Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Termopane - prežuri, configuražii, cotažii

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1903 replies to this topic

#1261
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Gealan, daca inteleg bine pachetul de geam este alcatuit din doua sticle. Dar si daca ar fi fost cu trei sticle tot gealan as fi ales.

#1262
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 sorbal, on 04 aprilie 2022 - 10:29, said:

gealan 5 camere, 4,4mm ce ati alege?
Ce reprezintă acest lucru? Vrem "traducerea".

E vorba cumva de geam de 4,4 cm?

#1263
kaes

kaes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.12.2008
Buna seara!

Am obtinut oferte de la 2 furnizori, pt o configuratie similara (tamplarie si geam), pe care le atasez mai jos. As fi recunoscator colegilor din domeniu pt o opinie asupra lor.

Va multumesc!

Attached Files



#1264
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Buna seara!
Am achizitionat de curand un apartament vechi unde vrem sa ne mutam dupa ce-l renovam si unde am constatat ca tamplaria veche este doar cu 3 camere(2006) si usile nu se mai inchid bine.
Am decis sa schimbam geamul si usa la sufragerie(expozitie estica) si sa inchidem cu termopan balconul de la dormitor(expozitie vestica).

Balconul pe care vrem sa-l inchidem cu termopan are tot tamplarie veche dar am vrea sa o pastram dupa ce o reglam/reparam.

Am solicitat si primit o oferte pe profile Salamander(care include si rulouri AL electrice) la 4200 eur(+1900eur rulourile) si o oferta mai ieftina cu profile Gealan la 2700eur.

V-as ruga sa ma ajutati cu urmatoarele nelamuriri:
  • E de preferat o alta configuratie de rame/tipuri sticla decat ce am acum in oferte?

  • Merita plusul de 1500eur pentru oferta cu Salamander?

  • Merita discountul de 100EUR pentru plata completa in avans sau mai bine avans si restul la receptie? Firma are vechime si reputatie buna.

  • Am impresia ca rulourile din oferta cu Salamander sunt foarte scumpe(1900eur). Oare nu as iesi mult mai bine sa le pun ulterior cu o alta firma?

  • Trebuie sa atrag atentia la firma montatoare la ceva detaliu daca vreau ca ulterior sa montez rulouri AL si plase de tantari care se gliseaza sus-jos?

  • Orice alte sfaturi utile sunt binevenite Posted Image
Multumesc!

Attached Files



#1265
adrburda

adrburda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2022
Salut,
Sunt si eu in constructie cu casa, acum am inceput ziditul si am inceput sa caut oferte pentru geamuri, am intrebat la Madrugada, Qfort si Optimedia, eu fiind din Oradea.
Din toate discutiile am ales sa merg cu Optimedia, atasez oferta.
Va rog o parere pe ea, pretul din ea e fara discount si cu folie Spectral - merita diferenta de pret? cca.1.300 euro vs folie standard.
O alta intrebare ar fi legat de montaj? Parca nu as merge pe varianta clasica, as opta fie pt varianta cu cleme sau cu benzi, dar iar sunt costuri in plus, ce recomandati.
Pun si usa de intrare de aluminiu, aici mentionez ca e gresita sticla si panelul in oferta, coeficientul ar fi cca. 0.98.

Merci,

Attached Files



#1266
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 adrburda, on 05 aprilie 2022 - 20:53, said:

Salut,
..........


se pare ca ai nevoie de sfaturi. lasa mi un nr de telefon in pm sa iti explic ce ai de facut incat sa nu dai 20k euro pe tamplarie...

#1267
adrburda

adrburda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2022

 conu71, on 06 aprilie 2022 - 07:53, said:

se pare ca ai nevoie de sfaturi. lasa mi un nr de telefon in pm sa iti explic ce ai de facut incat sa nu dai 20k euro pe tamplarie...
07422626xx
ms fain!

Edited by conu71, 06 April 2022 - 11:45.
nr tel


#1268
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 neostar, on 05 aprilie 2022 - 20:38, said:


V-as ruga sa ma ajutati cu urmatoarele nelamuriri:
  • E de preferat o alta configuratie de rame/tipuri sticla decat ce am acum in oferte?

  • Merita plusul de 1500eur pentru oferta cu Salamander

La oferta cu salamander nu prea poate fi nimic imbunatatit, clar este superioara oferta comparativ cu cea de pe gealan. Daca merita 1500 euro nu stiu, seria greenline este un profil cu trei garnituri (e adevarat cele trei garnituri exista doar pe deschideri), sticla din aceasta oferta este aproape cea mai buna posibil (mai buna are in oferta colegul @adrburda), la fereastra fixa de langa usa ai sticle de 6mm, asa si trebuie. La oferta cu gealan (serie de profil cu doua garnituri), nu se specifica grosimea sticlelor pentru panoul fix de langa usa, configuratia sticlelor in general, nu contine argon, nu contine nici macar bagheta we (greenline are baghete tpa). Panoul de balcon pe oferta cu greenline are fata impartita in doua si cred ca este si rigidizata imbinarea, la oferta cu gealan panoul frontal al balconului este dintr-o singura bucata, recomandat este ca pe oferta cu greenline.

Plus ca daca toate aceste amanunte pe o oferta exista dar pe cealalta nu, se poate ca sa fie si alte diferente intre ofertanti, la nivel de calitate a serviciilor  oferite. Deci poate sa merite 1500 euro in plus.

 adrburda, on 05 aprilie 2022 - 20:53, said:

Din toate discutiile am ales sa merg cu Optimedia, atasez oferta.
Va rog o parere pe ea, pretul din ea e fara discount si cu folie Spectral - merita diferenta de pret? cca.1.300 euro vs folie standard.

Buna alegere, produsul din oferta este maxim ce se poate obtine calitativ in piata (sticle de ultima generatie si de cea mai buna calitate, feronerie, profil la fel).Daca ai 1300 euro merita spectral, arata foarte bine.

#1269
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004

 Dorel-Jefuitorul, on 06 aprilie 2022 - 20:23, said:

La oferta cu salamander...
Ok, merg cu Salamander atunci.
Multumesc de raspunsul prompt si util.

#1270
cboboc

cboboc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2019
Si eu ca si multi altii din postarea asta am apelat si-am primit sfaturi de la conu71 care m-au ajutat sa reduc din pretul primit in oferta si mai important sa aleg in cunostinta de cauza si dupa nevoile mele ferestrele casei.

Conule' iti multumesc mult pentru timp si sfaturi, apreciez efortul care-l depui pro bono pentru fiecare dintre cei care-ti cer ajutorul !

#1271
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Multumesc mult si eu lui Dorel-Jefuitorul pentru ca a avut rabdarea sa ma consilieze in mai multe randuri prin discutii telefonice. E foarte bine cand cineva te consiliaza in functie de buget si de asteptarile tehnice ale beneficiarului, deasemenea e placut cand ti se prezinta alternativele existente cu plusurile si minusurile lor, aceste aspecte ajuta un client sau potential client sa decida inclusiv cu cine va "face"/monta tamplaria.

Edited by danciusergiu84, 10 April 2022 - 18:22.


#1272
alinteodor79

alinteodor79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.04.2018
Buna ziua,

Vreau sa schimb tamplaria la o casa In otopeni, Ilfov.  Tamplaria actuala este Gealan 3000, montata in 2009/2010 insa nu este foarte ok dpdv izolatie termica si fonica.
In total cred ca sunt intre 45-50 mp de suprafata vitrata.  
Daca ma puteti ajuta cu o recomandare de firma pentru oferta, montaj ,etc.

Multumesc mult,
Alin

#1273
theChel

theChel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2022
Salutare!
Ma poate lamuri careva daca e ok configuratia ofertata? Am tot citit pe aici in ultima saptamana si minse pare ok, dar mai bine paranoic decat tepuit.

Attached File  363 MARIUS IONESCU Oferta 12.04.pdf   416.56K   86 downloads

Edited by Dany_Darke, 13 April 2022 - 09:36.


#1274
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
din pacate nu pot sa deschid oferta in format pdf

Edited by conu71, 13 April 2022 - 20:02.


#1275
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
La mine pe telefon nici nu apare ca fiind atasat ceva.
Nu trebuie sa fii nici paranoic si nici sa suspectezi tepe imaginare. Daca ai citit pe aici in principiu nu ai cum sa-ti iei teapa. Cel mult pot fi niste neintelegeri intre tine si ofertant pe care singur poate nu le observi in oferte. Sau pot fi lucruri pe care tu/ofertantul nu le-ati pus in discutie.

#1276
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 conu71, on 13 aprilie 2022 - 08:16, said:

din pacete nu pot sa deschid oferta in format pdf

pt ca nu ai aprobat postarea inainte. de aceea nici dorel nu o putea vedea. am corectat-o si acum e ok

#1277
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 theChel, on 12 aprilie 2022 - 21:35, said:

Ma poate lamuri careva daca e ok configuratia ofertata?

In mare este ok, sticla buna, profil bun, feronerie buna, ofertant renumit pentru calitatea produselor si serviciilor.

Obiectii: usile, acestea sunt configurate cu toc in loc de prag de aluminiu, este ok pentru izolare termica buna. Dar daca tot au configurat cu toc in loc de prag, de ce nu au folosit tocul 83MD? Adica tocul cu garnitura mediana, el exista si poate fi folosit. Este pacat de usile ale sa nu aiba toc MD. Plus ca la inaltimile date 3 balamale sunt cam putine, ar trebui 4 balamale.

#1278
theChel

theChel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2022
Multumesc frumos Dorel. O sa le cer modificare la prag si balamale. Eram curios daca cerceveaua e ok aia la usi sau ar trebui mai mare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate