Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 

POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

Poll: POLL: Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul SUA - Huawei ? (90 member(s) have cast votes)

Cat de mult va afecteaza in calitate de clienti razboiul dintre SUA si Huawei ?

  1. Deloc - nu cumpar si nici nu intentionez sa cumpar telefoane Huawei. (68 votes [75.56%])

    Percentage of vote: 75.56%

  2. Oarecum - as fi vrut sa cumpar un telefon Huawei insa daca nu se poate nu e problema, ma reorientez catre alt brand. (8 votes [8.89%])

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Foarte mult - eram obisnuit cu brandul. Telefoanele sunt foarte bune raport calitate/pret (14 votes [15.56%])

    Percentage of vote: 15.56%

Vote Guests cannot vote

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

View Postsmddms, on 02 iunie 2020 - 22:45, said:

Doamne cati frustrati care nu gasesc iphone si samsung ieftine la pret de blackview Posted Image
Vad ca iti sunt cunoscute marcile ieftine si foarte ieftine.
Rectific ce am zis mai devreme. Cate rate mai ai la Ulefone ?

#38
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postpufonel, on 02 iunie 2020 - 22:42, said:

Nu e chiar asa. La ora actuala, sunt pe locul 2 ca vanzari dupa Samsung si inaintea Apple. Nu e ca si cum ar da Allview faliment...

Numai ca vanzarile nu sunt neaparat un indicator al calitatii.

#39
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

View Postpufonel, on 02 iunie 2020 - 22:54, said:

Sunt si oameni care nu vor sa cheltuie prea mult pe un telefon, si in schimb sa mearga mai mult in vacante (presupunem ca ne aflam intr-o perioada normala), sa-si ia mobila sau mai stiu eu ce.

Si sunt si cei care isi iau aifon ultimul tip si apoi mananca un an numai parizer cu paine :P

Pana la urma, fiecare face ce vrea cu banii lui.
Unii nu inteleg asta...nu ai cu cine.
Esti egal cu zero daca nu pui pe masa ultimul model de...nu conteaza ce, scump sa fie, sa iti arati valoarea de avut care sta in chirie in garsoniera...

View Postsmddms, on 02 iunie 2020 - 22:46, said:


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  nu-ti doresti pe naiba , visezi dar jaba ca nu e banut....


Te rupe invidia ? Posted Image
Ma rontaie, nu alta... Sa fii sanatos, sa poti sa-ti platesti ratele in continuare ! ;)

#40
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View PostMagicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 23:14, said:


Esti egal cu zero daca nu pui pe masa ultimul model de...nu conteaza ce, scump sa fie, sa iti arati valoarea de avut care sta in chirie in garsoniera...


Asa faci tu ? Ca la cum pui problema e clar ca nu poti iesi la terasa cu blackview ..
P.S. Eu nu merg la terase ca nu am timp

#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

View Postsmddms, on 02 iunie 2020 - 23:23, said:


Asa faci tu ? Ca la cum pui problema e clar ca nu poti iesi la terasa cu blackview ..
P.S. Eu nu merg la terase ca nu am timp
Nu pun eu problema. Am vazut tipologia de mult prea multe ori.

PS : Pai nu ai, ca tre sa muncesti sa platesti ratele.
Dar nu e o rusine. Bine ca muncesti.

#42
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

View PostMagicwisewolf, on 02 iunie 2020 - 23:27, said:



PS : Pai nu ai, ca tre sa muncesti sa platesti ratele.
Dar nu e o rusine. Bine ca muncesti.
Ca norocul ca de 6 ani nu mai am rate la nimic si nici n-o sa mai am vreodata Posted Image . Si o sa-mi iau in continuare produse apple pt ca le consider * si chiar sunt ) peste celelalte branduri .

#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016
Este strict parerea ta, nu am nimic impotriva, e normal sa faci ce-ti place pe si cu banii tai. Dar e bine sa existe diversitate, sa ai de unde alege.
Asta e valabil si important in orice domeniu, daca vrem sa evoluam.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsmddms, on 02 iunie 2020 - 23:33, said:

Si o sa-mi iau in continuare produse apple pt ca le consider * si chiar sunt ) peste celelalte branduri .

Prieteneste iti spun, las-o moarta. Eu zic sa te opresti aici si sa iesi de pe acest topic.
Se vede de la o posta ca ai o frustrare in suflet. Daca erai echilibrat, discutam civilizat, dar tu ai o frustrare si se pare trebuie sa demonstrezi lumii ca iti permiti si nu esti ultimul sarantoc. Stai linistit, Iphone nu este miezul din dodoasca. Mai sunt si alte branduri premium.

Tu du-te si rezolva-ti problemele interioara si apoi mai vorbim. Inversunarea inexplicabila pt care aperi cu atata patos brandul Iphone si spui lumii ca doar Iphone ai pt ca Iphone este cel mai tare din parcare.. nu arata decat ca ai frustrari netratate din trecut.

Eu sunt oarecum fan Samsung, dar asta nu inseamna ca trebuie sa improsc cu noroi alte branduri. Sunt impartial. Si pt cultura ta generala, Huawei nu este un brand oarecare care fabrica doar telefoane. Huawei este un colos in domeniul telecomunicatiilor si nu numai.

O zi buna!

Edited by MembruAnonim, 03 June 2020 - 06:04.


#45
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostMembruAnonim, on 02 iunie 2020 - 17:58, said:

Treaba asta cu interzicerea colaborarii dintre Google si Huawei ne afecteaza pe toti. Sincer, Huawei scoate totusi niste telefoane destul de ok si accesibile la pret in comparatie cu alte branduri, insa pt ca nu beneficiaza de suita Google (modelele noi) multi le evita si trebuie sa se reorienteze spre altceva.

Cat de mult va afecteaza in procesul de achizitie a unui telefon mobil?
Din cate vad din rezultatele sondajului tau conflictul SUA - Huawei este departe de a ne afecta ”pe toti”.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarsmundis, on 03 iunie 2020 - 07:35, said:

Din cate vad din rezultatele sondajului tau conflictul SUA - Huawei este departe de a ne afecta ”pe toti”.

Indirect afecteaza pe fiecare in parte. Asa la prima vedere fara sa intram in amanunt, anul trecut undeva prin octombrie a fost amanata licitatia 5G din cauza conflictului SUA-HUAWEI. Noul termen este ultimul trimetru din 2020. Am pierdut un an asa aiurea.

#47
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 03 iunie 2020 - 08:02, said:

Indirect afecteaza pe fiecare in parte. Asa la prima vedere fara sa intram in amanunt, anul trecut undeva prin octombrie a fost amanata licitatia 5G din cauza conflictului SUA-HUAWEI. Noul termen este ultimul trimetru din 2020. Am pierdut un an asa aiurea.

Si asta numai din ce stim noi. Cine stie cate alte proiecte sunt blocate si cati bani se pierd din cauza lipsei de variante. Pt ca, da, in unele zone de telecom, sunt blocaje. Si mari, si scumpe...

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 03 iunie 2020 - 09:08, said:

Si asta numai din ce stim noi. Cine stie cate alte proiecte sunt blocate si cati bani se pierd din cauza lipsei de variante. Pt ca, da, in unele zone de telecom, sunt blocaje. Si mari, si scumpe...

Corect. Vodafone (un exemplu) o sa inlocuiasca echipamentele Huawei deja detinute. Cost: 200milioane euro. Cine va plati? Desigur noi consumatorii. Costul se va regasi in facturile pe care le platim.




"Vodafone va elimina echipamentele furnizate de Huawei din reţelele sale de bază de telefonie mobilă din Europa, după ce Marea Britanie a decis să restricţioneze rolul companiei chineze în dezvoltarea 5G, transmite Reuters, citată de Agerpres. "Am decis acum, ca rezultat al precizărilor Comisiei Europene şi a deciziei Guvernului britanic, să eliminăm Huawei din reţelele de bază de telefonie mobilă", a anunţat miercuri directorul general Nick Read.

"Implementarea acestei decizii ne va lua cinci ani, iar costurile se ridică la aproximativ 200 de milioane de euro", a precizat şeful operatorului de telecomunicaţii mobile din lume.

Şi grupul de telefonie Orange a anunţat luna trecută că a ales companiile europene Nokia şi Ericsson în calitate de furnizori de echipamente pentru dezvoltarea unei reţele de telefonie mobilă 5G în Franţa."




https://economie.hot...-din-europa.htm

Edited by MembruAnonim, 03 June 2020 - 09:12.


#49
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Da, Huawei, marea companie care a ajuns unde a ajuns furand de pe la toata lumea Posted Image
Spui chinezi, spui furt. Cisco, T-Mobile, Motorola, Nortel, firme de la care au furat astia cat a incaput (cel putin de la Cisco au copiat pana si typo-urile din manualul de utilizare Posted Image , atat de "inovatori" sunt).  Cel mai penibil moment a fost cand l-au prins pe un angajat Huawei la o expozitie, ramasese ascuns pana a plecat toata lumea si apoi a inceput sa pozeze produsele concurentei. Si voi va dati cu fundul de pamant ca vai ce pierdere va fi daca dispar astia de pe piata Posted Image

La faza cu Vodafone nu va opreste nimeni sa mergeti la concurenta. Daca managerii Vodafone sunt atat de ahtiati dupa profit incat au ignorat ani de zile avertizarile, acum sa faca modificarile in retele si sa taca din gura. Nu e vina Comisiei Europene si a guvernului britanic, e exclusiv vina lor.

Mic off-topic: e o emisiune in Germania (Das Ding des Jahres) unde oameni simpli vin si-si prezinta inventiile lor, iar castigatorul primeste o campanie de promovare completa. In episodul de aseara a venit un chinez care traieste in Germania si si-a prezentat ideea. La un moment dat l-a intrebat unul din prezentatori daca si-a patentat produsul, iar el a raspuns "da, in Europa si USA". La intrebarea logica "si in China nu?", raspunsul lui a fost "nu, e inutil". Cand un chinez spune asta...


LE: typo

Edited by Lowrider, 03 June 2020 - 20:58.


#50
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Am gasit faza cu chinezul, se pare ca episodul e mai vechi, eu il vad din Mediabox-ul pro7,  credeam ca e din sezonul actual. Imi aminteam gresit, a zis ca a inregistrat patentul de 4 ori: in Germania, toata Europa si apoi a fost intrerupt de intrebarea legata de China.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aPyE3rr-EoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] --> la 8:20 e discutia despre patent

Edited by Lowrider, 03 June 2020 - 21:10.


#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,673
  • Înscris: 15.12.2009
Inca un topic "de succes" ....
Cat timp exista cel putin 3 producatori (ca sa mentina o concurenta cat de cat sanatoasa), restul pot sa dispara din punctul meu de vedere. Se aplica la orice, nu numai la telefoane.

#52
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Sunt chiar mai mult de 3, tocmai de asta razboiul SUA - Huawei nu are mare ecou la nivelul end user-ului, mai ales al celui din Romania, care oricum nu conteaza pe piata mondiala.
Cel putin pe piata telefoanelor mobile Samsung si Apple au oricum o politica de preturi complet insensibila la tendintele pietei (vorbim aici de zona de telefoane premium, nu de Samsung J5), deci ori cu Huawei, ori fara Huawei, tot nu se schimba mare lucru in piata, mai ales ca exista suficiente alternative.
La nivel de echipamente de retea, Cisco si restul producatorilor europeni sau americani  (cei care de fapt au tot inovat) sunt capabili sa umple golul lasat de Huawei. Poate nu la acelasi pret, dar cand calculezi daunele produse de furtul de informatii sensibile si de proprietate intelectuala, iesi mai ieftin cu Cisco & co atunci cand tragi linie.

#53
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,625
  • Înscris: 29.01.2008
Acest război economic SUA - China manifestat prin blocada impusă Huawei ne afectează mult mai mult decât pare. Înafară de divizia de telefoane (ceea ce vedem noi) sunt echipamentele de rețea, atât pentru rețelele fixe, cât și cele mobile. La rețelele fixe de cablu, mare parte din echipamente sunt Huawei, pentru că oferă performanțe similare sau superioare la un preț mult mai mic. La fel e în domeniul echipamentelor pentru telefonia mobilă. Înlocuirea echipamentelor Huawei din rețelele 4G e foarte scumpă, iar în domeniul 5G Huawei are un avans tehnologic de 2 - 3 ani față de companiile occidentale. La începutul acestui an a apărut știrea că în SUA s-a pus problema achiziționării de statul american a unor companii de echipamente (de exemplu Nokia sau Ericsson) în care să se investească masiv pentru a putea concura cu Huawei pe piață, dar au renunțat. De ce credeți?
Dacă e să ne referim strict la telefoane, căutați pe internet „top fiabilitate telefoane” și veți constata că se strică mult mai rar decât Samsung, Motorola sau Xiaomi, iar dacă ne referim la securitate, Samsung sau Motorola stau mult mai rău decât Xiaomi sau Huawei. Despre obținerea de informații confidențiale cu ajutorul telefoanelor, Google și Facebook colectează o mulțime de informații din telefoane (ce anume și unde ajung, putem doar să bănuim), Xiaomi are multe aplicații proprietare instalate pe telefoane (dețin un astfel de telefon, deci știu despre ce scriu) care nu pot fi înlocuite pentru că riști să nu mai ai notificări (de exemplu pentru telefon sau mesaje) sau care au nevoie de mult mai multe permisiuni decât ar fi necesar pentru funcționarea lor sau de câte au nevoie alte aplicații echivalente: busola (Mi Compass), telecomanda (Mi Remote), calculator etc. De ce Xiaomi nu e în situația lui Huawei sau Zte, cred că sunt multe informații care nu sunt făcute publice de nimeni, dar eu cred că e și datorită faptului că Xiaomi nu au echipamente de rețea și e posibil ca anumite echipamente de rețea care lucrează cu anumite telefoane să poată fi utilizate în scopuri care au riscuri de securitate și pot avea scurgeri de informații mult mai mari decât altele.
Cât despre efectul vizibil al acestui război SUA - Huawei, prețul telefoanelor Huawei fără servicii Google a scăzut semnificativ, iar cele care mai au serviciile Google deja tind să fie depășite, ceea ce face ca vânzările acestor telefoane să scadă în SUA și Europa, dar și în alte zone unde serviciile Google sunt de bază (nu neapărat pentru aplicațiile Google, ci pentru certificarea Google Play, fără de care multe aplicații în special cele bancare nu funcționează). Nu știu cât este efectul acestui fapt sau efectul pandemiei, dar prețurile altor telefoane a stagnat sau în cazul unora chiar a crescut ușor, deși cu trecerea timpului ar fi trebuit să scadă, ceea ce afectează pe toată lumea, cu excepția celor care își cumpără telefoane doar dintre cele nou apărute și pentru care telefoane apărute de 3 -4 luni nu mai prezintă interes. Eliminarea de pe piață a numărului 2 mondial ca vânzări nu poate rămâne fără urmări.

Edited by alin2pas, 04 June 2020 - 07:17.


#54
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca Huawei si alte companii chinezesti ar fi bagat zeci de milioane in R&D ca restul fraierilor de pe piata, atunci si produsele lor ar fi costat cel putin la fel de mult ca ale concurentei si nu as fi comentat nimic.
Cand insa tu furi munca altora, normal ca-ti permiti sa vinzi sub pretul concurentei si sa mai faci si profit. In pretul ala mare al producatorilor europeni si americani de echipamente de retea se regasesc si costurile de dezvoltare, cercetare. testare, etc.

Argumentul preturilor mai mici pt produsele chinezesti e unul fals, atata timp cat pretul ala se bazeaza pe furt. Stiu, voua vi se rupe, vreti mocangeala, cumparati chinezisme si apoi deschideti topicuri cu tema "vai, compania europeana X a dat faliment, imi pare atat de rau, era o firma de traditie in domeniul Y". Niciunul nu-si pune insa problema "daca-mi pare atat de rau, cand a fost ultima oara cand am dat banii pe un produs de-al lor?". Aaa, n-ai dat niciodata pt ca ai preferat sa dai bani unora care au furat munca acestor companii, incantat de mirajul pretului mai mic? Pai esti partas la falimentul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate