Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Receptie imobil Sectorul 1 - lista secreta

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ce inseamna aspectul constructiei?

Romanii cred ca legea acopera orice, dar e o aberatie.

Autorizatia trebuie sa aiba un scop civic, sa nu apara excese si sa nu existe un deserviciu adus comunitatii/sigurantei.
Nu este o lege divina!

La noi birocratia a ajuns atroce si aberanta.

Totul e interpretabil sau nu, in fct de interes.

Daca pui un AC pe fatada trebuie sa ai autorizatie de constructie?
Teoretic da, practic... ar fi un blocaj total.
Daca schimbi temopanele (forma, deschidere, culoare) se schimba "aspectul" constructiei.

La fel e si cu fotovoltaicele, care NU se supun autorizarii cf legii.
Ele schimba aspectul constructiei, chiar daca vorbim doar de acoperis, dar teoretic poti sa plachezi toti peretii cu panouri PV si s-a dus dracu aspectul!

Nu se supun autorizarii PV si suportii, chiar daca ii pui in curte si le faci fundatie, desi teoretic ai nevoie de autorizatie daca acel suport nu are panouri PV si e... garaj Posted Image

Legea a devenit asa de tampita, pentru ca toti incearca sa o fenteze, iar totul pleaca de la "conceptul patratelului", adica POT, CUT + traditii urbanistice si populare.
De citit aici.

Cu cat ea e mai amanuntita, cu atat apar contradictii si probleme in practica.

Un alt exemplu bun e teava de gaze.

Ea nu apare pe proiectul de arhitectura.
Abia dupa ce au construit hardughia te apuci sa faci bransamentele si hartia suporta orice.

In practica, intai se trage teava de gaze pe interior, abia apoi iti fac cei de la gaze proiectul instalatiei de interior, care slava Domnului, nu mai trebuie aprobat si de primarie!

Pt bransamente ai nevoie de autorizatie de constructie din singurul si simplul motiv ca primaria uraste sa aiba concurenta la spart strazi.

#74
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAhasverus, on 15 octombrie 2022 - 21:15, said:

Ce inseamna aspectul constructiei?
Nu inseamna nimic, atata timp cat nu e ceva masurabil.
Dar daca ar fi masurabil, atunci coruptia ar fi extrem de redusa.

#75
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Actele cerute la receptie nu ar trebui sa apara intr-un regulament, ceva? Pot sa-ti ceara orice doar pentru ca asa vor ei?

#76
crxcn

crxcn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2023
Am intrat si eu in epopeea AC in S1 din pacate, dupa deja 2 ani de asteptari... Am un imobil intr-o zona protejata (n-as fi zis asta la achizitie), pe care vreau sa-l consolidez si etajez. Dupa mult timp de asteptare de la cultura, acum m-am lovit cu primul refuz al actelor depuse pentru AC... Pe langa faptul ca au mentionat acte ce trebuiesc aduse la dosar care DEJA existau acolo.
Ma gandesc sa merg saptamana viitoare la PS1 impreuna cu arhitectul sa discutam ce nu le-a convenit. (cica imi lipsesc diverse planse care le stiu ca le-am pus cu mana mea acolo).

Ati avut si voi probleme similare? Sa vi se semnaleze lipsa unor documente deja existente?

De asemenea, mai am o alta speta. Mi se solicita (cum cred ca li se cere tuturor), cf. HCGMB 66/2006, locuri de parcare in incinta proprietatii. Eu am 80mp totalul curtii, 60+mp fiind suprafata ocupata de proprietatii, la sol. Unde sa mai inghesui si masinile*? Ajung sa am o suprafata utila de 101 mp si asta inseamna ca trebuie sa asigur 2 locuri de parcare in curte... Curtea este una comuna, dar ce este in proprietatea mea sunt doar cei 80 de mp mentionati mai sus... V-ati lovit si de treaba asta? Si daca da, daca aveti o situatie similara ie, ce ati facut?

#77
ionutb79

ionutb79

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.12.2022
Oho, ai dat de dracu.

1. Chestia cu plansele lipsa e clasica, adesea motiv ca sa te amane inca 30 de zile, pt ca nu a chef de munca.
2. Problema este ca tu mai nou depui la Registratura, apoi ajung la Urbanism si tu nu ai de fapt nicio dovada clara cu ce ai depus.
3. Recomand sa investesti 300 lei intr-o semnatura digitala si sa trimiti documentatia scanata si semnata digital pe [email protected]
4. Hotararea aia cu parcarile e superba si a dovedit ca e cam degeaba, din pacate.
Pe scurt, ei considera ca orice cladire sub 100mp trebuie sa ai minim 1 loc de parcare si peste 100mp 2 locuri de parcare.
Desigur, in cazul tau e marire de casa, insa hotararea nu face diferentiere si te-au prins la mijloc.
Ai scapare sa platesti parca 10 000 eur pt fiecare loc de parcare lipsa...

Vorbesti cu avocatul sa ajungi la 99mp :)

#78
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016

View Postcrxcn, on 19 ianuarie 2023 - 15:57, said:

Am intrat si eu in epopeea AC in S1 din pacate, dupa deja 2 ani de asteptari... Am un imobil intr-o zona protejata (n-as fi zis asta la achizitie), pe care vreau sa-l consolidez si etajez.

Eu am 80mp totalul curtii, 60+mp fiind suprafata ocupata de proprietatii, la sol.

Deja ar fi surprinzător să poți să extinzi clădirea existentă. Dacă reușești, vreau și eu în privat numele arhitectului :)

#79
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019
Eu nu am avut probleme cu plansele, insa am avut probleme cu niste pereti pe care ii pastrez, ca nu era evidentiati pe planse. eu am stat 8 luni fara un motiv evident, ba ca sunt aglomerati, ba ca este bolnav arhitectul sef, ba ca lipseste 2 saptamani sis tot asa... pana m-am enervat si am fost peste ei si le-am cerut sa imi explice ce probleme sunt cu proiectul. Si apoi m-au sunat in 2 saptamani sa vin sa ridic AC.
Inainte sa iau casa+terenul, am scos CU pentru construcite pe proiect de extindere, nu pentru informare. In CU de informare ma punea sa fac PUZ Posted Image  
Am facut un sumar de proiect inainte sa cumpar si am semnat doar dupa ce arhitectul a vazut imobilul si mi-a zis cam cat o sa ma coste proiectul si ca acesta nu va avea probleme de autorizare.

Da, exista acea HGCMB cu locurile de parcare, pentru ca am 2 in plan, am scapat, desi am suprafata desfasurata de 350 de mp. Altfel trebuie sa platesti 10k pe loc lipsa, numai ca se pare ca nu existe norme pentru aceasta plata.
In martie incep balamucul, gandidu-ma cu emotie la receptie si meciurile care vor fi si acoloPosted Image

View Postcrxcn, on 19 ianuarie 2023 - 15:57, said:

Am intrat si eu in epopeea AC in S1 din pacate, dupa deja 2 ani de asteptari... Am un imobil intr-o zona protejata (n-as fi zis asta la achizitie), pe care vreau sa-l consolidez si etajez. Dupa mult timp de asteptare de la cultura, acum m-am lovit cu primul refuz al actelor depuse pentru AC... Pe langa faptul ca au mentionat acte ce trebuiesc aduse la dosar care DEJA existau acolo.



#80
crxcn

crxcn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2023

View Postionutb79, on 19 ianuarie 2023 - 16:56, said:

Oho, ai dat de dracu.

1. Chestia cu plansele lipsa e clasica, adesea motiv ca sa te amane inca 30 de zile, pt ca nu a chef de munca.
2. Problema este ca tu mai nou depui la Registratura, apoi ajung la Urbanism si tu nu ai de fapt nicio dovada clara cu ce ai depus.
3. Recomand sa investesti 300 lei intr-o semnatura digitala si sa trimiti documentatia scanata si semnata digital pe [email protected]
4. Hotararea aia cu parcarile e superba si a dovedit ca e cam degeaba, din pacate.
Pe scurt, ei considera ca orice cladire sub 100mp trebuie sa ai minim 1 loc de parcare si peste 100mp 2 locuri de parcare.
Desigur, in cazul tau e marire de casa, insa hotararea nu face diferentiere si te-au prins la mijloc.
Ai scapare sa platesti parca 10 000 eur pt fiecare loc de parcare lipsa...

Vorbesti cu avocatul sa ajungi la 99mp Posted Image
Pai ca sa ajung la 99mp ar insemna ca-mi modific interiorul, daca imi modific interiorul trebuie sa intru din nou la ministerul culturii si sa astept iar apx. 1 an, in cel mai bun caz, pentru ca modificand interiorul, imi modifica si exteriorul.. (no?)
Pentru punctul 2, in care ziceai de registratura, nu stiu daca inteleg clar. Am depus dosarele cu autorizatia de constructie si a fost preluat de cineva si mi-a fost emisa acea Anexa Nr. 3 de la "Serviciul Urbanism si autorizatii de construire pentru constructii - Clasa B", in care imi sunt mentionate punctele lipsa... Imi zici sa le trimit si digital? Momentan dosarele sunt la ei, ca inca nu au expirat cele 30 de zile de cand mi-au emis instiintarea.
Si cu parcarea aia nicio sansa? Eu n-am spatiu fizic sa bag o masina in curte pe proprietatea mea. Nu intra pe latime (curtea mea e de 1.6m x 10m, ceva de genul), si asa obstructionez orice acces in casa. Am citit ordinul chiar de mai multe ori si nu pot zice decat ca la mine e o constructie deja existenta, care e doar etajata, amprenta ramanand aceeasi.

View Postmihand75, on 19 ianuarie 2023 - 17:02, said:

Deja ar fi surprinzător să poți să extinzi clădirea existentă. Dacă reușești, vreau și eu în privat numele arhitectului Posted Image

Stiu ca se numeste tot extindere, dar doar e o etajare... asa mici sanse imi dai si tu?


View Postcristiancostea78, on 19 ianuarie 2023 - 17:51, said:

Eu nu am avut probleme cu plansele, insa am avut probleme cu niste pereti pe care ii pastrez, ca nu era evidentiati pe planse. eu am stat 8 luni fara un motiv evident, ba ca sunt aglomerati, ba ca este bolnav arhitectul sef, ba ca lipseste 2 saptamani sis tot asa... pana m-am enervat si am fost peste ei si le-am cerut sa imi explice ce probleme sunt cu proiectul. Si apoi m-au sunat in 2 saptamani sa vin sa ridic AC.
Inainte sa iau casa+terenul, am scos CU pentru construcite pe proiect de extindere, nu pentru informare. In CU de informare ma punea sa fac PUZ Posted Image  
Am facut un sumar de proiect inainte sa cumpar si am semnat doar dupa ce arhitectul a vazut imobilul si mi-a zis cam cat o sa ma coste proiectul si ca acesta nu va avea probleme de autorizare.

Da, exista acea HGCMB cu locurile de parcare, pentru ca am 2 in plan, am scapat, desi am suprafata desfasurata de 350 de mp. Altfel trebuie sa platesti 10k pe loc lipsa, numai ca se pare ca nu existe norme pentru aceasta plata.
In martie incep balamucul, gandidu-ma cu emotie la receptie si meciurile care vor fi si acoloPosted Image
Am solicitat CU cu proiectul meu...mna, ministeru' culturii parea problema principala si a fost intr-adevar o perioada lunga...pana acum.
Mie nu mi-a dat de niciun PUZ, doar de avize de care trebuie si cam atat. Si ce sa mai respecte..
O intrebare sincera, sper sa nu-mi fie sters acest comentariu, nu se pot da mesaje private pe acest site?? ca nu-mi apare nicio optiune Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate