Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde retrageti banii din crypto? cu ce banci?

  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#235
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005
Multumesc! Am inteles.

#236
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Imagineaza-ti ca portofelul Binance, adica acel SPOT, e un "cont" unde depozitezi banii si cripto, un seif, fara legatura cu cardul Binance.
De aceea, pentru a avea bani de cheltuit cu cardul Binance, trebuie ca tu, manual, sa muti banii, de pe SPOT pe "FUNDING", adica pe "contul curent" de care e legat cardul Binance.

#237
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
Pot sa va zic cum am facut si eu a functionat:
- creat card virtual la Revolut
- facut transfer din Binance catre acel card folosind metoda "VISA Direct", suma transferata fiind in Euro
- comision de transfer: 1%

Suma a fost relativ mica (aproximativ 200 Euro) si a mers fara probleme, transferul a fost facut in 04-Jan-2022. Mi-a fost un pic frica ca o sa declanseze ceva sistem idiot de protectie de la Revolut, dar n-a fost cazul.

#238
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 01.05.2005

View PostMarcony201, on 02 februarie 2022 - 10:23, said:

Pot sa va zic cum am facut si eu a functionat:
- creat card virtual la Revolut
- facut transfer din Binance catre acel card folosind metoda "VISA Direct", suma transferata fiind in Euro
- comision de transfer: 1%

Suma a fost relativ mica (aproximativ 200 Euro) si a mers fara probleme, transferul a fost facut in 04-Jan-2022. Mi-a fost un pic frica ca o sa declanseze ceva sistem idiot de protectie de la Revolut, dar n-a fost cazul.
Nu prea inteleg aceste "banci", cand e vorba sa bagi bani nu te intreaba nimic. Cand e vorba sa scoatem...ne este frica sa nu se declanseze "sisteme de protectie" la un amarat de 200 Euro... despre ce vorbim? pai daca cineva are cateva sute de mii de euro pe Binance, ce face? ii tine acolo pana ii pierde?

#239
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostStaVAraSH, on 01 februarie 2022 - 11:21, said:

Salutare. Cateva intrebari. Care e cea mai ieftina si sigura modalitatea de a transfera bani de pe Binance astfel incat sa-i poti retrage fizic fara comisioane mari. Am cont la Transilvania, in euro si in lei. Am si cont pe Revolut in lei. Daca vreau sa retrag din Binance sa zicem 1000 USDT la Banca Transilvania, ii transfer direct in contul meu de lei? am comision mare? daca imi fac cont de USD pe Revolut, merita mai bine sa-i retrag direct pe contul Revolut si apoi eventual ii transfer la banca Transilvania? Multumesc.
De ce i-ai retrage cand ai card si poti fqace cheltuieli cu el?

#240
mede_z

mede_z

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2022
nu pot sa-mi fac cont pe binance nu trimit e-mail de confirmare nu stiu de ce probabil ca sunt din Romania. de pe coinbase pot sa scot bani din metamask pe revolut?

cu coinbase pot sa scot bani din metamask pe revolut ca nu ma lasa sa fac cont pe coinbase. nu trimit mail de confirmare

Edited by Dany_Darke, 26 February 2022 - 17:39.


#241
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Unicredit nu agreaza tranzactii crypto
Stau si astept de 2 sapt sa vad daca imi inchid contul, le-am promit ca nu mai folosesc pe viitor, sa vedem daca au "suflet bun"

#242
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
FYI tipul asta a sunat la 10 banci sa vada care/ce/cum/daca accepta retragerea de bani din crypto: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VCTL8ED5ycg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
Nu dau spoilere :))

#243
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.04.2016
La revolut vad ca la crypto am doar send or buy, nu pot sa trimit pe revolut crypto din alt wallet?

#244
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Pe revolut nu ai wallet pentru cryptomonede si nici nu ai cryptomonede.

#245
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
dar ce ai anume?

ca banii reali i-am dat pe cripto in revolut

deci e teapa?

#246
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Pe Revolut ai doar ceea ce as numi "Revolut crypto". Spun asta pentru ca monedele respective (daca exista) sunt recunoscute doar in sistemul celor de la Revolut care chipurile tin un registru al lor. Revolut nu iti face un wallet crypto adevarat.
https://www.revolut....currency-wallet

Prin contrast, adevaratele cryptomonede sunt stocate pe un blockchain sub o adresa publica (public key)-echivalentul unui IBAN si securizate de o parola (private key).
https://www.coindesk...s-private-keys/
Pe o platforma de tranzactionare gen Coinbase sau Binance ai portofel individual si ai acele adrese publice pe blockchain, dar nici acolo controlul nu iti apartine in totalitate. Cel mai sigur este sa ai un portofel hardware propriu (Ledger, Trezor) care iti ofera controlul total asupra monedelor tale.

Edited by atreyyu, 20 May 2022 - 21:07.


#247
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.04.2016

View Postatreyyu, on 20 mai 2022 - 21:04, said:

Pe Revolut ai doar ceea ce as numi "Revolut crypto". Spun asta pentru ca monedele respective (daca exista) sunt recunoscute doar in sistemul celor de la Revolut care chipurile tin un registru al lor. Revolut nu iti face un wallet crypto adevarat.
https://www.revolut....currency-wallet

Prin contrast, adevaratele cryptomonede sunt stocate pe un blockchain sub o adresa publica (public key)-echivalentul unui IBAN si securizate de o parola (private key).
https://www.coindesk...s-private-keys/
Pe o platforma de tranzactionare gen Coinbase sau Binance ai portofel individual si ai acele adrese publice pe blockchain, dar nici acolo controlul nu iti apartine in totalitate. Cel mai sigur este sa ai un portofel hardware propriu (Ledger, Trezor) care iti ofera controlul total asupra monedelor tale.
Deci ar trebui sa transfer monezile pe binance sau coinbase acolo le convertesc in usd >trimit usd pe revolut?
Am auzit ca era problema la coinbase sau binance nu mai retin ca s-au pierdut miliarde, care este mai ok?

#248
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
In top exchange-uri CEX (centralizate), este Binance.
Eu as merge pe Binance.
De fapt, asta am si facut, m-am jucat cam 1 luna pe Revolut si apoi am trecut pe Binance. Alta viata, alte taxe, nu se compara...
Ca exchange-uri CEX, as merge pe cele din top 10. Dupa Binance mai sunt Coinbase, Kraken, FTX, Kucoin, Huobi...
Uite un top mai jos :

https://coinmarketca...ings/exchanges/

#249
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

View PostAndreY2u, on 20 mai 2022 - 21:36, said:

Deci ar trebui sa transfer monezile pe binance sau coinbase acolo le convertesc in usd >trimit usd pe revolut?
Am auzit ca era problema la coinbase sau binance nu mai retin ca s-au pierdut miliarde, care este mai ok?
Inteleg ca detii cryptomonede undeva, nu pe Revolut si ai dori sa le vinzi. Daca le detii pe o platforma de tranzactionare, atunci le poti vinde direct acolo. Daca le detii pe un portofel propriu, fie le transferi pe o platforma, fie le vinzi la un ATM in oras.
Coinbase si Binance sunt dintre cele mai mari platforme, insa nu poate garanta nimeni siguranta unei platforme, de asta e bine sa nu tii pe ele grosul monedelor, ci pe un portofel hardware.

#250
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.04.2016

View Postatreyyu, on 20 mai 2022 - 21:48, said:

Inteleg ca detii cryptomonede undeva, nu pe Revolut si ai dori sa le vinzi. Daca le detii pe o platforma de tranzactionare, atunci le poti vinde direct acolo. Daca le detii pe un portofel propriu, fie le transferi pe o platforma, fie le vinzi la un ATM in oras.
Coinbase si Binance sunt dintre cele mai mari platforme, insa nu poate garanta nimeni siguranta unei platforme, de asta e bine sa nu tii pe ele grosul monedelor, ci pe un portofel hardware.
e poloniex am cateva monede, dar acolo nu am gasit sa pot schimba crypto in bani

#251
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Poti sa schimbi cripto in fiat si din Poloniex dar trebuie sa ai cont la procesatorul Simplex... la cumpare cripto cu cardul VISA/Mastercard la fel, tot prin Simplex se face.

In Revolut sunt CFD-uri (contract pentru diferenta) pe cripto iar acum sunt si taxe foarte mari (comision aprox. 2.5% la depunere respectiv 2.5% la retragere)... doar daca faci un hold la aceste CFD-uri (si sa scoti cand ai 200-300% profit) mai merita si totusi nu cu sume mari, ca sa nu risti o blocare a contului. Din cate imi aduc aminte, sumele depuse in Revolut sunt schimbate de Revolut in cripto (deci sunt in custodia Revolut/Bitstamp), in Exchange-ul Bitstamp. Cu Revolut poti doar sa primesti si sa trimiti CFD-uri cripto catre si de la alti utilizatori Revolut (in extern nu se poate)

Edited by rz, 21 May 2022 - 07:32.


#252
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Pe Revolut, au efectiv criptomonede, doar un număr foarte redus de clienți, care au fost aleși să testeze walletul și celelalte facilități ale utilizarii criptomonedelor.
Restul au doar CFD, cum spunea @rz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate