Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Copilul nostru de 1 an si 10 luni doarme intrerupt

- - - - -
  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#163
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 black_sabbath, on 03 februarie 2023 - 06:56, said:


Nu este cum crezi tu Catalina.

Și totuși descrii niste chestii de manual.
Dar bine, cum crezi tu. Continua sa crezi ca circul si parlamentarile cu un copil de 3 ani nu sunt ceva nociv pentru el.

Quote

Cand e vobra de ecrane, ca mai sus, nu facem nimic deosebit. Eu ii spun (uneori), ca il dor ochisorii de la ecrane, si ca nu e bine pentru puisori. Sotia face cam la fel.
Dupa un timp (cateva minute), se duce el singur la sotie si ii spune ca nu mai vrea desenul animat, ca il "dol ochisolii". Va dati seama, copil sub 3 anisori...
Pe ce criterii uneori il lasi, alteori nu? In functie de ce uneori e bine pentru puisori, alteori nu e bine pentru puisori? Ii explicati? Adica e mai complex raspunsul decat ce ai scris mai sus? Are trei ani, trebuie sa aiba niate limite și reguli pe care sa le inteleaga, nu sa para random pentru el.
Cu alte cuvinte, care e regula care e aplicata cu consecventa?

 black_sabbath, on 31 ianuarie 2023 - 22:31, said:


Complet de acord cu tine. Eu nici macar cu alegerea hainutelor nu sunt de acord... Dar nah.

Asta mi-a sarit in ochi. De ce nu esti de acord sa aleagă copilul intre bluza alba si bluza albastra?

Edited by catalina1, 03 February 2023 - 07:16.


#164
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 28.11.2022
Cate dileme si probleme au parintii in ziua de azi.De ce face aia,de ce nu cealalta,cum ii explici aia,etc,etc.
Nu mai spun ca este netul plin cu clipuri de la asa zisi experti in parenting&shit.
Problema este infinit mai simpla;fiecare copil este diferit,fiecare are un nivel de dezvoltare diferit,ce se aplica la unii,nu se aplica la altii.Mai departe,fiecare face cum crede ca este mai bine pentru copilul lui.
Revenind la titlul topicului: al nostru,la 1 an si 7 luni se trezeste de 6-7-8 ori pe noapte,cateva zeci de secunde pana gaseste sanul si apoi adoarme la loc.Prin urmare nu sta treaz,dar este de ajuns sa ne futa somnul cateodata -)).
Avem niste prieteni al caror copil se trezeste si urla cat il tin plamanii iar al altei familii doarme toata noaptea.Asta este,copii diferiti,nevoi diferite.
Important este sa fie sanatosi.

#165
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Păi asta e dilema inițiatorului, o fi normal? E copilul sănătos? Nu știu cât de sănătos este ca un copil de trei ani să doarmă sub 8 ore într-o zi iar noaptea să stea mai mult treaz decât să doarmă. Una e să caute o țâță și alta să i se citească cărți din două în două ore noaptea. E atât de simplă încât părintele nu a găsit o soluție în atâta timp.

Edited by caiuscorneliu, 03 February 2023 - 09:24.


#166
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 28.11.2022
Si probabil nici nu va gasi.Nu ai ce face in asemenea cazuri decat sa ai rabdare.Isi va regla somnul la un moment dat.Nu exista retete miraculoase.Ma rog,la adulti bagi un somnifer sau niste alcool si dormi dus.La cei mici nu prea merge.

#167
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu nu cred ca e normal sa ai rabdare fiindca mie personal mi se pare foarte periculos cum doarme copilul ala. Iar efectele pot fi pe termen lung sau foarte lung. Pe de o parte initiatorul pare ingrijorat, pe de alta parte ia in deradere sfaturile primite aici. Eu am mai spus, n-as sta nicio secunda fara sa fac ceva in sensul asta si as incepe cu psihiatrul, pediatrul si neurologul. Dezvoltarea normala a unui copil e dependenta de somn.

#168
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 Bebestrumf9, on 03 februarie 2023 - 09:25, said:

Si probabil nici nu va gasi.Nu ai ce face in asemenea cazuri decat sa ai rabdare.Isi va regla somnul la un moment dat.Nu exista retete miraculoase.Ma rog,la adulti bagi un somnifer sau niste alcool si dormi dus.La cei mici nu prea merge.
Miraculoase? Clar nu. Dar sunt lucruri care pot fi incercate.

Edited by catalina1, 03 February 2023 - 10:06.


#169
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Chayah, on 02 februarie 2023 - 22:09, said:

A, și încă ceva.
Faptul ca pana acum nu i-ați refuzat chestii și l-ați răsfățat și i-ați venit mereu în întâmpinare, eu cred ca este ff bine pentru dezvoltarea lui.
Până pe la 2 ani, e bine ca orice copil sa fie satisfăcut și sa știe ca are pe cine sa se bazeze.
Acum e timpul sa faceți și pasul următor pt binele lui, chiar dacă va e greu. Limitele și decentrarea Posted Image.


Poate ca o fi bine, insa e nevoie de multa lupta ca sa schimbi asta. Sau de consecventa, ceea ce pare ca e greu de aplicat la ei.
Pana pe la 2 ani copilul e invatat sa fie mereu cu un parinte, la ei sunt 2 parinti si o bona. Pentru acel copil nu exista niciun exemplu de persoane care sa aiba nevoi satisfacute. Cand iasa afara si vede alti copii care se joaca, au nevoi, alte comportamente care nu ii convin, etc. copilul prefera sa se retraga, sa stea deoparte. Poate de-aia nu vrea sa iasa, pt ca acolo exista alti copii si oameni cu alte nevoi si nu i se mai poate canta mereu in struna doar lui.

Ma gandesc ca cu cat va trece timpul si copilul va sta doar in acel mediu, cu atat va fi mai greu de rezolvat problema.

 black_sabbath, on 02 februarie 2023 - 19:01, said:

Apoi, plans, rosu in gat, uneori varsat de la plans... Stim...

Eu nu am inteles partea aia cu rosu in gat de la plans.  Adica se imbolnaveste de la plans? Nu are sens si nici nu am gasit ceva de genul cautand pe internet.

#170
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 Chayah, on 02 februarie 2023 - 22:09, said:


Faptul ca pana acum nu i-ați refuzat chestii și l-ați răsfățat și i-ați venit mereu în întâmpinare, eu cred ca este ff bine pentru dezvoltarea lui.

Eu nu am inteles asta. Eu am inteles ca i se refuza chestii si apoi deseori incepe lupta. Circ, parlamentari... Cam asa s-a exprimat colegul. Iar parintii cedeaza.

 giuliani, on 03 februarie 2023 - 10:09, said:


Eu nu am inteles partea aia cu rosu in gat de la plans.  Adica se imbolnaveste de la plans? Nu are sens si nici nu am gasit ceva de genul cautand pe internet.
E, ceva iritatie. Absolut nimic îngrijorător.

#171
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Nu, probabil i se irita/umfla gatul și raguseste, de la atâta plans/tipat și înghițit muci.


#172
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 black_sabbath, on 03 februarie 2023 - 06:56, said:




Depinde cand, depinde de ce, depinde cum plange...
Cand e vobra de ecrane, ca mai sus, nu facem nimic deosebit. Eu ii spun (uneori), ca il dor ochisorii de la ecrane, si ca nu e bine pentru puisori. Sotia face cam la fel.
Dupa un timp (cateva minute), se duce el singur la sotie si ii spune ca nu mai vrea desenul animat, ca il "dol ochisolii". Va dati seama, copil sub 3 anisori...


Aș fi vrut să-mi spui ce faceți voi când el începe sa plângă într-o repriză din aia care se lasă cu inflamație în gât.



Băiețelul pare cuminte și înțelept, pe măsură ce spui mai multe, cam asta e impresia pe care o am.


Eu cred ca cele două - insomnia și lipsa dorinței de a ieși afară - ar trebui corelate cumva, pentru ca s-ar putea sa aibă cel puțin o cauza comună. Anxietatea de separare cred ca este o cauză.
Apoi, mai poate fi lipsa de control pe care el o simte în afara casei.


Din câte ai scris până acum, tu pari genul perfecționist și cumva foarte dornic de a avea control.
Poate băiețelul te moștenește, iar dificultatea de a adormi, lupta împotriva adormirii poate avea drept cauză senzația că pierde controlul în timpul somnului.
De obicei, anxietatea se transmite de la mamă la copil și dacă și soția ta e genul care e liniștită doar când are lucrurile sub control, poate asta s-a transmis băiețelului.
E o ipoteză, nu știu cât de aproape e de realitate.
Știu însă sigur că tu ai chestia asta cu controlul.





#173
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 giuliani, on 03 februarie 2023 - 10:09, said:



Cand iasa afara si vede alti copii care se joaca, au nevoi, alte comportamente care nu ii convin, etc. copilul prefera sa se retraga, sa stea deoparte. Poate de-aia nu vrea sa iasa, pt ca acolo exista alti copii si oameni cu alte nevoi si nu i se mai poate canta mereu in struna doar lui.


Da, asta cred și eu, el simte că pierde controlul când este afară.
Ar trebui întrebat de ce nu iese afară, ce crede că se va întâmpla dacă iese afară.
Ar trebui știut exact cu ce situații s-a confruntat la ieșirile afară. Ce a zis bona, ce a zis el, ce făceau ceilalți copii șamd.
Ar trebui făcută un fel de hartă cu toate aceste informații.

Dar na, e foarte greu ca un copil atât de mic să știe să spună de ce nu vrea sa iasă afară, el doar simte anxietate probabil, dar nu știe să o explice.
Daca părinții ar găsi un terapeut bun, specializat în lucrul cu copiii mici, aceste răspunsuri ar fi obținute indirect prin jocuri, desene și alte activități din cabinet.


La vârsta asta copiii trebuie să exploreze, să se confrunte cu mulți stimuli, sunt dornici de a cunoaște.
Cititul în casă nu ii este suficient, pt că ei la vârste așa mici solicită în principal aceleași și aceleași povesti, citite de zeci și zeci de ori - asta le dă siguranță, în prezența predictibilitatii.
Numai că acești stimuli repetați și ceva joacă singur, cu bona sau părinții nu sunt suficiente.
Și dacă iese într-o plimbare pe bulevard 30 de minute, are parte de mai mulți stimuli decât are în câteva zile de stat în casă.

 catalina1, on 03 februarie 2023 - 10:11, said:


Eu nu am inteles asta. Eu am inteles ca i se refuza chestii si apoi deseori incepe lupta. Circ, parlamentari... Cam asa s-a exprimat colegul. Iar parintii cedeaza.



Tu vezi situația alb-negru, așa îmi face impresia.
Acolo este o luptă, dar nu lupta unui copil răzgâiat cu niște părinți care îi fac toate poftele.

#174
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 catalina1, on 03 februarie 2023 - 10:11, said:


Eu nu am inteles asta. Eu am inteles ca i se refuza chestii si apoi deseori incepe lupta. Circ, parlamentari... Cam asa s-a exprimat colegul. Iar parintii cedeaza.

Unde am zis eu de copil razgaiat caruia i se fac toate poftele?

Despre ce alb negru vorbesti?

Eu oricum nu folosesc cuvinte ca alintat, rasfatat si altele din aceeasi categorie.

Edited by catalina1, 03 February 2023 - 13:14.


#175
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu e lupta pt putere.
Așa credeam și eu inițial, dar nu e.

#176
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Ce te face sa crezi ca nu e? Adica ce te-a facut sa iti schimbi parerea?

Oricum, orice ar fi, negocierile si parlamentarile sunt un big no cand vine vorba de reguli.

Edited by catalina1, 03 February 2023 - 15:01.


#177
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Citim aceleași postări.


Negocierile și parlamentarile sunt chiar de dorit și de încurajat.
La fel cum și regulile - câteva doar - sunt de dorit și încurajat.
Nu poți să crești un robot.
E bine însă să existe un echilibru între negocieri și reguli care nu sunt negociabile.




#178
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
A negocia o regula e una, a negocia practic zilnic daca aplicam sau nu o regula e cu totul altceva.

Și nu eu am folosit cuvântul circ pentru a descrie situatia, deci nu e exagerarea mea.

Edited by catalina1, 03 February 2023 - 15:29.


#179
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 black_sabbath, on 01 februarie 2023 - 20:38, said:

in toiul noptii, obositi, noi nu dormim, el nu doarme, si a doua zi - la munca...

Dar da , e minunat cititul.


Eu aş fi recunoscătoare că n-are preocupări mozartiene, gândeşte-te ce vă făceaţi dacă apărea pe la 3 dimineaţa-n la uşa dormitorului vostru, cu fracul peste pelinci, bătând tactu-n oala de noapte, exersând simfonii pe degetele voastre de la picioare luate drept clape.

Consider că asta-i vârsta când copilul îşi strigă destinul profesional, îl zbiară aproape, disperându-şi părinţii, obosindu-i, făcând tot soiul de zgomote încât să fie auzit. Dacă adulţii nu-şi acoperă urechile, îl vor ajuta să-şi împlinească soarta. Dacă.

Nu-l mai culca la prânz o perioadă, scoate-l afară ademenindu-l cu tot soiul de cărticele, iar dacă se trezeşte cerând să i se citească, citiţi-i! Dar cu program! Noaptea citit scurt, ziua lung, să priceapă că trebuie şi el să respecte reguli. Oricum, nu mai e mult şi într-un an, doi, va citi singur. Regulile dacă-s spre folosul său sunt bune. Inversu-i problematic.

Da, e o luptă! E firesc să fie dacă nevoile lui sunt mai mari decât înţelegerile părinţilor. În el poate fi o foame de devenire, de ce să nu iei şi asta-n calcul? Poate fi.

Edited by clasica, 03 February 2023 - 17:29.


#180
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 catalina1, on 03 februarie 2023 - 15:29, said:

A negocia o regula e una, a negocia practic zilnic daca aplicam sau nu o regula e cu totul altceva.




Poate că ieșitul zilnic afară nu este o regulă.

Dacă am înțeles bine din ce a povestit tatăl, băiețelul e chiar foarte înțelegător când e vorba de regulile impuse (ore de masă, mâncat, spălat 15-20 minute după ce vine de afară - nu prea am înțeles de ce e nevoie de atâta timp -, baia de seară, curățatul zilnic al nasului - nici asta nu o înțeleg -, îmbrăcat și ce alte reguli mai respectă el, pentru că sunt sigur vreo câteva.

Cu somnul e mai complicat, nu poate fi transformat într-o regulă.
Sunt foarte sigură acum că nu e o toană a copilului.

 clasica, on 03 februarie 2023 - 17:24, said:



Da, e o luptă! E firesc să fie dacă nevoile lui sunt mai mari decât înțelegerile părinților.
În el poate fi o foame de devenire, de ce să nu iei și asta-n calcul? Poate fi.

:heart:



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate