Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Daca esti bun, esti (luat de) fraier..

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postjimi91, on 01 februarie 2022 - 11:27, said:

Ce inseamna sa fii bun ?

Mie mi se pare mult mai important sa fii corect. Corectitudinea e apreciata, din ce-am experimentat eu.
Ai experimentat greșit desigur. Corectitudinea este apreciată cata vreme nu lezează interesele unora care au putere. Când asta se întâmplă te vor sfarama ca pe un gandac.

View Postjimi91, on 01 februarie 2022 - 11:36, said:



Depinde si cine decide ca esti fraier Posted Image))...acum, ce facem ? Ne luam dupa toti prostii ?

Când in mintea ta incetezi sa mai fii fraier chiar nu mai contează ce spun alții.
Problema e cata vreme mintea îți spune ca pe bune chiar esti fraier.

Edited by Testosteron, 01 February 2022 - 11:44.


#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postjimi91, on 01 februarie 2022 - 11:36, said:

Mie mi-a placut cum a procedat bunicul meu. Tinut oamenii mai la distanta. Adica, nu-ti permiti prea multe cu ei si astfel, nici ei nu-si permit prea multe cu tine. Poate asta e cea mai buna solutie.
De fapt, singura care funcționează cât de cât...Posted Image

#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Problema de baza a fraierilor este in special credinta religioasă care in mod subtil te îndeamnă sa fii fraier.
Bine, nu e singurul motiv care ii face pe mulți sa fie fraieri dar e cel mai important dupa parerea mea.

Edited by Testosteron, 01 February 2022 - 11:47.


#40
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postbbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Pe parcursul vietii, am realizat de multe ori ca, daca incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi, sa ii intelegi, vor face tot posibilul sa obtina ceva de pe urma ta.
Am incercat mereu sa nu judec omul, fiecare are dreptul sa isi traiasca viata asa cum vrea, sa faca alegerile pe care vrea sa le faca, atunci cand vrea. Fiecare are dreptul sa fie cine vrea, cum vrea. Eu nu am dreptul sa ii impun celuilalt felul meu de a vedea lucrurile. Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi? De ce ceilalti incearca sa te puna intr-o lumina nefavorabila astfel incat sa iasa ei bine dintr-o situatie?

Este frumos sa fii in masura sa faci binele si sa nu te astepti la "recompense" pentru gestul tau, adica sa-l faci dezinteresat, dar cred ca este intelept sa recunosti profitorii si sa inveti sa nu-ti fie jena sa-i refuzi, trasand astfel niste limite.

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTestosteron, on 01 februarie 2022 - 11:46, said:

Problema de baza a fraierilor este in special credinta religioasă care in mod subtil te îndeamnă sa fii fraier.
Bine, nu e singurul motiv care ii face pe mulți sa fie fraieri dar e cel mai important dupa parerea mea.

Exact, și popii profită! Vine, îți bate în ușă, de rușine deschizi, îți dă cu apa aia cică ”sfințită” prin casă, apoi... de rușine, îi dai 50 de lei.

#42
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Chinezii au o vorbă: Dacă vrei sa ajuți un om, nu-i da pește ci invata-l să pescuiasca. Deci ori de cate ori dai cuiva ceva il tratezi ca pe un handicapat, bine cu excepția cazurilor grave si urgente unde situația impune un ajutor indispensabil.

View Postdark, on 01 februarie 2022 - 11:55, said:



Exact, și popii profită! Vine, îți bate în ușă, de rușine deschizi, îți dă cu apa aia cică ”sfințită” prin casă, apoi... de rușine, îi dai 50 de lei.
Pai Isus a spus ca daca cineva îți cere haina tu sa-i dai si cămașa. Probabil trebuie sa-i dai si chiloții si pe urma tu ramai in fundul gol.

#43
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
@ initiatorule,
Cred ca faptul ca ai facut un bine, nu ar trebui sa-ti trezeasca sentimente, emotii negative... din contra.

View PostTestosteron, on 01 februarie 2022 - 12:00, said:


Pai Isus a spus ca daca cineva îți cere haina tu sa-i dai si cămașa. Probabil trebuie sa-i dai si chiloții si pe urma tu ramai in fundul gol.

Eu cred ca Isus a vrut sa arate sa actionam in spiritul generozitatii. :)

#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostGRATEFUL, on 01 februarie 2022 - 12:09, said:


Eu cred ca Isus a vrut sa arate sa actionam in spiritul generozitatii. :)
Da si spiritul generozității = FRAIER

#45
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View PostTestosteron, on 01 februarie 2022 - 12:19, said:

Da si spiritul generozității = FRAIER

Nu, nu....uite, mie mi s-a intamplat ca la vreme de cumpana Dumnezeu mi-a scos in cale niste oameni straini minunati care m-au ajutat dezinteresat foarte mult si pe care ii voi purta in inima toata viata mea. :)

#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View PostTestosteron, on 01 februarie 2022 - 12:19, said:

Da si spiritul generozității = FRAIER

Spiritul generozitatii nu presupune ca doar unul sa fie generos si celalalt smecher, ci a vorbit pentru toti.

Eu am un prieten care pe vremea cand era tanar, era genul asta smecher, dadea tepe, sterpelea, etc. Pe vremea aia il mai evitam, ca nu-mi placea genul lui.

Acum, cum au trecut anii, a fost plecat afara, la lucru, s-a intors, s-a insurat, e la casa lui.

Si cand a venit m-a cautat, hai la o cafea, hai la mine, etc. Initial am ezitat, apoi zic hai sa mai stam de vorba, sa vedem ce mai zice.

Si am ajuns ca aproape zi de zi stateam cu el la o vorba, la o cafea, cu ce te servesc, una alta.

Omul s-a schimbat radical. Imi tot aduce aminte ca pe vremea cand era el tare zurliu, eu intotdeauna i-am dat ceva daca a cerut, n-am fost zgarcit cu el, etc. Si ca daca ma poate ajuta cu orice, sa-i spun. Si chiar m-a ajutat din cand in cand.

Edited by Phobos, 01 February 2022 - 13:08.


#47
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Trebuie sa inveti sa spui NU ! In caz contrar veti actiona ca un complice in dezvoltarea unor vicii umane precum
lacomia, stricaciunea etc, Consimtamantul constant nu face decit sa inrautateasca oamenii.

#48
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Da, si asta e adevarat.

#49
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Testosteron zice:
Chinezii au o vorbă: Dacă vrei sa ajuți un om, nu-i da pește ci invata-l să pescuiasca.

Eu cred că occidentalii le-a facu „bine” chinezilor dându-le tehnologie, iar acum acestia  „pescuiesc” de zor, mai mult decât trebuie. Binele este o noțiune relativă, mai bine nu-l faci, ca să nu regreți mai târziu.

#50
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Pe parcursul vietii, am realizat de multe ori ca, daca incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi, sa ii intelegi, vor face tot posibilul sa obtina ceva de pe urma ta.
Am incercat mereu sa nu judec omul, fiecare are dreptul sa isi traiasca viata asa cum vrea, sa faca alegerile pe care vrea sa le faca, atunci cand vrea. Fiecare are dreptul sa fie cine vrea, cum vrea. Eu nu am dreptul sa ii impun celuilalt felul meu de a vedea lucrurile. Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi? De ce ceilalti incearca sa te puna intr-o lumina nefavorabila astfel incat sa iasa ei bine dintr-o situatie?
Problema este la tine.
In primul rand: daca esti bun pentru ca astepti ceva in schimb, tu esti de fapt problema nu altii.
In al doilea rand: daca esti bun si a doua oara cu aceeasi persoana care nu merita, la fel, tot tu esti problema nu altii.

#51
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postbbseptik2017, on 01 februarie 2022 - 06:28, said:

Pe parcursul vietii, am realizat de multe ori ca, daca incerci sa fii bun cu ceilalti, sa le fii alaturi, sa ii intelegi, vor face tot posibilul sa obtina ceva de pe urma ta.
Am incercat mereu sa nu judec omul, fiecare are dreptul sa isi traiasca viata asa cum vrea, sa faca alegerile pe care vrea sa le faca, atunci cand vrea. Fiecare are dreptul sa fie cine vrea, cum vrea. Eu nu am dreptul sa ii impun celuilalt felul meu de a vedea lucrurile. Si atunci, stau si ma intreb, de ce ceilalti forteaza nota daca vad ca iti este jena sa ii refuzi? De ce ceilalti incearca sa te puna intr-o lumina nefavorabila astfel incat sa iasa ei bine dintr-o situatie?

filozofie sofpediana de pahar.
ca mutle alte specii, si a noastra e caracterizata de individualism, nu de comportament gen borg. asta inseamna egoism. altruismul si toate celelalte sunt mimate. multumit?

#52
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Teoretic, e bine sa ajuti oridecateori poti. Practic nu merge decat atunci cand ajuti cand are nevoie si ajuti exact cu ce are nevoie.

Chestie care de multe ori e mai greu decat ceea ce poti.

#53
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pana la 50 de ani am ajutat pe toata lumea ! In loc de recunoastere , pretentiile ''ajutatilor'' s-au marit . Si numarul lor s-a marit .
Atunci am aplicat ce invatasem de mult timp in teorie dar ''nu ma lasa inima sa-i refuz''Posted Image !!!
Cauta pe net si in librarii ''tone'' de informatie privind ''Arta de a spune NU !'' .
Acum ajut mai rar , doar persoanele care au nevoi serioase si in mod limitat .
Succes !!!

#54
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Beleaua e ca a disparut blockchain-ul istoric: comunitatea mica.

Acolo se inregistrau tranzactiile mici ale comunitatii.

Nu puteai sa profiti de astia buni. Fara sa fii in final flag-uit. Si evitat.


Acum schimbi anturajul/cartierul/orasul lepezi datoriile. Fraierii raman cu buza umflata.


Amuzant e ca acest model de jungla este incurajat si laudat de unii. Desi este un regres.

Ca si cum ai lauda beneficiile abacului in timp ce folosesti procesoare moderne.

Edited by stevetlangat, 01 February 2022 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate