Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Daca esti bun, esti (luat de) fraier..

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,987
  • Înscris: 14.03.2013

View PostRobert_Kiran, on 03 februarie 2022 - 19:39, said:

Eu partea asta nu am inteles-o! Adica dacă fac o fapta buna, sunt pedepsit? Ori ai greșit ceva la scriere, ori nu pricep eu!
In traducere, asta cand face o fapta buna asteapta sa primeasca ceva in schimb. Daca nu primeste, e fraier.

#74
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
P-aia cu facerea de bine o stii?

#75
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postpielea, on 03 februarie 2022 - 22:03, said:

P-aia cu facerea de bine o stii?

Cand faci bine de prea multe ori, lumea crede ca este ceva normal sa fii la dispozitia celor ce au nevoie de tine, oricand, oricum. Chiar si atunci cand altii nu sunt la dispozitia ta.. Daca un om iti cere de 5 ori bani imprumut si nu ti-i da niciodata ainapoi, nu cred ca este indicat sa ii dai si a sasea oara, doar pentru ca trebuie sa fii bunul samaritean. Hai sa nu incurcam altruismul cu prostia, da??

View Postjm2010, on 03 februarie 2022 - 20:56, said:

In traducere, asta cand face o fapta buna asteapta sa primeasca ceva in schimb. Daca nu primeste, e fraier.

Tu daca ii dai cuiva imprumut de mai multe ori o anumita suma de bani si nu ii primesti niciodata inapoi, ii mai dai iarasi??? Pentru ca te astepti ca el sa te aprecieze si sa iti aprecieze altruismul? Banii nu pica din cer, muncim pentru ei. Nu cred ca trebuie sa fim obligati sa prestam pentru ceilalti de fiecare data cand ni se cere, doar pentru ca .. asa trebuie. Pentru ca nu trebuie!!

View Postpielea, on 02 februarie 2022 - 14:43, said:

In viata am realizat un lucru, nicio fapta buna nu ramane nepedepsita, iar binele care il faci ti se va intoarce, dar nu de la oameni ci de la Dumnezeu. Eu nu sunt un tip credincios , de fel, dar ceva tot exista.

iti zic eu ca nu e asa!! Sotul meu a ajutat de multe ori anumite persoane care acum s-au intors impotriva lui si l-au si pus la cheltuiala!!

Multi dintre cei care au sarit cu gura sa imi contrazica ideile in mod sigur nu s-au confruntat cu o situatie in care sa se profite de pe urma lor. Le doresc nici sa nu descopere cum e sa simta asta pe propria piele! Si mai ales din partea rudelor!!!!!

#76
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Daca ai fi stiut sa citesti printre randuri ai fi inteles la ce ma refer, si de unde vine recompensa...

#77
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

 jm2010, on 03 februarie 2022 - 20:56, said:

In traducere, asta cand face o fapta buna asteapta sa primeasca ceva in schimb. Daca nu primeste, e fraier.
In traducere, asta inseamna ca de regula, cand faci un bien cuiva, acel bine se va intoarce candva sa te muste fix de dos!! Eu am patit-o cel mai pe direct!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate