Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Pretul curentului si al gazului a explodat; aici tratam subiectul energie electrica (curent)!

In ultimul timp avem cel putin un topic/zi despre subiectul pretului utilitatilor in 2022 si e un haos total.

Cum primeste unul o noua factura, repede face un topic senzational, loc de dat cu capul.

De ceva vreme exista piata concurentiala si Piata Unica Europeana.

https://www.e-distri...-furnizare.html

Energia electrica vine prin niste cabluri, ale unor distribuitori.
In functie de regiuni, cablurile sunt ale unor firme - distribuitori. Vedeti aici imparteala.

Spoiler

E de dorit sa va creati conturi pe site-ul distribuitorului (va identificati pe baza elementelor de pe factura), iar de acolo puteti trimite index, cereri sport putere etc

Ei sunt cei care vin la voi daca apare o avarie si e bine sa stiti cine sunt si ce numar de avarie au.

Cei care va vand energia electrica sunt alte firme, numite furnizori, iar teoretic, voi va puteti alege ce furnizor va place cel mai mult. Ei va trimit factura!

Problema este ca aici apare o fractura logica, adica toti vand acelasi produs si nu ar trebui sa existe mari diferente de pret, dar EXISTA si nu e cazul sa discutam aici de ce.

Un comparator de oferte exista pe site-ul ANRE

Foarte multi romani, din ignoranta sau nestiinta, NU au ales un furnizor si au ramas la serviciul universal al furnizorului de ultima instanta (care adesea e si distributorul local)

Ideea e ca au explodat preturile a energie si multi acum dau din cont in colt, desi semnanele sunt de multa vreme in media.
Furnizorii au dat notificari de majorare (unilaterala) a tarifelor si cine nu le-a citit sau celor care le-a expirat contractul... acum le vin "amenzi" usturatoare.

Statul a incercat prin masurile prevazute in OUG nr. 118/2021, aprobată cu modificări prin Legea nr. 259/2021 sa ajute majoritatea consumatorilor, cel putin pana la data de 31 martie 2022.

Asadar:
- urmariti ce oferte apar la furnizori de energie electrica.
Hidroelectrica nu are concurenta momentan dpdv al pretului si probabil ca va ramane asa mult timp.
- incheiati contracte pe minim un an
- puneti in calendarul telefonului reminder lunar si trimiteti index + marcati data de expirare a contractului de furnizare
- NU trebuie sa asteptati sa se incheie contractul actual pt a va schimba furnizorul
Noua legislatie a dat dreptul ca pe viitor sa existe stipulate penalizari daca intrerupeti contractul, de aceea e bine sa il cititi (personal nu cred ca vor fi, ca va iesi cu scandal)

#2
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Hidroelectrica e "VARZA" la trimitere index, facturi....Eu pe PJ nu am mai primit si platit facturi de la ei de peste un an si ceva.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ai curent? Care e problema ca nu vin facturile? Pierzi ceva?
Pretul mic ascunde astfel de neajunsuri, cum ar fi haosul si lipsa totala a CS.

Se jura ca vor implementa chiar luna asta un serviciu online pt clienti, dar sa vedem.

Edited by Courage, 13 January 2022 - 19:29.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017
Varză sau nu, la ce prețuri oferă alternativele, și dacă îmi dau factura o dată pe an și tot e bine. Până la urmă, prin faptul că încasează târziu, pierderea e la ei, nu la mine.

Edited by george_alexandru, 13 January 2022 - 19:29.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007

 MKdens24kw, on 13 ianuarie 2022 - 19:22, said:

nu am mai primit si platit facturi de la ei de peste un an si ceva.

daca e asa, ma mut si eu la ei.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Bun, dar platesti din urma tot ce datorezi oricum, nu?

Eu sunt la Electrica Furnizare.

Habar n-am cat dracu e kilowattul acum la ei ca sincer nu inteleg factura aia stufoasa dar din ce am calculat, am 135 de lei de plata factura actuala la 183 KW facturati. Deci reiese ceva cam 0,73 lei / Kw. Mi-au trimis o notificare luna trecuta ca din aprilie (cred), pretul va fi de 1,39 lei/Kw.

Adica dublu, ce mai incolo-incoace.

Am inteles ca la Hidroelectrica, pretul final ar fi aprox 0,65 lei/Kw momentan, nu? Adica daca faci acum contract, vreau sa spun.

Edited by Phobos, 13 January 2022 - 20:12.


#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,542
  • Înscris: 11.03.2006

 Courage, on 13 ianuarie 2022 - 19:28, said:

Ai curent? Care e problema ca nu vin facturile? Pierzi ceva?
Pretul mic ascunde astfel de neajunsuri, cum ar fi haosul si lipsa totala a CS.

Se jura ca vor implementa chiar luna asta un serviciu online pt clienti, dar sa vedem.

Pretul nu e mic. ei produc energie si vand cu pret de 4 ori mai mare. Costurile de productie a energiei hidro sunt cele mai mici.
Ar putea sa-si organizeze departamentul comercial, dar cui ii pasa? E firma de stat.

Edited by cumparator, 13 January 2022 - 20:17.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008

 MKdens24kw, on 13 ianuarie 2022 - 19:22, said:

Hidroelectrica e "VARZA" la trimitere index, facturi....Eu pe PJ nu am mai primit si platit facturi de la ei de peste un an si ceva.
Nu stiu cum a fost in trecut dar pretul pt pj este mare
Erau in piata acu 1 an si ceva?

#9
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020
Eu am o singura intrebare , cat % din consumul de curent in regim casnic poate sustine Hidroelectrica ? ....ca nu cred ca ne putem muta toti la ei.....

Si cand spun "toti" ma refer toata tara.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca destul de mult, are capacitati instalate de peste 6000MW dar fireste depinde si de cata apa este in bazine... am inteles ca incep sa bage bani si in eoliane, o treaba foarte buna, in Germania energia eoliana face 41% din necesarul tarii.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://docplayer.ro/docs-images/101/150436907/images/24-0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

COTA DE PIATA  2020, CONFORM SITE-ULUI ANRE:

[ https://www.ceoltenia.ro/wp-content/uploads/2021/03/Piata-energie-2020.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 hvac, on 13 ianuarie 2022 - 23:02, said:

Eu am o singura intrebare , cat % din consumul de curent in regim casnic poate sustine Hidroelectrica ? ....ca nu cred ca ne putem muta toti la ei.....

Si cand spun "toti" ma refer toata tara.

Nu stiu daca asa functioneaza treaba, adica nu cred ca fiecare-i cu curentul lui si doar aia-i tot ce poate vinde, ci cred ca retelele astea-s interconectate si isi compenseaza unul altuia plusurile si minusurile.

Edited by Phobos, 14 January 2022 - 10:00.


#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ok și cum funcționează mutarea la alt distribuitor din ăsta? E ca portarea unui număr de telefon în altă rețea? Sau trebuie anulat întâi contractul existent înainte de întocmirea altuia la Hidroelectrica asta mirifică?

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017
E precum portarea, se ocupa ei de formalitati. Dar vezi ca se schimba furnizorul, nu distribuitorul.

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Deci asta inseamna ca in caz de avarie, suni in acelasi loc ca si inainte, nu? Ma refer avarie pe retea, la stalp, etc.

Daca nu schimbi distribuitorul.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017
Da, in caz de avarie distribuitorul se ocupa de problema.

#16
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

 Phobos, on 14 ianuarie 2022 - 09:56, said:

[ https://docplayer.ro/docs-images/101/150436907/images/24-0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

COTA DE PIATA  2020, CONFORM SITE-ULUI ANRE:

[ https://www.ceoltenia.ro/wp-content/uploads/2021/03/Piata-energie-2020.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Nu stiu daca asa functioneaza treaba, adica nu cred ca fiecare-i cu curentul lui si doar aia-i tot ce poate vinde, ci cred ca retelele astea-s interconectate si isi compenseaza unul altuia plusurile si minusurile.

Ar fi interesant daca ar exista si o statistica catre cine e vandut mai departe curentul produs in tara.
Dar furnizorii ce nu sunt si producatori de unde cumpara curentul ? Nu cumva o parte de la producatorii locali iar restul de la alti producatori din afara tarii ?
Ducand ideea mai departe , producatorii locali nu vand en-gross la furnizori iar acestia ne vand noua consumatori casnici la pretul speculat de ei ?  .....e comert (ca la piata) pana la urma....

#17
mihu30

mihu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 09.07.2009
am primit si eu de la Nova notificare pentru pretul din urmatorul an :
Stimate Partener,

Nova Power & Gas SRL, furnizorul dumneavoastră de energie electrică, prin prezenta Notificare vă aduce la cunoștință faptul că, prețul de furnizare pentru energie electrică activă (Pee)  oferit pentru perioada 01.03.2022-28.02.2023 este de 650 lei/MWh, fără TVA. Mai multe detalii găsiți în Notificarea atașată.
Adresa de e-mail este una informativa, pentru eventuale clarificări vă rugăm să vă adresați către [email protected].   
Echipa NOVA

#18
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
E destul de dubios cum reușește Hidroelectrica să vândă de 3 ori mai ieftin ca restul... Care-i șpilul?

Pe site-ul lor n-au nici un fel de automatizare, trebuie să trimiți documente pdf atașate la mail-uri ca în anii '90...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate