Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Un singur om poate descifra Apocalipsa!

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
  Faptele apostolilor 1:7 El le-a răspuns: „Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa.

  Toata Apocalipsa vorbeste doar de ”vremuri si soroace”. Ceea ce inseamna ca doar cine stie ”vremurile si soroacele” poate sa o descifreze. Si exista o singura fiinta care stie ”vremurile si soroacele”: Tatal.

  Si atunci de ce incearca atata lume sa o descifreze? Pentru ca nu stiu cele de mai sus. Pentru ca si apostolii au vrut sa stie vremea celei de a doua veniri, dar Hristos le-a spus sa stea in banca lor, ca doar Dumnezeu Tatal are dreptul sa stie ceea ce voiau si ei sa stie. Si apostolii s-au conformat. Totusi, cum se face atunci ca insasi Apocalipsa vorbeste de o alta persoana, decat Tatal, ce o va descifra?

  Apocalipsa 5:2 Şi am văzut un înger puternic, care striga cu glas tare: „Cine este vrednic să deschidă cartea şi să-i rupă peceţile?”
   3 Şi nu se găsea nimeni nici în cer*, nici pe pământ, nici sub pământ, care să poată deschide cartea, nici să se uite în ea.
   4 Şi am plâns mult, pentru că nimeni nu fusese găsit vrednic să deschidă cartea şi să se uite în ea.
   5 Şi unul din bătrâni mi-a zis: „Nu plânge: Iată că Leul* din seminţia lui Iuda, Rădăcina** lui David, a biruit ca să deschidă cartea şi† cele şapte peceţi ale ei.


  Aceasta inseamna ca intr-adevar exista o singura Fiinta a Dumnezeirii, impartita la trei persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Adica ”Leul din semintia lui Iuda, Radacina lui David” nu poate fi decat Duhul Sfant, venit in chip de om pe pamant. El este Duhul Sfant, dar este si Tatal, la fel cum si Iisus era Fiul, dar era si Tatal. Si doar asa se poate explica cum alta persoana, in afara de Tatal, poate descifra ceea ce doar Tatal poate sa stie.

Deci, daca nu va credeti nici Tatal, nici Fiul si nici Duhul Sfant, atunci mai bine lasati Apocalipsa in pace, ca o veti lua pe coclauri, incercand sa-i furati intelesul si sa-i rupeti ”pecetile”.

Edited by Dorel666, 15 February 2020 - 13:52.


#2
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
De acord! Frumos spus!

#3
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
De ce Dorele , nu trebuie sa stim de ce sa ne ferim? sau trebuie  sa credem si sa nu cercetam? Semnele ca se apropie Apocalipsa s-au inteles de cei mai multi si este viata noastra si a copiilor nostri pusa la mezat. Atat cat o intelegem este bine sa ne punem la adapost, sa ne pregatim.

Edited by nico123, 15 February 2020 - 14:12.


#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico123, on 15 februarie 2020 - 14:11, said:

De ce Dorele , nu trebuie sa stim de ce sa ne ferim? sau trebuie  sa credem si sa nu cercetam? Semnele ca se apropie Apocalipsa s-au inteles de cei mai multi si este viata noastra si a copiilor nostri pusa la mezat. Atat cat o intelegem este bine sa ne punem la adapost, sa ne pregatim.

Ba de incercat trebuie sa incercati, ca nu degeaba ingerul a aruncat provocarea:

Apocalipsa 5:2 Şi am văzut un înger puternic, care striga cu glas tare: „Cine este vrednic să deschidă cartea şi să-i rupă peceţile?”

Totusi, sa fie clar ca nu o veti descifra decat daca, asa cum am spus, sunteti fie Tatal, fie Fiul, fie Duhul Sfant.

#5
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da sigur nu se va descifra toata dar atat cat este permis deja este descifrata adica doar o parte din ea si aceasta descifrare se pupa al naibi de bine cu evenimentele prezentului.
ai dreptate, nu trebuie descifrata mai departe, ne ajunge cat se cunoaste azi.

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico123, on 15 februarie 2020 - 14:19, said:

Da sigur nu se va descifra toata dar atat cat este permis deja este descifrata adica doar o parte din ea si aceasta descifrare se pupa al naibi de bine cu evenimentele prezentului.
ai dreptate, nu trebuie descifrata mai departe, ne ajunge cat se cunoaste azi.

Cartea este scrisa si ”pe dinafara”. Ceea ce inseamna ca, ceea ce este pe dinafara, se poate citi fara a se rupe pecetile. Acesta este singurul lucru care se poate sti! Restul, adica a cunoaste ”vremurile si soroacele”, rupand pecetile, doar cel care se crede mai presus de Dumnezeu poate incerca sa descifreze! Adica ”omul nelegiuirii, fiul pierzarii”.

Edited by Dorel666, 15 February 2020 - 14:23.


#7
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu merge asa departe, nu-i face pe cei care studiaza biblia ca fiind ''omul nelegiuirii" ca daca n=i s-a dat aceasta biblie  trebuie citita si cel care o citeste o intelege asa cum poate el.
Atunci de ce avem Biblia, doar ca sa citim versete care se tot repeta si sa nu intelegem nimic?

#8
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Dorele, lasa vrajeala ca nu tine ! Orice om poate gandi despre o Apocalipsa viitoare ! Nu trebuie sa te nasti profet ca sa intelegi ca lumea merge spre un dezastru apocaliptic. Lumea se inarmeaza, padurile se taie in disperare, poluarea oceanelor a ajuns la cote alarmante, somajul este in crestere, populatia planetei se inmulteste fara logica, n chestii pe care orice ''profet'' le-ar fi anticipat dinainte ! Sau crezi ca aia erau chiar vizionari absoluti ? De la oamenii pesterilor pana in ziua de azi, ne-am omorat, urat, iubit, pana am constientizat ca asta este rostul lumii. Suntem diferiti !
La ora 16 (ora lui je) joaca Barcelona. Meci greu, deh ! Daca pierd...urmeaza apocalipsa  Vinul este pregatit, televizorul sta fixat pe perete, pisica asta gri imi arunca niste ochi de miloaga, am o stare apocaliptic de buna ! Hai Barca ! Hai Apocalipsa dupa Dorel !

#9
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
'Un singur om poate descifra Apocalipsa!'


Eu sunt acela , Dorele. Cu toata smerenia ti-o spui...:hypocrite:

#10
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Dude , nu ai inteles ? cel care o descifreaza este omul necuratului,  asa spune Dorel.

Edited by nico123, 15 February 2020 - 14:42.


#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
666 a decretat asta?  :D. Ca daca-i asa, cam totce zice DA, trebe luat BA...

Edited by Dude_2nd, 15 February 2020 - 14:45.


#12
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da? probabil ca trebuie luat ca Ba. Atunci inseamna ca poti sa postezi interpretarea ta asupra Apocalipsei din Biblie. Vrem si noi sa vedem o interpretare cat mai buna.
Astept cu interes.

#13
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postnico123, on 15 februarie 2020 - 14:48, said:

Da? probabil ca trebuie luat ca Ba. Atunci inseamna ca poti sa postezi interpretarea ta asupra Apocalipsei din Biblie. Vrem si noi sa vedem o interpretare cat mai buna.
Astept cu interes.

Ma bag ca sarpele-n lanul de cicoare ! Apocalipsa mea dinainte meciului cu Barcelona ! ''Si am vazut o palalaie de foc maaaare, un vuiet cum numai in Iad poti auzi... Oamenii fugeau din calea ei, dar nu aveau unde scapa. Carnea curgea de pe oase, animalele zbierau inlantuite, orasele se prabuseau, tot ce insemna frumos si inalt, praf si nimic. Atunci, oamenii s-au uitat la Cer si au urlat de furie, disperare, teama : De ce eu ? Cei mai norocosi, bogatii lumii...s-au varat in gaurile lor luxoase ! Au crezut ca pamantul nu poate fierbe ! Vai de capul lor de naiv ! Ar fi preferat sa moara decat sa fie chinuiti in custile pe care le-au considerat salvarea lor. Conducatorii lumii, cei mai mari oameni dintre oameni, au sfarsit sfasiati de suparare si durere.'' Trezirea !
As putea sa va ''apocalipsez'' pana maine dimineata. Poate va pun sa imi dati si bani pe carte , ca doar nu vreau sa merg in pierdere. Spre Apocalipsa, adunarea !

#14
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Fjell, vad ca nu stii . Ce spui tu este doar o parte din apocalipsa si anume partea marelui necaz sau ''necazul cel mare'', dar restul?

Edited by nico123, 15 February 2020 - 15:00.


#15
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Apocalipsa a inceput din china si se extindePosted Image

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E ransomware!

#17
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu Dan_2000, Apocalipsa a inceput de la Papa inainte cu 1 an de ce este in China.

View Postdan_2000, on 15 februarie 2020 - 15:20, said:

Apocalipsa a inceput din china si se extindePosted Image


#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Numai Dumnezeu ştie când vine Sfârşitul Lumii pentru că poate decide să renunţe la el dacă vede că oamenii s-au schimbat în bine.
Azi este manie cu aşa ceva pentru că unele dintre lucrurile prezise despre vremurile premergătoare Sfârşitul Lumii par a se întâmpla: îndobitocirea prin mass-media şi reţele de socializare, chiparea, paşapoarte şi buletine biometrice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate