Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 

POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

Poll: POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ? (90 member(s) have cast votes)

Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul dintre SUA si Huawei ?

  1. Deloc - nu cumpar si nici nu intentionez sa cumpar telefoane Huawei. (68 votes [75.56%])

    Percentage of vote: 75.56%

  2. Oarecum - as fi vrut sa cumpar un telefon Huawei insa daca nu se poate nu e problema, ma reorientez catre alt brand. (8 votes [8.89%])

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Foarte mult - eram obisnuit cu brandul. Telefoanele sunt foarte bune raport calitate/pret (14 votes [15.56%])

    Percentage of vote: 15.56%

Vote Guests cannot vote

#55
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,625
  • Înscris: 29.01.2008
Produsele chinezești nu sunt făcute numai prin furt de tehnologie. Într-adevăr, în multe domenii au furat tehnologie de la marile firme occidentale, dar de cele mai multe ori aceste furturi au fost favorizate chiar de firmele respective, care au ales să-și mute producția în China, pentru a reduce cheltuielile salariale și și-au expus astfel propriile cercetări. Astfel chinezii au preluat niște informații, dar de multe ori le-au dezvoltat astfel încât au depășit firmele occidentale.

#56
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Cînd s-a pus problema ca ei (chinezii) să producă pentru firmele occidentale, au avut o singură condiție ne-negociabilă: totul să se facă cu transfer de tehnologie! Iar aceste companii „vestice”, din pură foame de bani și de profit cu orice preț, au desconsiderat capacitatea chinezilor de a prelua, de a înțelege și de a dezvolta! Ceea ce aceștia au și făcut, ajungîndu-se acum în situația în care învățăcelul și-a depășit maestrul! Evident, lucrul ăsta nu convine occidentalilor, așa că e mai simplu să arăți cu degetul și să spui că „fură”, cînd de fapt totul se reduce la incapacitatea ta de a controla lucrurile. Pentru că da, occidentul credea că e în controlul lumii, iar acum descoperă cu stupoare că nu prea e așa...
Toată chestia asta îmi aduce aminte de situația comică dintre japonezi și americani: la sfîrșitul celui de-al doilea război mondial asiaticilor li s-a spus să nu mai producă armament, ci mașini, pentru ca în anii 80, pe fondul invădării pieței americane cu mașini japoneze (mai ieftine, mai fiabile și mai economice decît cele indigene), să li se ceară să nu mai producă mașini, ci armament! Și pare-se că americanii nu au învățat nimic de atunci, de fapt nu prea au învățat nimic din ce li s-a întîmplat pînă acum...

Edited by crislacor, 05 June 2020 - 15:56.


#57
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Asa tehnologie avansata are PRC incat nu sunt in stare nici macar sa-si faca "propriile" procesoare Kirin (copii de MediaTek)!
Iar telefoanelor sunt o "adunatura" de piese cumparate de la altii in carcase clonate dupa alte modele!

Edited by breitner, 05 June 2020 - 16:12.


#58
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Nu vreau să mă gîndesc cît tremurai dacă își făceau ei totul! Așa mai ai și tu șansă de cîte-o strîmbă, că dreaptă nici vorbă...Posted Image

P.S. Nici eu nu vreau să-și facă ei totul! Nu, n-ar fi bine deloc! Las' să depindă puțin și de alții, că monopolul n-a fost niciodată bun, indiferent din ce parte ar veni!

Edited by crislacor, 05 June 2020 - 16:16.


#59
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pai atunci nu-i mai lauda atat pe copiatori!
Tu de fapt vrei telefoane cu piese "occidentale" la preturi mici (chiar daca sunt facute cu rabat la calitate)!
E normal pe undeva dar nu poti impaca si capra si varza si nic  cu p... in c... si cu sufletul in rai.

P.S. Nu-mi duce mie grija ca chinejii nu sunt si nu vor fi in stare sa fabrice nimic in afara de clone. Dovada e in orice domeniu.

Edited by breitner, 05 June 2020 - 17:11.


#60
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

View Postbreitner, on 05 iunie 2020 - 16:57, said:

(...)
Tu de fapt vrei telefoane cu piese "occidentale" la preturi mici (chiar daca sunt facute cu rabat la calitate)!
De unde plm știi tu ce vreau eu??? Mă cunoști de undeva, ai discutat cu mine pe larg despre problemele astea??? Ai grijă la ce presupuneri faci, căci „assumption is the mother of all fuck-ups”!

View Postbreitner, on 05 iunie 2020 - 16:57, said:

(...) nici  cu p... in c... si cu sufletul in rai.(...)
La perișoare și la ciorbă te-ai referit, nu...?!

#61
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
..."Nu mai pot de afectare"... ma racaie direct in gaura partii dorsale!
Poate sa crape Huawei cu totul din partea mea!
"Geniile IT-ului" fara de care nu se poate implementa 5G-ul! "Haoleo si vai de ei"... adunatura de orezari care nu stiu altceva decat sa copieze pe altii!
Da,am Huawei P20 Lite. Cat mai sunt pe piata,merita cumparate modelele ce mai au inca Google pe ele.Ce apare fara Google,trebuie ocolit.
Avem multe variante.La chinezi este OK mana de lucru.Dar de afectat... nu mai pot eu de decizia lui Trump!
Si asa Vodafone Irlanda si-au pus in gand sa arunce in 5 ani, toate echipamentele Huawei din retea... direct la reciclare!

#62
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,625
  • Înscris: 29.01.2008
Având în vedere că de cel puțin un an nu au mai cumpărat echipamente Huawei, în 5 ani vor trebui să le schimbe datorită uzurii fizice și morale, deci ai dreptate, toate echipamentele Huawei ale Vodafone Irlanda vor ajunge la reciclare. Faptul că nu mai pot să achiziționeze tot de la Huawei înseamnă că vor fi înlocuite cu echipamente de la alte firme înseamnă că vor achiziționa echipamente mai scumpe și cu performanțe mai slabe, în special în domeniul 5G se consideră că Huawei are în momentul actual un avans tehnologic de 2 - 3 ani față de firmele concurente. Vodafone Irlanda se conformează directivelor SUA, dar o face pe banii clienților săi. Problema e că tot boicotul SUA împotriva Huawei se bazează doar pe niște acuzații fără nici cea mai mică dovadă, în timp ce Microsoft, Google și Facebook (companii americane) culeg o mulțime de date de pe calculatoare și telefoane, chiar și atunci când nu le dai permisiunea. Aici e doar un exemplu: google-acuzata-de-colectarea-ilegala-a-informatiilor-in-timpul-sesiunilor-de-navigare-privata-din-chrome. Nu e permis introducerea de link-uri în mesaj, dar se găsește pe mobil...isimo.
De ce nu ia măsuri SUA și împotriva acestor companii? Întrebați NSA și CIA...
Cât despre „crăpatul” Huawei, nu e vorba de telefoane (unde sunt destule variante pe piață), e vorba de echipamentele de rețea și nu cred că ți-ar fi indiferent să-ți crească costul abonamentului la internet și la telefon cu 20 - 30% numai din acest motiv.

Edited by alin2pas, 06 June 2020 - 09:19.


#63
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 07.01.2010
Lasă ca nu sunt singurii furnizori de echipamente. Prețurile nu or sa crească. Nu țin partea nimănui și cred ca, concurenta aduce beneficii din toate punctele de vedere. Cine știe, poate așa vor investi și alții un pic mai mult in dezvoltare ca prea s-au axat doar pe ce vine din China.

#64
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postalin2pas, on 05 iunie 2020 - 15:32, said:

Produsele chinezești nu sunt făcute numai prin furt de tehnologie.
Deci sunt facute SI prin furt de tehnologie. Pai nu trebuie sa fie facute NUMAI prin furt de tehnoloie, tu chiar te prefaci ca nu observi problema?

De fapt se explica atitudinea ta, daca citesc restul postarii, plina de replici clasice:

View Postalin2pas, on 05 iunie 2020 - 15:32, said:

Într-adevăr, în multe domenii au furat tehnologie de la marile firme occidentale, dar [...]
Da maica, au furat, dar ne mai da si noua. Si in plus, cine nu fura in ziua de azi?

View Postalin2pas, on 05 iunie 2020 - 15:32, said:

[...]dar de cele mai multe ori aceste furturi au fost favorizate chiar de firmele respective, care au ales să-și mute producția în China[..]
Ce cauta pe strada imbracata asa? Normal ca a fost violata. Daca nu se imbraca asa, nu se intampla nimic.


View Postalin2pas, on 06 iunie 2020 - 09:16, said:

Faptul că nu mai pot să achiziționeze tot de la Huawei înseamnă că vor fi înlocuite cu echipamente de la alte firme înseamnă că vor achiziționa echipamente mai scumpe și cu performanțe mai slabe,
Argumentum ad baculum - te las pe tine sa cauti ce inseamna. Lasand la o parte faptul ca folosesti o eroare logica, ai ceva studii care sa-ti sustina afirmatia? Niste rezultate ale unor teste de tip benchmarking?

View Postalin2pas, on 06 iunie 2020 - 09:16, said:

[...] în special în domeniul 5G se consideră că Huawei are în momentul actual un avans tehnologic de 2 - 3 ani față de firmele concurente.
"Se considera" ... right... Hai sa presupunem ca e corecta afirmatia asta. Stii de unde vine diferenta de 2-3 ani? E exact timpul intre finalul DVP si SOP, perioada cand faci sculele pt componentele hardware, cand testezi ce iese din sculele respective si faci release-ul conform legislatiei si normelor. Chinezii nu se impiedica in astfel de detalii, scot rapid pe piata produsele si apoi vad ei cum rezolva eventualele probleme prin diferite patch-uri si update-uri.

View Postalin2pas, on 06 iunie 2020 - 09:16, said:

[...]Problema e că tot boicotul SUA împotriva Huawei se bazează doar pe niște acuzații fără nici cea mai mică dovadă, în timp ce Microsoft, Google și Facebook (companii americane) culeg o mulțime de date de pe calculatoare și telefoane, chiar și atunci când nu le dai permisiunea. Aici e doar un exemplu: google-acuzata-de-colectarea-ilegala-a-informatiilor-in-timpul-sesiunilor-de-navigare-privata-din-chrome. Nu e permis introducerea de link-uri în mesaj, dar se găsește pe mobil...isimo.
De ce nu ia măsuri SUA și împotriva acestor companii? Întrebați NSA și CIA...[...]
Whataboutism cat cuprinde. Din nou: de ce va luati de mine ca fur, nu vedeti ca si ala fura? De ce nu va luati si de el? Ca si cum faptul ca si celalalt fura e o scuza pt tine sa furi.

View Postalin2pas, on 06 iunie 2020 - 09:16, said:

Cât despre „crăpatul” Huawei, nu e vorba de telefoane (unde sunt destule variante pe piață), e vorba de echipamentele de rețea și nu cred că ți-ar fi indiferent să-ți crească costul abonamentului la internet și la telefon cu 20 - 30% numai din acest motiv.
Si inca un ad baculum Posted Image

Cand iti citesc postarile, am senzatia ca citesc un compendiu de sloganuri de la adunarile adulatorilor de trandafiri rosii.

#65
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.05.2011
Huawei e calul troian pus la lucru de chinezi sa cucereasca lumea.

Nu exista in economia de piata libera firma sa poata fi competitiva pe terminale, switch-uri, echipamente de retea, antene, servere, laptopuri  etc.  etc.

A practicat dumping masiv ani la rand sa castige piata in lumea libera, sustinut de puterea comunista de la Beijing.
Asta inseamna preturile mici pe care le vad  unii, fentarea fundamentelor economice, doar din interes politic de cucerire a lumii de catre PCC.
Si aprope au reusit, mi-e frica sa nu se fi trezit lumea libera prea tarziu ...

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjakota, on 06 iunie 2020 - 13:27, said:



Ce telefon folosesti?

#67
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,625
  • Înscris: 29.01.2008
Despre furtul de tehnologie și concurența între China și Occident: este deosebit de greu să respecți niște reguli și să faci față cuiva care nu respectă nici o regulă, de aceea China a s-a dezvoltat dpdv tehnologic mult mai repede decât Occidentul, dar acest lucru a fost favorizat de gândirea firmelor occidentale de maximizare a profitului pe termen scurt și mutarea producției în China.
Pentru cei care consideră că în China nu se pot produce produse de calitate, ci numai copii de proastă calitate, înseamnă că ei nu cunosc decât produsele cele mai ieftine care sunt aduse acum în România, dar chinezii sunt în stare să producă la calitatea pe care le-o ceri și pentru care plătești.
Astea sunt informații care sunt relativ ușor de găsit pe internet, dar politica forumului nu permite introducerea de link-uri așa că nu pot să prezint argumente; poți eventual să cauți singur în loc să dai cu bâta-n baltă.
Cât despre adulatorii de trandafiri: în China deciziile se iau centralizat si numai datoria externă a SUA față de China e de ordinul miilor de miliarde de dolari, deci puterea financiară nu poate fi contestată și chinezii nu stau un an să învețe 28 de litere, ei trebuie să învețe circa 3000 de semne, deci nici cu inteligența nu stau rău. Nu fac apologia sistemului economic chinezesc, dar nu sunt de neglijat.

Ca să investești în cercetare și să-ți dezvolți producția internă, automat vei avea prețuri mai mari decât cele de dumping promovate de China, dar dacă nu acceptăm asta, peste 20 - 30 de ani e posibil să învețe și în Europa copiii la școală 3000 de simboluri în loc de 26 - 28 de litere. Aștept să văd un telefon produs integral în Europa și/sau America. Mai există așa ceva, că eu nu știu?

#68
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Nu poti pune link o laie. Citeste pana la sfarsit si o sa-ti dovedesc ca se pot pune link-uri.
Nu contesta nimeni faptul ca au ajuns intre timp sa produca si la calitate mai ridicata decat in trecut, nu asta e subiectul. Subiectul e ca va plangeti ca vai ce tragedie e ca nu li se mai da voie sa vina sa concureze in mod neloial cu firme de la care au furat tehnologie si impotriva carora fac pret de dumping sustinuti de "maretul sistem economic chinez". Cand ei sunt scosi de pe piata e o mare tragedie, moare concurenta, dar cand ei omoara concurenta si acapareaza cote mari din piata (in orice domeniu, nu doar telecom), va ridicati in picioare si aplaudati in extaz maretele realizari ale companiilor chineze. Culmea, atunci nu mai e o problema lipsa alternativelor.
Si chiar daca nu spui ca nu faci apologia sistemului economic chinez, exact asta faci :D
Cat despre firme producatoare europene, ai aici made in Germany si aici made in France (vezi? merg link-urile). In America avea Motorola un model produs acolo, dar nu mai stiu exact care din ele.

View Postalin2pas, on 06 iunie 2020 - 15:54, said:

Ca să investești în cercetare și să-ți dezvolți producția internă, automat vei avea prețuri mai mari decât cele de dumping promovate de China, dar dacă nu acceptăm asta, peste 20 - 30 de ani e posibil să învețe și în Europa copiii la școală 3000 de simboluri în loc de 26 - 28 de litere. Aștept să văd un telefon produs integral în Europa și/sau America. Mai există așa ceva, că eu nu știu?
Scuza-ma ca-ti spun asa direct, dar asta e mentalitate de sclav. Nu trebuie sa accepti nimic, iar asta cu copiii e din nou eroarea logica pe care tot continui s-o propagi pe aici. Solutia nu e sa te complaci si sa accepti ca aia pot sa practice preturi de dumping (desi oficial nu recunosc asta, pt ca e ilegal in lumea civiliata sa apelezi la o astfe lde practica) in timp ce tie ti-e interzis prin lege sa faci acest lucru, solutia e sa le tai macaroana, lucru pe care il fac acum companiile de telecomunicatii europene si americane. Nu joci dupa reguli? N-ai ce cauta la masa noastra de joc. Pa pa.

#69
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,625
  • Înscris: 29.01.2008
Ai dat de înțeles că eu aș ține partea Chinei. Greșit, eu doar am vrut să subliniez puterea ei. Spui că nu trebuie să facem jocul Chinei. Sunt de acord cu tine, dar indiferent dacă îl facem sau nu, dacă revenim on-topic, trebuie să recunoaștem că războiul SUA - Huawei ne afectează. Cât despre sprijinul statului chinez pentru anumite firme pentru a acapara anumite piețe (ex. pentru Huawei), acesta e evident și cine crede în ajutorul dezinteresat în dezvoltarea altor țări sunt mai multe țări care și-au construit autostrăzi cu firme și bani chinezești și au ajuns în mari dificultăți financiare, alții au crezut sloganul "o țară, două sisteme" când China a preluat controlul asupra Hong-Kong-ului. Acum s-a cam demonstrat contrariul. China nu face acte de binefacere, dar are gândire pe termen lung.

#70
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,625
  • Înscris: 29.01.2008
Mi-ai dat două exemple de firme care fabrică telefoane în Europa, dar prin vânzările care le au arată cât de puțin contează Europa în producția de telefoane: practic deloc. Și totuși, au fost: Nokia, Alcatel, Philips și alții; unii au dispărut complet din producția de telefoane, alții au rămas doar niște nume europene pe niște produse chinezești.

#71
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.05.2011
De mai bine de 10 ani Huawei si-a deschis centre de R&D in Europa gard'n'gard cu Nokia, Ericsson, Siemens pe  cand erau  mici copii si nu-i baga nimeni in seama; China a demarat proiecte acasa cu toti furnizorii globali de tehnologie in infrastructura si mai toate domeniile cu un singur scop  -  furtul de tehnologie si  reverse engineering.

Au studiat Vestul, au mizat foarte inteligent pe "white man greed" si le-a cam iesit...

Acum de la geopolitica si la pina la 'cum suntem noi afectati de razboiul Trump - Huawei' hai s-o lasam dreaq  de treaba ca am aderat la  NATO , UE  si  am semnat niste documente totusi.

Edited by jakota, 06 June 2020 - 18:50.


#72
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postalin2pas, on 06 iunie 2020 - 18:48, said:

Mi-ai dat două exemple de firme care fabrică telefoane în Europa, dar prin vânzările care le au arată cât de puțin contează Europa în producția de telefoane: practic deloc. Și totuși, au fost: Nokia, Alcatel, Philips și alții; unii au dispărut complet din producția de telefoane, alții au rămas doar niște nume europene pe niște produse chinezești.

Pai tu ai vrut exemple de firme care inca mai produc in Europa, n-ai zis nimic de cota lor de piata. Ti-am dat aceste exemple, acum vii ca stai ca nu sunt suficient de importante si nu conteaza pe piata. Ai cumparat de la ei, ti-ai indemnat cunoscutii sa faca asta?
Daca n-ai cumparat de la ei, ci de la chinezi, nu veni sa te plangi ca nu au suficienta cota de piata, e ipocrizie sa faci asa ceva :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate