Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Receptie imobil Sectorul 1 - lista secreta

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
ingeras_07

ingeras_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2022

View PostAdm, on 12 octombrie 2022 - 17:48, said:

Pozitia portilor probabil va necesita reaprobare de la comisia de circulatie.
Nu am avut nevoie de aceasta aprobare la obtinerea AC care includea si imprejmuire.

#56
ingeras_07

ingeras_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2022
Nu a depus nimeni o modificare de tema pe parcursul executiei lucrarilor? Raman datoare pe veci pentru detalii :)

#57
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Ma apropii de finalizarea constructiei si m-am cam speriat citind topicul.
Am la bai o diferenta de ~6cm in minus (lungime si latime) fata de proiect datorita tencuielii + gresie si faianta. Credeti ca este o problema?

#58
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca se sesizeaza, dar daca o fac, sa ne spui si noua :)

#59
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Pai inteleg ca trebuie sa faci releveul constructiei, nu se vad acolo dimensiunile camerelor?

#60
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
Se vad, depinde cat de atent se uita, dar sunt mai atenti la dimensiunile exterioare.

#61
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Dar nu exista niste tolerante admise? Pana la urma nu e farmacie.

#62
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019

View Postingeras_07, on 12 octombrie 2022 - 20:44, said:

Nu a depus nimeni o modificare de tema pe parcursul executiei lucrarilor? Raman datoare pe veci pentru detalii Posted Image
Mergeti la PS1 marti si joi de la 10:00, cereti cu oricine de la urbanism si va lamureste, sau discutati cu un arhitect. Mie de ex. nu mi-au cerut nimic de la circulatie, desi am garaj cu iesire in strada. Daca aveti un diriginte de santier, stie procedurile privind eventualele modificari care apar pe parcurs, recomandarea este sa nu faceti modificari daca nu aveti aprobare prealabila, ca daca vad ca le-ati facut inainte veti avea probleme la receptie.

#63
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu exista ideea de toleranta in lege, de aceea cei de la receptie iti pot face nenumarate porcarii folosind rigla.
Ei au de partea lor litera legii.

#64
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019

View PostAhasverus, on 13 octombrie 2022 - 14:44, said:

Nu exista ideea de toleranta in lege, de aceea cei de la receptie iti pot face nenumarate porcarii folosind rigla.
Ei au de partea lor litera legii.
Existe abateri acceptate, pe categorii de elemente de constructie (instalatii termice, electrice etc.) sunt prevazute in normative. Le stie dirigintele de santier, ar trebui sa le stie si constructorul.

#65
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Pai dirigintele zice ca nu e nici o problema, dar se pare ca la sectorul 1 sunt mai catolici decat papa.

#66
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Nu se ia nimeni de faptul că ți-a rămas o cameră mai mică din cauză că e tencuiala groasă. Dacă ai casa mai lungă cu jumătate de metru atunci da...

#67
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E nasol ca am ajus la asemenea spaime.
Unii fac blocuri cu N etaje in plus si nu au probleme, iar altii intra in panica ca au sufrageria mai mare cu 20 cm.

Edited by pasilla, 13 October 2022 - 21:51.


#68
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
La mine s-au luat...
Am un hol care are peretele sub o grinda.
Grinda e lata, iar meseriasii m-au intrebat daca are rost sa puna caramida groasa sub ea (asa cum era in plan) sau sa pun subtire si sa am un hol mai mare.
Am ales caramida subtire, ca nu are rol structural, dar s-au sesizat imediat, dar am scapat cu dispozitie de santier.

#69
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Cum e cu ferestrele, am cateva geamuri cu 2 canate care in loc de deschidere dubla ca in proiect au o singura deschidere.

#70
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005

View PostCourage, on 13 octombrie 2022 - 22:19, said:

La mine s-au luat...
Am un hol care are peretele sub o grinda.
Grinda e lata, iar meseriasii m-au intrebat daca are rost sa puna caramida groasa sub ea (asa cum era in plan) sau sa pun subtire si sa am un hol mai mare.
Am ales caramida subtire, ca nu are rol structural, dar s-au sesizat imediat, dar am scapat cu dispozitie de santier.

Pai nu spuneai tu ca nu se mai poate cu dispozitie de santier dupa anuntul de incheiere lucrari?

#71
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Cf legii, nu se accepta, dar la mine erau si ei in culpa...

Planurile de la dosar, vizate spre neschimbare, pe baza carora s-a dat autorizatia, erau gresite (minor, dar gresite).
Desigur, erau semnate de: arhitect, verificator de proiect, departamentul urbanism.
O greseala minora de legenda, dar vazuta de "uliul de la receptii", care a facut sa fie scandal mare.
Motorul de hota a fost un mare mar al discordiei.

Uitandu-ma cu atentie pe acte, am observat ca lipseau total planurile unei fatade.
Ea era desenata pe computer, dar in setul meu si al Primariei (vizat spre neschimbare) aparent nu ajunsese.

Asa de atent s-au uitat toti implicati in proces pe acte, incat... ajungi rapid la concluzia ca nu exista de fapt nicio responsabilitate, toti se uita doar la titlul paginii si strict daca cei dinainte au aprobat cu semnaturi patrate/rotunde.

Prin urmare, pt a nu iesi scandal din nimic, au acceptat totusi o dispozitie de santier, unde am introdus tot ce era de introdus.

Receptia dorea sa fie desenat pe fatada (acoperis), Urbanismul zicea ca ei nu se ocupa cu hote si motoare, ca nu tine de ei.
Eu eram la mijloc uluit => o adoua dispozitie de santier, unde am desenat un frumos patrat pe acoperis.

Repet, problema este litera legii si frica.

legea e interpetabila, nu poate acoperi TOT si in fct de interes/spaima, poti sa ti-o iei.

Nu vorbim de faptul ca ai construit un etaj in plus!

Edited by Courage, 15 October 2022 - 20:13.


#72
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Deci orice obiect de pe fatada trebuie sa fie in plansele de la dosar? Teava de gaze trebuie sa apara si ea? Este la 5 cm  de fatada de la bucatarie spre camera tehnica pe cam 4m

View PostCourage, on 15 octombrie 2022 - 20:10, said:

Cf legii, nu se accepta, dar la mine erau si ei in culpa...

Planurile de la dosar, vizate spre neschimbare, pe baza carora s-a dat autorizatia, erau gresite (minor, dar gresite).
Desigur, erau semnate de: arhitect, verificator de proiect, departamentul urbanism.
O greseala minora de legenda, dar vazuta de "uliul de la receptii", care a facut sa fie scandal mare.
Motorul de hota a fost un mare mar al discordiei.

Uitandu-ma cu atentie pe acte, am observat ca lipseau total planurile unei fatade.
Ea era desenata pe computer, dar in setul meu si al Primariei (vizat spre neschimbare) aparent nu ajunsese.

Asa de atent s-au uitat toti implicati in proces pe acte, incat... ajungi rapid la concluzia ca nu exista de fapt nicio responsabilitate, toti se uita doar la titlul paginii si strict daca cei dinainte au aprobat cu semnaturi patrate/rotunde.

Prin urmare, pt a nu iesi scandal din nimic, au acceptat totusi o dispozitie de santier, unde am introdus tot ce era de introdus.

Receptia dorea sa fie desenat pe fatada (acoperis), Urbanismul zicea ca ei nu se ocupa cu hote si motoare, ca nu tine de ei.
Eu eram la mijloc uluit => o adoua dispozitie de santier, unde am desenat un frumos patrat pe acoperis.

Repet, problema este litera legii si frica.

legea e interpetabila, nu poate acoperi TOT si in fct de interes/spaima, poti sa ti-o iei.

Nu vorbim de faptul ca ai construit un etaj in plus!

Imi pare ca dispozitia ta de santier nu este legala:
Modificarile locale ale solutiilor tehnice  aduse documentatiei tehnice prin dispozitie de santier, pot fi aplicate, cu conditia respectarii urmatoarelor cerinte :
  • nu se modifica conditiile de amplasament (regim de inaltime, POT, CUT, aliniament, distantle minime fata de limitele proprietatii,ori aspectul constructiei)


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate