Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Ne nastem credinciosi ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#55
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheart_of_ice, on 06 decembrie 2020 - 01:46, said:

dacă ne uităm la complexitatea ființei umane ca structură neuro-bio-chimică și facem o comparație cu un robot, diferența este uriașă,

În "Anul Domnului" 2020, încă...repet încă...e aşa cum spui tu: omul se deosebeşte de conceptul de robot creat de scriitorul Karel Čapek fix în urmă cu 100 de ani, în 1920. Însă, să ne gândim la evoluţia tehnologiei: până în urmă cu să zicem, 200 de ani, dacă ceva se întâmpla în...Franţa, până ajungea informaţia în...Australia, treceau cam 5-6 luni, atâta cât îi trebuia unei corăbii să ajungă acolo. În prezent, dacă ceva se întâmplă în Franţa la ora 02:13:43...informaţia ajunge în Australia la ora 02:13:44.

Când scriam asta mă gândeam la Mikhail Fridman, creatorul fondului de investiţii în tehnologie LetterOne, şi a conceptului de Era Indigo, care, spune el, a început după anul 2010, atunci când marea majoritate a tinerilor fără complexe faţă de convenţii şi faţă de trecut, doresc să activeze în domeniul...IT, implicit Inteligenţa Artificială.

Asta înseamnă că...cu cât, statistic, tot mai mulţi oameni vor activa în acest domeniu, cu atâta progresul Inteligenţei Artificiale va fi tot mai accelerat, şi deci aceasta va ajunge să depăşească Inteligenţa Umană care va crea o societate Total, Total...Total diferită de cea pe care o ştim noi în prezent. Cel mai probabil asta va fi după anul 2040.

Astfel, după acea dată, complexitatea artificială va fi de nerecunoscut pentru cea biologică.

Edited by lupini, 06 December 2020 - 02:18.


#56
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postheart_of_ice, on 06 decembrie 2020 - 02:09, said:

De luptat luptă, dar fără sorți de izbândă... va veni vremea, când toți ateii vor sta în fața manifestării acestei forțe, iar cine o va respinge, va păcătui împotriva Duhului Sfânt, adică împotriva manifestării directe a lui Dumnezeu în plan material...


Hai, ma.  tu vrei sa ma sperii? Posted Image

Edited by menaloty, 06 December 2020 - 02:14.


#57
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 02:10, said:

În "Anul Domnului" 2020, Ăźncă...repet Ăźncă...e așa cum spui tu: omul se deosebește de conceptul de robot creat de scriitorul Karel Èapek fix Ăźn urmă cu 100 de ani, Ăźn 1920. Însă, să ne gĂąndim la evoluția tehnologiei: pĂąnă Ăźn urmă cu să zicem, 200 de ani, dacă ceva se ĂźntĂąmpla Ăźn...Franța, pĂąnă ajungea informația Ăźn...Australia, treceau cam 5-6 luni, atĂąta cĂąt Ăźi trebuia unei corăbii să ajungă acolo. În prezent, dacă ceva se ĂźntĂąmplă Ăźn Franța la ora 02:13:43...informația ajunge Ăźn Australia la ora 02:13:44.

CĂąnd scriam asta mă gĂąndeam la Mikhail Fridman, creatorul fondului de investiții Ăźn tehnologie LetterOne, și al conceptului de Era Indigo, care, spune el, a Ăźnceput de după anul 2010, atunci cĂąnd marea majoritate a tinerilor fără complexe față de convenții și față de trecut, doresc să activeze Ăźn domeniul...IT, implicit Inteligența Artificială.

Asta Ăźnseamnă că...cu cĂąt, statistic, tot mai mulți oameni vor activa Ăźn acest domeniu, cu atĂąta progresul Inteligenței Artificiale va fi tot mai accelerat, și deci aceasta va ajunge să depășească Inteligența Umană care va crea o societate Total, Total..Total diferită de cea pe care o știm noi Ăźn prezent. Cel mai probabil asta va fi după anul 2040.

Astfel, după acea dată, complexitatea artificială va fi de nerecunoscut pentru cea biologică.

Așa este cum spui tu, însă sper că ai prins ideea cu complexitatea (indiferent că este biologică sau artificială) și imposibilitatea apariției ei la întâmplare... :)

View Postmenaloty, on 06 decembrie 2020 - 02:13, said:

Hai, ma.  tu vrei sa ma sperii? Posted Image

A speria e una și a avertiza e cu totul altceva... oricum tu nu ești ateu... sau?! :)

Edited by heart_of_ice, 06 December 2020 - 02:17.


#58
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postheart_of_ice, on 06 decembrie 2020 - 02:17, said:

A speria e una și a avertiza e cu totul altceva... oricum tu nu ești ateu... sau?! Posted Image
Habar nu am, sincer. Inca incerc sa ma dumiresc.

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 02:10, said:

Astfel, după acea dată, complexitatea artificială va fi de nerecunoscut pentru cea biologică.
La fel se poate intampla si privind din partea cealalta.
Vom fi priviti de acea viata artificiala supercomplexa ca niste paraziti care trebuiesc eliminati pentru mentinerea echilibrului natural, orice va fi insemnand candva notiunea asta pentru ea.

Edited by menaloty, 06 December 2020 - 02:35.


#59
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostFluk3, on 05 decembrie 2020 - 23:27, said:

Ia si tu un dictionar ca sa intelegi ce inseamna superstitie si religie pt ca le confunzi.

Daca vrei sa discutam pe definitii, nici o problema, ia de citeste: https://en.wikipedia...ki/Superstition

View PostFluk3, on 05 decembrie 2020 - 23:27, said:

Sau daca vrei asa mai pe intelesul tau, religia e forma organizata a superstitiosilor...

Asta cel putin ca formulare are in sfarsit cap si coada.

View PostFluk3, on 05 decembrie 2020 - 23:27, said:

Religiosi nu doar ca iau asignat o denumire, e muuuult mai mult decat atat.

Care "muuuuult mai mult" ? Te impresioneaza asa de tare ca ca unii au inventat niste denumiri si niste personaje ?? Pai sunt scrise mii de carti anual ! Singura diferenta este ca nu au pretentia de a fi canon evanghelic, ci literatura.  Pai JRR Tolkien era peste Mahomed sau Paul, parerea mea. Next level skill. Si mai sunt N autori. Ce te impresioneaza asa de tare ? Sunt oameni inventivi peste tot.

View PostFluk3, on 05 decembrie 2020 - 23:27, said:

Tu compari pe cineva care nu trece pe sub o scara pt ca ii aduce ghinion and that's it,  cu cineva care stie cine ii aduce ghinion, stie cum se numeste, stie ce fel de ghinion ii aduce, ala care ii aduce ghinionul i-a dat niste reguli cum sa nu treci pe sub o scara samd...

EEEEEEXACT ! Conceptul de baza e identic, doar infloriturile sunt in plus. Tie iti iau ochii brizbrizurile. Eu zic de continut, tu o dai pe forma.

Btw: la exemplul cu scara: daca iti incrucisezi degetele poti sa treci pe sub ea, stiai nu? :) - ooo deja avem reguli !11oneone

View PostFluk3, on 05 decembrie 2020 - 23:27, said:

Arata-mi o religie organizata care sa contina exact o singura idee.

Ce conteaza daca e una sau mai multe idei ? Cu ce schimba asta esenta lucrului in sine ?

#60
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheart_of_ice, on 06 decembrie 2020 - 02:17, said:

Așa este cum spui tu, însă sper că ai prins ideea cu complexitatea (indiferent că este biologică sau artificială) și imposibilitatea apariției ei la întâmplare...

Progresul se face cam..."la întâmplare", în funcție de deciziile "Mai Marilor Vremii".

Evoluția naturală e precum cea socială: ține seama doar de cine e cel mai puternic care se adaptează. Posted Image Și, să spun drept, dacă voi mai prinde perioada în care moartea va fi fentată, adică se va putea face transferul conștienței și conștiinței din corpul biologic în lumea artificialo-virtuală, o voi face cu maximă bucurie. Iar dacă nu voi mai prinde, atunci..."Doamne Iartă-mă", voi dormi la infinit. [ https://yoursmiles.org/tsmile/sleep/t2202.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 02:30, said:

Iar dacă nu voi mai prinde, atunci..."Doamne Iartă-mă", voi dormi la infinit. [ https://yoursmiles.org/tsmile/sleep/t2202.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau poate te trezesti pe un alt sistem de stocare, intr-un alt "server".Posted Image

Edited by menaloty, 06 December 2020 - 02:34.


#62
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmenaloty, on 06 decembrie 2020 - 02:23, said:

Habar nu am, sincer. Inca incerc sa ma dumiresc.

Atunci ești agnostic... dacă îl respingi (într-un mod indirect, că altfel ești ateu) pe Creator, te poți numi agnostic ateu, dacă în schimb îl accepti pe Creator (adică înclini să crezi în Dumnezeu, fără să ai vreo dovadă în acest sens), atunci ești agnostic teist (ceea ce-ți recomand pentru început)... agnosticismul teist este primul pas în viața spirituală a unui om... think about it! ;)


#63
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmenaloty, on 06 decembrie 2020 - 02:33, said:

Sau poate te trezesti pe un alt sistem de stocare, intr-un alt "server".

Exact ! E foarte posibil ce spui tu: poate pe un alt..."server", poate într-un alt Univers sau...poate că peste 1 miliard de ani, anumite fiinţe super-mega-hiper inteligente să hotărască să reînvie toate fiinţele din Cosmos care au fost vii vreodată. M-am gândit şi la posibilităţile astea. Posted Image

Edited by lupini, 06 December 2020 - 02:38.


#64
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postheart_of_ice, on 06 decembrie 2020 - 02:37, said:

Atunci ești agnostic... dacă îl respingi (într-un mod indirect, că altfel ești ateu) pe Creator, te poți numi agnostic ateu, dacă în schimb îl accepti pe Creator (adică înclini să crezi în Dumnezeu, fără să ai vreo dovadă în acest sens), atunci ești agnostic teist (ceea ce-ți recomand pentru început)... agnosticismul teist este primul pas în viața spirituală a unui om... think about it! Posted Image
da, candva , mai demult recunosteam ca sunt agnostic, unul ciudat care nu stie daca exista sau nu un creator. Nu inclin in nicio parte, sunt de capul meu.Posted Image

#65
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 02:30, said:

Progresul se face cam..."la ĂźntĂąmplare", Ăźn funcție de deciziile "Mai Marilor Vremii".

Evoluția naturală e precum cea socială: ține seama doar de cine e cel mai puternic care se adaptează. Posted Image Și, să spun drept, dacă voi mai prinde perioada Ăźn care moartea va fi fentată, adică se va putea face transferul conștienței și conștiinței din corpul biologic Ăźn lumea artificialo-virtuală, o voi face cu maximă bucurie. Iar dacă nu voi mai prinde, atunci..."Doamne Iartă-mă", voi dormi la infinit. [ https://yoursmiles.org/tsmile/sleep/t2202.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Progresul nu se face la întâmplare, nu există așa ceva... iar complexitatea apărută la întâmplare, e și mai hazlie... :)

View Postmenaloty, on 06 decembrie 2020 - 02:40, said:

da, candva , mai demult recunosteam ca sunt agnostic, unul ciudat care nu stie daca exista sau nu un creator. Nu inclin in nicio parte, sunt de capul meu.Posted Image

Ee, atunci e timpul să te înclini... în fața Creatorului! :)

#66
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 02:38, said:

Exact ! E foarte posibil ce spui tu: poate pe un alt..."server", poate într-un alt Univers sau...poate că peste 1 miliard de ani, anumite fiinţe super-mega-hiper inteligente să hotărască să reînvie toate fiinţele din Cosmos care au fost vii vreodată. M-am gândit şi la posibilităţile astea. Posted Image
Din punctul meu de vedere orice este posibil. Eu vad realitatea noastra ca un level dintr-un joc cu un numar infinit de level-uri, fiecare reprezentand, un univers. Cred ca suntem la primul level, dar am teribila presimtire ca nu este garantata trecerea la urmatorul level.Posted Image

Graham Hancock spunea in Fingerprints of gods ca piramidele si toate constructiile de pe tera, sunt de fapt niste indicii lasate noua, ca un avertisment, iar noi trebuie sa aflam care este mesajul lor si in legatura cu ce vrea sa ne avertizeze.

Poate este vorba despre ce ar trebui sa facem ca sa trecem la next level si sa nu o luam mereu de la inceput. Poate altii, inaintea noastra au fost foarte aproape.Posted Image

13 miliarde de ani? My god! Cine stie de cand ne chinuim.

Edited by menaloty, 06 December 2020 - 03:00.


#67
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 01:17, said:

Concluzia mea asta: omul nu se naşte nici religios nici ne-religios, mintea lui fiind tabula rasa.

Cea mai criminala idee, pe care au mai avut-o si altii ov cors. Si fals desigur.

Daca crezi ca mintea e tabula rasa, inseamna sa crezi ca nu e nevoie decat sa programezi "corect" pe toata lumea ca sa elimini tot raul din lume. Queue Soviet Union national anthem.......Queue Cultural Revolution anthem.... Mosorul lui Coceanu este compus din partea LEM-NOASA si partea FE-ROASA !!

Mai e nevoie sa zic ca exista comportamente codate genetic si deci mintea nu are cum sa fie tabula rasa ?

#68
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmenaloty, on 06 decembrie 2020 - 02:46, said:

Din punctul meu de vedere orice este posibil. Eu vad realitatea noastra ca un level dintr-un joc cu un numar infinit de level-uri, fiecare reprezentand, un univers.

Filosofo-matematicanul de la Oxford Nick Bostrom susţine asta, al cărui "fan" eram şi eu între 2005 - 20...hmmm...15, şi filmul "The Thirteenth Floor" din 1999. Cred că ai văzut filmul, iar dacă nu, urmăreşte-l ! E exact despre cum află cineva că lumea e simulată pe diverse niveluri. E interesant că la acea vreme nu a fost cunoscut.

Apropos, filmul fiind făcut în 1999, cineva de acolo merge într-o simulare din....2024. Mai sunt doar patru ani. Să vedem dacă în 2024...da...au ba. Posted Image

Edited by lupini, 06 December 2020 - 03:14.


#69
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 03:01, said:

Filosofo-matematicanul de la Oxford Nick Bostrom susţine asta, al cărui "fan" eram şi eu între 2005 - 20...hmmm...15, şi filmul "The Thirteenth Floor" din 1999. Cred că ai văzut filmul, iar dacă nu, urmăreşte-l ! E exact despre cum află cineva că lumea e simulată pe diverse niveluri. E interesant că la acea vreme nu a fost cunoscut.

Apropos, filmul fiind făcut în 1999, cineva de acolo merge într-o simulare din....2024. Mai sunt doar patru ani. Să vedem dacă în 20124...da...au ba. Posted Image
Am vazut filmul. Si imi amintesc cand ai zis de Nick Bostrom si universul simulat, ai fost primul pe sp care a spus-o.. Poate de atunci mi-a venit ideea asta. Posted Image Oricum nu as avea curaj sa ma dau original.
Toti avem diferite scenarii din diferite surse de care ne amintim sau nu, si cand nu ne amintim sursa credem ca sunt ale noastre.

Edited by menaloty, 06 December 2020 - 03:08.


#70
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postasiodf, on 06 decembrie 2020 - 02:54, said:

Cea mai criminala idee, pe care au mai avut-o si altii ov cors. Si fals desigur.

Daca crezi ca mintea e tabula rasa...

Nimeni nu se naşte cu convingeri. Dacă ai scris despre conceptul de tabula rasa, care în latină înseamnă "masă goală", mă gândesc că ştii ce înseamnă. Pentru cei care nu ştiu dau eu un exemplu: să zicem că într-o cameră e o masă goală, fără nimic pe ea, şi trei oameni vor să pună pe ea ...unul 10 mere, altul 2 prune, şi un altul cinci caise. Dacă cineva se va uita pe masă, ce va vedea mai mult ? Evident...va vedea alea 10 mere.

Prin urmare, conceptul de tabula rasa în psihologie asta înseamnă: ce influenţe primeşte omul mai mult în cursul vieţii sale ?!

Există şi o cugetare în privinţa asta, care zice aşa: "Viaţa omului e un caiet deschis, în care mulţi trecători îşi scriu gândurile". Astfel, dacă gândurile celor mai mulţi vor fi...religioase, omul va fi religios, iar dacă nu vor fi religioase, atunci...omul nu va fi religios. Posted Image




View Postmenaloty, on 06 decembrie 2020 - 03:05, said:

Am vazut filmul. Si imi amintesc cand ai zis de Nick Bostrom si universul simulat, ai fost primul pe sp care a spus-o.. Poate de atunci mi-a venit ideea asta.

Hmmm, ai activat cumva şi pe...forumul acela unde scriam eu despre asta în urmă cu mai mulţi ani  ? Posted Image

Edited by lupini, 06 December 2020 - 03:15.


#71
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 03:12, said:

Hmmm, ai activat cumva pe...forumul acela unde scriam eu despre asta în urmă cu mai mulţi ani  ? Posted Image
Pe vremea aia doar citeam pe acolo.Posted Image Nu simteam nevoia sa intervin.

#72
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postlupini, on 06 decembrie 2020 - 03:12, said:

Nimeni nu se naşte cu convingeri. Dacă ai scris despre conceptul de tabula rasa, care în latină înseamnă "masă goală", mă gândesc că ştii ce înseamnă.

Cred ca inseamna tabla stearsa .... cel putin asa zicea profu de latina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate