 6-7 cladiri), vreo doua cartiere noi facute de la zero, etc. Plus autostrazi in jur spre Zalau/Tg Mures.

#264
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Cel mai mare proiect de reconversie urbană din România se va dezvolta în Cluj-Napoca

sursa: Iulius  youtube.com  4 Apr. 2022

Cel mai mare proiect de reconversie urbană din România se va dezvolta în Cluj-Napoca
După 15 ani de prezență în Cluj-Napoca, IULIUS lansează cel mai amplu proiect autohton de reconversie urbană. Printr-o investiție de anvergură, estimată la peste jumătate de miliard de euro, platforma industrială Carbochim va fi convertită într-un spațiu viu al Clujului și va fi integrată ca parte din oraș.

Fabrica va fi relocată în zona industrială a orașului, în fosta hală Tricotaje Someșul, din Bulevardul Muncii. Peste 5 milioane de euro vor fi investite în relocarea, modernizarea și retehnologizarea unității de producție, a cărei activitate nu va fi întreruptă.

Noul proiect include:
* cea mai mare suprafață de retail din țară, de 115.000 mp
* un centru cultural dedicat artelor performative
* conservarea și readucerea în circuitul public a două clădiri de patrimoniu
* un model de abordare integrată a spațiilor verzi, prin conectarea grădinii urbane de peste 4 hectare cu parcurile adiacente și prin reconfigurarea completă a infrastructurii rutiere și pietonale
* eco-cartier integrat într-un proiect mixt
* infrastructură velo-pietonală pe malurile Someșului
* consolidarea unui nou pol de business
* cea mai mare parcare subterană din țară, cu peste 6.000 de locuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ptM7Ps3JTPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acolo in spate la fosta ,,Casa Tineretului,, erau niste terenuri de tenis si o mica colina/delusor ... cand s-au apucat de lucru la Mall/ul din Gheorgheni, au inceput sa apara excavatoarele si basculantele acelea Roman! era in perioada cand se lucra si la Mall/ul din Floresti, apai s-au apucat de lucrat si era precum in imaginile acelea de arhiva din vremea in care se lucra la Dunare - Marea Neagra.Basculanta dupe basculanta, excavator langa excavator: mama/mama ce lucrare si ce iures era.Ziua ori noaptea: non stop.
Din simularea de mai sus apare ceva monumental, grandioasa situatiunea ce urmeaza sa apara pa locul fostului Carbochim ...

#265
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Arata bine.

#266
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Locul cel mai bun pentru studiat din Romania
Universitatea “Babeş-Bolyai” (UBB) din Cluj-Napoca se situează în topul mondial la cel puţin zece discipline academice

"în domeniul Psihologie, UBB se clasează pe locurile 251-300 în lume şi pe primul loc şi singura din clasament în România. De asemenea, se situează pe primul loc în ţară în domeniile Matematică (301-350 internaţional), Inginerie chimică (301-350), Business & Management (351-400), Limbi moderne (251-300), Ştiinţa computerelor/Informatică (451-500). De asemenea, se află pe locul al doilea în ţară la Economie & Econometrie (451-500 internaţional), Chimie (601-630), Medicină (601-650) şi Ştiinţe agricole (351-400)."

#267
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Iar daca esti la inceput de cariera si te gandesti la viitor, trebuie sa vezi unde vor fi investitiile...
Consulul Germaniei la Sibiu: “Clujul este o destinație ideală pentru firmele noastre”

"Am avut impresia că orașul Cluj dă naștere sau formează oameni care nu consideră că este prea dificil să se redefinească de la zero. Ei abordează acest subiect de fiecare dată cu mult elan. Clujul și împrejurimile sale oferă un sol fertil pentru ceea ce este nou, inovator, cu spirit cosmopolit, un element care unește."

#268
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

 Wotan, on 11 aprilie 2022 - 12:10, said:

Iar daca esti la inceput de cariera si te gandesti la viitor, trebuie sa vezi unde vor fi investitiile...
Consulul Germaniei la Sibiu: “Clujul este o destinație ideală pentru firmele noastre”

"Am avut impresia că orașul Cluj dă naștere sau formează oameni care nu consideră că este prea dificil să se redefinească de la zero. Ei abordează acest subiect de fiecare dată cu mult elan. Clujul și împrejurimile sale oferă un sol fertil pentru ceea ce este nou, inovator, cu spirit cosmopolit, un element care unește."

Nu ca ar fi nici prima, nici ultima prostie pe care o debitezi pe forum, dar pt linistea ta emotionala, te informez ca in conformitate cu datele BNR (si nu parerile unor frustrati), in anul 2020:

Quote

Repartizarea teritorială a soldului ISD

Volumul cel mai ridicat de ISD a fost atras de regiunea de dezvoltare BUCUREȘTI – ILFOV
(sold la 31 decembrie 2020 de 56 092 milioane euro, reprezentând 61,8 la sută
din totalul ISD), urmată de regiunea CENTRU (8 478 milioane euro, 9,3 la sută) și de
regiunea VEST (6 839 milioane euro, 7,5 la sută). În contrast, cele mai scăzute valori ale
investițiilor străine se regăsesc în regiunea SUD-VEST – OLTENIA (2 487 milioane euro)
și în regiunea NORD-EST (1 647 milioane euro)9
(Tabelul 9 din Secțiunea statistică).

Noah, deci mai mult de jumatate din totalul investitiilor in Romania sunt atrase de Bucuresti-Ilfov, cosmarul existentei voastre. Posted Image

#269
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 16 aprilie 2022 - 08:04, said:

Noah, deci mai mult de jumatate din totalul investitiilor in Romania sunt atrase de Bucuresti-Ilfov, cosmarul existentei voastre. Posted Image
Inseamna ca e cu atat mai meritoriu pentru Cluj ca are rata de crestere superioara Bucurestiului, desi ar avea investitii straine mai mici, nu crezi? :) Asta inseamna ca antreprenoriatul local e cel care face diferenta.

Sau poate ca statistica aia e doar teoretica, la fel cum sediul oficial Bosch e la Bucuresti dar principalele unitati de productie/cercetare sunt la Cluj.

Important e ca desi ati fost deja depasiti la majoritatea capitolelor, Clujul inca creste mai alert :)

Edited by utopium, 16 April 2022 - 08:53.


#270
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002

 toniq, on 16 aprilie 2022 - 08:04, said:

Noah, deci mai mult de jumatate din totalul investitiilor in Romania sunt atrase de Bucuresti-Ilfov, cosmarul existentei voastre. Posted Image
Si cate dintre ele sunt firme germane? Si mai ales, cate sunt firme in domeniul industrial, care sa angajeze ingineri, in domeniul ingineriei chimice, de exemplu?
Oricum, multe dintre acele "investitii" au doar sediul social in Bucuresti, dar activitatea in alta parte. Asta pentru ca suntem un stat ultracentralizat...
E plin netul de anunturi gen
Gazduire Sediu Social Bucuresti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate