Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ne nastem credinciosi ?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
309 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Poston64, on 05 decembrie 2020 - 20:45, said:

ne nastem atei
pe mine si pe fratele meu nu ne-au indoctrinat parintii catre nicio religie si de la 10-12 ani am declarat ca suntem atei si asa am ramas de atunci

Din pacate la 10-12 ani inca nu se poate zice despre un individ ca poate judeca sau alege in deplina cunsotiinta de cauza.Nu este inca pregatit mental si spiritual pentru asta.
Doar maimutele europene cu drepturi sustin altceva,clamand peste tot despre libertatea de alegere,libertatea de exprimare,in fine,o gramada de libertati.

#20
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAyami, on 05 decembrie 2020 - 21:11, said:

de unde pana mea rezulta ca e?
pe ce lume traiesti?
din cele mai vechi timpuri omu a avut aceasta inclinatie, religioasa, de a crede ca Cineva Superior a randuit toate legile astea pe care mascaricii le explica azi in fel si chip, crezand ca daca le stiu explica, ele au aparut din nimic, implicit.

dar desigur, astazi existand aceasta cultura ateista, copiilor le sunt spalate creierele de la cele mai fragede varste ca nu exista Dumnezeu.

Edited by Dude_2nd, 05 December 2020 - 21:19.


#21
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
pe lumea asta
din cele mai vechi timpuri omu a privit stelele, a facut calcule....

ce nu prinzi?

#22
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:18, said:

pe ce lume traiesti?
din cele mai vechi timpuri omu a avut aceasta inclinatie, religioasa, de a crede ca Cineva Superior a randuit toate legile astea pe care mascaricii le explica azi in fel si chip, crezand ca daca le stiu explica, ele au aparut din nimic, implicit.
Copiii sunt ca un hard neformatat, nu stiu nimic. Ca sunt sau nu indoctrinati mai apoi de bunici sau parinti, este altceva.
Dintre povestile cu fiinte supranaturale din Biblie si Legendele Olimpului mi-au placut ultimile, asa ca am ramas fan.

#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postclaudiu1, on 05 decembrie 2020 - 21:25, said:

Copiii sunt ca un hard neformatat, nu stiu nimic.
dar exista aceasta tendinta, spre religios

#24
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:18, said:

pe ce lume traiesti?
din cele mai vechi timpuri omu a avut aceasta inclinatie, religioasa, de a crede ca Cineva Superior a randuit toate legile astea pe care mascaricii le explica azi in fel si chip, crezand ca daca le stiu explica, ele au aparut din nimic, implicit.

dar desigur, astazi existand aceasta cultura ateista, copiilor le sunt spalate creierele de la cele mai fragede varste ca nu exista Dumnezeu.

Da, tovarase, tu cand aveai 39 de zile de existenta, le-ai spus parintilor tai:
"-Mama si tata, maine va imbracati frumos si mergem la botez, ca eu stiu deja ca exista Dumnezeu!"

Tovarase, asta faceti defapt voi, indoctrinati copiii cu tot felul de povesti, amenintari si combinatii pentru a-i face slugi bune pe viitor! Cand cineva te-a invatat din primii ani de viata ca te-ai nascut pacatos, ce efect crezi ca are asta asupra majoritatii?!

Edited by gabyxm, 05 December 2020 - 21:35.


#25
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:27, said:

dar exista aceasta tendinta, spre religios
de unde rezulta concluzia ta

Edited by Ayami, 05 December 2020 - 21:30.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postjimi91, on 05 decembrie 2020 - 20:02, said:

Dogma spune ca te nasti pacatos. Iar credinta vine pe urma.

#27
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postgabyxm, on 05 decembrie 2020 - 21:29, said:

Da, tovarase, tu cand aveai 39 de zile de existenta, le-ai spus parintilor tai:
"-Mama si tata, maine va imbracati frumos si mergem la botez, ca eu stiu deja ca exista Dumnezeu!"
botezu ortodox a nounascutilor, practicat si de atei la presiunile psihologice ale Mumei Soacre, este un ritual impostor, copilu plange invariabil, ceea ce inseamnq ca copilu stie ca Dumnezeu nu e de acord cu simulacru.

#28
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postadisz, on 05 decembrie 2020 - 21:12, said:

Din pacate la 10-12 ani inca nu se poate zice despre un individ ca poate judeca sau alege in deplina cunsotiinta de cauza.Nu este inca pregatit mental si spiritual pentru asta.
Doar maimutele europene cu drepturi sustin altceva,clamand peste tot despre libertatea de alegere,libertatea de exprimare,in fine,o gramada de libertati.
mi-e greu sa cred in ceva imaginar mai ales daca nu am fost indoctrinat de mic sa cred in asa ceva

#29
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:34, said:


botezu ortodox a nounascutilor, practicat si de atei la presiunile psihologice ale Mumei Soacre, este un ritual impostor, copilu plange invariabil, ceea ce inseamnq ca copilu stie ca Dumnezeu nu e de acord cu simulacru.

Copilul plange ca e manevrat de o figura care nu ii e familiara. Da tu copilul pe mana unui strain oarecare, sa vedem ce fel reactioneaza.

#30
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:18, said:


dar desigur, astazi existand aceasta cultura ateista, copiilor le sunt spalate creierele de la cele mai fragede varste ca nu exista Dumnezeu.
Si pana astazi, ce? Cum le-au fost spalte creierele? Macar azi au alternativa de a alege. Ca ieri erai un paria daca aveai curajul sa te declari ateu. In special la tara.

#31
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostMarianG, on 05 decembrie 2020 - 21:33, said:

Dogma spune ca te nasti pacatos. Iar credinta vine pe urma.
Păcatul strămoșesc se datorează obținerii discernământului. Repet o întrebare mai veche: ce se facea in rai și necesita ca Adam și Eva să nu fie conștienți că este greșit?
În rai se făceau și lucruri interzise omului în cele zece porunci?
Locuitorii raiului sunt păcătoși?

Ne naștem creduli, nu credincioși. Poveștile au rolul de a arăta copiilor ca nu totul este realitate.
La un moment dat, copiii vor învăța să mintă și vor exersa.

Poți avea credință și nu ești credincios.

Edited by barbu78, 05 December 2020 - 22:13.


#32
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDude_2nd, on 05 decembrie 2020 - 21:27, said:

dar exista aceasta tendinta, spre religios
Toti credinciosii faceti confuzia asta intre religios si spiritual. Religios e organizat... nimeni ca si copil nu inelege asa ceva.
Exista doar o tendinta de a descoperii ceva ce e dincolo de intelegere... tendinta pe care biserica/religia o transforma in ceva limitat, riguros si in unele situatii hidos.

#33
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Mana sus ala care n-a avut nici o singura superstitie in viata lui, ever.  Numa ala poate sa zica ca nu e religios. Restu ciocu mic si cititi Istoria religiilor a lui Eliade.



View PostFluk3, on 05 decembrie 2020 - 22:02, said:

Toti credinciosii faceti confuzia asta intre religios si spiritual. Religios e organizat...

Diferentierea asta ai scos-o tu singur din burta ? Auzi cica "religios e organizat".... incroyable....

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Copiii mici sunt mult mai usor de influentat. Daca parintii le spun ca exista Dumnezeu, ei vor crede, ca asa au zis mama si tata. Si muilti raman cu credinta asta si cand devin adulti. Altii, in schimb, daca au conflicte cu parintii credinciosi (mai ales cu cei habotnici sau prea stricti), vor tinde sa se indeparteze de credinta (cel putin in forma ei institutionalizata) la maturitate.

Eu as face un studiu cu copiii ai caror parinti se declara atei sau agnostici, si care nu vorbesc cu copiii lor despre Dumnezeu. Ma astept la rezultate putin diferite...

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

View Postjimi91, on 05 decembrie 2020 - 20:02, said:

https://www.scienced...10714103828.htm

Studiul de mai sus demonstreaza ca ne nastem credinciosi...copiii cred in Dumnezeu, sunt predispusi sa creada in Dumnezeu. Studiul a fost realizat de dr Justin Barret

Aveti aici un rezumat

"New research finds that humans have natural tendencies to believe in gods and an afterlife. Research suggests that people across many different cultures instinctively believe that some part of their mind, soul or spirit lives on after-death. The studies demonstrate that people are natural 'dualists' finding it easy to conceive of the separation of the mind and the body."

Ce parere aveti ?


Astia au facut un studiu din ciclul cercetatorii engleji. Cercetatorii engleji au descoperit ca copiii cred in magie si supranatural. Vai, imposibil.
Copiii cred si in Mos Craciun, ma.
De fapt copiii in special si oamenii in general tind sa creada in ce este in interesul lor. Si copiii cred in mod special intr-o autoritate suprema, pentru ca asa a evoluat specia, sa creada orbeste in parinti. Aia care nu au crezut in pariniti si nu erau ascultatori au fost mincati de tigru.

Edited by vrajitoruldinoz, 05 December 2020 - 22:39.


#36
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postasiodf, on 05 decembrie 2020 - 22:20, said:

Mana sus ala care n-a avut nici o singura superstitie in viata lui, ever.  Numa ala poate sa zica ca nu e religios. Restu ciocu mic si cititi Istoria religiilor a lui Eliade.





Diferentierea asta ai scos-o tu singur din burta ? Auzi cica "religios e organizat".... incroyable....
Eh uite ca nu am inventat-o eu :

Quote

RELÍGIE, religii, s. f. 1. Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în școală, având ca scop educarea și instruirea elevilor în spiritul religiei (1) date. – Din fr. religion, lat. religio, -onis, germ. Religion.

Superstitie nu inseamna religie. Cand spui religie automat e vorba de una dintre ele... nu poti sa ai o religie si sa nu ai un set de idei, dogme, etc.
Superstitia e o credinta in forte ce depasesc intelegerea... supranaturale. Religia stie care sunt alea, cum se numesc si din ce cauza se enerveaza...

View Postvrajitoruldinoz, on 05 decembrie 2020 - 22:30, said:

Copii cred si in Mos Craciun, ma.
Unii si in mos Niculae... ca tot vine asta seara.. Posted Image

Edited by Fluk3, 05 December 2020 - 22:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate