Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Unde retrageti banii din crypto? cu ce banci?

  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#55
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
tot mai putine

#56
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018
Deci pana la urma ce banci accepta tranzactii ce provin din criptomonede?

#57
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Dar de ce nu folosesti direct criptomonede la cumparaturi?

#58
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 hestiaxx, on 07 ianuarie 2021 - 02:32, said:

Deci pana la urma ce banci accepta tranzactii ce provin din criptomonede?
Normal ar fi toate, pentru ca dpdv legal nu prea au ce sa faca. Dar normal ca nu le convine, asa ca unele blocheaza tranzactii and shit. Incearca sa postezi pe ceva grupuri romanesti de facebook cu crypto, sunt cateva si o sa gasesti mai multe raspunsuri decat aici. Eu cel putin n-am mai facut cashout de cativa ani, habar n-am ce banci accepta.

#59
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,681
  • Înscris: 13.03.2005
LibraBank permite. Are și rubrica separata, când declari sursa veniturilor, la momentul creării contului online: venituri din criptomonede.

#60
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

 wertyck, on 07 ianuarie 2021 - 07:53, said:

LibraBank permite. Are și rubrica separata, când declari sursa veniturilor, la momentul creării contului online: venituri din criptomonede.

Perfect. Mai sunt si alte optiuni?

#61
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 mediasick, on 07 ianuarie 2021 - 13:38, said:


hahhahaahahahh!

si mai: hahahahahaahahah!

spune-mi de unde pot lua paine pe biti

azi merg la Cora sa imi iau bere

accepta biti?
Oriunde poti plati cu un card poti sa platesti cu un card crypto gen https://www.binance.com/en/cards pe care il alimentezi cu, guess what? Crypto, d'uh.

#62
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pc garage si evomag accepta plati in bitcoini, din wallet direct.
Am aflat dupa ce mi-am luat electrocasnice in toata casa😡

#63
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

 rola_ocb, on 07 ianuarie 2021 - 14:21, said:

Oriunde poti plati cu un card poti sa platesti cu un card crypto gen https://www.binance.com/en/cards pe care il alimentezi cu, guess what? Crypto, d'uh.

pentru cat timp, te-ai intrebat?

How the crypto payment process works
Currently, there are two mainstream methods of processing a cryptocurrency-fiat transaction. One method involves the intermediary accepting cryptocurrency and converting it into fiat at a locked-in, instantaneous exchange rate and then delivering fiat to the merchant or vice versa. The second method involves first liquidating the user’s crypto into fiat in the user’s account before it reaches the intermediary and then sending the fiat payment to the intermediary to complete the transaction. The first method takes place on the blockchain, while the second does not.

https://cointelegrap...satoshis-vision

According to the company’s marketing, the card can then be used to purchase goods or services from merchants that accept Visa, giving the impression that the consumer is paying the merchant with cryptocurrency — but there’s a catch. Upon deeper analysis, it’s clear the account holders are not really buying anything with cryptocurrency nor are they making the purchase on the blockchain. This payment method only makes it appear as though the consumer is paying using cryptocurrency. In actuality, the charge is to the customer’s fiat account.

https://blockonomi.c...m-bitcoin-hack/

daca data viitoare iti dispar si coinii tai, ce o sa mai zici?

Edited by mediasick, 07 January 2021 - 14:44.


#64
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 mediasick, on 07 ianuarie 2021 - 14:33, said:

pentru cat timp, te-ai intrebat?

How the crypto payment process works
Currently, there are two mainstream methods of processing a cryptocurrency-fiat transaction. One method involves the intermediary accepting cryptocurrency and converting it into fiat at a locked-in, instantaneous exchange rate and then delivering fiat to the merchant or vice versa. The second method involves first liquidating the user’s crypto into fiat in the user’s account before it reaches the intermediary and then sending the fiat payment to the intermediary to complete the transaction. The first method takes place on the blockchain, while the second does not.

https://cointelegrap...satoshis-vision

According to the company’s marketing, the card can then be used to purchase goods or services from merchants that accept Visa, giving the impression that the consumer is paying the merchant with cryptocurrency — but there’s a catch. Upon deeper analysis, it’s clear the account holders are not really buying anything with cryptocurrency nor are they making the purchase on the blockchain. This payment method only makes it appear as though the consumer is paying using cryptocurrency. In actuality, the charge is to the customer’s fiat account.
Nah, deci avem un card crypto cu care poti plati lejer la orice magazin, si care isi trage banii din walletul pe care tii crypto. Cum face asta (on-chain/ off-chain) si prin ce ii schimba (fiat, margele, scoici) nu are relevanta, atat timp cat face lejer legatura intre crypto + comercianti.

 mediasick, on 07 ianuarie 2021 - 14:33, said:

http://blockonomi.co...m-bitcoin-hack/
daca data viitoare iti dispar si coinii tai, ce o sa mai zici?
Fondurile Binance sunt asigurate, deci din hackul ala nu a pierdut niciun user vreun ban. Besides this, lumea in general nu tine decat maruntis pe exchange-uri, tocmai pentru ca sunt targetate. Sau tu tii cumva mii de euro in portofel cand te duci in piata obor dupa ridichi?

Edited by rola_ocb, 07 January 2021 - 23:07.


#65
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Crypto e viitorul, dupa marele reset planuit de globalisti doar cripto o sa ramana, restul monedelor o sa cada in cap, se vor devaloriza puternic si la final o sa ramana doar cripto, ramane de vazut care din monede au ales-o globalistii sa fie universal folosita, eu as crede ca XRP, ramane de vazut :D

#66
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Mi ar place doge sa fie ales. Sau dash ca doar digital cash.

Cardul ala de la binance transfera din ce portofel catre comerciant? Sau trebe sa ti bani in binance? Si ar merge si la comercianti care nu accepta cripto adica plateste suma de fiat echivalenta?

#67
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 cipri2bau, on 08 ianuarie 2021 - 00:44, said:

Mi ar place doge sa fie ales. Sau dash ca doar digital cash.

Cardul ala de la binance transfera din ce portofel catre comerciant? Sau trebe sa ti bani in binance? Si ar merge si la comercianti care nu accepta cripto adica plateste suma de fiat echivalenta?
Plateste in fiat, pe site zice ca ai un wallet al cardului pe care pui ceva crypto, iar ei iti schimba crypto pe fiat cand platesti cu cardul, sau cand schimbi tu din vreo aplicatie ma gandesc. Deci normal ar fi sa il poti folosi oriunde se accepta carduri Visa.

Edited by rola_ocb, 08 January 2021 - 01:26.


#68
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,681
  • Înscris: 13.03.2005

 cipri2bau, on 08 ianuarie 2021 - 00:44, said:

Mi ar place doge sa fie ales. Sau dash ca doar digital cash.

Cardul ala de la binance transfera din ce portofel catre comerciant? Sau trebe sa ti bani in binance? Si ar merge si la comercianti care nu accepta cripto adica plateste suma de fiat echivalenta?
Este un topic dedicat despre cardul Binance, te poti documenta aici:
https://forum.softpe...-de-la-binance/

#69
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Eu mai am niste Euro pe Binance si vad ca au introdus recent optiune de transfer bancar SEPA. N-am mai fost la curent cu crypto de ceva ani, cum sugerati sa retrag acei Euro? Am citit ca Revolut nu accepta plati din Binance. Eu mai am conturi in Euro la ING si Unicredit, a incercat cineva transfer SEPA catre bancile astea? Sunt ok cu crypto? Merci!

https://www.binance....3b735b980575000
Q2. Are there any unsupported banks, and which ones are there?
Answer: Fire(Ireland), Monzo(UK), Revolut(UK) and Transferwise(UK).

Edited by vwvwvw, 08 January 2021 - 13:42.


#70
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu dai un mesaj catre ei mai bine si intrebi?
desi majoritatea au in termeni si conditii

OTP de exemplu vazusem ca scria clar ca nu accepta bani proveniti din crypto

#71
poptcat

poptcat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.04.2007

 vwvwvw, on 08 ianuarie 2021 - 13:41, said:

Eu mai am niste Euro pe Binance si vad ca au introdus recent optiune de transfer bancar SEPA. N-am mai fost la curent cu crypto de ceva ani, cum sugerati sa retrag acei Euro? Am citit ca Revolut nu accepta plati din Binance. Eu mai am conturi in Euro la ING si Unicredit, a incercat cineva transfer SEPA catre bancile astea? Sunt ok cu crypto? Merci!
Am trimis de pe binance (prin sepa) pe banca transilvania. Nu am fost atent la comision, ca era o suma mica de test.
Stie cineva vreo alternativa la binance cu comisioane mai mici la cumparare btc cu cardul? Tradesilvania foloseste cineva?

#72
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Pana acum am folosit ING si Raiffeisen, atat pentru retrageri (SEPA din Binance) cat si pentru depuneri (plata card si transfer SEPA).

N-am avut nicio problema, dar sumele au fost destul de mici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate