Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum trebuie interpretată Profeția lui Isaia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
WMB vindecand o oarba din nastere .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fyy1kZFHxO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postjeremiah, on 5th April 2011, 15:55, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IJIDcL3LuhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmareste bine .
Dar pe baza unei vedenii pe care mi-a dat-o Domnul, si luand in considerare felul in care avanseaza lucrurile, eu prevad ca epoca aceasta se va incheia undeva in intervalul 1933-1977. Cel putin natiunea aceasta puternica va intra intr-un razboi care-o va face bucati [fratele Branham vorbeste despre o explozie  - n.tr.]. Lucrul acesta este foarte aproape.

Spuse si scrise de Branham

View Postjeremiah, on 5th April 2011, 15:58, said:

WMB vindecand o oarba din nastere .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fyy1kZFHxO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu prevad ca nu era nicio oarba.
Si mai prevad ca Branham saracu vorbea ca satan ii tine ochii orbi si voia sa-l scoata afara, cand defapt ei erau mana-nmana, si satan n-are nicio treaba cu orbirea fizica.
Acuma parca inteleg obsesia lui obadia pentru cat mai multa spaga. Practic e deformatie profesionala, la cata spaga trebuia sa imparta barnham ca sa aiba cobai pe scena, e clar ca asta a devenit a doua natura a branhamistilor.

Edited by altul, 05 April 2011 - 15:47.


#21
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

eu prevad ca epoca aceasta se va incheia undeva in intervalul 1933-1977.

Era o parere de al lui .El prevedea ,doar  cand zicea Asa VB Domnul era o profetie de la Dumnezeu .

Quote

Eu prevad ca nu era nicio oarba.
Si mai prevad ca Branham saracu vorbea ca satan ii tine ochii orbi si voia sa-l scoata afara, cand defapt ei erau mana-nmana, si satan n-are nicio treaba cu orbirea fizica.

Nici nu ai cum sa crezi ,caci cine nu crede Scriptura ,nu va crede nici daca cineva a inviat din morti .

Luca 16:30
„Nu, părinte Avraame”, a zis el, „ci dacă se va duce la ei cineva din morți, se vor pocăi.”
Luca 16:31
Și Avraam i-a răspuns: „Dacă nu ascultă pe Moise și pe proroci, nu vor crede nici chiar dacă ar învia cineva din morți.”
Ioan 12.10-11;

#22
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postjeremiah, on 5th April 2011, 17:13, said:

Era o parere de al lui .El prevedea ,doar  cand zicea Asa VB Domnul era o profetie de la Dumnezeu .
E asta-i buna, deci nimic nu era parerea lui, totul era inspirat de satan.
Dupa minciuna cu distrugerea americii in 1977 cea mai tare e "profetia" cu masini fara sofer. Deci practic masinile pot dormi linistite, le-a "prevazut" branhamul raiul pe pamant.
Uite acuma m-am desteptat de ce diavolul si-a batut joc de el in clipa mortii cu masinile.
Saracu branham vai de capul lui.

Edited by altul, 05 April 2011 - 16:24.


#23
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postaltul, on 5th April 2011, 16:23, said:

E asta-i buna, deci nimic nu era parerea lui, totul era inspirat de satan.
Dupa minciuna cu distrugerea americii in 1977 cea mai tare e "profetia" cu masini fara sofer. Deci practic masinile pot dormi linistite, le-a "prevazut" branhamul raiul pe pamant.
Uite acuma m-am desteptat de ce diavolul si-a batut joc de el in clipa mortii cu masinile.
Saracu branham vai de capul lui.

Sunt martori in viata ,care pot da marturie ptr vindecarile facute.

#24
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
mi se pare mie, sau in afara de vreo 4 posturi din doua pagini, nu a mai zis nimeni nimic de interpretarea profetiei lui isaia?

Edited by SundanceKid, 05 April 2011 - 16:33.


#25
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Interpretarea s-a implinit .Ce sa mai comentezi ?

#26
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postjeremiah, on 5th April 2011, 17:26, said:

Sunt martori in viata ,care pot da marturie ptr vindecarile facute.
Sunt convins, e o metoda simpla de al depista pe diavolul din omul pe care-l stapaneste:
-i se arata sub forma de inger asa cum l-a intalnit si branham
-apoi doar diavolul poate sa te pune sa profetesti masinilor
-si in cele din urma doar el isi bate joc de tine cand mori. Cat esti viu are nevoie de tine.

#27
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008

View PostSorin84k, on 5th April 2011, 13:49, said:

Orice profet adevarat, da si data evenimentului (an, luna, zi, sau macar an).
Acesta cred ca este un profet fals.
Nu ne spune nimic, despre modul in care sa il recunoastem pe Mesia (mod de verificare stiintific).


Noi, sioniștii, credem că Mesia e-n noi și ne mântuim singuri.

View Postaltul, on 5th April 2011, 17:34, said:

Sunt convins, e o metoda simpla de al depista pe diavolul din omul pe care-l stapaneste:
-i se arata sub forma de inger asa cum l-a intalnit si branham
-apoi doar diavolul poate sa te pune sa profetesti masinilor
-si in cele din urma doar el isi bate joc de tine cand mori. Cat esti viu are nevoie de tine.

Celebrul Rabin Abraham ibn Ezra a zis că demonii există numai în creierele păcătoșilor. Iar celălalt Rabin de excepție, Maimonide, a confirmat teoria lui.

View Postjeremiah, on 5th April 2011, 17:34, said:

Interpretarea s-a implinit .Ce sa mai comentezi ?

Nu s-a împlinit. Sau s-a împlinit cumva atunci când sioniștii și-au reclădit Templul în propriile lor făpturi.

#28
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postjeremiah, on 5th April 2011, 17:34, said:

Interpretarea s-a implinit .Ce sa mai comentezi ?
pai topicu e pe Ortodoxie. primul post al topicului contrazice principiile ortodoxiei.
ma gandeam ca o fi ceva de comentat .. da poate ma insel.

Edited by SundanceKid, 05 April 2011 - 16:39.


#29
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Celebrul Rabin Abraham ibn Ezra a zis că demonii există numai în creierele păcătoșilor. Iar celălalt Rabin de excepție, Maimonide, a confirmat teoria lui.

In creierele ortodocsilor cred ca a zis rabinul . :coolspeak:Iar eu zic ca de fapt ortodocsii sunt chiar demonii. :notangel:

Edited by jeremiah, 05 April 2011 - 16:41.


#30
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008

View PostSundanceKid, on 5th April 2011, 17:39, said:

pai topicu e pe Ortodoxie. primul post al topicului contrazice principiile ortodoxiei.
ma gandeam ca o fi ceva de comentat .. da poate ma insel.


Așa gândesc evreii, scriitorii Bibliei. Orice jurist demn de acest nume i-ar da dreptate scriitorului unei cărți, nicidecum celor care o interpretează.

#31
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View PostDIE1, on 5th April 2011, 17:40, said:

Așa gândesc evreii, scriitorii Bibliei. Orice jurist demn de acest nume i-ar da dreptate scriitorului unei cărți, nicidecum celor care o interpretează.
si ortodocsii nu gandesc asa?

#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDIE1, on 5th April 2011, 13:28, said:

Isaia a fost un mare profet judeu. Noi îi spunem Ișaiahu, fie amntirea lui binecuvântată! El a profețit că fecioara care îl va naște pe Imanuel/Mesia se va afla la prima ei căsătorie. Soțul foarte humanoid și legitim al doamnei va fi tatăl acestui Imanuel (D-zeu e cu noi). Imanuel va fi procreat într-o noapte de iarnă și de Șabat. El își va salva Țara, Israelul, în timpul războiului de pe urmă, Gog u Magog, în postura unui mare comandant militar sau a unui om politic, dar nu va mântui pe nimeni, deoarece majoritatea judeilor se mântuiesc singuri. Mesia nu va fi fiul lui D-zeu, ci al tatălui lui. Dacă vreți, va fi fiul spiritual al lui D-zeu. Toți suntem copiii Lui spirituali, dar ne naștem din părinții noștri humanoizi. D-zeu, Baruch ha-Shem, ne dă numai sufletele.
Te rog sa anexezi proba biblica aferenta acestor afirmatii:
  • Soțul foarte humanoid și legitim al doamnei va fi tatăl acestui Imanuel
  • Imanuel va fi procreat într-o noapte de iarnă și de Șabat
  • în postura unui mare comandant militar sau a unui om politic
  • dar nu va mântui pe nimeni
  • majoritatea judeilor se mântuiesc singuri
  • Mesia nu va fi fiul lui D-zeu, ci al tatălui lui
Daca nu ai proba biblica, atunci apuca-te de crosetat si de barfa.

#33
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostDIE1, on 5th April 2011, 17:38, said:

Celebrul Rabin Abraham ibn Ezra a zis că demonii există numai în creierele păcătoșilor. Iar celălalt Rabin de excepție, Maimonide, a confirmat teoria lui.
Si celebrul rabin n-a reusit sa citeasca primele versete din Biblie ca sa vada ca Eva si Adam au fost ispititi de celebrii demoni.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaltul, on 5th April 2011, 18:20, said:

Si celebrul rabin n-a reusit sa citeasca primele versete din Biblie ca sa vada ca Eva si Adam au fost ispititi de celebrii demoni.
Pai...sunt colegii rabinilor, nu? Scaraotzchi e tovarasul lor.
Sa intreb si eu vreun evreu cand a cazut Samaria si de ce cred ei un izvor arheologic in detrimentul Scripturii? De Ohozia sa mai intreb? Astia nu stiu meserie, stimabile. Copiaza si cred ca daca ei sunt evrei inteleg Biblia. Ei, ca si voi, bisericosii, nu inteleg decat ce le dau rabinii mura in gura. Crezi ca a luat vreunul textul la studiu?

#35
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postjeremiah, on 5th April 2011, 17:26, said:

Sunt martori in viata ,care pot da marturie ptr vindecarile facute.
Majoritatea martorilor nu pot depune marturie fiind cam ...  morti.

View Postzexelica, on 5th April 2011, 18:27, said:

Pai...sunt colegii rabinilor, nu? Scaraotzchi e tovarasul lor.
Sa intreb si eu vreun evreu cand a cazut Samaria si de ce cred ei un izvor arheologic in detrimentul Scripturii? De Ohozia sa mai intreb? Astia nu stiu meserie, stimabile. Copiaza si cred ca daca ei sunt evrei inteleg Biblia. Ei, ca si voi, bisericosii, nu inteleg decat ce le dau rabinii mura in gura. Crezi ca a luat vreunul textul la studiu?
"Astia nu stiu meserie, stimabile"

Bun Banc

Pai...sunt colegii rabinilor, nu? Scaraotzchi e tovarasul lor.

Perla Gigantik

Domnule Zexe
De ce te increzi atit?
Drept e ca ai un "anumit" simt umoristic, insa mai respira si resfira.

View Postzexelica, on 5th April 2011, 18:18, said:

Te rog sa anexezi proba biblica aferenta acestor afirmatii:
[list=1]
[1]Soțul foarte humanoid și legitim al doamnei va fi tatăl acestui Imanuel

1  Oricum nu era din "osul Regelui David", ci din clasa mai umila.

View Postzexelica, on 5th April 2011, 18:18, said:

Daca nu ai proba biblica, atunci apuca-te de crosetat si de barfa.
Tanachul are dovezi arheologice.
NT nu are nici macar marturia istoricilor.
Zexe - Daca nu ai proba, atunci apuca-te de croitorieeee.....

View PostSundanceKid, on 5th April 2011, 17:32, said:

mi se pare mie, sau in afara de vreo 4 posturi din doua pagini, nu a mai zis nimeni nimic de interpretarea profetiei lui isaia?
Isaia nu se referea la Yeshua.
Eu spun ca toate incercarile de a convinge de veridicitatea celor din NT pe baza Tanachului, sunt hilare.

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/ZHWvv6H/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Timpurile verbelor sunt la trecut, deci ”Dumnezeul puternic” exista deja. Este vorba de regele Ezechia. Vă surprinde că este numit ”El Gibbor”? Nu ar trebui, deoarece termenul ”Elohim” este aplicat și judecătorilor, care sunt oameni, o recunoaște însuși Isus Cristos:

BVA:
Ioan 10:34 Isus le-a răspuns: „Oare nu scrie în legea voastră «Eu am zis: ‘Sunteți dumnezei.’»? 35 Deci Legea i-a numit «dumnezei» pe cei cărora le-a vorbit Cuvântul lui Dumnezeu – și Scriptura nu poate fi desființată!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate