Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Daca esti bun, esti (luat de) fraier..

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Pe parcursul vietii, am realizat de multe ori ca, daca incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi, sa ii intelegi, vor face tot posibilul sa obtina ceva de pe urma ta.
Am incercat mereu sa nu judec omul, fiecare are dreptul sa isi traiasca viata asa cum vrea, sa faca alegerile pe care vrea sa le faca, atunci cand vrea. Fiecare are dreptul sa fie cine vrea, cum vrea. Eu nu am dreptul sa ii impun celuilalt felul meu de a vedea lucrurile. Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi? De ce ceilalti incearca sa te puna intr-o lumina nefavorabila astfel incat sa iasa ei bine dintr-o situatie?

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
problema e la tine daca intinzi o mana de ajutor si a doua oara unei persoane care n-a meritat nici prima oara
ori n-o mai faci, ori o faci dar iti asumi frustrarile astea de pe urma.
empatia e un sentiment ok, e normal sa existe, dar totul are o limita.

Edited by jericho, 01 February 2022 - 06:49.


#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Asta e natura umana, n-o sa schimbi tu lumea, e plin de oameni care daca te vad la pamant te ignora, dar apoi vin la tine sa se vaite ca soarele straluceste prea tare si ii deranjeaza la ochi si se asteapta sa le oferi empatie.
Nu mai ajuta pe nimeni, ajuta-te pe tine!

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Concentreaza-te pe lucrurile pozitive si o sa-ti ie mai bine. Iar daca zici ca nu le vezi, cauta "Multumesc" in ceea ce primesti de la altii si alea sunt.
Daca din lucrurile "mari" nu primesti satisfactia dorita, ramai la alea mici.

#5
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.02.2010
.

Attached Files



#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Bucurate de faptul ca esti in postura de a ajuta pe altii si nu de a avea nevoie de ajutor !  Asta nu inseamna ca ar trebui sa-i ajuti pe toti care iti iasa in cale ci doar sa intelegi ca esti intr-o situatie fericita in care esti capabil sa te descurci singur si sa-i scoti si pe altii din kkt cand au nevoie.

Daca vrei sa progresezi in viata, urmeaza-ti drumul, lasa milogii sa se milogeasca si concentreaza-te pe ce iti trebuie tie pt a fi bine. Oameni cu nevoi vor exista tot timpul iar unii vor profita de empatia altora...nu le mai pica in plasa, vezi ti de viata ta si o sa fi mai bine.

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Un proverb budist spune ca in viata trebuie sa uiti doua lucruri:
1. Binele pe care-l faci altora.
2. Raul pe care ti-l fac altii.

Edited by florinbad, 01 February 2022 - 08:10.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Io zic ca daca esti multumit de faptele tale,facute de tine,bune sau rele,si ai somnul linistit,fara sa fii bantuit de cosmaruri,inseamna ca telul suprem din viata-ti este atins.De asemenea nu trebuie pus nimic la inima si intotdeauna trebuie sa fii pregatit pentru ce-i mai rau.In acest fel nu vei avea parte decat surprize placute.
Iar pe oameni trateaza-i fix asa cum sunt ei.
Daca indeplinesti conditiile de mai sus.100 de ani de viata iti sunt garantati.Cel putin.

Si inca ceva foarte important.Creierul tre' sa fie eliberat de poveri inutile.El tre' sa fie concentrat doar pe "pozitiv".

#9
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 bbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Pe parcursul vietii, am realizat de multe ori ca, daca incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi, sa ii intelegi, vor face tot posibilul sa obtina ceva de pe urma ta.
Păi dacă incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi și sa ii intelegi, e normal să vrea să obtina ceva la tine.
Tu transmiți mesajul că ai ceva de oferit. Oferă-le!

Poate cel de lângă tine este în nevoi reale și urgente. Și acum are nevoie de bani pentru o cauză serioasă și urgentă. Tu îi ești alături și îl înțelegi și e OK asta. Dar dacă ai și bani de dat, ajută-l! E normal ca omul să se aștepte să-l ajuți și financiar dacă știe că poți și dacă tu îi arăți înțelegere și pretinzi că ești alături de el.

 bbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi?
De ce ceilalti incearca sa te puna intr-o lumina nefavorabila astfel incat sa iasa ei bine dintr-o situatie?
Pentru că funcționează, de aia!
Insistența, perseverența, astea-s chestii care aduc rezultate.

Dacă vrei să fii bun, să-i înțelegi pe oameni, să fii alături de ei, fii gata să-i ajuți și practic, dacă poți, desigur.
Dacă nu ai posibilități, spune-le clar că tu le poți fi aproape și îi poți susține moral dar nu și material.

Și nu uita că limita tu o pui. Toate nevoile din jurul tău nu le vei putea acoperi niciodată.
Tu trebuie să zici stop, nu cineva din jurul tău. Trăiești într-o lume în care lipsurile sunt uriașe și tu nu le poți acoperi pe toate.

Așadar încearcă să fii bun, să înțelegi, să ajuți pe cei din jurul tău.
Fii un sprijin și moral și material!
Și pune-ți limită! Tu pune-ți stop! Singur.
Așteptarea ca alții să-ți pună ție limita e nerealistă.

Edited by Alireza, 01 February 2022 - 08:28.


#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 Alireza, on 01 februarie 2022 - 08:24, said:

Păi dacă incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi și sa ii intelegi, e normal să vrea să obtina ceva la tine.
Tu transmiți mesajul că ai ceva de oferit. Oferă-le!


Păi, le oferă, dar nu înțelegi că ăștia care sunt ajutați, până la urmă, ajung să căpușeze, adică se învață așa, mereu să primească....

#11
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 dark, on 01 februarie 2022 - 08:40, said:

Păi, le oferă, dar nu înțelegi că ăștia care sunt ajutați, până la urmă, ajung să căpușeze, adică se învață așa, mereu să primească....

Exact asta e problema. Odata ce vad ca pot obtine, nu se mai opresc din a cere. Chiar daca tu faci sacrificii pentru a oferi si ei stiu asta..

#12
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 02.02.2014
Zice Dumnezeu: " sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" !
Asta inseamna ca trebuie sa ai grija si tine (nu narcisist, nu egoist) in primul rand ca sa stii cum sa fi bun cu semenii tai.
Sa faci semenilor tai binele si sa nu astepti recunostinta lor, atat cat poti ,fara a te ( si a fi) transforma(t) in "carpa de sters pe jos".
Si nu trebuie sa-ti fie rusine de rusinea lor ( cand ii mai refuzi) ci sa-ti fie rusine ca iti bati joc insuti de tine.

„Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât faţa ta? Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!“ (Fac. 4, 6-7)

Edited by MKdens24kw, 01 February 2022 - 08:54.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi?  
Pentru că nu înțeleg asta. Să simți că cineva te-ar refuza, dar se jenează s-o facă presupune empatie sau inteligență emoțională și nu toată lumea are așa ceva. Nu-s neapărat ei de vină dacă cer și li se face/dă din prima. Cei care insistă și insistă după un refuz mi se par mai toxici.

#14
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 bbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 08:44, said:

Odata ce vad ca pot obtine, nu se mai opresc din a cere.
Nu toți sunt așa!
Nu exagera și nu generaliza!

Iar problema nu e la alții, asta încerc să-ți transmit.
Tu nu ai toate pârghiile pentru a-i schimba pe cei din jurul tău.
Dar te poți controla pe tine. Ție îți poți pune limite.

După ce ai experiențe negative în urma faptului că ești bun și ajuți, poți lua două decizii:
1. Nu mai ajut pe nimeni în toată viața mea!
Pentru că unii mă iau de prost și încearcă să mă căpușeze.
Asta e cea mai facilă și mai obișnuită reacție. Și, mai mult sau mai puțin voalat, unii așa te-au și învățat pe acest topic: nu mai fi bun și nu mai ajuta și-o să-ți meargă bine.
Eu nu cred că asta e cea mai bună decizie pe care o poți lua.
2. Continuu să fiu aproape de oameni și să ajut.
Dar o fac cu discernământ, o fac în limita posibilităților mele, nu mă las manipulat ci în pofida faptului că unii mă vor crede prost sau alții vor căuta să profite, eu îmi văd de bunătate și de ajutorul pe care-l pot dărui semenilor. Eu spre o asemenea abordare te îndemn! E mai greu, e mai complicat dar e singura cale de a rămâne un om bun.

Însă tu decizi.
Tu alegi pe cine să ajuți.
Tu pui limita.
Nu le permite nici "căpușelor" și nici "sfătuitorilor binevoitori" să te oprească din a fi un om bun și a face bine semenilor tăi, în măsura posibilităților tale.

Edited by Alireza, 01 February 2022 - 09:13.


#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 florinbad, on 01 februarie 2022 - 08:10, said:

Un proverb budist spune ca in viata trebuie sa uiti doua lucruri:
1. Binele pe care-l faci altora.
2. Raul pe care ti-l fac altii.
Varianta romaneasca:
in viata trebuie sa uiti doua lucruri:
1. Raul pe care-l faci altora.
2. Binele pe care ti-l fac altii.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Pentru ca fiecare trebuie sa se impuna cumva. Cand ajuti pe cineva, poti sa "proiectezi"  asupra persoanei diferite mesaje, nu stiu cum sa ma exprim mai plastic. Poti sa o faci cu atitudinea ca o faci din mila, si ii arati slabiciune, si te ia de mamaliga, un fraier de pe urma caruia merita profitat ( vezi cersetorii de la semafor, dai la unu si apoi mai vin 4 sa ceara ei, si o sa le dai la toti probabil) sau cu o oarecare severitate, fermitate in atitudine, gen "  bine ma, te ajut, dar ajuta-te si singur, nu lasa totu pe umerii mei ca nu's eu ma-ta!  Si atunci a doua data se va codi sa ceara ajutor.
Adica il dojenesti usor, ca uite a ajuns neajutorat. Acuma nu vorbim de unu beteag la pat care iti cere un pahar de apa.
Si in general, e o chestie de impunere/supunere,  oamenii au niste fetisuri d'astea, cum  sa para mai stralucitori, mai puternici decat altii, un fel de las' ca iti arat eu tie care pe care, eventual de fata cu altii, sa fie mai de prost gust.  Dar astia in general nu ne sunt prieteni, si cel mai bine este sa-i ignori.
Vorba lu Creanga zicea, ca pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

Edited by tfmercedez, 01 February 2022 - 09:21.


#17
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Alireza, on 01 februarie 2022 - 09:01, said:

Iar problema nu e la alții, asta încerc să-ți transmit.
Tu nu ai toate pârghiile pentru a-i schimba pe cei din jurul tău.

2. Continuu să fiu aproape de oameni și să ajut.
Dar o fac cu discernământ, o fac în limita posibilităților mele, nu mă las manipulat ci în pofida faptului că unii mă vor crede prost sau alții vor căuta să profite, eu îmi văd de bunătate și de ajutorul pe care-l pot dărui semenilor. Eu spre o asemenea abordare te îndemn! E mai greu, e mai complicat dar e singura cale de a rămâne un om bun.

Eu merg această cale.  Nu cred că pot să nu ajut un om atunci când pot, doar pentru că am avut vreo experiență mai puțin plăcută în trecut.  A face bine îmi face și mie bine, mă face să mă bucur că pot ajuta, îmi dă o stare pozitivă.   Dacă mai sunt considerat prost, asta este.

#18
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Asa se va intampla mereu, din pacate asta este natura oamenilor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate