Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1910 replies to this topic

#1279
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Se poate si mai mare ccv 126 in loc de 114 dar asta presupune schimbarea intregului sistem de inchidere, a moduului de armare (armatura prefrezata de 3mm), lucru care impreuna cu upgrade ccv duce la costuri mari in plus. Nu cred ca merita, dimensiunile deschiderilor nu sunt foarte mari. Se poate si toc 106 in loc de 83, dar daca 83 este destul de incomod in partea de jos, atunci 106 va fi si mai incomod. Plus ca folosirea profilelor mai late duce la reducerea golului de trecere si a suprafetei vitrate, nu stiu daca arata foarte bine la dimensiunile astea. Eu am facut magii de genul dar la inaltimi de aproape 2400mm si latimi pe deschidere mai mari de 1050mm.

Vezi ca eu vorbeam mai mult de toc decat de prag, adica la geamul de baie ai toc cu garnitura mediana si la usi toc fara garnitura mediana, nu prea e ok.

#1280
theChel

theChel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.01.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 13 aprilie 2022 - 16:19, said:


Vezi ca eu vorbeam mai mult de toc decat de prag, adica la geamul de baie ai toc cu garnitura mediana si la usi toc fara garnitura mediana, nu prea e ok.
Merci inca o data pt sfaturi. Am vorbit cu agentul si cica aia e varianta tehnica propusa de fabrica pt toc, nu stie nici el de ce, dar a zis ca revine cu motivatia tehnica. La cercevele am vazut pe aici discutii cu cercevele mai mari, ma gandeam ca or fi ok cele propuse de ei, dar am zis ca o intrebarenu strica.

#1281
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostDany_Darke, on 13 aprilie 2022 - 09:38, said:

pt ca nu ai aprobat postarea inainte. de aceea nici dorel nu o putea vedea. am corectat-o si acum e ok


nu cred ca am vazut o. am imbatranit...

#1282
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.06.2006
Salutare!

As vrea sa schimb usile de la balcoane de la etaj si am cerut o oferta in acest sens (zona Iasi). Tin sa mentionez ca una din usi este expusa toata ziua la soare (este si usa de la dormitor) si vara apar niste temperaturi destul de mari iar usa anterioara efectiv s-a curbat de la soare (dupa 10 ani) si n-as vrea sa repet experienta (as vrea sa ma tina investitia cel putin 10 ani). Celelalte doua sunt 90% in umbra tot timpul deci nu am probleme cu ele.

Ce as vrea sa stiu este daca pretul este corect, daca calitatea materialelor sunt Ok, daca se preteaza la ce am nevoie. Daca aveti si o sugestie de firma cu care as putea colabora si obtine ceva mai bun, sunt deschis la sugestii.

Multumesc!

Attached Files


Edited by t3st3r, 17 April 2022 - 00:38.


#1283
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Mai fa un efort financiar, pune un rulou de aluminiu pe usa aia, preferabil cu actionare electrica la dimensiunile astea.

#1284
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postt3st3r, on 17 aprilie 2022 - 00:37, said:

Salutare!

....

nu ar trebui sa ai probleme cu usile de acum incolo. sa iti bage armatura de 2 mm.

#1285
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 17 aprilie 2022 - 01:58, said:

Mai fa un efort financiar, pune un rulou de aluminiu pe usa aia, preferabil cu actionare electrica la dimensiunile astea.
SI daca mai dau si gaurile de depresurizare nu sunt probleme.

#1286
claudelusb

claudelusb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.06.2007
Salutare. Multumesc si eu lui Conu71 pentru sfaturi. Daca ati citit acest topic si tot aveti intrebari fara raspunsuri, atunci luati-va inima in dinti si da-ti un PM lui Conu. Sigur va v-a raspunde(nu uitati sa ii lasati si nr de tel-prin viu grai altfel se intelege informatia). Inca o data:multumesc Conu. Si bine-inteles multumesc si celorlalti care raspund la intrebarile puse aici. Duminica faina tuturor.

#1287
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Salut, doresc sieu o oferta

Attached Files



#1288
joker007

joker007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.09.2009
Salutare și Hristos a înviat! Am o casa in construcție și am analizat forumul ca să-mi fac o idee despre ce geamuri să-mi pun. Ca și profil, după ce am citit aici pe forum, la geamurile principale am rămas pe bluevolution 92 iar la cele mai puțin importante cum ar fi cele de la baie m-am decis pe greenevolution 76. Văzând ofertele postate de alte persoane, oferta pe care am primit-o eu mi se pare cu mult mai mare! Să fi crescut preturile așa de mult in ultimele săptămâni sau pur și simplu să fie mai scumpe in Sibiu? As fi foarte recunoscător dacă ar putea cineva sa se uite peste oferta și să ma ajute! Menționez că la prețul ușii de acces se mai adaugă 800€ pentru panelul de aluminiu și la restul 1200 lei pentru montaj care include folie pentru protecție spuma. N-am îndrăznit să îi trimit PM lui conu71 ținând cont ca e a doua zi de Paște și omul poate mai are și altă treabă. Chestia e ca săptămâna aceasta trebuie să mă decid dacă sa aleg oferta sau nu.

Attached Files



#1289
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View Postjoker007, on 25 aprilie 2022 - 10:06, said:

Salutare și Hristos a înviat! Am o casa in construcție și am analizat forumul ca să-mi fac o idee despre ce geamuri să-mi pun. Ca și profil, după ce am citit aici pe forum, la geamurile principale am rămas pe bluevolution 92 iar la cele mai puțin importante cum ar fi cele de la baie m-am decis pe greenevolution 76. Văzând ofertele postate de alte persoane, oferta pe care am primit-o eu mi se pare cu mult mai mare! Să fi crescut preturile așa de mult in ultimele săptămâni sau pur și simplu să fie mai scumpe in Sibiu? As fi foarte recunoscător dacă ar putea cineva sa se uite peste oferta și să ma ajute! Menționez că la prețul ușii de acces se mai adaugă 800€ pentru panelul de aluminiu și la restul 1200 lei pentru montaj care include folie pentru protecție spuma. N-am îndrăznit să îi trimit PM lui conu71 ținând cont ca e a doua zi de Paște și omul poate mai are și altă treabă. Chestia e ca săptămâna aceasta trebuie să mă decid dacă sa aleg oferta sau nu.
în ultimă săptămână salamander a ridicat preturile cu 13+ 3,5% ,plus scumpirile la sticla,deci preturile vechi nu mai Sint valabile


#1290
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postjoker007, on 25 aprilie 2022 - 10:06, said:

Salutare și Hristos a înviat! Am o casa in construcție și am analizat forumul ca să-mi fac o idee despre ce geamuri să-mi pun. Ca și profil, după ce am citit aici pe forum, la geamurile principale am rămas pe bluevolution 92 iar la cele mai puțin importante cum ar fi cele de la baie m-am decis pe greenevolution 76. Văzând ofertele postate de alte persoane, oferta pe care am primit-o eu mi se pare cu mult mai mare! Să fi crescut preturile așa de mult in ultimele săptămâni sau pur și simplu să fie mai scumpe in Sibiu? As fi foarte recunoscător dacă ar putea cineva sa se uite peste oferta și să ma ajute! Menționez că la prețul ușii de acces se mai adaugă 800€ pentru panelul de aluminiu și la restul 1200 lei pentru montaj care include folie pentru protecție spuma. N-am îndrăznit să îi trimit PM lui conu71 ținând cont ca e a doua zi de Paște și omul poate mai are și altă treabă. Chestia e ca săptămâna aceasta trebuie să mă decid dacă sa aleg oferta sau nu.


da mi mesaj privat si baga nr de telefon.

#1291
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Saptamana trecuta preturile pe profilele salamander au crescut in medie cu 20%,sticla cu 10%,armatura si celelalte cu ceva procente.Si nu se stie daca s-au optit scumpirile.Deci daca asteptati oferte de acum un an nu aveti nici o sansa

#1292
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare!

Urmeaza sa schimb tamplaria PVC la un apartament cu 3 camere; oferta primita este umatoarea:

Profil: PVC 7 Stars Stadard cu garnitura
Geam: 44 Tripan (Lowe CLR +We)
Performante geam: Ug: 0.6 W/m2k; TL: 074, g:0,54, Rw(C;Ctr): 32(-2;-5)dB
Coeficient transfer termic Uw: 0,9 W/m2K

Citind forumul am observat ca este foarte des recomandat 4s in combinatie cu lowe; daca optez pentru rulouri exterioare exista avantaje 4s + lowe sau este suficient lowe + lowe ?

Va multumesc anticipat.

#1293
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postjoker007, on 25 aprilie 2022 - 10:06, said:

As fi foarte recunoscător dacă ar putea cineva sa se uite peste oferta și să ma ajute!

Nu poti compara preturile de pe alte oferte cu preturile pe care le-ai primit tu. Asta ar insemna sa fii din domeniu, sa intelegi tot ce scrie pe oferte, toate specificatiile, sa stii cat costa diferentele si apoi sa faci comparatia. Este greu sa faci asta. Nici macar noi nu facem astfel de analize pe bune, doar daca exista posibilitatea sa facem noi lucrarea, altfel nu sta nimeni sa configureze tamplarii diferite ca sa vada diferentele reale.

La pozitia 1 de pe oferta sunt 5 mp de sticla, nu stiu daca este suficient 331 cu 331, cred ca ar trebui 442cu442. Da pretul poate fi redus, dar trebuie sa dispara lucruri de pe oferte. Cel mai probabil nu ai nevoie stricta de tot ce este acolo si diferenta de bani sa fie una considerabila.


#1294
joker007

joker007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.09.2009
Va mulțumesc pentru răspunsuri! Vreau sa ii mulțumesc în special lui conu71 care și-a rupt din timpul lui ca sa discute cu mine la telefon și sa ma ajute sa scutesc niște bani. Dacă am fi cu toții asa sa ne rapim din timp și sa ajutam alte persoane, altfel ar merge tara și ar functiona totul mai bine! Puteți apela la el cu încredere! Tot respectul conu71!

#1295
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postjoker007, on 26 aprilie 2022 - 15:05, said:

Va mulțumesc pentru răspunsuri! Vreau sa ii mulțumesc în special lui conu71 care și-a rupt din timpul lui ca sa discute cu mine la telefon și sa ma ajute sa scutesc niște bani. Dacă am fi cu toții asa sa ne rapim din timp și sa ajutam alte persoane, altfel ar merge tara și ar functiona totul mai bine! Puteți apela la el cu încredere! Tot respectul conu71!

Pune si tu o oferta cu produsul ales, sa vedem si noi ce este acolo, de curiozitate.

#1296
joker007

joker007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.09.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 28 aprilie 2022 - 20:21, said:



Pune si tu o oferta cu produsul ales, sa vedem si noi ce este acolo, de curiozitate.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate