Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#379
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Sint obligat sa consum surplusul in un anumit timp ?

#380
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Fereasca Dumnezeu!

#381
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

 hspinache, on 05 noiembrie 2023 - 22:50, said:

Sint obligat sa consum surplusul in un anumit timp ?

Nu ești condiționat, nu mai că poti face o sesizare la furnizor si o să vină de la distribuitor să citească contorul și se va face recalculare.

Edited by aris86, 06 November 2023 - 10:07.


#382
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Luna viitoare pot sa pun indexul corect ? Adica mai mic decit cel de luna asta ? Si deci ce am platit sa ramina in cont pt plati ulterioare?

#383
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Asteapta factura pt ca s-ar putea sa vina pe index corect, citit de distribuitor. Daca se factureaza pe ce ai transmis tu ar fi bine ca in lunile urmatoare sa dai acelasi index pana ajungi la zi. Daca dai index mai mic vei avea consum negativ si e posibil sa inceapa niste investigatii.

#384
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
1.Index mai mic il poate primi online sau doar in mod special cu cerere/apel catre operator ?
2.nu prea se consuma ; cit timp pot sa dau acelasi index ?
3.Exista vreo instructiune privind obligatiile care le avem  la comunicare index ?
4.De ce sa investigheze ?

#385
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

 NFS01, on 10 octombrie 2023 - 15:39, said:

Vine acum iarna si se va produce 0 prin aceste panouri
De ce, e noapte polara la noi, nu mai e lumina iarna ? :)

#386
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Imediat e 2024, încă se discută de prețul din 2022?

#387
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

 hspinache, on 05 noiembrie 2023 - 22:50, said:

Sint obligat sa consum surplusul in un anumit timp ?
intr-un apartament ramas gol timp de 10 ani, enelu a calculat paușal, facturi estimative de 70kWh in fiecare luna. Am gasit prin 2020 in posta scrisori/facturi- plesnea cutia. Am platit prosteste asa 1000 de lei, sa fie acolo. Apoi am vazut ca pe contor aveam 6000kW consum iar pe facturi 15000kW.  Practic trebuiau sa-mi de banii inapoi.
Dupa 3 ani, si doua citiri, si o gramada de telefoane, acuma am primit un top de hartie de vreo 60 de pagini, numai facturi cu minus. Una e cu -1000 de lei si alta cu -2200.  Asta dupa ce in vara au taiat curentul pentru neplata si m-au contactat niste "recuperatori de creante".

#388
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 16.03.2011

 tfmercedez, on 23 noiembrie 2023 - 18:27, said:

intr-un apartament ramas gol timp de 10 ani, enelu a calculat paușal, facturi estimative de 70kWh in fiecare luna. Am gasit prin 2020 in posta scrisori/facturi- plesnea cutia. Am platit prosteste asa 1000 de lei, sa fie acolo. Apoi am vazut ca pe contor aveam 6000kW consum iar pe facturi 15000kW.  Practic trebuiau sa-mi de banii inapoi.
Dupa 3 ani, si doua citiri, si o gramada de telefoane, acuma am primit un top de hartie de vreo 60 de pagini, numai facturi cu minus. Una e cu -1000 de lei si alta cu -2200.  Asta dupa ce in vara au taiat curentul pentru neplata si m-au contactat niste "recuperatori de creante".
Si de unde vrei tu sa stie ca in casa respectiva nu exista consum?

#389
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007

 NFS01, on 24 noiembrie 2023 - 19:01, said:

Si de unde vrei tu sa stie ca in casa respectiva nu exista consum?
ca le-am dat indexul, pe care l-au ignorat 3 ani la rand. Au fost de doua ori sa citeasca cu angajatii lor,  si cum ziceam, degeaba.

#390
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 24.04.2007
Daca iti faceai cont online sigur nu se ajungea la situatia asta

#391
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,670
  • Înscris: 15.06.2007
Pai am cont online la mine acasa. La apartamentul ala nu am nimic, doar cheile si dreptul de folosinta, nimic nu e pe numele meu. Cat despre index, daca este mai mic de o valoare, nu il poti anunta la robot.

Edited by tfmercedez, 26 November 2023 - 18:45.


#392
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003
https://economie.hot...urnizorilor.htm
"De ce prețurile la energie pe piața spot sunt mai mari în România decât în vest / Explicațiile furnizorilor"

#393
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
„Explicațiile furnizorilor”... Cum ar veni, bullshit aruncat direct în față, cu ventilatoru'!Posted Image  Și hoții au de fiecare dată cîte o explicație, și violatorii, după cum bine știm chiar și politicienii!Posted Image
Singurele cuvinte cu care aș putea fi de acord din tot articolul ăla sînt: „România nu are o piață funcțională”! Întrebarea e, ce facem?

P.S. Aș și răspunde, dar nu cred că le va plăcea unora răspunsu'...

Edited by crislacor, 05 December 2023 - 11:50.


#394
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 01.12.2005
https://economie.hot...onsumatorii.htm

Mie abundenta asta de articole (uitati-va la final cate sunt citate la linkuri) imi spune un singur lucru: traderii incep sa chitaie dupa bani si profituri si spera sa se revina la "piata libera".
Nu inteleg totusi manevra: cel putin la energie, nu cred sa mai ramana roman intreg la minte sa nu treaca la Hidro dupa prima factura cu 3 lei kwh, pe care o vor emite furnizorii, ca au "cumparat scump" din piata si "pretul e stabilit de cerere si oferta". Posted Image  Adica dau vrabia din mana pe cioara de pe gard. Sau vor incepe atacurile (mult mai sustinute) la activitatea Hidro.

La gaze insa cum nu exista alternativa, spera probabil ca romanii vor consuma la fel, chiar cu pret dublu/triplu. - si aici ma refer in principal la fabrici, ca acolo pret gaze => pret produs.

In fine, triste vremuri sa nu avem o autoritate "cu autoritate", care sa verifice si sa faca ordine in piata cum ar trebui. Si atunci ar fi disparut toate srl-urile astea care se erijeaza in mari furnizori cu pretentii.... si nici nu era nevoie de oug-uri si altele.

Dar atata vreme cat poti plati luni de zile un pret si apoi furnizorul iti recalculeaza consumul ca vezi doamne a citit OD contorul si refac calculele pe baza de consum mediu zilnic (totul ca sa mai stoarca niste bani).....

#395
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
În primul rând, liberalizarea pieței energiei este o mizerie, de la cap la coadă, oricât de capitalist ai fi.

#396
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003
https://www.profit.r...iscala-21423271
"Un trader de energie din Serbia controlat de români a ajuns în Top 5 al profiturilor în țara vecină exportând curent în România. Presa de la Belgrad: ″Optimizare fiscală?″"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate