Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR
 AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License

Noul degresant universal
 Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
14024 răspunsuri în acest subiect

#5401
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
N-as scoate un cuvintel despre ele daca apa calda si caldura radetica ar curge prin toate locuintele abonate si daca sistemul ar fi cat de cat scalabil.

#5402
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.846
  • Înscris: 14.12.2019

View Postemeral, on 21 ianuarie 2022 - 15:43, said:


Sunt niște blocuri cum sunt astea de aici care primesc căldură de la fabrica de lângă ele.

Fabrica asta sau primeau de acolo că văd că e demolată.

Deci poți să stai liniștit că și el va rămâne fără apă caldă și căldură și nu va mai da 900 lei pe lună după ce o să se dărâme fabrica de unde primesc acum apă caldă și căldură.


Și-au pus gaze și centrale ca să mai aibă căldură acolo.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro



La fel și aici, aveau căldură de la fabrică, dup-aia au rămas fără.

https://www.google.c...!7i13312!8i6656



#5403
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcatalina1, on 21 ianuarie 2022 - 15:41, said:

Asta nu e dialog.
Nu stiu ce urmărești tu aici, dar cu siguranta nu dialogul.

Si da, mi se pare normal ca intr-un bloc sa ai acordul vecinilor pentru orice chestie care ii afecteaza si pe ei.
Cătălino, lista aia de pe https://www.cmteb.ro...termoficare.php nu o public eu.
Deci oameni cu supărări sunt destui.
Nu e cazul tău, ai spus asta, ai avut noroc.

Acum, despre ce dialog vorbești?
Ce e de dialogat aici?
Pentru bunăstarea unora dintre voi, cei din capitală, se aruncă zi de zi bani pe canal.
Bani plătiți și de noi, provincialii.
Știi tu, satul ăla de lângă București numit Provincia.

Habar nu ai cât de tare îmi doresc regionalizarea doar ca să nu mai aud de melteni..

#5404
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.556
  • Înscris: 01.03.2006

View Postericmario, on 21 ianuarie 2022 - 19:37, said:

Cătălino, lista aia de pe https://www.cmteb.ro...termoficare.php nu o public eu.
Deci oameni cu supărări sunt destui.
Nu e cazul tău, ai spus asta, ai avut noroc.

Acum, despre ce dialog vorbești?
Ce e de dialogat aici?
Pentru bunăstarea unora dintre voi, cei din capitală, se aruncă zi de zi bani pe canal.
Bani plătiți și de noi, provincialii.
Știi tu, satul ăla de lângă București numit Provincia.

Habar nu ai cât de tare îmi doresc regionalizarea doar ca să nu mai aud de melteni..
si eu , mai ales ca bucurestiul face peste 30% din pib ! PIB-ul pe regiuni în România, între 44% și 160% din media UE. Bucureștiul, peste Berlin, Roma sau Viena !

#5405
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.921
  • Înscris: 21.04.2011

View Postericmario, on 21 ianuarie 2022 - 19:37, said:


Cătălino, lista aia de pe https://www.cmteb.ro...termoficare.php nu o public eu.
Deci oameni cu supărări sunt destui.
Nu e cazul tău, ai spus asta, ai avut noroc.

Acum, despre ce dialog vorbești?
Ce e de dialogat aici?
Pentru bunăstarea unora dintre voi, cei din capitală, se aruncă zi de zi bani pe canal.
Bani plătiți și de noi, provincialii.
Știi tu, satul ăla de lângă București numit Provincia.

Habar nu ai cât de tare îmi doresc regionalizarea doar ca să nu mai aud de melteni..
Daca nu e topic de dialog, nu are ce cauta aici, simplu.

Îmi cunoști foarte bine parerea despre subventie.

#5406
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.379
  • Înscris: 15.03.2013

View Postakayy, on 22 ianuarie 2022 - 07:25, said:

si eu , mai ales ca bucurestiul face peste 30% din pib ! PIB-ul pe regiuni în România, între 44% și 160% din media UE. Bucureștiul, peste Berlin, Roma sau Viena !
Si se va rezolva problema STB, Radet precum si cele urmatoare, fara subventii de la buget aka fraierii provinciali Posted Image

Editat de calincosma, 22 ianuarie 2022 - 10:25.


#5407
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postakayy, on 22 ianuarie 2022 - 07:25, said:


si eu , mai ales ca bucurestiul face peste 30% din pib ! PIB-ul pe regiuni în România, între 44% și 160% din media UE. Bucureștiul, peste Berlin, Roma sau Viena !

Pe hartie da.

A numara la Bucuresti banii produsi in teritoriu si plata impozitelor aferente in Bucuresti, nu inseamna ca se si produc acolo banii aia.

Asta in sine nu e o problema. Problema e ignoranta si, de ce nu inganfarea, cu care e vazuta treaba asta.

In vest economia este mai descentralizata. Nu apar astfel de aberatii.

Acum stii.

PS. Pt context, sa nu crezi ca tin mana intinsa in timp ce arat cu degetul inganfarea goala de care ziceam, scriu dintr-un judet care primeste inapoi doar 2 treimi din cat contribuie.
Vb de bani numarati si impozitati local. Asta fara banii trimisi la Bucuresti pt a fi numarati acolo si fara bani veniti din alta parte pt a numarati aici ca nu e cazul.
Asta judetul.

Resedinta de judet nu cred ca primeste inapoi nici macar un sfert din cat da. Asta, la fel, excluzand banii care pleaca pt a fi numarati la Bucuresti si impozitati acolo.

Editat de underb, 22 ianuarie 2022 - 11:08.


#5408
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.556
  • Înscris: 01.03.2006

View Postunderb, on 22 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Pe hartie da.

A numara la Bucuresti banii produsi in teritoriu si plata impozitelor aferente in Bucuresti, nu inseamna ca se si produc acolo banii aia.

Asta in sine nu e o problema. Problema e ignoranta si, de ce nu inganfarea, cu care e vazuta treaba asta.

In vest economia este mai descentralizata. Nu apar astfel de aberatii.

Acum stii.
nu e pe nici o hartie ... suntem aproape 4 milioane  .  cu peste 2 milioane de masini... se producea si ante 89 cu mult peste media din tara.... daca banii  produsi ar ramane in capitala am trai si dezvolta ca germani... da atata timp cat estul au pe minus 50% din pib.... trebuie  alimentati si aia cu bani de la buget sa nu crape de foame ca radetul...
cu radetul e simplu ,vrei caldura ieftina   sa crape tevile ,baga pacura cum era acum 10 ani .... dar deh ,daca  astia din vest ne-au  bagat pe gat certificatele verzi ,e musai sa fim ecologici,nu ?   ... numai germanii au voie sa extraga  60% carbune... daca suntem fraieri...Posted Image

#5409
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postakayy, on 22 ianuarie 2022 - 11:20, said:

nu e pe nici o hartie ... suntem aproape 4 milioane  .  cu peste 2 milioane de masini... se producea si ante 89 cu mult peste media din tara.... daca banii  produsi ar ramane in capitala am trai si dezvolta ca germani... da atata timp cat estul au pe minus 50% din pib.... trebuie  alimentati si aia cu bani de la buget sa nu crape de foame ca radetul...
cu radetul e simplu ,vrei caldura ieftina   sa crape tevile ,baga pacura cum era acum 10 ani .... dar deh ,daca  astia din vest ne-au  bagat pe gat certificatele verzi ,e musai sa fim ecologici,nu ?   ... numai germanii au voie sa extraga  60% carbune... daca suntem fraieri...Posted Image
Prea multe puncte de suspensie, prea multe avarii, prea multe subvenții, prea mulți bani publici aruncați pe fereastră...
Penitenciarul radet sau sindromul Stockholm pe înțelesul tuturor.

#5410
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Poti sa bagi si bugetul SUA in subventii la radet. Apa are prostul obicei de a parasi conducta gaurita inainte de a ajunge unde trebuie.

#5411
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postakayy, on 22 ianuarie 2022 - 11:20, said:


nu e pe nici o hartie ... suntem aproape 4 milioane  .  cu peste 2 milioane de masini... se producea si ante 89 cu mult peste media din tara.... daca banii  produsi ar ramane in capitala am trai si dezvolta ca germani... da atata timp cat estul au pe minus 50% din pib.... trebuie  alimentati si aia cu bani de la buget sa nu crape de foame ca radetul...
cu radetul e simplu ,vrei caldura ieftina   sa crape tevile ,baga pacura cum era acum 10 ani .... dar deh ,daca  astia din vest ne-au  bagat pe gat certificatele verzi ,e musai sa fim ecologici,nu ?   ... numai germanii au voie sa extraga  60% carbune... daca suntem fraieri...Posted Image

Un exemplu la intamplare - OMV Petrom
Ce produce mai exact in capitala in afara de a numara banii si a plati impozit?

GDF Suez?
Pot sa umplu pagina de "numaratori" de bani produsi/incasati in alte locuri si numarati in Bucuresti.

Dupa cum am scris, asta in sine nu e o problema. Cineva trebuie sa numere si banii. Problema e ignoranta si inganfarea goala a unora care confunda niste treburi.


#5412
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
Aproape toate firmele mari sunt obligate să aibă sediul social în București, pentru a plăti taxe și impozite acolo.
A fost și topic deschis pe tema asta.

Tipii ăștia se laudă cu veniturile Bucureștiului, dar ei sunt doar niște asistați social.

#5413
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Ford e inregistrat in comuna Carcea, Dj. Dacia e in Mioveni, langa Pitesti. ALRO si Pirelli sunt inregistrate in Slatina lu' Neaceasca. Continental, din cate stiu, e in TM. Toate companiile productive fug de Bucuresti, nu se inghesuie acolo, fiindca e nevoie de productie, nu de smechereala ieftina. Microsoft, SAP, Oracle au sediul in Bucuresti, dar numai "auxiliarii" stau in B. Inginerii sunt in Cluj, Timisoara, Dublin, Dubai. Dar sunt prezenti oriunde, online. Bucuresti se transforma din "metropola care conteaza" intr-un simplu hub de comunicatii. Sa nu uitam ca Bucuresti e capitala doar de putin timp si, in zilele noastre, nu e prea complicat sa muti administratia de la Bucuresti la Cuca Macaii. E nevoie doar de o conexiune la internet.
Descentralizarea e inevitabila, ba chiar e in curs de realizare.

#5414
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.929
  • Înscris: 26.02.2010
Apă călâie și calorifere reci, astea au parte o parte din locuitorii din sectorul 6, astăzi.

#5415
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009
Reclamatie la giuvaer ati facut?

#5416
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postaris86, on 22 ianuarie 2022 - 19:03, said:

Apă călâie și calorifere reci, astea au parte o parte din locuitorii din sectorul 6, astăzi.

Eu am de vreo săptămână caloriferele călâi spre reci și temperatura e 23 grade la nivelul parchetului.

Scade la 17 grade cât aerisesc și după aia crește de la pereții calzi că nu crește de la calorifere.

Asta înseamnă clădire toată încălzită - se încălzesc toți pereții și ține căldura mai mult timp.

E avarie pe magistrala care trece și pe la mine undeva după ce trece de blocul meu și văd că nu scade temperatura sub 23 de grade în apartament.

Stau în bermude și tricou, deci nu sunt stricate termometrele care arată 23 de grade.

Chiar sunt curios să văd dacă o să scadă la 20 de grade sau 18 grade dacă nu o să am căldură mai multă decât e acum.

Editat de emeral, 22 ianuarie 2022 - 21:27.


#5417
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.577
  • Înscris: 31.12.2006
Tu nu explicai acum ceva vreme cat de imposibil e sa se strice minunea tocmai la tine, in zona privilegiata?

#5418
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
Ăștia în Oslo nu au nici un fel de gaz în locuințe.  E periculos
Deși au resurse căcălău,  ei se încălzesc cu asa ceva

Nu exista pute nicăieri pe nici o clădire și nici țevi galbene

Fișiere atașate



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate