Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ne nastem credinciosi ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
https://www.scienced...10714103828.htm

Studiul de mai sus demonstreaza ca ne nastem credinciosi...copiii cred in Dumnezeu, sunt predispusi sa creada in Dumnezeu. Studiul a fost realizat de dr Justin Barret

Aveti aici un rezumat

"New research finds that humans have natural tendencies to believe in gods and an afterlife. Research suggests that people across many different cultures instinctively believe that some part of their mind, soul or spirit lives on after-death. The studies demonstrate that people are natural 'dualists' finding it easy to conceive of the separation of the mind and the body."

Ce parere aveti ?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjimi91, on 05 decembrie 2020 - 20:02, said:

Studiul de mai sus demonstreaza ca ne nastem credinciosi...copiii cred in Dumnezeu, sunt predispusi sa creada in Dumnezeu. Studiul a fost realizat de dr Justin Barret
E o confuzie, nu te nasti credincios... predispus sa crezi ceva e cu totul altceva, depinde de educatie.

Edited by andreic, 05 December 2020 - 20:56.


#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postandreic, on 05 decembrie 2020 - 20:16, said:

E o confuzie, nu te nasti credincios... predispus sa creezi ceva e cu totul altceva, depinde de educatie.
dada... cum e tot confuzie ca nu te nasti barbat sau femee... :P

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postandreic, on 05 decembrie 2020 - 20:16, said:

E o confuzie, nu te nasti credincios... predispus sa creezi ceva e cu totul altceva, depinde de educatie.

Studies by Emily Reed Burdett and Justin Barrett, from the University of Oxford, suggest that children below the age of five find it easier to believe in some superhuman properties than to understand similar human limitations. Children were asked whether their mother would know the contents of a box in which she could not see. Children aged three believed that their mother and God would always know the contents, but by the age of four, children start to understand that their mothers are not all-seeing and all knowing. However, children may continue to believe in all-seeing, all-knowing supernatural agents, such as a god or gods.

Edited by jimi91, 05 December 2020 - 20:25.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
in momentul cand se naste un copil eu cred ca are altceva mult mai bun de facut decat sa se gandeasca sa fie credincios.

#6
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postjimi91, on 05 decembrie 2020 - 20:02, said:

Ce parere aveti ?
Unele obiceiuri se pastreaza "genetic". Predispozitie... e valabil pana si cu alcolismul.
Aceste credinte in continuaitatea sufletului, dumnezei atotputernici provin de pe timpurile in care omul era extrem de neputincios in fata naturii si in postura de a-si explica tot felul de fenomene pe care nu le intelegea.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postjimi91, on 05 decembrie 2020 - 20:02, said:

Studiul de mai sus demonstreaza ca ne nastem credinciosi...copiii cred in Dumnezeu, sunt predispusi sa creada in Dumnezeu. Studiul a fost realizat de dr Justin Barret

Nu ne nastem asa, ne invata cineva! Te nasti doar cu reflexele neconditionate.
Dintre toate fiintele, "puiul de om" ii cel mai putin cunoscator in momentul cand se naste.
Iti ia un an sa inveti sa umbli, 1.5-2 ani pana incepi sa pronunti primele cuvinte, vreo 4 ani pana in momentul in care devii constient de existenta ta asa ca treaba asta cu pre-programarea sa crezi in D-zo, notiune abstracta, macane rau de tot!

#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postjimi91, on 05 decembrie 2020 - 20:02, said:

https://www.scienced...10714103828.htm
Studiul de mai sus demonstreaza ca ne nastem credinciosi...copiii cred in Dumnezeu, sunt predispusi sa creada in Dumnezeu. Studiul a fost realizat de dr Justin Barret
Aveti aici un rezumat
"New research finds that humans have natural tendencies to believe in gods and an afterlife. Research suggests that people across many different cultures instinctively believe that some part of their mind, soul or spirit lives on after-death. The studies demonstrate that people are natural 'dualists' finding it easy to conceive of the separation of the mind and the body."
Ce parere aveti ?

Tendinta umana da, e sa gaseasca explicatii pentru ce nu poate intelege, si atunci atribuie anumite lucruri unor forte - entitati (unui zeu, nu neaparat Dumnezeu) care sunt mai presus de natura noastra umana ori ce controleaza anumite fenomene si procese ce cu timpul am aflat ca sunt normale si explicabile. Asocieaza totusi aceasta forta cu o alta cu trasaturi umane (iar, perfect explicabil, avand in vedere ca nu cunoastem o alta similara oamenilor, cu constiinta, vorbire etc etc). Alte culturi au alt zeu, dpdv istoric a existat mereu un zeu suprem.
E normal pana la un punct, ce faci cu impulsul asta dupa e mai interesat, chiar si studiul mentioneaza 'both theology and atheism are reasoned responses to what is a basic impulse of the human mind.'
Apoi cu timpul au ramas acele religii care au fost convenabile din anumite puncte de vedere.

Edited by Arianna-D, 05 December 2020 - 20:43.


#9
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ne nastem atei
pe mine si pe fratele meu nu ne-au indoctrinat parintii catre nicio religie si de la 10-12 ani am declarat ca suntem atei si asa am ramas de atunci

#10
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Nu e vorba de tendinta umana ci despre faptul ca fiecare alege singur.
Tendinta e sa te bagi sau nu.

Unui credincios nu-i pasa de tendinta, cred ca si invers e la fel.

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
e clar ca omu se naste o fiinta religioasa. ce educatie primeste el dupa...

View PostArianna-D, on 05 decembrie 2020 - 20:42, said:

anumite fenomene si procese ce cu timpul am aflat ca sunt normale si explicabile.
normale si explicabile adica aparute din nimic... :D

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjimi91, on 05 decembrie 2020 - 20:18, said:

Studies by Emily Reed Burdett and Justin Barrett,
Sunt in familie Posted Image Acum am vazut cine sunt respectivii... in 2011 au scos abureala cu stiinta cognitiva a religiei... penibil Posted Image Fac parte din curentele ce se autonumesc stiintifice care incearca sa abiliteze religia, sa explica ca vezi doamne au motivatie stiintifica.

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 20:55, said:

e clar ca omu se naste o fiinta religioasa.
Nu e.

View Poston64, on 05 decembrie 2020 - 20:45, said:

ne nastem atei
Nici macar, ne nastem liberi si dupa aia unii suntem indoctrinati de parinti altii gandesc liber.

Edited by andreic, 05 December 2020 - 21:01.


#13
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 20:55, said:

normale si explicabile adica aparute din nimic... Posted Image

Cand nu cunosti, da, ti se par ca din nimic.

#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostArianna-D, on 05 decembrie 2020 - 21:04, said:


Cand nu cunosti, da, ti se par ca din nimic.
cand esti habarnist, e comod sa spui ca exista o explicatie, cum ca totu a aparut din nimic.  :D

#15
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
ne nastem copii
adica nu conteaza

#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postandreic, on 05 decembrie 2020 - 21:00, said:

Nu e.
sigur ca e.

ca in final omu incearca sa elimine aceasta tendinta prin explicatii "stiintifice", e alceva. :)

#17
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:07, said:

cand esti habarnist, e comod sa spui ca exista o explicatie, cum ca totu a aparut din nimic.  Posted Image

Eu am scris 'anumite fenomene si procese', nu stiu la cine te referi in comentariul tau, desi m-ai citat pe mine.

#18
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:09, said:

sigur ca e.

ca in final omu incearca sa elimine aceasta tendinta prin explicatii "stiintifice", e alceva. Posted Image
de unde pana mea rezulta ca e?

Edited by Ayami, 05 December 2020 - 21:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate