Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#5473
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
@SwatKat
Cel mai bine ar trebui sa verifici in contractul tau cu suspendarea, dar eu am de ex la Enel:

Clientul poate contesta o factură în termen de 10 zile de la data primirii acesteia. Obligația de plată se suspendă
până la clarificarea și/sau soluționarea aspectelor ce au dus la contestarea facturii. În cazul în care, contestarea facturii se
dovedeşte a fi justificată, nu se vor calcula dobânzi penalizatoare pentru diferenţa rezultată din recalculare. În cazul în
care, contestarea facturii se dovedeşte a fi nejustificată, se vor calcula dobânzi penalizatoare, în condiţiile în care s-a
depăşit termenul de scadenţă, conform art. 3 din Anexa A. Revenirea clientului cu o nouă contestație privitoare la aceeași
factură, dupa ce furnizorul a analizat și a transmis clientului rezultatul analizei, nu suspendă obligația de plată, iar furnizorul
are dreptul să aplice sancțiunile contractuale.

si cred ca sunt obligati de legislatia ANRE sa aiba prevederile astea toti furnizorii.
Problema apare daca iti resping contestatia si te pun sa platesti penalizari.

ANRE teoretic iti cere sa contesti intai la furnizor si apoi daca nu esti multumit sa te adresezi ANRE.

Problemele apar la cat dureaza. La Enel am o contestatie la o factura facuta de peste 2 luni fara raspuns.
La ANRE a durat o luna un raspuns.

#5474
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
Problema e ca pana acum am avut mereu facturi lunare bazate pe indecsii inregistrati. Acum insa au reluat niste cantitati din lunile precedente, cu minus (diferite de cat au fost efectiv facturate la momentul ala pe baza indecsilor), au mai scazut iar nu stiu ce, au adaugat cu plus noare randuri unde scrie “storno factura anterioara” si pentru luna iunie, desi in tabelul de consum anexat apare corect trecuta cantitatea, facturata apare o cantitate mult mai mare.
Deci o varza totala.
Suspectez ca au primit notificare ca plec si au dat o duda…
Conform contract oricum am 15+15 zile sa platesc fara penalitati, astept sa vad in cat timp raspuns. Acum e in vigoare si standarul IC4 si ar trebui sa raspunda mai repede la reclamatie legata de factura (5 zile din cate stiu)

#5475
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Suspiciunea ta cred ca e intemeiata. Si eu cand am trecut de la Enel la Hidro in aprilie in doua puncte de consum au bagat din burta un index de final pretins citit de distribuitor dar in realitate fals, mai mare decat cel real. Practic si la tine cred ca partial e o tepuire a furnizorului nou, si poate partial o recalculare din cauza modificarilor din aprilie la OUG, care cred ca au fost promulgate tarziu, dupa ce iti facturasera deja pe lunile anterioare.
Oricum e o debandada totala la toti furnizorii.

#5476
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
@ForsakenTotal: Nu, indexul e cel corect. Am tabel cu indexul pentru luna iunie si reiese consum 15 mc, adica 0,159 MWh. Isa in tabelul de detaliere costuri e trecuta o cantitate de 0,516 MWh pentru luna iunie - d eunde au scos-o nustiu.

Plus ca au bagat niste recalculari de cantitati pentru aprilie si mai in conditiile cu niste cantitati diferite de ce au facturat la momentul ala - si au facturat corect, ca mereu am dat indexul si a fost preluat corect cu cantitati si pret.

Nu e vorba ca au facturat un index mai mare, efectiv e o bulibaseala.

Edited by SwatKat, 21 July 2022 - 22:17.


#5477
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Punctul ala de trecere din martie in aprilie e important, pentru ca atunci dispareau compensarile care erau prin OUG-ul anterior date pana la sfarsitul lui martie. E probabil tentant pentru ei sa-ti mute fictiv consumul din martie in aprilie, caci astfel iti iau banii tie si nu mai trebuie sa astepte compensarea de la stat pentru martie. Si asa iti maresc si tie totalul de plata, pentru ca pierzi compensarea pe consumul real din martie, fictiv mutat de ei probabil in aprilie.
Eu am presimtit ca fac si la mine la fel, le-am trimis index cu poza in dimineata din 1 aprilie, dar au ignorat cu desavarsire si au facut un fel de regula de 3 simpla pentru a calcula compensarea.

#5478
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
Factura pe martie a fost emisa cu indexul dat de mine la finalul lunii. Si cu pretul mic, deci totul ok. Cantitatea a fost deci facturata si platita deja.
In aprilie si mai, la fel, au preluat corect indecsii autocititi, au facturat conform acestora cantitatile si au aplicat corect plafonarea. Am plaitit facturile.
Acum in iunie au preluat iar corect indexul, au stabilt o cantitate de facturat dau au bagat la plata alta cantitate, plus alte balarii.

Avem asa:
- Factura luna martie: 3,8MWH – calculata conform pret contract fix de anul trecut, nimic de obiectat;
- Notifcare ca de la 01.04 se mareste pretul;
- Factura luna aprilie: 0,941 MWH – calculat conform noului pret contract si aplicat plafonare calculata pentru aceasta cantitate, rezultat pret final de plata corect (cantitate x 0,310 lei), nimic de obiectat;
- Factura luna mai: 0,423 MWH – idem.
- Cantitate consumata luna iunie 0,159 MWH conform indecsi si tabel din factura. Indexul e cel corect, la final de iunie. Insa au bagat la plata 0,516 MWH.. de unde nu stiu. Plus restul de balarii...

Factura pe iunie arata ca mai jos. Are cineva vreo idee? :) eu ma dau batut, nu inteleg nimic.

Attached Files



#5479
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
LE: am prins smecheria: au scazut o cantitate de gaze din consumul lunii martie (facurata cu pret mic) si au adaugat diferenta la lunile urmatoare. In conditiile in care in sistem NU exista nicio neconcordanta cu privire la indecsi, fiecare factura trecuta e bazata pe indecsii respectivi si nu apare nicio modificare. In plus, nici la OD nu e vreo neconcordanta, valorile indecsilor de acolo sunt mereu in interval (OD citeste pe 10 ale lunii, la CEZ se dau indecsii la final de luna).

#5480
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
@SwatKat
Vezi, e exact ce spuneam eu mai sus la #5477.
Cum am mai scris nu sunt primii si cu siguranta nici ultimii care fac manevra asta. Acum depinde de tine daca poti si vrei sa te inhami la lupta cu contestatiile, adresele si asa mai departe. Daca ai nervii tari, probabil ca vei castiga intr-un final, dar nu cred ca se va termina prea repede din pacate.

#5481
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
Da, asa e, insa eu am "de partea" mea indecsii pe baza carora au facturat ei. Adica nu poti veni peste 3 luni si sa zici ca, pe baza acelorasi indecsi, facturez altceva! Plus ca si indecsii care sunt citiri de distribuitor bat cu cei de la CEZ, adica sunt mereu in intervalul dintre indecsii autocititi (OD citeste pe 10 ale lunii, la CEZ se dau indecsii la final de luna).
Toate facturile au fost emise nu cu estimare, ci autocitre/masurare etc.

Nu-i nimic, astept raspuns ca sunt obligati in 5 zile, daca nu, solicit despagubiri :) O sa fie mai complicat ca plec de la ei, dar recuperez eu cumva banii. Imediat ce primesc raspuns la reclamatie, pot sa inaintez documentele si la ANRE si vad ce se intampla.

Repet, as "intelege" aceste smenarii daca aveam pana acum facturi cu estimare, se mai puteau "juca" cu valorile indecsilor. Dar sa emita facturi pe baza indecsilor acceptati de ei si apoi sa modifice cantitatile pe baza acelorasi indecsi e... ca in Romania, din pacate...

#5482
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009

View PostSwatKat, on 22 iulie 2022 - 17:21, said:

Da, asa e, insa eu am "de partea" mea indecsii pe baza carora au facturat ei. Adica nu poti veni peste 3 luni si sa zici ca, pe baza acelorasi indecsi, facturez altceva! Plus ca si indecsii care sunt citiri de distribuitor bat cu cei de la CEZ, adica sunt mereu in intervalul dintre indecsii autocititi (OD citeste pe 10 ale lunii, la CEZ se dau indecsii la final de luna).
Toate facturile au fost emise nu cu estimare, ci autocitre/masurare etc.

Nu-i nimic, astept raspuns ca sunt obligati in 5 zile, daca nu, solicit despagubiri Posted Image O sa fie mai complicat ca plec de la ei, dar recuperez eu cumva banii. Imediat ce primesc raspuns la reclamatie, pot sa inaintez documentele si la ANRE si vad ce se intampla.

Repet, as "intelege" aceste smenarii daca aveam pana acum facturi cu estimare, se mai puteau "juca" cu valorile indecsilor. Dar sa emita facturi pe baza indecsilor acceptati de ei si apoi sa modifice cantitatile pe baza acelorasi indecsi e... ca in Romania, din pacate...
Cartelul furnizorilor a venit cu o gaselnita la aplicarea OUG-urilor:
- se calculeaza un consum mediu zilnic intre 2 citiri facute de distribuitor
- consumul lunar este calculat ca produs intre acest consum mediu zilnic si numarul de zile din luna
- astfel, consumul dintr-o luna de iarna ca februarie (OUG cu plafonare si compensare la 125 pret de furnizare) este egal ca medie zilnica cu cel din llunile de primavara martie (OUG cu plafonare si compensare la 125 pret de furnizare) si aprilie (OUG cu plafonare la 310 pret final), ceea ce este absurd
- consumul pe februarie-martie (OUG cu plafonare si compensare la 125 pret de furnizare) se redistribuie pe aprilie (OUG cu plafonare la 310 pret final) si rezulta sume ilicite ce trebuie platite de client aplicand aceasta gaselnita

Mai mult, unii furnizori ca Nova, au aplicat gaselnita si in cazul in care pe februarie aveai un pret fix pentru care nu s-a aplicat plafonare/compensare din niciun OUG, consumul pe februarie fiind stornat, inlocuit cu consumul mediu si redistribuit la alt pret (de 3 ori mai mare) pe martie si aprilie, impotriva prevederilor contractuale care prevedeau facturarea la indexul autocitit...am facut plangere la ANRE si ANPC (topicul Nova)...

Edited by av_myjob, 22 July 2022 - 21:19.


#5483
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Așa au facut si la electrica pe energie electrica, unui coleg, i-au recalculat factura pe un an de zile, pe un index supraestimat, el cu bani in cont la ei, a ajuns dator după ultima factura.

#5484
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
Da astept raspunsul lor sa pot trimite si la ANRE. Ca daca le trimit de acum exista riscul sa claseze reclamatia ca nu am atasat raspunsul furnizorului.
Am vazut ca s-a alocat deja sesizarea si sunt curios in cat timp primesc raspuns, daca respecta cele 5 zile.
Iar la mine au stornat nu tot consumul de pe martie, unde am avut pret fix mai mic decat plafonarile existente si redistribuit pe lunile ulterioare. Plus ca OUG ul a intrat in vigoare spre final de martie, nu ai cum sa imi tai 2MWh din cei 3,1 cat au foat pe intreaga luna… Acum asta ce va insemna, ca lunar imi factureaza mai mult si pe lunile de vara? ca pe iunie am consumat 15 mc, asa cum reiese din factura (scrie clar cantitate facturata) vad ca au facturat de fapt de vreo 3 ori mai mult…

In concluzie astept raspuns Cez si am deja textul facut pentru reclamatia ANRE, cu tot pachetul de anexe. O sa fac topic separat, daca e, pentru vizibilitate cu intreaga patanie ca vad ca nu e topic separat pentru CEZ aici

#5485
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006
Eu am primit de la enel factura pe Iunie cu indecsii estimati,desi trimisesem indexul in perioada alocata.Le-am facut sesizare si mi-au raspuns chiar in aceeasi zi cu niste paragrafe copy-paste care spuneau de fapt exact ce trebuia sa fac si chiar facusem:adica sa trimit indexul in perioada alocata.Le-am raspuns ca exact asta am facut dar cu toate astea mi-au estimat din burta iar pe factura nu aparea indexul autocitit.Am mai adugat ca voi trimite sesizare la ANRE sa-i intreb cine are dreptate cu nerespectarea conditiilor din contract..SI ce sa vezi?Am primit din nou raspunsul ca am dreptate ca mi-au estimat in plus pe iunie si ca imi voi primi inapoi acea cantitate estimata pe urmatoarea factura din iulie.Astia au impresia ca toti clientii sunt idioti si accepta toate magariile lor fara sa-si dea seama.

#5486
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
@optimus prime
Stai linistit ca am trecut si prin exact aceeasi secventa ca si tine, doar ca eu am trimis indexul si aparea in factura, doar ca adaugau in fiecare luna in plus pana la sfarsit estimat de la ei. Ce previzionez eu  ca o sa se intample la tine e ca o sa-ti scada in urmatoarea factura estimatul de luna anterioara, o sa-ti puna indexul tau (poate) si peste el o sa adauge din nou de la ei estimat pana la sfarsitul lunii.
Eu am raspuns ANRE in care ii someaza sa factureze pe baza indexului si ei raspund senin ca estimeaza si factureaza in continuare, si chiar au facut asta, chiar daca dai indexul.
Singura solutie pe care o vad e sa transmiti tabelul din contract in care ai estimari pe luni cu o valoare simbolica in fiecare luna, gen 10 kWh, practic ducand estimarea lor la un nivel nesemnificativ si putand astfel tu sa platesti la aproximativ nivelul citit.

#5487
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006

View PostForsakenTotal, on 01 august 2022 - 10:13, said:

@optimus prime
Stai linistit ca am trecut si prin exact aceeasi secventa ca si tine, doar ca eu am trimis indexul si aparea in factura, doar ca adaugau in fiecare luna in plus pana la sfarsit estimat de la ei. Ce previzionez eu  ca o sa se intample la tine e ca o sa-ti scada in urmatoarea factura estimatul de luna anterioara, o sa-ti puna indexul tau (poate) si peste el o sa adauge din nou de la ei estimat pana la sfarsitul lunii.
Eu am raspuns ANRE in care ii someaza sa factureze pe baza indexului si ei raspund senin ca estimeaza si factureaza in continuare, si chiar au facut asta, chiar daca dai indexul.
Singura solutie pe care o vad e sa transmiti tabelul din contract in care ai estimari pe luni cu o valoare simbolica in fiecare luna, gen 10 kWh, practic ducand estimarea lor la un nivel nesemnificativ si putand astfel tu sa platesti la aproximativ nivelul citit.
N-am avut probleme cu indecsii pana acum.Sunt din octombrie 2021 la ei si de fiecare data facturau dupa indexul transmis de mine.Problema a aparut de cand cu legea plafonarii din aprilie cand au intarziat facturile pe aprilie si mai, facturi primite in final intr-una singura ca sa ajunga la zi.In acele facturi au estimat niste metri cubi dar in factura pe Iunie nu mai aveau niciun motiv sa o faca.Dar au incercat sa vada daca le merge cu estimatul.

#5488
miramax_

miramax_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.11.2006

View PostMagicwisewolf, on 20 iulie 2022 - 10:12, said:

Bai, deci astia s-au tampit de tot, efectiv nu ai de unde sa mai alegi, pe cine sa mai alegi, au facut din nou un semicartel cu preturi apropiate...
Mi se pare bataie de joc ce se intampla, toti profita de plafonare si maresc pretul cu multe procente.
De ce dracu nu ii arde statul asta prost al nostru la profituri, sa ii potoleasca sa mai faca cacaturi din astea ? Sa ii impoziteze sa ii rupa pe profiturile nesimtite pe care fac, culmea, pe banii statului ?

Puşcăriile ar trebui sa fie pline cu astia de la vârf din mafia energiei electrice si a gazelor precum si cu politicieni care permit si avanseaza aceste aberatii..

România are suficiente resurse interne pentru productia 100% de gaz si en.electrica si cum salariile sunt cam tot alea ca si acum 6 luni rezulta ca aceste cresteri de preturi de circa 10 ori sunt artificiale , speculative.

Adica extractia de gaze tot cam atat costa, distributia cam ca acum 6 luni, singurul lucru care s-a schimbat este plimbatul de hartii dint-o parte in alta.

Toata treaba asta cu liberalizarea este o gaselnita mafiota speculativa de a vinde ceva extras cu de 10x pretul real. Iar acest lucru nu trebui permis decat daca se vinde pe plan extern.

Edited by miramax_, 02 August 2022 - 23:28.


#5489
dan147

dan147

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2021

View Posthackoo, on 17 iulie 2022 - 11:03, said:

Crezi? Mai vedem.

Când am făcut contractul la e-on am prins oferta aia E.ON PROMO GAS.

Cred că am făcut o alegere inspirată… :))

#5490
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

View Postmiramax_, on 02 august 2022 - 23:27, said:

România are suficiente resurse interne pentru productia 100% de gaz si en.electrica si cum salariile sunt cam tot alea ca si acum 6 luni rezulta ca aceste cresteri de preturi de circa 10 ori sunt artificiale , speculative.
Telespectator RTV, este? Romania e miezu'...strainii vor sa ne cotropeasca, corporatiile sug sangele popopului muncitor si pe vremea lu' Ceasca nimeni nu murea de foame?

O fii pamantul plin de gaze dar de unde naiba bani sa-l extragi si sa-l prelucrezi...Degeaba il ai sub picioare daca esti rupt in c*r si nu poti sa-l valorifici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate