Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Arta moderna - reducerea la esenta sau... lene?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#19
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostSmurfK, on 19 februarie 2020 - 19:34, said:


Și de ce n-ai pus tu banana dacă era așa simplu? Făceai și tu un ban grămadă. N-ai făcut? Ciocu' mic...
Deci esti de acord.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postnino852, on 19 februarie 2020 - 19:53, said:

Deci esti de acord.

Cu ce?

Sunt de acord că toți care veniți cu argumentul ăsta "ce artă-i aia, a tras o dungă", îl aveți dărâmat din start de treaba asta, "de ce n-ai tras tu dunga?". Dacă ați descoperit secretul, artă scumpă, ușor de făcut, chiar banal, faceți și luați banii fraierilor. Sau poate că nu-i chiar așa simplu pe cât pare la prima vedere, nu știu...

#21
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Asta nu inseamna ca nu apreciez opera lui Brancusi,e destul de clar mesajul lui in fiecare lucrare,nu trebuie sa fii expert ,insa alti autori moderni nu ma impresioneaza.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar poate nici lor nu le pasă de tine. Arta există indiferent că îți place ție sau nu. Nu e concurs de popularitate, nu îți cere nimeni părerea, și nu e necesar să ți-o dai.

Noi suntem extraordinar de inculți in ceea ce privește arta in general, suntem foarte limitați, an fost la Luvru într-un concediu și ne considerăm îndreptățiți să ne dăm cu părerea despre lucruri. De-asta avem și ideile astea fixe, "n-a transpirat mult, e nașpa arta ăstuia", pentru că mai mult de-atat nu poate înțelege creierul nostru obosit.

Fix pe aceleași considerente s-a construit enormitatea aia de Palat al Parlamentului, ăla era și nivelul lui Ceaușescu, sa fie mare, să vadă toți cat de pricepuți suntem...

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,282
  • Înscris: 06.01.2007
Arta e subiectiva.
Nu-i treaba nimanui sa-mi reordoneze in cap cum ar trebui sa vad eu lucrurile.
Mie de exemplu nu-mi palce niciuna.

#24
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si totusi arta are capacitatea de a-ti intra in suflet, ca o femeie, chiar daca la prima vedere nici n-ai bagat-o in seama.

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu cred că uneori frumusețea e în ochii privitorului.
Prefer o formă mai rudimentară care să-mi gâdile sufletul, să îmi transmită emoție, decât o statuie care reproduce fidel un corp omenesc dar nu trasmite nimic decât tehnicitatea execuției.

#26
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwaterman, on 20 februarie 2020 - 11:30, said:

Eu cred că uneori frumusețea e în ochii privitorului.
Prefer o formă mai rudimentară care să-mi gâdile sufletul, să îmi transmită emoție, decât o statuie care reproduce fidel un corp omenesc dar nu trasmite nimic decât tehnicitatea execuției.


Beauty is in the eye of the beholder

Îți mulțumesc că ne-ai adus tuturor aminte că ne aflăm aici în căutare de frumos :)

Profit de acest prilej ca să-i rog pe colegi să țină cont că această arie se dorește a fi un colțișor calm pe forum. Un loc plăcut, relaxat, rezervat celor interesați de Artă.

#27
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostNaoto, on 20 februarie 2020 - 16:23, said:

Beauty is in the eye of the beholder
Sau "beerholder", după caz! :D

View Postwaterman, on 20 februarie 2020 - 11:30, said:

Eu cred că uneori frumusețea e Ă®n ochii privitorului.
Prefer o formă mai rudimentară care să-mi gâdile sufletul, să Ă®mi transmită emoție, decât o statuie care reproduce fidel un corp omenesc dar nu trasmite nimic decât tehnicitatea execuției.
Discutabil, sculptura lui Bernini este efectiv "un moment înghețat în timp".
A lui Brâncuși aduce mai mult a crochiu, a schițat sumar ce vrea să scoată din piatră dar plictiseală și lăsat baltă...

#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Deci tu inca traiesti cu senzatia ca a doua lucrare se poate executa si in piatra si omul nu a facut-o, de lene sa nu munceasca ?
Eu inteleg sa fii necunoscator si sa dai cu nuca in perete, dar nici chiar asa.

Edited by Cr1spy, 20 February 2020 - 16:56.


#29
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 15.12.2009
Nu a spus asta.

#30
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostCr1spy, on 20 februarie 2020 - 16:52, said:

Eu inteleg sa fii necunoscator...
Man, cum nu ne cunoaștem în RL, este cel puțin hazardat să-ți dai cu părerea despre cât de "necunoscător" aș fi într-ale artelor... ;)

#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,282
  • Înscris: 06.01.2007
Daca asta trezeste in ochiul consumatorului insamna ca asta e.
Mie mi se pare genul de sculptura naiva de exemplu.

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostNaoto, on 20 februarie 2020 - 16:58, said:

Nu a spus asta.
Nu, intr-adevar. A spus ca nici macar pe a lui nu a fost in stare sa o faca cum trebuie.

#33
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostSmurfK, on 20 februarie 2020 - 07:20, said:



Noi suntem extraordinar de inculți in ceea ce privește arta in general, suntem foarte limitați, an fost la Luvru într-un concediu și ne considerăm îndreptățiți să ne dăm cu părerea despre lucruri.
Vorbeste in numele tau,eu nu te-am facut inculta(deocamdata).
Sau limitata.

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008

View PostCousteau, on 19 februarie 2020 - 18:19, said:

Atata timp cat se gasesc amatori de arta din prima poza, din pacate "artistii" vor profita sa scoata rapid, pe banda rulanta pseudo sculpturi facute in cateva zile. Vor ciopli, vor suda niste tinichele, vor plati niste "critici de arta" sa scoata niste comentarii gen in posturile #2 si #3 si se umplu de bani rapid si usor.
La o sculptura ca in a doua poza se munceste luni, poate si ani. Ai gresit un pic, o iei de la capat.

Da, prima e lenea "artistului" si prostirea "amatorului de arta".

edit: 3matrix, ai dreptate in primul paragraf si ti-am dat like inainte de a termina de citit. Dar cu al doilea paragraf m-ai zapacit si ti-am luat like-ul. N-am prea inteles ce ai vrut sa zici de Eminescu. Eminescu chiar e un poet colosal.

Subscriu la tot ce-ai spus. Rar găsești pe mapamond un poet precum a fost Eminescu. Păcat că s-a născut la noi.. Cât despre Brâncuși, ce să zic? Promovarea bolovanului cioplit.

#35
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCr1spy, on 20 februarie 2020 - 17:44, said:

Nu, intr-adevar. A spus ca nici macar pe a lui nu a fost in stare sa o faca cum trebuie.


Nu poți impune nimănui să aibă opinia ta ori a mea ori a altcuiva - esențialmente subiectivă. Lui așa i se pare - neterminată, nefinisată. Nimic ofensator în asta.

#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008

View Postwaterman, on 20 februarie 2020 - 11:30, said:

Eu cred că uneori frumusețea e Ă®n ochii privitorului.
Prefer o formă mai rudimentară care să-mi gâdile sufletul, să Ă®mi transmită emoție, decât o statuie care reproduce fidel un corp omenesc dar nu trasmite nimic decât tehnicitatea execuției.

Păi, dacă iei un Michelangelo, de exemplu, nu are cum să nu-ți transmită nimic. Pe lângă calitatea tehnică a lucrării, care este excepțională, lucrările surprind emoție, mișcare.. La nea' Brâncuși, cioplitorul, hmm.. o fi și acolo emoție și mesaj, după coarda sensibilă a privitorului. Sunt unii care rămân impresionați și de un cartof c-o cruce-n mijloc sau de-o dâră de vopsea pe-o pânză. Dar parcă, totuși, arta ar trebui să fie și ceva mai mult talent în ceea ce privește execuția.

Edited by caiuscorneliu, 20 February 2020 - 18:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate