Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Daca esti bun, esti (luat de) fraier..

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttomaso, on 01 februarie 2022 - 09:41, said:

  Dacă mai sunt considerat prost, asta este.


Da, dar până la urmă tot vei pune piciorul în prag, și vei zice, ”gata, nu se mai poate”, pentru că nu vei mai fi dispus să întinzi degetul și acela să-ți ia toată mâna! Timpul tău liber, finanțele tale, sănătatatea ta, au și ele o limită! Până când?Posted Image

#20
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Eu, in jeneral, is destul de bun.

Nu stiu daca am fost luat de fraier - cel mult, de prost !... Posted Image

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Pe parcursul vietii, am realizat de multe ori ca, daca incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi, sa ii intelegi, vor face tot posibilul sa obtina ceva de pe urma ta.
Am incercat mereu sa nu judec omul, fiecare are dreptul sa isi traiasca viata asa cum vrea, sa faca alegerile pe care vrea sa le faca, atunci cand vrea. Fiecare are dreptul sa fie cine vrea, cum vrea. Eu nu am dreptul sa ii impun celuilalt felul meu de a vedea lucrurile. Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi? De ce ceilalti incearca sa te puna intr-o lumina nefavorabila astfel incat sa iasa ei bine dintr-o situatie?
este exact ca si in relatia barbat femeie. Daca un tip se face preș in fata unei femei, exista sansa ca ea sa il dispretuiasca, chiar sa isi bata joc de el. Daca face pe durul, baiatu rau, se poarta autoritar, dur, se intampla  ceva ciudat: femeile se simt atrase de asemenea comportament, nu le plac lingaii submisivi , nu stiu daca termenul asta exista in limba romana..  
Am fost sfatuit chiar de o femeie in chestiunile astea, cand eram de vreo 16-17 ani, era total opusul fata de ceea ce simteam eu ca vreau sa arat unei fete si nu-mi venea sa cred ca sfaturile nu erau rele, si ca avea un sambure de adevar. Trebuia doar sa calibrez pe urma raportul bunatate /rautate, ca sa iasa cat mai convenabil pentru mine.  


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
doar ca din pacate la romani functioneaza reversul medaliei - pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti!

#23
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postbbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Pe parcursul vietii, am realizat de multe ori ca, daca incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi, sa ii intelegi, vor face tot posibilul sa obtina ceva de pe urma ta.
Am incercat mereu sa nu judec omul, fiecare are dreptul sa isi traiasca viata asa cum vrea, sa faca alegerile pe care vrea sa le faca, atunci cand vrea. Fiecare are dreptul sa fie cine vrea, cum vrea. Eu nu am dreptul sa ii impun celuilalt felul meu de a vedea lucrurile. Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi? De ce ceilalti incearca sa te puna intr-o lumina nefavorabila astfel incat sa iasa ei bine dintr-o situatie?
Esti luat de fraier tocmai pentru ca nu esti bun. Esti fraier. Când ești cu adevărat bun nu mai esti luat nicicum , sau chiar daca esti luat cumva, nu-ți pasă.

#24
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ajuti daca stii ca merita si pe urma nu ti se urca-n cap , altfel ... un spit in dos bine plasat, face minuni!

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postflorinbad, on 01 februarie 2022 - 08:10, said:

Un proverb budist spune ca in viata trebuie sa uiti doua lucruri:
1. Binele pe care-l faci altora.
2. Raul pe care ti-l fac altii.

Probabil asta e valabil pentru budismul montan solitar, ala practicat peste 8000 m.

Deci merg pe o carare si ca in gluma aia, ursul te violeaza, dupa care tu te obisnuiesti sa treci pe acolo la ora fixa sau cum ?

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostMKdens24kw, on 01 februarie 2022 - 08:51, said:

Zice Dumnezeu: " sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" !
Asta inseamna ca trebuie sa ai grija si tine (nu narcisist, nu egoist) in primul rand ca sa stii cum sa fi bun cu semenii tai.
Sa faci semenilor tai binele si sa nu astepti recunostinta lor, atat cat poti ,fara a te ( si a fi) transforma(t) in "carpa de sters pe jos".
Si nu trebuie sa-ti fie rusine de rusinea lor ( cand ii mai refuzi) ci sa-ti fie rusine ca iti bati joc insuti de tine.

„Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât faţa ta? Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!“ (Fac. 4, 6-7)


Tot Dumnezeu mai zice și:

Slujitorul pe care-l rasfeti din copilarie, la urma ajunge de se crede fiu. - (Prov.29:21)

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005

View Postoverseas, on 01 februarie 2022 - 10:23, said:

Probabil asta e valabil pentru budismul montan solitar, ala practicat peste 8000 m.

Deci merg pe o carare si ca in gluma aia, ursul te violeaza, dupa care tu te obisnuiesti sa treci pe acolo la ora fixa sau cum ?

Chiar din contra, caci in solitudinea montana n-ai pe cine sa ajuti, n-ai pe cine sa ierti.

A uita de binele pe care-l faci altora, in viziunea budista, are o logica: e pentru imbunatatirea karmei. Cea mai buna cale de a sterge karma negativa in viziunea lor este sa faci bine, dar fara sa astepti nimic in schimb, adica dezinteresat.

A uita raul facut de altii este in aceeasi logica, a tina ura pe cineva, gandurile negative, iti distrug tie karma mai rau decat aluia care ti-a facut rau. Si nu doar karma ci si sanatatea, a te lasa macinat de ganduri negative, de razbunare, etc, iti provoaca in timp chiar efecte fizice, negative asupra trupului.

Budistii spun ca un om care isi doreste zi de zi sa omoare pe un alt om, este macinat de ganduri de ura la adresa aluia, etc, dar totusi nu-si pune in aplicare planul, isi acumuleaza o karma negativa de multe ori mai mare decat daca-l omoara direct si nu se mai gandeste la asta.

Edited by Phobos, 01 February 2022 - 10:47.


#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postflorinbad, on 01 februarie 2022 - 08:10, said:

Un proverb budist spune ca in viata trebuie sa uiti doua lucruri:
1. Binele pe care-l faci altora.
2. Raul pe care ti-l fac altii.

Si functioneaza?


Si inca o intrebare generala: daca esti modest( si corect, cinstit), esti luat de fraier? Daca da, de ce?

Edited by sandu222, 01 February 2022 - 10:37.


#29
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Cand eram tinerel ajutam de cate ori puteam. Nu la modul sa ma sacrific, dar daca cineva imi cerea ceva, material sau nu, iar pentru mine nu era ceva sa-mi creeze disconfort, ajutam.
Tot ce consideram (gresit, dar mi-am dat seama dupa ani) e ca, poate, reciproca va fi valabila. Si nu de asta ajutam, niciodata, ci pentru ca ziceam ca prietenia se vede la nevoie. Dar poate voi avea si eu nevoi.
Ai nevoie de 200 de lei pana la salariu? Eu mai am 400 in casa, as gasi ce sa fac cu ei, dar ia de-aici, ca ai nevoie.
Vrei o recomandare la munca pentru tine sau un prieten? Desigur, ca nu ma costa nimic si poate intr-o zi o sa am si eu nevoie.
Ai nevoie sa vorbesti, ai un necaz, un stress? normal, hai ca ma imbrac.

Apoi - daca aveam nevoie de ajutor la ceva (nu bani, poate nevoia de a vorbi) - nu se poate sau chiar neraspuns la telefon.
As vrea sa-ti dau un CV, vreau sa schimb locul de munca - pai nu, ca la noi nu se poarta, ca nu sunt posturi, ca vezi ca nu-i bine aici. Posturi erau pe LinkedIn inclusiv, firma era buna si persoana deja recomandase pe altii, stiam din alte surse, nu era limita de recomandari.

Mai tarziu mi-am dat seama ca nu e OK cand ai in jur oameni care te tin pe post de cunostinta de mana a doua doar la nevoie.
Si sunt destui care apar in peisaj doar cand au nevoie de ceva de la tine, apoi dispar, cu pretextul ca le-a fost rusine, dar apoi apar iar peste un timp.

M-am ofticat de multe ori din cauza acestor oameni pana cand am vazut ca problema nu e doar la ei.
Desigur intr-o lume ideala nu ar trebui sa existe profitori, dar cand inviti omul sa profite de tine, 90% din oameni o vor face.
Demonstrezi ca nu ma respecti si sunt prea neimportant sa ma ajuti, nu iti mai ofer nici eu ajutor (sunt multe cazuri in care unii se ofera sa ajute pe altii neinvitati si am facut-o si eu), iar daca mi-l ceri dupa ce ai gafat, nu te mai bag in seama.

Sunt doua variante sa nu te mai framanti pentru chestiile astea. Ori ajuti complet neinteresat, neavand deloc gandul ca vei primi reciproca. Ori pur si simplu il iei pe nu in brate.

Edited by ambr0zie, 01 February 2022 - 10:36.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttfmercedez, on 01 februarie 2022 - 10:00, said:

este exact ca si in relatia barbat femeie. Daca un tip se face preş in fata unei femei, exista sansa ca ea sa il dispretuiasca, chiar sa isi bata joc de el.  
Și invers e valabil. Asta nu ține de sexul preșului, ci de caracterul celui care calcă pe el.  

View Postsylvius, on 01 februarie 2022 - 09:54, said:

Eu, in jeneral, is destul de bun.

Nu stiu daca am fost luat de fraier - cel mult, de prost !... Posted Image
:D
Asta înseamnă să fii fundamental bun - să nu-ți dai seama dacă sau când cineva a profitat de tine, deci să nu regreți un bine făcut.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Postalthea, on 01 februarie 2022 - 10:36, said:

Asta înseamnă să fii fundamental bun - să nu-ți dai seama dacă sau când cineva a profitat de tine, deci să nu regreți un bine făcut.

Păi ești fundamental bun, dar până la un punct, că nu poți să te faci preș tuturor și să dai tot ce ai în casă. Vor exista destui dispuși să sugă și ultima picătură de sânge din tine! :)

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPhobos, on 01 februarie 2022 - 10:33, said:



Chiar din contra, caci in solitudinea montana n-ai pe cine sa ajuti, n-ai pe cine sa ierti.


Facea mișto omu. Nu ai vazit ca zicea de "peste 8000 de metri altitudine". Da-o dracu, pe acolo nici caprele salbatice nu s-au ratacit. Pe la 6500 se termina cu omenirea de buna voie si nesilita de nimeni.

View Postalthea, on 01 februarie 2022 - 10:36, said:


Și invers e valabil.
.
eu n-am pomenit o femeie sa fie in carpa in fata unui tip. Toate au mandria lor, mai ales o rautate specifica, femeiasca sa zic asa.

Edited by tfmercedez, 01 February 2022 - 10:51.


#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ce inseamna sa fii bun ?

Mie mi se pare mult mai important sa fii corect. Corectitudinea e apreciata, din ce-am experimentat eu.

#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postsandu222, on 01 februarie 2022 - 10:34, said:



Si functioneaza?


Si inca o intrebare generala: daca esti modest( si corect, cinstit), esti luat de fraier? Daca da, de ce?
Nu pentru ca esti modest, corect si cinstit esti luat de fraier. Ești luat de fraier pentru ca ești fraier.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, exact, vrei sa socializezi mai si ajuti pe altii, incerci sa fii ok cu toti, dupa ceva timp chiar crezi ca ai prieteni noi.
Apoi incep "prietenii noi" incep sa te injure,  ca ei au patit nu stiu ce, si sa te streseze!
Plus afla altii din anturaj, si cand vad ca esti si asa suparat - iti mai dau si ei un sut in fund !   Ca vad ca esti slab!

Plus cazul classic: dai bani - promite prietenul singur ca iti da inapoi la primul salar,  si apoi nu iti da jumate de an.
Tu nu zici nimic, dar peste 6 luni totusi intrebi - ca ai si tu nevoie atunci - nu mai repede;  si inca tot prietenul e suparat!

Solutia, ca sa iesi tu bine,  e greu de gasit, depinde de la caz la caz... de multe ori trebuie sa asumi ca ai pierdut!

Edited by MembruAnonim, 01 February 2022 - 11:39.


#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTestosteron, on 01 februarie 2022 - 11:32, said:

Nu pentru ca esti modest, corect si cinstit esti luat de fraier. Ești luat de fraier pentru ca ești fraier.

Depinde si cine decide ca esti fraier Posted Image))...acum, ce facem ? Ne luam dupa toti prostii ?

View PostMembruAnonim, on 01 februarie 2022 - 11:33, said:

Da, exact, vrei sa socializezi mai si ajuti pe altii, incerci sa fii ok cu toti, dupa ceva timp chiar crezi ca ai prieteni noi.
Apoi incep "prietenii noi" incep sa te injure,  ca ei au patit nu stiu ce, si sa te streseze!
Plus afla altii din anturaj, si cand vad ca esti si asa suparat - iti mai dau si ei un sut in fund !   Ca vad ca esti slab!

Plus cazul classic: dai bani - promite prietenul singur ca iti da inapoi la primul salar,  si apoi nu iti da jumate de an.
Tu nu zici nimic, dar peste 6 luni totusi intrebi - ca ai si tu nevoie, si inca tot prietenul e suparat!

Mie mi-a placut cum a procedat bunicul meu. Tinut oamenii mai la distanta. Adica, nu-ti permiti prea multe cu ei si astfel, nici ei nu-si permit prea multe cu tine. Poate asta e cea mai buna solutie.

Edited by jimi91, 01 February 2022 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate