Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Asigurare Bagaje

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#37
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
:P Am exagerat si eu cu 2-3 kile... de fapt, e vorba de 2-3 sute de grame...

#38
dany1

dany1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.07.2006
Este adevarat ca nu ai voie sa ai cu tine in avion  parfum si pasta de dinti .... :confuzzled:

#39
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai le pui la cala, care-i problema? Si daca ai zbor peste noapte, sau de lunga durata, te aranjezi in toaleta aeroportului de destinatie.Legea e ca nu tre sa ai mai mult de 100 ml lichid sau gel la tine in cabina.

#40
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
100 ml de lichid care-l aveai cu tine inainte de security check. oricum daca ai mai mult trebuie sa-l arunci acolo...  Dupa security check gasesti magazine de la care poti sa-ti iei si 1 litru cu tine de apa in avion.

Si nu e lege, e politica in functie de compania cu care zbori.

Edited by worm, 11 January 2007 - 15:26.


#41
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

View Postteo27, on Jan 7 2007, 12:43, said:

Stie cineva daca se poate lua in bagajul de mana un hard drive extern si o tableta grafica? Exista riscul sa se deterioreze in bagajul din cala?
Acum ca suntem in 2007 banuiesc ca nu mai e nevoie sa declar nimic la iesire, am dreptate?
Daca poate cineva sa ma ajute, multumesc!


    Poti  lua  HD-ul  fara  probleme in  avion  . Daca  mergi  in  UE si  te  intorci  tot  din  UE  nu-i  problema , nu  trebuie  sa-l  declari .  Nici  sa  nu  te  gandesti  sa-l  lasi  la  cala , nu  cred  ca  ai  vazut    ce  regim  au  bagajele  de  cala . Evita  lichidele  ca  ramai  fara  ,  la  mine  au  tiuit  aparatele  de  la  ce crezi ?!..  crema  din  ciocolata . Spre  norocul  lor   n-au  luato  ca puneam de-o  crima  :D

#42
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007

View Postkikina, on Jan 11 2007, 19:37, said:

Poti  lua  HD-ul  fara  probleme in  avion  . Daca  mergi  in  UE si  te  intorci  tot  din  UE  nu-i  problema , nu  trebuie  sa-l  declari .  Nici  sa  nu  te  gandesti  sa-l  lasi  la  cala , nu  cred  ca  ai  vazut    ce  regim  au  bagajele  de  cala . Evita  lichidele  ca  ramai  fara  ,  la  mine  au  tiuit  aparatele  de  la  ce crezi ?!..  crema  din  ciocolata . Spre  norocul  lor   n-au  luato  ca puneam de-o  crima  :D

Si lichidele - sau in cazul tau crema din ciocolata - unde erau ? Adica in bagajul de mana sau in cel de cala ???
Stiam ca in cel de cala nu e problema cu lichidele. Bineinteles, in PET-uri, ... ca altfel... risti sa ii imbeti pe toti pe aeroport de la vreo sticla sparta  :cheers:

#43
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

View PostBlack Daniel, on Jan 11 2007, 20:21, said:

Si lichidele - sau in cazul tau crema din ciocolata - unde erau ? Adica in bagajul de mana sau in cel de cala ???
Stiam ca in cel de cala nu e problema cu lichidele. Bineinteles, in PET-uri, ... ca altfel... risti sa ii imbeti pe toti pe aeroport de la vreo sticla sparta  :cheers:


  Lichide am  avut  doar la  cala . Ciocolata  am  avuto  in  bagajul  de  mana  si  mi-au  rascolit  tot  pana  si-au  dat seama ce  piuie .Nu-i  o placere  sa-ti  rascoleasca  prin  geanta  , mai  bine  renunti la  lichidele  din  bagajul  de  mana. La  intoarcere  am  uitat  si-am  luat o  Cola, mi-au  saltato ,ba  nu , m-au  lasat  sa  mai  iau  o  gura  ca  abea  o  incepusem apoi....la  gunoi !

#44
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
kikina,
Piuitorile lor cu care controleaza bagajul de mana detecteaza doar lichidele sau mai piuie si la altceva ?

#45
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
piuia staniolul de la ciocolata, nu ciocolata... scannerele alea verifica doar de metale. dar oricum te pune sa scoti tot din buzunare, si chiar si pantofii si cureaua.

#46
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

View Postworm, on Jan 12 2007, 14:10, said:

piuia staniolul de la ciocolata, nu ciocolata... scannerele alea verifica doar de metale. dar oricum te pune sa scoti tot din buzunare, si chiar si pantofii si cureaua.


       :no:  pe-un  tip  la intors  ca  avea  silicon  in  tocul  pantofilor  . Au  detector  de  lichide sigur !

#47
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
sigur nu avea catarame sau cuie prin ei :D oricum mai nou pantofii se dau jos la trecerea prin detector... e groaznic!!

#48
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003
Urmeaza sa plec in SUA, luna viitoare( prima mea iesire din tara ). M-am decis sa-mi iau laptopul personal cu mine, si sa-l declar la vama.
As vrea, sa-mi aduc din America, un aparat foto si inca un laptop, dar n-am nici o idee ce se intampla la vama.

Pot sa-mi aduc? De ce trebuie declarate cand pleci? Daca le declari la intoarcere, se vamuiesc? Cat se ia vama pe aceste electronice? La declararea lor, se trece producatorul si caracteristicile produsului?

#49
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
In ultimii 5 ani am intrat si am iesit din tara de vreo 30-40 de ori, nici macar odata, nicaiaeri nu am fost intrebat ce am in bagaje. Desi, cand am venit din Dubai, si abia ma vedeam dupa muntele de bagaje, mi au aruncat o privire mai lunga un tanti si o nene, dar cand ieseam pe usa... Nu mi am batut capu sa declar palm, laptop, aparat foto si nici nu m a intrebat nimeni. Eu cred ca isi cunosc clientii ;)

#50
avgvstvs

avgvstvs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.05.2006

View PostKidu, on Feb 2 2007, 12:17, said:

In ultimii 5 ani am intrat si am iesit din tara de vreo 30-40 de ori, nici macar odata, nicaiaeri nu am fost intrebat ce am in bagaje. Desi, cand am venit din Dubai, si abia ma vedeam dupa muntele de bagaje, mi au aruncat o privire mai lunga un tanti si o nene, dar cand ieseam pe usa... Nu mi am batut capu sa declar palm, laptop, aparat foto si nici nu m a intrebat nimeni. Eu cred ca isi cunosc clientii ;)


same here

#51
mynu_cs

mynu_cs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.01.2007
Ok.. eu am asa ruta

Cluj - Bucuresti - Frankfurt - Barcelona - Alicante

retur Alicante - Madrid - Frankfurt - Bucuresti - Cluj

Mi-a cumparat o firma  biletul.. si am primit prin posta biletul Cluj - Bucuresti
Si un itinerariu .. printat.. dar nu cu e-ticket code...
Sau ala cum arata.. ca eu stiam ca e ceva din multe cifre

Si restu au zis aia ca le primesc de la aeroport... cum si ce tre sa fac?

Edited by mynu_cs, 10 February 2007 - 11:27.


#52
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
la bucuresti te prezinti la check-in la biroul companiei cu care vei zbura si spui ca ai un bilet. dai CI sau pasaportul si-ti va printa atunci pe loc biletul.
la fel si in celelalte aeroporturi. In cazul in care e aceiasi companie aeriana, vei primi la bucuresti biletele si pentru celelalte curse.

atentie la bagaje. Intereseaza-te daca ele zboara direct pana la destinatie sau e vreun aeroport in care va trebuii sa le ridici si sa faci iar check-in.

#53
kirkus

kirkus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.03.2006
Stie cineva care e limita?
Merci

#54
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2006
Super tare intrebarea! Legal, ai voie un cartus, daca vrei mai multe? Cauta calatori nefumatori si binevoitori. Dupa ce treci de control, le ceri cartusele inapoi.   :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate