Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Un singur om poate descifra Apocalipsa!

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#307
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Deci Estera a mințit, a zis că este persană și s-a comportat ca atare! Posted Image

#308
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Și-a ascuns etnia. De la ea nu a aflat că este iudeică. Pentru a ajunge în poziția din care să-și poată salva poporul, în caz de necesitate.

#309
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Și-a ascuns etnia? cum? Altfel decât prin minciună, nu se poate...

#310
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View Postlogic1, on 29 septembrie 2023 - 08:38, said:

Estera avea porunca capitală să nu se deconspire (că este iudeică). Toate celelalte erau pe locul doi. Asta este intriga narațiunii - tăinuirea și revelarea, creșterea până la un maxim a amenințării și răsturnarea neașteptată de situație.

1:10
Estera nu și-a făcut cunoscut nici poporul, nici nașterea, căci Mardoheu o oprise să vorbească despre aceste lucruri.

Nu ni se spune că a mințit sau că a mâncat carne de porc. Dar știm că dacă era necesar, le făcea.

#311
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 29 septembrie 2023 - 14:57, said:

Nu ni se spune că a mințit sau că a mâncat carne de porc.

Totuși, cumva, Estera și-a dus de nas bărbatul, încât acesta nu și-a dat seama că Estera este evreică.
Oricum, un minus major al acestei cărți biblice, este următorul, întrebarea pe care o pune Ahașveroș:


3. Imparateasa Estera a raspuns: "Daca am capatat trecere inaintea ta, imparate, si daca gaseste cu cale imparatul, da-mi viata: iata cererea mea; si scapa pe poporul meu: iata dorinta mea!
4. Caci eu si poporul meu suntem vanduti sa fim nimiciti, injunghiati si prapaditi. Macar daca am fi vanduti sa fim robi si roabe, as tacea, dar vrajmasul n-ar putea sa inlocuiasca pierderea facuta imparatului."
5. Imparatul Ahasveros a luat cuvantul si a zis imparatesei Estera: "Cine si unde este acela care are de gand sa faca asa?"


Deci, Ahașveroș, dacă era în toate mințile, ar fi trebuit să raționeze în felul următor:


Știu că i-am dat lui Haman, inelul meu, ca să ștampileze în numele meu, un edict scris de consilierii mei, în care autorizam exterminarea unui popor din toate provinciile ce formează imperiul meu. Acum aflu că este vorba de poporul evreu. Acum aflu că tu, iubita mea soție, ești evreică. Și știu și cine a instrumentat lucrul acesta: Haman, cel căruia i-am dat inelul ca să ștampileze edictul de nimicire.

Și cu toate acestea, imbecilul de Ahașveroș întreabă:

"Cine si unde este acela care are de gand sa faca asa?"

Putea împăratul pune o așa întrebare, în condițiile în care exterminarea unui popor nu putea fi făcută decât cu aprobarea împăratului? Cine ar putea extermina un popor din toată împărăția lui Ahașveroș, fără ca Ahașveroș să se implice în mod direct? Și atunci de ce Ahașveroș întreabă: cine și unde este ... acela? Păi cine putea fi altul decât cel căruia îi dăduse inelul ca să ștampileze edictul de nimicire?Posted Image

De asta zic, cartea este stupidă, nu merge nici la clasele primare, ca să o pui în scenetă pentru copii...Posted Image

Deci Ahașveroș imediat trebuia să facă legătura și să zică: măi Haman, ai înnebunit, tu chiar pe poporul soției mele voiai să-l extermini?Posted Image  Păi asta înseamnă că însăși soția mea trebuie omorâtă!Posted Image  și tatăl ei, și frații și surorile ei! Iar eu, marele Ahașveroș, nu am pus o întrebare atât de simplă, care este acel popor, nici lui Haman și nici consilierilor mei, cei care au scris edictul... dar... nici nu am întrebat-o pe nevastă-mea, din ce popor face parte...Posted Image
Vai de mine, că prost mai sunt!Posted Image

12. Logofetii imparatului au fost chemati in a treisprezecea zi a lunii intai si au scris in totul cum a poruncit Haman mai marilor ostirii, dregatorilor fiecarui tinut si capeteniilor fiecarui popor, fiecarui tinut dupa scrierea lui si fiecarui popor dupa limba lui. Au scris in numele imparatului Ahasveros si au pecetluit scrisorile cu inelul imparatului.



13. Mardoheu a trimis urmatorul raspuns Esterei: "Sa nu-ti inchipui ca numai tu vei scapa dintre toti iudeii, pentru ca esti in casa imparatului.

#312
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Plus de asta, Logic, surprinde non-reacția lui Haman, care, în mod normal, la acuzațiile care i s-au adus, ar fi trebuit să dea o replică în sensul că regele Ahașveroș fusese de acord cu planul lui de exterminare, îi dăduse inelul..:ermm:...

Sunteți ... copii? Chiar nu realizați că această carte este fictivă?

Si imparatul a zis lui Haman: "Iti daruiesc si argintul si pe poporul acesta; fa cu el ce vei voi." (Est.3:11)

#313
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Tu ai idee ce înseamnă să fi împăratul unui asemenea imperiu?! Tu ai impresia că Ahașveroș își amintea toate detaliile pe care le vorbea cu subalternii lui... erau sute de popoare sub porunca lui, zilnic trimitea zeci, dacă nu sute de porunci și scrisori pe care trebuia să le semneze și să le consemneze la secretariatul lui... crezi că putea să-și amintească toate detaliile din fiecare zi, care de-a lungul timpului puteau fi zeci dacă nu sute de mii?!
Fă un calcul simplu, pune o medie de 10 pe zi, ori 365 de zile îți 3650 pe an, ori 10 ani, îți dă 36500 de scrisori, porunci, edicte etc... cu un multiplu 20 deja lucrurile se complică, cum să-și amintească toate astea, dacă nu i se aduce la cunoștință?!
Oricum timpul între evenimente a fost de ani, nu de zile, săptămâni sau luni... așa că problemele ridicate de tine sunt hilare, denotă o lipsă crasă de cunoaștere a istoriei, a culturilor antice, a logicii etc... tu nu faci altceva decât să te faci te râsul curcilor cu problemele de grădiniță pe care le aduci în discuție și pe care nu le poți înțelege, pentru că tu ai o gândire superficială (nu te duce capu'), ești redus intelectual, din păcate... dar faci vâlvă p'aici de nu te poate întrece nimeni... ești sub orice critică, ți-a dispărul și rușinea, nici rușine nu mai ai... 🤮 :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Edited by heartu, 30 September 2023 - 12:09.


#314
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008
Chiar dacă colegul inventează unele discrepanțe, prin modul de interpretare, trebuie să-i răspundem cu iubire. Învățăm și noi multe și, să recunoaștem, fără el ar fi puțină activitate pe aici.

#315
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 30 septembrie 2023 - 15:15, said:

Chiar dacă colegul inventează unele discrepanțe, prin modul de interpretare, trebuie să-i răspundem cu iubire. Învățăm și noi multe și, să recunoaștem, fără el ar fi puțină activitate pe aici.

:arigato:

#316
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 30 septembrie 2023 - 15:15, said:

Chiar dacă colegul inventează unele discrepanțe, prin modul de interpretare, trebuie să-i răspundem cu iubire. Învățăm și noi multe și, să recunoaștem, fără el ar fi puțină activitate pe aici.

Ceea ce mă surprinde este lipsa la aceste discuții a credincioșilor, recte „Sfantul Jakob”, ”Xlander”, ”Silica”, ”Kruger”, chiar și ”Grateful” care, în ultimul timp, a absentat (să fie colega prima mea victimă, devenită atee între timp?... foarte probabil!...:ermm:...)

#317
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 30 septembrie 2023 - 15:15, said:

Învățăm și noi multe și, să recunoaștem, fără el ar fi puțină activitate pe aici.

Noi, ca Martori ai lui Iehova, le știam deja pe majoritatea însă... din păcate, sub o interpretare defectuoasă... dar le știam![ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539855-icon_erster.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eram familiarizați cu absolut tot ce scrie în Biblie, practic orice Martor al lui Iehova, și dacă nu este Bătrân de congregație adică Prezbiter sau Slujitor ministerial, adică Diacon, visează Biblia, orice îl întrebi, știe!Posted Image
Că nu se pricepe să explice prea bine, este adevărat, dar are habar, fiindcă își aduce aminte că a studiat la Sală, a citit într-un Turn și despre ce-l întrebi tu! Spre deosebire de aceștia, celelalte culte religioase sunt la mii de km distanță, practic este o diferență ca de la Cer la Pământ, chiar și pastori penticostali dacă întrebi, nu vor ști nici măcar să deschidă Biblia la cartea Amos sau Țefania, ori alt proroc mai puțin cunoscut, ei nu au auzit, deși sunt pastori cu diplomă, atât de slab pregătiți sunt penticostalii! Posted Image
Ce facem noi acum, Martori ai lui Iehova pe calea corectă, adică ... credința ”jmt”-istă?
Reevaluăm tot ceea ce am învățat de-a lungul anilor și dăm acum interpretarea corectă, care nu poate fi decât una de tip ”jmt”...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_biggrin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Legendă:

”jmt” este abrevierea de la Jesus Myth Theory...

Edited by dark, 30 September 2023 - 19:22.


#318
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 30 septembrie 2023 - 19:18, said:

Ce facem noi acum, Martori ai lui Iehova pe calea corectă, adică ... credința ”jmt”-istă?
Reevaluăm tot ceea ce am învățat de-a lungul anilor și dăm acum interpretarea corectă, care nu poate fi decât una de tip ”jmt”...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539875-icon_biggrin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care "noi" ?
Parca ai zis ca ai divortat de Congregatia Marorii lui Yehova .
Acum faci parte din biserica satanica chipurile cautati adevarul. Posted Image

#319
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Dragilor, mai multe despre presupusele profeții mesianice făcute de profetul Isaia, începând de aici

#320
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Aici învățați voi Biblia, dar, nu vreți să veniți! Doar foștii Martori ai lui Iehova mai discută între ei, atât. Normal, nici nu este de mirare, din moment ce cultele neoprotestante nu încurajează studiul biblic, la ei se cântă, se vociferează căzând la podea în spasme, transe, plânsete isterice etc.

#321
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
apă de ploaie, da, în sensul că nici nu vor să-și pună puțin mintea la contribuție, stau ca momâile în băncile lor când merg la adunare, ascultă pe pastor, dar sunt cu mintea în altă parte și nu doresc să analizeze nimic, sunt ca picăturile de ploaie, unde pică stropul, intră în pământ, atât de previzibil...

... spre exemplu, acum colegul Silică cântă colinde în biserică...:lol:... ce tot găsiți mah la colindele alea, nu mai bine veniți la curs aici? :huh:

#322
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Silică, Kruger și Xlander, poftiți vă rog la lecții! Vreau să le arăt baptiștilor cum mânuiește de bine Biblia, un Prezbiter al Martorilor lui Iehova! Baptiștii sunt la un nivel foarte jos...Posted Image

[ https://i.ibb.co/10xSmZp/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 28 December 2023 - 08:01.


#323
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
”Toata Apocalipsa vorbeste doar de ”vremuri si soroace”. Ceea ce inseamna ca doar cine stie ”vremurile si soroacele” poate sa o descifreze. Si exista o singura fiinta care stie ”vremurile si soroacele”: Tatal.”

CORECT.

Dar acum mulți ani am ajuns la o concluzie la care a ajuns și nenea din video!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7GGe9cpPSiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#324
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

Vizualizare mesajsan-62, pe 18 februarie 2024 - 07:12, a scris:

”Toata Apocalipsa vorbeste doar de ”vremuri si soroace”. Ceea ce inseamna ca doar cine stie ”vremurile si soroacele” poate sa o descifreze. Si exista o singura fiinta care stie ”vremurile si soroacele”: Tatal.”

CORECT.

Dar acum mulți ani am ajuns la o concluzie la care a ajuns și nenea din video!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7GGe9cpPSiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Încă există...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9ap3bd8fhxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate