Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

Poll: POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ? (90 member(s) have cast votes)

Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul dintre SUA si Huawei ?

  1. Deloc - nu cumpar si nici nu intentionez sa cumpar telefoane Huawei. (68 votes [75.56%])

    Percentage of vote: 75.56%

  2. Oarecum - as fi vrut sa cumpar un telefon Huawei insa daca nu se poate nu e problema, ma reorientez catre alt brand. (8 votes [8.89%])

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Foarte mult - eram obisnuit cu brandul. Telefoanele sunt foarte bune raport calitate/pret (14 votes [15.56%])

    Percentage of vote: 15.56%

Vote Guests cannot vote

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
In calitate de proaspat posesor de Nova 5t (venit dupa alt Huawei pe care l-am folosit 3 ani), nu mi se potriveste niciuna din variantele din poll. As fi pus o varianta "am cumparat un model ceva mai vechi, cu servicii Google, si macar 2 ani n-o sa am probleme" :P

Si eu credeam ca se va rezolva disputa SUA-Huawei, dar se pare ca m-am inselat. Acum, de cand cu virusul asta chinezesc, sunt tot mai mici sore zero sansele de impacare. Iar cei care vor avea de pierdut vor fi cei de la Huawei. Peste 1-2 ani vor pati cum a patit Microsoft. Am avut telefon cu Windows Phone (Nokia 625), imi placea sistemul, se misca uimitor de repede chiar si cu 512 MB de RAM... dar a trebuit sa renunt la el pentru ca multe aplicatii, incl. Messenger, nu se mai actualizau. Iar pentru altele pur si simplu nu aveam solutii OK in magazin. Prevad ca asta se va intampla si cu terminalele Huawei: vor suferi din cauza lipsei de aplicatii si vor fi cumparate de tot mai putina lume. Ceea ce imi pare rau, pentru ca fac chiar telefoane bune si la preturi decente.

#20
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 18:27, said:

Destul de mult.
Imi plac telefoanele Huawei, sunt telefoane performante la preturi ok.[...]
Si de aici incolo numai bla bla bla si propaganda antiamericana.

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 18:27, said:

Cand or disparea unul cate unul, pe diverse motive si te-oi trezi doar cu Samsung si iphang, la preturi mult mai mari vs ce ofera, atunci sa te vad...
Depinde ce asteptari ai de la un telefon si cat de tare te mananca sa ai ultimul model. Daca nu tii neaparat sa ai ultima generatie de telefon, chiar si Iphone sau Samsung se gasesc la preturi decente, oferind o performanta suficienta pt cel putin 90% din utilizatori. Aia 10% care se cred gameri pe telefon, n-au decat sa dea banii pe o iluzie.

 MembruAnonim, on 02 iunie 2020 - 18:19, said:

Ideal ar fi sa avem cat mai multi producatori. Ma gandesc ca in felul asta ar fi concurenta si asta i-ar forta sa scoata produse cat mai bune. De exemplu INTEL si AMD: Intel s-a culcat pe o ureche cativa ani neavand concurenta acerba.
Zi-mi ca ai dus tu cel mai performant procesor al lor de pe vremea aia la capatul puterilor si ai fi avut nevoie de ceva mai mult, dar nu ai avut de unde pt ca s-au culcat aia de la Intel pe o ureche :D
Tu chiar ai impresia ca politica de preturi a celor de la Samsung, dar mai ales a celor de la Apple se muleaza pe prezenta unor competitori pe piata? Adu-ti aminte cand au aparut One Plus-urile, tot internetul vuia ca a aparut groparul Apple si Samsung, ca vezi Doamne au adus pe piata telefoane mai bune la jumatate de pret fata de cei 2 mari si ca singura lor sansa e sa scada preturile la telefoane sau sa vina cu inovatii.
Reactia lor? Au batut pragul psihologic de 1000€, mari inovatii n-au adus pt banii aia si uite ca inca se gasesc destui berbeci care sa dea banii.
Prezenta sau lipsa Huawei & co de pe piata nu va schimba politica lor de preturi.

Un exemplu din industria auto: Mercedes avea S-Klasse pe piata, BMW inca nu avea contraoferta. La un moment dat pe la sfarsitul anilor 70 a aparut Seria 7. Conform teoriei tale, Mercedes ar fi trebuit sa scada preturile la S-Klasse. Ei bine, reactia lor a fost sa creasca preturile si le-a iesit miscarea: vanzarile nu numai ca n-au scazut, ci chiar au crescut. Unele companii au o strategie de marketing si de pricing care ignora trendurile, piata, concurenta. Si guess what: o fac atat de bine incat le iese.

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 20:15, said:

IUite, eu de exemplu nu as cumpara Iphone. Nu imi place, pur si simplu, de pret nu mai zic... Nu imi place de la IOS, la faptul ca au aplicatii putine si contracost majoritatea, pana la cum arata.
Ma enerveaza cand trebuie sa fiu avocatul diavolului, dar la faza cu aplicatiile vorbesti prostii si dovedesti o profunda necunoastere a realitatii, ceea ce din pacate conduce la punerea la indoiala a intregii tale pledoarii. Cand vorbesti dupa sloganuri propagandistice cam asta se intampla: la un moment dat se vede ca nu cunosti subiectul despre care vorbesti si-ti pierzi credibilitatea.

#21
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 MembruAnonim, on 02 iunie 2020 - 19:15, said:

Am Samsung. Cu toatea astea sunt constient ca disparitia concurentei ne afecteaza pe toti. Eu voi cumpara telefoane Samsung mai scumpe daca Huawei dispare de pe piata. Si da, ne afecteaza pe toti indirect. Nu in sensul ca nu mai pot cumpara Huawei, ci faptul ca voi cumpara Samsungul mai scump.
Si mai usor cu pianul pe scari.



Se pare ca ai ceva probleme. De ce urasti brandul Huawei? Ce ti-a facut?
Ia uite ce spuneai in alt post. Te incadrezi in descrierea facuta chiar de tine?
Faptul ca m-ai citat de pe o alta arie in care spuneam un lucru adevarat se vede ca nu ai inteles nimic iar pt asta ai report !
Dovedeste-mi unde am scris ca urasc o marca anume , oricare , pe tot forumul asta . Daca nu poti reproduce minciuna ta te rog sa-ti ceri iertare public ,
Daca dispare un brand nu inseamna ca va creste pretul la Samsung sau la alte branduri , asta nu intelegi tu .

#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 Lowrider, on 02 iunie 2020 - 22:14, said:

Si de aici incolo numai bla bla bla si propaganda antiamericana.


Depinde ce asteptari ai de la un telefon si cat de tare te mananca sa ai ultimul model. Daca nu tii neaparat sa ai ultima generatie de telefon, chiar si Iphone sau Samsung se gasesc la preturi decente, oferind o performanta suficienta pt cel putin 90% din utilizatori. Aia 10% care se cred gameri pe telefon, n-au decat sa dea banii pe o iluzie.

Nu este nicio propaganda antiamericana.
De ce, e interzis sa ai o opinie contra a ceva ce ti se pare ca nu e normal sa se intample ?
Si iarta-ma, dar Trumpet e un bou, nu pentru Huawei doar, pentru tot ce a facut in America in ultimii ani, pentu cat a decazut tara asta de cand e psihopatul asta la conducere. Cred ca ca e cel mai prost presedinte din ultimii 50 de ani.

On topic : Unde gasesti un iphone aparut de maxim 2 ani cu pret sub 1500 lei ?
Raspuns : Nu gasesti. Un Huawei nou, la 1200-1500 lei, bate un iphone la acelasi pret, care nu poate avea mai putin de 3 ani de cand e lansat.
Samsung, exista cu aceleasi performante, dar, cu cel putin 25-30% in plus la pret. Adica, ce face un Huawei la 1500 lei va face un Samsung la 1900-2000 de lei.
Deci, despre ce vorbim ? Sau vorbim doar ca sa ne aflam in treaba ?

#23
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 19:42, said:

ipahng = Apple ...
Normal ca pocesti o marca pt ca nu ti-o permiti . Tu ai chiulit de la scoala cu totul daca nu intelegi ca un brand ca  huawei nu inseamna nimic in marea de branduri existente si cate mai apar .

Edited by smddms, 02 June 2020 - 22:33.


#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 smddms, on 02 iunie 2020 - 22:29, said:

Faptul ca m-ai citat de pe o alta arie in care spuneam un lucru adevarat se vede ca nu ai inteles nimic iar pt asta ai report !
Dovedeste-mi unde am scris ca urasc o marca anume , oricare , pe tot forumul asta . Daca nu poti reproduce minciuna ta te rog sa-ti ceri iertare public ,
Daca dispare un brand nu inseamna ca va creste pretul la Samsung sau la alte branduri , asta nu intelegi tu .

Sensibilule !

"Daca dispare un brand nu inseamna ca va creste pretul la Samsung sau la alte branduri , asta nu intelegi tu" - Pe bune ? Si ce o sa se intample, o sa se iefteneasca, nu ? Asa se intampla intr-o economie, cand raman mai putini, scad preturile, nu cresc...da, da...
Ia explica-ne tu ce se intampla, care e mecanismul ? Sunt foarte curios ce teorie ai.

#25
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 22:34, said:

Sensibilule !

"Daca dispare un brand nu inseamna ca va creste pretul la Samsung sau la alte branduri , asta nu intelegi tu" - Pe bune ? Si ce o sa se intample, o sa se iefteneasca, nu ? Asa se intampla intr-o economie, cand raman mai putini, scad preturile, nu cresc...da, da...
Ia explica-ne tu ce se intampla, care e mecanismul ? Sunt foarte curios ce teorie ai.
Daca n-ai fi ironic ( lipsa de cunostiinte grava cu alte cuvinte ) , m-as obosi sa-ti raspund dar adevarul este ca nu te-as putea educa datorita mentalitatii si lacunelor care le ai .

#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 smddms, on 02 iunie 2020 - 22:32, said:

Normal ca pocesti o marca pt ca nu ti-o permiti . Tu ai chiulit de la scoala cu totul daca nu intelegi ca un brand ca  huawei nu inseamna nimic in marea de branduri existente si cate mai apar .

De unde stii tu ce imi permit eu sau nu ? Ne cunoastem cumva si eu nu stiu ?
Pot sa ii zic cum vreau.

Eu macar am dat pe la scoala, se pare ca tu nu sti nici unde se afla cladirea. Cum poti spune ca Huawei nu inseamna nimic ? Ai idee de cati ani sunt pe piata si cate patente si inovatii au ?
Uite aici "cateva" informatii, in caz ca vrei si ai rabdare sa citesti. Si intelegi...

https://en.wikipedia.org/wiki/Huawei

#27
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 22:29, said:



On topic : Unde gasesti un iphone aparut de maxim 2 ani cu pret sub 1500 lei ?

Iphone sau " iphang " cum ii zici tu este un brand scump , daca nu iti permiti nu icumperi , care e problema ? Munceste si castiga daca vrei lucruri scumpe , daca nu te limitezi la allview , opo , cubot , alea ieftinute  sau fa credit Posted Image

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 smddms, on 02 iunie 2020 - 22:36, said:

Daca n-ai fi ironic ( lipsa de cunostiinte grava cu alte cuvinte ) , m-as obosi sa-ti raspund dar adevarul este ca nu te-as putea educa datorita mentalitatii si lacunelor care le ai .

Cultule ! Educatule ! Cum de te injosesti sa ne raspunzi noua, pulimii ?

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

 smddms, on 02 iunie 2020 - 22:32, said:

Normal ca pocesti o marca pt ca nu ti-o permiti . Tu ai chiulit de la scoala cu totul daca nu intelegi ca un brand ca  huawei nu inseamna nimic in marea de branduri existente si cate mai apar .

Nu e chiar asa. La ora actuala, sunt pe locul 2 ca vanzari dupa Samsung si inaintea Apple. Nu e ca si cum ar da Allview faliment...

#30
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 22:40, said:

De unde stii tu ce imi permit eu sau nu ?
Pai uite ce bocesti :

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 22:29, said:

Unde gasesti un iphone aparut de maxim 2 ani cu pret sub 1500 lei ?


Esti unicul care scrie sa se afle in treaba , frustrat ca nu gaseste iphone la pret de alview ..

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 smddms, on 02 iunie 2020 - 22:40, said:

Iphone sau " iphang " cum ii zici tu este un brand scump , daca nu iti permiti nu icumperi , care e problema ? Munceste si castiga daca vrei lucruri scumpe , daca nu te limitezi la allview , opo , cubot , alea ieftinute  sau fa credit Posted Image

Nu m-ai nimerit. Nu traiesc pe credit. ;)
iphang imi permit, dar nu-mi doresc. Nici cu telefoanele celelalte nu m-ai nimerit. Vrei sa mai incerci ?

PS : cate rate mai ai la iphang ?

#32
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Doamne cati frustrati care nu gasesc iphone si samsung ieftine la pret de blackview Posted Image

#33
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Pe mine nu ma afecteaza deloc. Ca am vazut acum topic-ul asta, cativa ati zis ca au preturi ok. Dau un search pe emag, huawei P40 Pro 4300 de lei, fara google services.
Pe bune? Cum sa ceri aproape 1000 de euro pe un telefon ca P40 Pro, la care multe aplicatii nu o sa functioneze?
Exista alternative pt fiecare, nu o sa le duc dorul.

#34
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 22:44, said:


iphang imi permit, dar nu-mi doresc.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  nu-ti doresti pe naiba , visezi dar jaba ca nu e banut....

 Magicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 22:44, said:


PS : cate rate mai ai la iphang ?
Te rupe invidia ? Posted Image

#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt si oameni care nu vor sa cheltuie prea mult pe un telefon, si in schimb sa mearga mai mult in vacante (presupunem ca ne aflam intr-o perioada normala), sa-si ia mobila sau mai stiu eu ce.

Si sunt si cei care isi iau aifon ultimul tip si apoi mananca un an numai parizer cu paine :P

Pana la urma, fiecare face ce vrea cu banii lui.

#36
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Oh shit, inca un topic facut muci :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate