Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Copilul nostru de 1 an si 10 luni doarme intrerupt

- - - - -
  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#181
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
In primul rand, buna seara tuturor, si multe multumiri pentru raspunsurile voastre.

Chiar mi-ati facut ziua mai frumoasa...

Acum, sa o luam pe rand:

View Postcatalina1, on 03 februarie 2023 - 07:14, said:

Cu alte cuvinte, care e regula care e aplicata cu consecventa?
Regula e simpla: maxim 10 minute de ecrane cu desene pe zi (sunt singurele ecrane pe care le vede de altfel).

Quote

Asta mi-a sarit in ochi. De ce nu esti de acord sa aleagă copilul intre bluza alba si bluza albastra?
Pt ca e mic... Nu imi place sa aleaga el, decat poate, ce mananca si bea... IN rest, e foarte, foarte mic...

View Postgiuliani, on 03 februarie 2023 - 10:02, said:

Eu nu cred ca e normal sa ai rabdare fiindca mie personal mi se pare foarte periculos cum doarme copilul ala. Iar efectele pot fi pe termen lung sau foarte lung. Pe de o parte initiatorul pare ingrijorat, pe de alta parte ia in deradere sfaturile primite aici. Eu am mai spus, n-as sta nicio secunda fara sa fac ceva in sensul asta si as incepe cu psihiatrul, pediatrul si neurologul. Dezvoltarea normala a unui copil e dependenta de somn.

Salut giuliani,
Am raspuns si mai sus - am avut pana acum sedinte cu: consultant de somn copii, somnolog psihiatru pt copii + discutie privata cu un alt medic psihiastru.

#182
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
"Pt ca e mic... Nu imi place sa aleaga el, decat poate, ce mananca si bea... IN rest, e foarte, foarte mic.."

Foarte mic sa aleagă intre doua bluze CARE I SE PROPUN? Și in ce sens nu iti place? De ce crezi ca nu ii prinde bine?

Edited by catalina1, 03 February 2023 - 19:54.


#183
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postgiuliani, on 03 februarie 2023 - 10:09, said:

Poate de-aia nu vrea sa iasa, pt ca acolo exista alti copii si oameni cu alte nevoi si nu i se mai poate canta mereu in struna doar lui.

Ma gandesc ca cu cat va trece timpul si copilul va sta doar in acel mediu, cu atat va fi mai greu de rezolvat problema.
Nu stiu si nu cred oricum.
Temperamentul fiecarui copil este diferit (asta tine si de genetica dar si de suflet - un lucru cam prea rar mentionat...). Si eu am fost, si sunt , esentialmente, melancolic, dpdv al temperamentului. Asa am fost de mic.


Quote

Eu nu am inteles partea aia cu rosu in gat de la plans.  Adica se imbolnaveste de la plans? Nu are sens si nici nu am gasit ceva de genul cautand pe internet.
Da, se imbolnaveste. Plange mult - dupa cateva ore face rosu in gat, si dupa inca vreo cateva ore, debuteaza febra.

View PostChayah, on 03 februarie 2023 - 12:05, said:

Aș fi vrut să-mi spui ce faceți voi când el începe sa plângă într-o repriză din aia care se lasă cu inflamație în gât.



Băiețelul pare cuminte și înțelept, pe măsură ce spui mai multe, cam asta e impresia pe care o am.


Eu cred ca cele două - insomnia și lipsa dorinței de a ieși afară - ar trebui corelate cumva, pentru ca s-ar putea sa aibă cel puțin o cauza comună. Anxietatea de separare cred ca este o cauză.
Apoi, mai poate fi lipsa de control pe care el o simte în afara casei.


Din câte ai scris până acum, tu pari genul perfecționist și cumva foarte dornic de a avea control.
Poate băiețelul te moștenește, iar dificultatea de a adormi, lupta împotriva adormirii poate avea drept cauză senzația că pierde controlul în timpul somnului.
De obicei, anxietatea se transmite de la mamă la copil și dacă și soția ta e genul care e liniștită doar când are lucrurile sub control, poate asta s-a transmis băiețelului.
E o ipoteză, nu știu cât de aproape e de realitate.
Știu însă sigur că tu ai chestia asta cu controlul.

Ei, cum sa nu te inclini in fata farmecului intuitiei feminine... ? Posted Image

===
Pe scurt:
- ce facem cand plange neconsolat: la inceput nimic, apoi (dupa 5-10 min sa zicem), il luam in brate si incercam sa il consolam. Ii vorbim pe cel mai linistit ton, ca nu se poate, e tarziu, facem nani, ne odihnim, si jucariile fac nani, etc, etc. Dupa 10-20 minute de plans la noi in brate, puisorul , invariabil, adoarme... Dar consecintele acelui plans se vad rapid, prin trezirile din 30 in 30 min (din cauza mucisorilor), plus rosu in gat/febra (mai tarziu). Asta daca nu varsa de la atata plans...

Si noi ne-am gandit la anxietatea de separare, el fiind foarte atasat de noi... Dar... a crescut cumva si e mult mai independent, si doreste sa re-afirme asta, zilnic (nu ne lasa sa ii dam sa pape , ia el furculita si papa; incearca sa se spele singurel pe manute, uneori se incalta singur cu cizmulitele, etc, etc)

De vreo saptamana, ne spune ca ii e teama sa adoarma. Va puteti inchipui, un puisor mic sa spuna ca nu mai vrea nani, ca e teama de intuneric si ca viseaza "ulat" ... ?

Dar nu e doar asta, nu are cum... Pt ca sotia doarme cu el jumatate de noapte, si nu mai are terori nocturne de atunci (Nov 2022). ... Deci e si altceva.

PS: sotia mea este destul de linistita (ca temperament ma refer...)

View PostChayah, on 03 februarie 2023 - 12:37, said:

Da, asta cred și eu, el simte că pierde controlul când este afară.
Ar trebui întrebat de ce nu iese afară, ce crede că se va întâmpla dacă iese afară.

Pai l-am tot intrebat.
El ne raspunde:
- e frig afala
- e plea soale afala
- vleau sa vad masinuta de familie (adica sa stea pe balcon sa se uite la masinile care trec pe bulevard)
- vlei sa facem o casuta ? (adica sa stam in dormitorul lui si sa facem o casuta din perne, in care el se cuibareste).

Cam asta zice el...

Edited by black_sabbath, 03 February 2023 - 19:57.


#184
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

Quote

Pe scurt:
- ce facem cand plange neconsolat: la inceput nimic, apoi (dupa 5-10 min sa zicem), il luam in brate si incercam sa il consolam. Ii vorbim pe cel mai linistit ton, ca nu se poate, e tarziu, facem nani, ne odihnim, si jucariile fac nani, etc, etc. Dupa 10-20 minute de plans la noi in brate, puisorul , invariabil, adoarme... Dar consecintele acelui plans se vad rapid, prin trezirile din 30 in 30 min (din cauza mucisorilor), plus rosu in gat/febra (mai tarziu). Asta daca nu varsa de la atata plans...


Of!

Black Sabbath, uite un sfat de care te rog mult de tot sa ții cont, pt ca e ff important.

Când un copil atât de mic plânge, sunt de respectat 2 etape:

1. Oglindire
2. Marcare


Oglindirea e să îi arăți că îi vezi supărarea.
Ii arăți ca el există și contează în ochii tăi/ai voștri.
Oglindirea se face așa: băiețel (cum îl cheamă pe el), te-ai supărat, ești trist, îmi pare rău că ești trist.

E esențial ca voi sa fiți oglinda lui permanenta, sa ii oglinditi trăirile, sa ii faceți cunoștință cu ele, pt ca el, la rândul lui, sa le recunoască în alții.
Așa se învață empatia, printre altele.

În plus, asa cum am mai spus, e fff important pt el sa vadă ca iei cunoștință de trăirea lui, chiar dacă e nejustificata din punctul tău de vedere - chiar nu contează dacă o considerați valida sau nu.
Ii ajuta enorm la definirea de sine.


2. Marcarea înseamnă să faci reparații.
Să îl liniștești.
Hai la mine în brate, hai sa te liniștești șamd.
Nu e neapărat nevoie sa ii dai explicații, întâi trebuie sa se liniștească.
Apoi, când e liniștit, puteți vorbi despre asta și ii poți da explicații despre ce se face noaptea.

Puteți sa îl țineți în brate fără niciun cuvânt. Doar să simtă ca îl asistați e suficient

Revin cu raspunsuri la restul.

Edited by Chayah, 03 February 2023 - 20:27.


#185
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postblack_sabbath, on 03 februarie 2023 - 20:00, said:

De vreo saptamana, ne spune ca ii e teama sa adoarma. Va puteti inchipui, un puisor mic sa spuna ca nu mai vrea nani, ca e teama de intuneric si ca viseaza "ulat" ... ?
Îmi cer scuze, dar cred ca îmi scapa ceva.
2-3 ani e fix varsta cand apar astea. Ți se rupe sufletul, dar incearca sa intelegi ca e o etapa necesara intr-o forma sau alta.

Plus ce a zis Chayah. Nu exista nici un motiv pentru care sa il lasi sa plângă pur si simplu la inceput.

#186
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postblack_sabbath, on 03 februarie 2023 - 20:00, said:





Da, se imbolnaveste. Plange mult - dupa cateva ore face rosu in gat, si dupa inca vreo cateva ore, debuteaza febra.



Asta înseamnă că pt el e un consum psihic uriaș plânsul - pt ca probabil e foarte speriat când plânge - și ajunge să somatizeze.
Nu are de ce altceva să facă febră și chiar și rosu în gât.
Presupun că nu plânge cu orele.




Quote

Si noi ne-am gandit la anxietatea de separare, el fiind foarte atasat de noi... Dar... a crescut cumva si e mult mai independent, si doreste sa re-afirme asta, zilnic (nu ne lasa sa ii dam sa pape , ia el furculita si papa; incearca sa se spele singurel pe manute, uneori se incalta singur cu cizmulitele, etc, etc)


Mă bucur că știe el sa ia decizii bune pt el :heart:.
La vârsta asta, un copil e perfect capabil sa mănânce singur, fără ajutorul de vreun fel al părinților :P.




Quote

De vreo saptamana, ne spune ca ii e teama sa adoarma. Va puteti inchipui, un puisor mic sa spuna ca nu mai vrea nani, ca e teama de intuneric si ca viseaza "ulat" ... ?



Băiețelul e capabil sa verbalizeze ce simte - adica, mult pt vârsta lui -, iar tu îl subapreciezi, nu îl vezi capabil să își aleagă culoarea bluzei :).

Quote

Dar nu e doar asta, nu are cum... Pt ca sotia doarme cu el jumatate de noapte, si nu mai are terori nocturne de atunci (Nov 2022). ... Deci e si altceva.


E probabil teama de a nu mai fi în control.
Sunt niște procese intrapsihice cu care el se luptă și îi dau aceste insomnii.
El are insomnie de adormire, dacă am inteles bine ce ai povestit tu aici, iar cauzele acestui tip de insomnie provin din exterior - adică nu are el vreo boală sau ceva anomalie interna.
Trebuie ca voi să găsiți aceste cauze care ii produc atâta anxietate.



Quote

Pai l-am tot intrebat.
El ne raspunde:
- e frig afala
- e plea soale afala
- vleau sa vad masinuta de familie (adica sa stea pe balcon sa se uite la masinile care trec pe bulevard)
- vlei sa facem o casuta ? (adica sa stam in dormitorul lui si sa facem o casuta din perne, in care el se cuibareste).

Cam asta zice el...

Da. Astea sunt niște apărări cu care el justifica lipsa dorinței de a părăsi casa.
Iarăși, voi trebuie sa găsiți cauzele.
Retragerea protejează, da, dar împiedică evoluția.

Este un băiețel foarte inteligent și sensibil.
Sensibilitatea ii trebuie ocrotita exact cu ce are el nevoie, asa încât să nu devină o piedică pt el.
Poate fi foarte sensibil, e chiar superb sa fie, dar are nevoie și sa se întărească, să se simtă stăpân pe el și să nu fie terorizat de propria sensibilitate.
Puterea lui va creste, atunci când va avea îndeplinite nevoile de baza.

#187
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View PostChayah, on 04 februarie 2023 - 12:03, said:


Da. Astea sunt niște apărări cu care el justifica lipsa dorinței de a părăsi casa.
Iarăși, voi trebuie sa găsiți cauzele.
Retragerea protejează, da, dar împiedică evoluția.

Multumim foarte mult pentru gandurile frumoase si ideile , foarte utile , oferite !

Speram sa revenim curand, mai odihniti si ... putin mai mari :)

Numai bine va doresc,

#188
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Cu plăcere, Black_Sabbath!
Totul va fi bine, vei vedea.

O îmbrățișare băiețelului din partea mea!

#189
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Buna seara,
Un mic update:
- puisorul doarme ceva mai bine de circa 2 saptamani: are un prim somnic de 3... 6 ore , apoi somnicuri de ~ 2 ore. Pauzele dintre somnicuri nu sunt mai lungi de 5...10minute, astfel incat, pe total, pe noapte, doarme (puse cap la cap) circa 10 ore (zic eu).

Ce am schimbat:
- in primul rand, dormim (cu randul), cu el in pat.. nu e usor, pt ca el se tot misca.. si nu prea e loc... dar esential este ca nu prea mai doarme singur. (Odata visa ceva urat, incepuse sa planga in somn putin, dar l-am tinut de manuta , tot in somn, si s-a linistit instant... pentru el, conteaza... am facut asta - dormitul cu el - si mai demult, cred ca acum 7-8 luni ultima data, dar atunci nu a functionat...)
- in al doilea rand, am observat o oarecare corelare intre tranzitul lui intestinal si lungimea primei bucati de somn (care de regula este si cea mai lunga). Daca are tranzit normal in acea zi, doarme 4-6 ore legate. Daca nu, durata scade la 3-3,5 ore, cam asa. (Evident ca noi incercam sa ii stimulam tranzitul, asta de mic.. dar nu merge intotdeauna).
- in al treilea rand, am inceput sa ii aratam 20 de minute pe zi (in loc de max 10 minute), desene animate pe laptop sau pe telefon... e fascinat de cateva desene anume, le priveste foarte foarte atent, si, la final, e , de obicei, bucuros , linistit, si .. adoarme repede si pentru durate lungi.

Cititul nocturn a disparut aproape complet, el re-adormind la loc fie leganat, fie doar tinut in brate, fie doar band din canita lui de apa sau de laptic.

O seara frumoasa sa aveti,

#190
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Încet, încet își revine cu somnul. O să vă zică când va crește care era problema :D

#191
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ce ma bucur ca e mai bine :heart:.




#192
Andand

Andand

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2023
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kMZqJcvBLWk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] incearca acest video. E super cantecelul. Adoarme bebe instant

#193
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Mic update de 8-martie:

- somnul a continuat si continua binisor. Estimez 10-11 ore/noapte, dormite efectiv (in total, din fragmente).
- se trezeste peste noapte. Bea laptic, apica. Vrea in brate, leganat. Adoarme si re-adoarme, in timp ce ii spunem povesti in soapta...
- dormim cu el in pat 90% din fiecare noapte (pe rand , cate unul dintre noi).

- tranzitul a ramas lent (la 4...5 zile , si asta "ajutat" aproape zilnic...)

- am inceput sa rarim si baitele de seara, de la "in fiecare seara" la (aprox) "fiecare a doua seara", pentru ca , pe la ~ 20:00, puiul efectiv se scurge de somn, si nu mai tragem de el (cum faceam alte dati). Poate conteaza si asta la prima adormire, nu stiu...

- a reinceput sa iasa cu bucurie pe afara , aproape in fiecare zi. Continua sa fie retras fata de alti copii. Nu fuge, dar oarecum evita, si este indiferent fata de ei. Are din ce in ce mai multe caracteristici ale unui copil introvertit - exact la fel ca si mine. Inteleg ca atributele astea se mostenesc... Asta este.

O seara frumoasa,

#194
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Acum am văzut că ai mai scris, black_sabbath.
Mă bucur că băiețelul e din ce în ce mai bine! :)

Dacă acceptăm ce zicea domnul Freud, băiețelul este în zona anală a dezvoltării.
În perioada asta, copilul e de obicei învățat să aibă control sfincterian, chestie care se poate translata într-o luptă cu părinții.
În dinamica de zi cu zi, el se poate simți obligat constant cu fel de fel de chestii de părinți - activ sau pasiv - și poate spune "nu" în 2 feluri: fie nu face caca, ține în el, adică e constipat. Fie face, devenind submisiv.
Caca poate avea deci semnificație de armă împotriva controlului parental, iar constipația poate fi o formă de a ține agresivitatea în interior, o teamă de a arăta agresivitatea :ewwpu:.

Sau poate pur și simplu băiețelul este constipat pentru că a fost o perioada în care a făcut puțină mișcare, de exemplu. Explicația cea mai simplă poate fi cea mai aproape de realitate :)).

#195
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.04.2007
Salut Black
Eu acum am ajuns la 1 an și 10 luni și am oarecum același somn întrerupt de la naștere.
Am început cresa de vreo luna și pe lângă asta am deja vreo 5 ședințe de terapie Bowen. După prima ședință în noaptea aia copilul meu a dormit legat toată noaptea, sigur nu e coincidență. Următoarele zile tot cu treziri dar mult mai puține,practic somnul sa îmbunătățit ff mult. Aveam treziri din ora în ora după apa,apoi adormea repede.

#196
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2022
Al nostru face 1 an si 9 luni.
Duminica seara a fost ultima noapte cand a dormit aproape toata noaptea cu sanul in gura asa cum face de cateva luni.Maicasa trezita non stop noaptea.
De luni am trecut la intarcare.Noaptea doarme doar cu mine iar dimineata si dupa amiaza primeste putin san,doar pentru a elibera presiunea sanilor care inca produc dupa atata timp de alaptat.
Ideea este ca noaptea doarme super bine acum.
Se trezeste de 4-5 ori,il iau in brate si in 10 secunde doarme dus.
Infinit mai bine decat inainte,cand se agita non stop noaptea.
In cateva zile vom elimina complet si alaptatul la san ziua si speram sa fie ok.
Maicasa a dormit si ea noptile zilele astea dupa aproape doi ani de zile.

#197
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Exact asa a fost si la noi dupa 1 an si 6 luni, nu se mai putea, efectiv. Dormeam toti trei prost.

#198
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Al meu o sa aiba 9 luni in 21 luna asta si doarme cu mama. Imi recomandati sa fac ce ati facut voi mai repede, sa zicem la 12 luni sau sa vad daca facem o tranzitie naturala? Noi inca nici solidele nu le-am inceput serios (baby led weaning, ii dam legume o data la cateva zile si manca el cu manuta lui) dar creste frumos si este vesel. Din pacate e 24/7 pentru ambi, doarme in baby carrier pe mine in timpul zilei (cam 2 somnuri de 2 ore in miscare) si in pat cu mama de la 7 la 6. Noi inca suntem ok psihic si ducem, dar suntem ambi acasa si nu stiu ce facem la anul in Iunie cand eu ma intorc la lucru (copilul o sa aiba 22 de luni atunci).

Edited by Catean, 10 April 2023 - 16:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate