Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19852 replies to this topic

#1909
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 av_myjob, on 20 ianuarie 2022 - 13:00, said:

nu rezolvi nimic, crede ma...

eu , cu privire la factura, am sunat de doua ori, de ambele dati am dat peste persoane foarte ok care m au asigurat ca in secunda aia au trimis reminder la facturare sa mi o emita mai repede...inca nu am factura din Noiembrie pana acum, cu toate ca am primit asigurari @sigure@ ca s a facut cerere pentru urgentarea ei. va agitati degeaba cu mailul ala.

#1910
dan24

dan24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 17.01.2007

 cuculea, on 20 ianuarie 2022 - 15:09, said:


nu rezolvi nimic, crede ma...

eu , cu privire la factura, am sunat de doua ori, de ambele dati am dat peste persoane foarte ok care m au asigurat ca in secunda aia au trimis reminder la facturare sa mi o emita mai repede...inca nu am factura din Noiembrie pana acum, cu toate ca am primit asigurari @sigure@ ca s a facut cerere pentru urgentarea ei. va agitati degeaba cu mailul ala.

Atunci o sa aștept. Poate reușesc sa facă ceva cu platforma și se vor îndrepta cât de cât lucrurile.

#1911
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 k0r3k7, on 20 ianuarie 2022 - 14:50, said:

Cum verifici daca s-a facut transferul?
Fa-ti cont pe situl distribuitorului. Acesta difera de la o regiune la alta. Acolo vei putea vedea cine este furnizorul tau.

Daca esti din zona Nord-Est, atunci distribuitor este Delgaz Grid: cum arata contul delgaz.

#1912
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Pentru judetul Cluj care este distribuitorul si unde se poate face cont pentru a vedea daca s-a facut transferul ?

#1913
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

 laurcj, on 20 ianuarie 2022 - 15:35, said:

Pentru judetul Cluj care este distribuitorul si unde se poate face cont pentru a vedea daca s-a facut transferul ?
https://accesdate.ed...strationForm

Operatori de Distribuție:
  • Distribuție Energie Electrică România – (Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Maramureș, Mureș, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Vrancea)
  • Distribuție Energie Oltenia SA (Argeș, Dolj, Gorj, Mehedinți, Olt, Teleorman, Vâlcea)
  • Delgaz Grid (Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui)
  • E-Distribuție Muntenia (Municipiul București și județele Ilfov,Giurgiu)
  • E-Distribuție Dobrogea (Călărași, Constanța, Ialomița, Tulcea)
  • E-Distribuție Banat (Arad, Caras-Severin, Hunedoara, Timiș)

Edited by av_myjob, 20 January 2022 - 16:09.


#1914
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Eu am primit ctr semnat pe mail cu o valoare totala de 0.8458 lei ptr 1 kw. Din ce vad pe aici altii au valori mai mici
Oare de unde diferenta asta?

#1915
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 06.01.2012

 pacapaca, on 20 ianuarie 2022 - 16:19, said:

Eu am primit ctr semnat pe mail cu o valoare totala de 0.8458 lei ptr 1 kw. Din ce vad pe aici altii au valori mai mici
Oare de unde diferenta asta?
Ai calculat adunand acele taxe sau iti specifica?

Sunt diferente pt ca sunt diferite taxele in functie de locul de consum. Si oricum vad ca le-au mai marit fața de anul trecut

#1916
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

 pacapaca, on 20 ianuarie 2022 - 16:19, said:

Eu am primit ctr semnat pe mail cu o valoare totala de 0.8458 lei ptr 1 kw. Din ce vad pe aici altii au valori mai mici
Oare de unde diferenta asta?
Verifica ce e gresit...
https://cdn.hidroele...2022_update.pdf

#1917
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 pacapaca, on 20 ianuarie 2022 - 16:19, said:

Eu am primit ctr semnat pe mail cu o valoare totala de 0.8458 lei ptr 1 kw. Din ce vad pe aici altii au valori mai mici
Oare de unde diferenta asta?

Pune un screenshot (anonimizând datele personale), pentru că este foarte ciudat...

#1918
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 06.01.2012
Nu este ciudat. Am verificat si eu acum pe contract tarifele cu diverse taxe pe care le aveau anul trecut ( contractul altcuiva) si intr-adevar acum sunt mai mari. La mine adunate este 0.79 ( fara acea energie reactiva care in mod normal nu va aparea pe facturi) . La factura prietenului dau 0.68
Deci clar sunt mai mari acum

Edited by alinx1, 20 January 2022 - 16:38.


#1919
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

 alinx1, on 20 ianuarie 2022 - 16:37, said:

Nu este ciudat. Am verificat si eu acum pe contract tarifele cu diverse taxe pe care le aveau anul trecut ( contractul altcuiva) si intr-adevar acum sunt mai mari. La mine adunate este 0.79 ( fara acea energie reactiva care in mod normal nu va aparea pe facturi) . La factura prietenului dau 0.68
Deci clar sunt mai mari acum
S-a mai tot scris...in contract este trecuta gresit energia reactiva...pretul final iese eronat cu 10 bani mai mult decat va fi pretul facturat fara energia reactiva...conform ordinului ANRE nr.33/2014 art. 8 lit. a, NU se plateste energia reactiva aferenta consumului de energie electrica al clientilor casnici cu puterea aprobata mai mica sau egala cu 30kW...

Edited by av_myjob, 20 January 2022 - 16:49.


#1920
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 06.01.2012

 alinx1, on 20 ianuarie 2022 - 16:37, said:

Nu este ciudat. Am verificat si eu acum pe contract tarifele cu diverse taxe pe care le aveau anul trecut ( contractul altcuiva) si intr-adevar acum sunt mai mari. La mine adunate este 0.79 ( fara acea energie reactiva care in mod normal nu va aparea pe facturi) . La factura prietenului dau 0.68
Deci clar sunt mai mari acum
Adunat este si mai mult pentru ca se aduna tv 19% , aproximativ final 0.90 deci mai mult decat aveam
Acum voi contacta cez si le spun frumos ce bou am fost
Acolo am 0.83 minus subvenții :(

 av_myjob, on 20 ianuarie 2022 - 16:46, said:


S-a mai tot scris...in contract este trecuta gresit energia reactiva...pretul final iese eronat cu 10 bani mai mult decat va fi pretul facturat fara energia reactiva...conform ordinului ANRE nr.33/2014 art. 8 lit. a, NU se plateste energia reactiva aferenta consumului de energie electrica al clientilor casnici cu puterea aprobata mai mica sau egala cu 30kW...
Calculeaza fara aia. Am in fața 2 contracte si doua facturi diferite
Stiu ce spun acum
Ieri nu am stiut :((

#1921
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 subss, on 20 ianuarie 2022 - 15:08, said:

Dacă ne mobilizăm, putem forța Statul să „naționalizeze” Hidroelectrica în beneficiul cetățenilor, transferându-și cu titlu gratuit toate acțiunile pe care le deține către o asociație a consumatorilor casnici de energie, care să administreze societatea în sistem nonprofit, oferind energie la preț rezonabil (definit drept: costuri + necesarul de investiții)...

comunzim frate, ca de-abea scaparam Posted Image

nu stiti ca ce e de stat e numa de supt pentru baroniada..si infipt amantele si nepotii..pe baza de..competenta?!
din pacate comunizmu..nu aduce progres. inovatia, noutatea si buna functionare...progresul au fost apanajul privatului...facutul averii pe persoana fizica...nu diluata in..."popor".

Edited by christig, 20 January 2022 - 17:16.


#1922
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,594
  • Înscris: 06.01.2012
Ma pierdui in calcule. Cat iasa pana la urmă ?

#1923
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 christig, on 20 ianuarie 2022 - 17:15, said:

comunzim frate, ca de-abea scaparam Posted Image

nu stiti ca ce e de stat e numa de supt pentru baroniada..si infipt amantele si nepotii..pe baza de..competenta?!
din pacate comunizmu..nu aduce progres. inovatia, noutatea si buna functionare...progresul au fost apanajul privatului...facutul averii pe persoana fizica...nu diluata in..."popor".

Nu este deloc comunism, eu prefer să văd această măsură drept un pas către societatea post-scarcity (post-penurie)... :)

#1924
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 08.02.2006

 alinx1, on 20 ianuarie 2022 - 17:21, said:

Ma pierdui in calcule. Cat iasa pana la urmă ?
http://cdn.hidroelec...2022_update.pdf

#1925
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 24.04.2013
Din aceasta pagina <https://www.hidroele...48-8ea9d20735f9> ai oferta, cu PDF-ul <https://cdn.hidroele...2022_update.pdf> care contine detalierea tarifelor inclusiv totalul cu totu’ inclus. Tarifle de distributie sunt la zi, pentru ca am comparat cu ce este in Monitorul Oficial nr. 1148/2.XII.2021 care le contine pe cele valabile de la 1.I.2022.

Vedeti ca exista o mare confuzie legata de ce insemana ‘Tarif de distributie IT/MT/JT’. In MOf apar separat pe componente pentru fiecare tip de retea si pana la consumatorul final trebuie adunate toate de la IT pana la ce are el: de exemplu casnicii au joasa tensiune si se aduna IT + MT + JT. In alte locuri aceste componente sunt deja adunate, deci nu mai ai ce sa aduni suplimentar. Nu cumva asa sa se fi ajuns (din socoteala gresita) catre 0,80-0,90LEI/kWh la Hidroelectrica. La ei maxmul e 0,72872 cu tarifele de distributie din zona Olteniei.

Edited by sags, 20 January 2022 - 17:42.


#1926
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 alinx1, on 20 ianuarie 2022 - 17:00, said:

Adunat este si mai mult pentru ca se aduna tv 19% , aproximativ final 0.90 deci mai mult decat aveam
Acum voi contacta cez si le spun frumos ce bou am fost
Acolo am 0.83 minus subvenții Posted Image


Calculeaza fara aia. Am in fața 2 contracte si doua facturi diferite
Stiu ce spun acum
Ieri nu am stiut Posted Image(

Ori esti praf la matematica, ori esti troll, ori ca Dancila, ori ai nimerit tu o eroare (aici ma indoiesc)

Contract semnat acum 3 zile, pret fara tva 0.59373 , contract semnat ieri, pret fara tva 0.59373 si 0.7065387 cu tva pentru ambele ( calarasi)

Edited by ccristyan, 20 January 2022 - 17:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate