Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Receptie imobil Sectorul 1 - lista secreta

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am completat postul initial si cu declaratia pt OD energie electrica.

Sunt incredibili cate cereri aditionale, care nu exista pe OPIS pot sa aiba!

Daca din greseala o racheta ruseasca ar cadea pe PS1, m-as simti izbavit.

Focul purificator!

#38
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost joi, la PS1, singura zi de relatii cu publicul...

Oare ce s-a intamplat?
Pai la plecare de acolo, coada de asteptare sa suni la telefoanele de interior (de obicei nu raspunde nimeni) era pana in afara PS1

La interior era irespirabil, toti asteptau sa raspunde cineva la telefon sau sa coboare cineva.
Cica Covi19 nu mai este!

Bataie de joc fenomenala.

Attached File  WhatsApp Image 2022-03-17 at 10.16.07.jpeg   125.17K   60 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-03-17 at 10.26.19.jpeg   305.16K   59 downloads


pentru certificatul de edificare am aflat urmatoarele:

1. OPIS-ul din cerere e orientativ, adica plm, vrei sa scapi vara sa ne faci o vizita? Rusinica...
De ce sa fie usor si ordonat, cand poate fi haotic, cu nervi si mizerie?

2. Cadastrul trebuie sa fie facut cu maxim un an inainte SI sa contina si coordonatele stereo 70, pt ca institutiile statului nu au deloc incredere in alte institutii ale statului (ex PS1 vs OCPI) sau in persoanele autorizate tot de statul roman (fara majuscule).

3. Bomboana de pe coliva este ca daca ai la Sarcini in CF ceva trecut, in cazul meu am EU dat voie E-Distributie Muntenia sa traga 2m de cablu la mine pe tarla ca sa am curent, ei trebuie sa imi dea acordul ca sa pot face la sfarsit Edificarea constructiei!

WTF!??
Really?


Aparent, ideea e pt sarcini gen ipoteci, dar PS1 e mai catolica decat papa de la Roma si acum eu cer voie de la E-Distributie Muntenia SA ca sa pot termina procesul!
Desigur, la E-Distributi Muntenia, la sediu, nu e nimeni, decat portarul.

Toti lucreaza online.
A venit totusi cineva, s-a uitat, mi-a dat un email generalist si s-a inchinat.

Acum dau mail la e-distributie sa ii rog frumos sa imi dea acordul pe banii si tarlaua mea.

Va spun, daca din greseala o racheta ruseasca ar cadea pe PS1 din greseala (nu in ziua de JOI), victimele nu ar fi nevinovate, dimpotriva!

#39
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Asa... deci am facut rost de cadastru cu data curent la 2 zile dupa distractie, dar am asteptat dupa acordul E-distributie Muntenia, dar nu primeam nimic.
Cu pile si relatii am reusit sa vorbesc la directia patrimoniu, de unde am aflat ca E-Distributie a dat raspuns cate PS1 si ca s-au inteles ca nu e nevoie de acest Acord (logic)!

Pe mine desigur, nu m-a anuntat nimeni...

Am depus online cadastrul semnat digital si acum astept!

#40
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu trebuie sa aduc un preot sau mai bine un exorcist pt cladire si pt PS1.

Am crezut ca am scapat, dar NOOOOO

Am depus pt intabulare la OCPI.
Azi vine raspunsul OCPI...

Certificatul de edificare nu e bun, pt ca nu e in formatul (formularul) legal.

Quote

Analizand cererea dumneavoastră în vederea recepției documentației cadastrale a imobilul situat în unitatea administrativ - teritorială Bucuresti Sectorul 1 pentru înscrierea în cartea funciară, este necesar ca, în maxim de 5 zile lucrătoare de la data comunicării:

Publicitate imobiliară

A. Nota de completare
Vă rugăm să prezentaţi următoarele:
- Certificatul de atestare a edificarii constructiei nu respecta formatul prevazut de reglementarile legale in vigoare.

Atasat formatul legal.

Attached File  ANEXA-1.52.docx   13.46K   8 downloads

Termen de rezolvare a lucrarii... 5 zile!?
Pai PS1 trebuie sa faca sedinta, sa identifice vinovatii, sa refaca Certificatuld e Edificare cf ceea ce cere OCPI, apoi sa il semneze toti Sfintii si micii D-zei ai PS1...

===
Eu in continuare suspectez un mare sabotaj cand e vorba de PS1.
Nu cred ca pana la mine PS1 nu a mai emis niciun Certificat de Edificare, iar Anexa de mai sus pare a fi destul de veche, deci astia de la OCPI s-au trezit subit ca nu le mai plac hartiile emise de PS1!

Edited by Courage, 23 May 2022 - 14:21.


#41
aciolan

aciolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.05.2003
Salut! Sunt curios daca ai rezolvat cu receptia. Ma apropii si eu de acest moment. As putea insa sa astept vreo 2 ani.

#42
es_oct

es_oct

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2020
Aveti idee va rog ce inseamna cand se emite un certificat de urbanism cu modificare de tema si autorizare lucrari realizate cu nerespectare AC? Multumesc

#43
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Inseamna ca e momentul sa iti iei un arhitect si un psihanalist…
Viata ta e tocmai a luat o turnura naspa.

Pe scurt, inseamna in principiu reautorizare, pt ca legea e tampita si PS1 e mai catolica decat Papa.

#44
es_oct

es_oct

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2020
am inteles...merci de raspuns!

#45
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Salut. Este mai usoare receptia daca clasa de importanta a constructie este D?

#46
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019
Salutare,

Am AC pentru o extindere+consolidare in S1 pentru o casa pe care o detinem, ca sa o aducem la standarde mai moderne, practic e un imobil nou. Ma gandesc sa dau drumul la treaba in primvara. Doresc sa construiesc imobilul in regie proprie, cu o echipa care are multe proiecte in Bucuresti si Ilfov, cu care am colaborat in trecut si de care sunt multumit. Am primit niste oferte de manopera la rosu de pe la niste firme de ma ia cu ameteala, constructia este intre 2 calcane si terenul e mic, toti o dau ca e greu etc. Ce probleme ar putea sa apara de aici, la receptie? Nu o sa am factura si contract pentru manopera, ca echipa nu ofera, va fi doar pentru materiale. Dirigintele de santier va supraveghea lucrarile sa fie conform normelor. Casa existenta are deja contracte la apa si curent, mai e nevoie sa trec prin chinul cu PV legate de ele? Am demarat recent ostilitatile cu distrigaz, dar nu cred ca termina bransamentul pana incep lucrarile, desi teava e la 2 m, ca deh S1.
Si mai am 3 probleme:
1. Un geam pe spate l-am facut prea mare in proiect, ca s-a bagat nevasta acum 2 ani cand am inceput arhitectura si a vrut perete cortina. Fiind intre calcane se pare ca nu se poate instala decat transportat cu o macara peste casa. Mai exista varianta sa fie impartit in 2, si as vrea sa optez pentru asta.
2. Initial am optat pentru fata placata cu fibrociment, am vrea sa renuntam si sa placam cu piatra de aceeasi culoare ca in proiect, din motive de costuri.
3. As vrea sa inlocuiesc gresia cu microciment, si faianta din bai cu geam vopsit (avem asa ceva acum in bucatarie si ne place mai mult).
Se pot rezolva 1, 2 si 3 cu dispozitie de santier? Sau trebuie sa fac schimbare de tema/reautorizare etc.? Arhitecta zice ca merge cu dispozitie, dar vreau sa fiu sigur, ca nu are experinta pe S1, in general evita proiectele de arhitectua pe zona din cauze de birocratie.

Multumes mult si scuze de bataia de cap :)

Cristian

#47
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Orice modificare de fatada implica teoretic reautorizare.
La pct 1 cred ca scapi, dar o macara e 1000 lei/ora.
La pct 2 e problema
Pct 3 nu conteaza

Iti recomand sa mergi sa discuti aspectele la Urbanism PS1 inainte de a te apuca de lucru.
Nu costa nimic, nu implica nimic.

Primaria nu cere facturi!

#48
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019
Multumesc, asa o sa fac, m-au chinuit 8 luni cu autorizatia, cam degeaba, ca pana la urma nu era nimic in neregula cu proiectul, doar ceva neclaritati in desene. Credeam ca am scapat de primarie, se pare ca nu Posted Image
Viata este cruda.

View PostAdm, on 11 octombrie 2022 - 13:36, said:

Iti recomand sa mergi sa discuti aspectele la Urbanism PS1 inainte de a te apuca de lucru.
Nu costa nimic, nu implica nimic.

Primaria nu cere facturi!

Edited by cristiancostea78, 11 October 2022 - 13:47.


#49
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Viata e grea, multi nu reuseste ;)
Tu ai AC!

Bine ca nu mai ai nevoie de AC pt utilitati!

#50
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019

View PostAdm, on 11 octombrie 2022 - 14:05, said:

Bine ca nu mai ai nevoie de AC pt utilitati!

O sa imi trebuiasca pt foraj ca doream sa bag pompa de caldura apa-apa... dar la cata birocratie vad ca este, incep sa nu mai vreau. O fi complicat sa faci receptia la un foraj?

#51
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca te intreaba nimeni de asta…
Foreaza si tu cand incepi lucrarile :)

#52
cristiancostea78

cristiancostea78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.07.2019

View PostAdm, on 11 octombrie 2022 - 14:37, said:

Nu cred ca te intreaba nimeni de asta…
O sa se vada gaura in "camera tehnica", care e sub scara, as putea zice ca a ramas din curtea veche si am zis sa o valorific...

#53
ingeras_07

ingeras_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2022
Buna ziua. Detin AC valabila, am inceput lucrarile si doresc sa modific pozitia portilor de la strada. Inteleg ca se poate realiza cu o modificare de tema pe parcursul lucrarilor. Imi puteti explica cat de complexa este aceasta procedura? Trebuie un nou DTAC sau se modifica doar plansele corespunzatoare gardului?

Multumesc frumos.

#54
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Pozitia portilor probabil va necesita reaprobare de la comisia de circulatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate