Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1915 replies to this topic

#1243
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020
Nu are cum sa fie “corect”, acel pret este pretul fara tva si fara eventuale reduceri. Deci ce pret are fereastra nu avem de unde sa stim.
Daca este “corect” in celalalt sens, adica daca o fereastra ca asta isi merita banii aia, pare un pic cam scumpa, dar fiind adf, maco ahs, planistar sun, bagheta dura therm, poate un montaj mai “special”,  posibil sa merite.

Altfel, n-are cum sa-ti spuna nimeni daca pretul pentru tamplaria ta este corect, nu are nimeni de unde sa stie ce include acel pret. Diferentele pot fi foarte mari intre ofertanti, ofertele lor, serviciile lor, calitatea serviciilor si ale produselor. Produsele cumparate in acest domeniu sunt mai complexe decat par. Sigur, o analiza sumara a pretului pe m2 poate avea o concluzie, ca este scump, sau ca nu este, dar asta nu inseamna ca este una reala. Un m2 de tamplarie termoizolanta poate sa coste 100 de euro, 400 de euro, sau 1000 de euro, depinde de foarte multe lucruri.

#1244
VivianCarla

VivianCarla

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.03.2022
Da. Scuze.
Prețul este fără TVA iar reducerea este destul de mică (undeva la 6%

Oferta îmi părea bine detaliată (fata de altele) și de aceea am și pus întrebarea.
Iar ideea de “corecta” era in ideea dacă se încadrează intr-un procent +/- ne exagerat ( adică nu +15% fata de ceva asemanator.
Adică am mai primit o oferta de altundeva de 82MD… și aceasta e undeva la vreo 40% mai ieftină ceea ce îmi ridica un semn de întrebare la direferenta :) (e drept, la sticla lowe/f/4season)

#1245
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Ce părere aveți despre oferta atașată?
La panoul 3 și 4 mă gândesc să solicit, sa se uneasca ochiurile de ~1m lățime fixe

Nu îmi e clar ce e TPA la vitrare...

Attached Files


Edited by Gr3go, 20 March 2022 - 16:39.


#1246
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020
Ar fi frumos sa faci dintr-o singura bucata, dar creste suprafata vitrata si este necesara reconfigurarea sticlelor cu sticle mai groase poate chiar laminate, lucru care duce la cresterea pretului.
Usa 5 este de fapt fereastra, nu prea e bine, ar trebui sa fie macar pe jumatate usa, adica sa se foloseasca cercevea z med 115mm, dar si asa “usa” rezultata poate fi folosita doar ca si o fereastra.

Doar banuiesc ca tpa poate veni de la tripan, poate insemna “argon la pachet tripan 1 buc, adica intr-un singur spatiu” sau “argon la pachet tripan 2 buc, adica in ambele spatii”. S-a mai discutat pe aici treaba asta acum cativa ani, este greu de cautat si nu mai retin concluzia diiscutiei.

View PostVivianCarla, on 17 martie 2022 - 21:46, said:

Adică am mai primit o oferta de altundeva de 82MD… și aceasta e undeva la vreo 40% mai ieftină ceea ce îmi ridica un semn de întrebare la direferenta Posted Image (e drept, la sticla lowe/f/4season)

Diferenta de 40% nu poate veni doar din sticla, doar din 4s vs planistar, planistar este mai scump cu 1-2 euro/mp fata de 4s. Dar, 82 este inferior fata de 92, armaturile cel mai probabil sunt de 1,5mm si nu de 2mm cum sunt la adf, probabil sticla nu are we si argon, calitatea executiei atat la sticla cat si la tamplarie poate fi inferioara, pot exista si diferente de calitate a serviciilor si se cam aduna de 40%.

#1247
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDorel-Jefuitorul, on 21 martie 2022 - 10:18, said:

Usa 5 este de fapt fereastra, nu prea e bine, ar trebui sa fie macar pe jumatate usa, adica sa se foloseasca cercevea z med 115mm, dar si asa “usa” rezultata poate fi folosita doar ca si o fereastra.

Nu imi e clar cum ai concluzionat. Usa 5

View PostDorel-Jefuitorul, on 21 martie 2022 - 10:18, said:

Doar banuiesc ca tpa poate veni de la tripan, poate insemna “argon la pachet tripan 1 buc, adica intr-un singur spatiu” sau “argon la pachet tripan 2 buc, adica in ambele spatii”. S-a mai discutat pe aici treaba asta acum cativa ani, este greu de cautat si nu mai retin concluzia diiscutiei.

Se refera la metoda de aplicare a baghetei dintre geamuri, fapt confirmat de persoana care a facut oferta.
Ceva de genul: https://www.glassonl...ic-spacer-bars/

#1248
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020
Simplu, in dreapta desenului scrie ca usa, in descriere scrie ca are doar componente de fereastra.

#1249
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Da, e geamul "șmecher" făcut pe utilaj de la Lisec, care tocmai a fost implementat și la Optimedia. E așa zisul Dura-Therm de la ADF.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2G-9TuHaAis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 21 March 2022 - 21:52.


#1250
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020
Silcar il au de 4 ani cred si lucrez uneori si cu ei, am montat lucrari cu sticla de genul dar nu stiam ca TPA ceva, la mine in program nu exista nimic legat de TPA.

#1251
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
E acum, din 15 martie, proaspăt!

Edited by Digix, 21 March 2022 - 22:10.


#1252
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020
Da, l-am vazut printre multiplele update-uri din ultima perioada, dar eu cand primesc un update ma uit doar la preturi in ultima vreme. Am vazut ceva diferit in vasta lista de configuratii sticla, efectiv nu m-a interesat. Unul dintre colegii care lucreaza tot cu optimedia mi-a spus ca si-au luat inca o linie de sticla, noua, eu am considerat ca este similara cu cea veche si aia e, am si uitat informatia la cateva zile dupa. Bine, colegul mai bine informat nu stia ce fel de linie si-au cumparat astia, daca ar fi stiut ar fi subliniat, el vazand cu mult timp in urma la mine acest tip de bagheta.

#1253
cdanutzx

cdanutzx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.12.2007
Salutare.o intrebare informativa,cam la ce pret se poate duce o usa de balcon(gol spatiu L 180* H 220) cu sistem osciloculisant Roto Patio Alversa? O configuratie medie,profil Salamander 82 sau similar.
Am
Nevoie de 4 astfel de usi,inca calculam bugetul 🙈

Edited by cdanutzx, 22 March 2022 - 21:38.


#1254
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postcdanutzx, on 22 martie 2022 - 21:37, said:

Salutare.o intrebare informativa,cam la ce pret se poate duce o usa de balcon(gol spatiu L 180* H 220) cu sistem osciloculisant Roto Patio Alversa? O configuratie medie,profil Salamander 82 sau similar.
Am
Nevoie de 4 astfel de usi,inca calculam bugetul 🙈
nu prea recomand roto alversa,nu își merită bani,am avut probleme cu ea care sau rezolvat schimbnd feroneria ,au niste agățători🤕au inebunito niste copii iar pină nu am anulat piesele respective nu a funcționat corespunzător

#1255
Alice43

Alice43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.06.2016
Salut, as dori si eu niste opinii pentru urmatoarea oferta de termopane -

Tamplarie Salamander seria bluEVOLUTION92
Sectionata in 6 camere
Clasa A
Vitraj = 52 mm, Planitherm-Float-LowE + argon
Armatura tratata otel zincat de 2mm
Manere secustice roto

Mentionez ca locuinta se afla in constructie si va fi folosita mai mult pe timpul verii, poate primavara si inceput de toamna. As dori sa stiu daca este ok pretul pentru ce ofera - 2515 euro pentru cele 4 ferestre - si daca se poate merge pe 2 foi de sticla, avand in vedere ca iarna nu va fi locuita.

Attached Files

  • Attached File  1.png   87.37K   51 downloads
  • Attached File  2.png   84.76K   42 downloads
  • Attached File  3.png   102.74K   36 downloads


#1256
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostAlice43, on 29 martie 2022 - 23:46, said:

Salut, as dori si eu niste opinii pentru urmatoarea oferta de termopane -

Tamplarie Salamander seria bluEVOLUTION92
Sectionata in 6 camere
Clasa A
Vitraj = 52 mm, Planitherm-Float-LowE + argon
Armatura tratata otel zincat de 2mm
Manere secustice roto

Mentionez ca locuinta se afla in constructie si va fi folosita mai mult pe timpul verii, poate primavara si inceput de toamna. As dori sa stiu daca este ok pretul pentru ce ofera - 2515 euro pentru cele 4 ferestre - si daca se poate merge pe 2 foi de sticla, avand in vedere ca iarna nu va fi locuita.
in curând prețul asta o sa fie ieftin,dacă doresti sticla termopan ( și nu tripan)poți opta pt un profil mai mic( gen stremline 76), căci dacă pui sticla termopan ( 2 foi ) pe 92 cam strici "orzul pe niște" ,nu-i ok

#1257
Jammer

Jammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.07.2007
L-am luat si io direct pe Conu71 care m-a lamurit asa pe-ndelete. Amabil si calm omu. Apelati cu incredere. Multam conasule.

#1258
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.08.2020

 Alice43, on 29 martie 2022 - 23:46, said:

si daca se poate merge pe 2 foi de sticla, avand in vedere ca iarna nu va fi locuita.

Transferul termic exista atat vara cat si iarna, coeficientul de transfer termic la 2 sticle poate ajunge pana la 1.0 w/mpk, la trei sticle, cum sunt configurate in cazul tau, poate ajunge la 0,5w/mpk.

Daca vrei sa coste mai putin tamplaria poti cere ofertantului un produs de nivel mediu cu doua sticle, dar acesta trebuie sa fie complet de nivel mediu, ca sa economisesti ceva pe bune.

Seriile buevo 92 si streamline de la salamander nu sunt de nivel mediu, sunt serii de top din clase diferite, seriile salamander bluevo 73, 82, acestea sunt de nivel mediu, acestea permit pachet de geam tripan aproape la fel de eficient ca si bluevo 92, sau chiar la fel, in cazul 82. Bluevo 82 permite pachet de 48mm. Pe bluevo 73 se poate pune si pachet de doua sticle, practic acesta ar fi un produs de nivel mediu din categoria ieftin si bun. Daca pui tripan pe bluevo 73 poti avea un coeficient de transfer termic pe sticla foarte apropiat de cel pe care il atinge sticla de pe bluevo 92. Diferenta dintre ele fiind, ca unul este mai mare si are trei garnituri, cele trei garnituri sunt doar pe deschideri, la partile fixe sunt tot doua garnituri. Asta daca vrei sa scrie salamander pe tamplaria ta.

Altfel, toti ofertantii au produse de nivel mediu, indiferent de producatorul profilului, la veka este un pic mai greu.........

Edited by conu71, 03 April 2022 - 12:07.
jigniri


#1259
sorbal

sorbal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2019
Salut!
Intre Rehau synego 7 camere, sticla 4,5mm si gealan 5 camere, 4,4mm ce ati alege?

#1260
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 sorbal, on 04 aprilie 2022 - 10:29, said:

Salut!
Intre Rehau synego 7 camere, sticla 4,5mm si gealan 5 camere, 4,4mm ce ati alege?
bluevolution 82 MD 😁,sticla 48-52,cu bagheta termica, feronerie ascunsa și armatura de 2

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate