Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Asigurare Bagaje

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

Black Daniel

Black Daniel

Junior Member

• Grup: Members
:P Am exagerat si eu cu 2-3 kile... de fapt, e vorba de 2-3 sute de grame...

dany1

dany1

New Member

Este adevarat ca nu ai voie sa ai cu tine in avion  parfum si pasta de dinti .... :confuzzled:

herlino

herlino

Active Member

Pai le pui la cala, care-i problema? Si daca ai zbor peste noapte, sau de lunga durata, te aranjezi in toaleta aeroportului de destinatie.Legea e ca nu tre sa ai mai mult de 100 ml lichid sau gel la tine in cabina.

worm

worm

Senior Member

• Grup: Senior Members
100 ml de lichid care-l aveai cu tine inainte de security check. oricum daca ai mai mult trebuie sa-l arunci acolo...  Dupa security check gasesti magazine de la care poti sa-ti iei si 1 litru cu tine de apa in avion.

Si nu e lege, e politica in functie de compania cu care zbori.

Edited by worm, 11 January 2007 - 15:26.

kikina

kikina

Member

View Postteo27, on Jan 7 2007, 12:43, said:

Stie cineva daca se poate lua in bagajul de mana un hard drive extern si o tableta grafica? Exista riscul sa se deterioreze in bagajul din cala?
Acum ca suntem in 2007 banuiesc ca nu mai e nevoie sa declar nimic la iesire, am dreptate?
Daca poate cineva sa ma ajute, multumesc!

Poti  lua  HD-ul  fara  probleme in  avion  . Daca  mergi  in  UE si  te  intorci  tot  din  UE  nu-i  problema , nu  trebuie  sa-l  declari .  Nici  sa  nu  te  gandesti  sa-l  lasi  la  cala , nu  cred  ca  ai  vazut    ce  regim  au  bagajele  de  cala . Evita  lichidele  ca  ramai  fara  ,  la  mine  au  tiuit  aparatele  de  la  ce crezi ?!..  crema  din  ciocolata . Spre  norocul  lor   n-au  luato  ca puneam de-o  crima  :D

Black Daniel

Black Daniel

Junior Member

View Postkikina, on Jan 11 2007, 19:37, said:

Poti  lua  HD-ul  fara  probleme in  avion  . Daca  mergi  in  UE si  te  intorci  tot  din  UE  nu-i  problema , nu  trebuie  sa-l  declari .  Nici  sa  nu  te  gandesti  sa-l  lasi  la  cala , nu  cred  ca  ai  vazut    ce  regim  au  bagajele  de  cala . Evita  lichidele  ca  ramai  fara  ,  la  mine  au  tiuit  aparatele  de  la  ce crezi ?!..  crema  din  ciocolata . Spre  norocul  lor   n-au  luato  ca puneam de-o  crima  :D

Si lichidele - sau in cazul tau crema din ciocolata - unde erau ? Adica in bagajul de mana sau in cel de cala ???
Stiam ca in cel de cala nu e problema cu lichidele. Bineinteles, in PET-uri, ... ca altfel... risti sa ii imbeti pe toti pe aeroport de la vreo sticla sparta  :cheers:

kikina

kikina

Member

View PostBlack Daniel, on Jan 11 2007, 20:21, said:

Si lichidele - sau in cazul tau crema din ciocolata - unde erau ? Adica in bagajul de mana sau in cel de cala ???
Stiam ca in cel de cala nu e problema cu lichidele. Bineinteles, in PET-uri, ... ca altfel... risti sa ii imbeti pe toti pe aeroport de la vreo sticla sparta  :cheers:

Lichide am  avut  doar la  cala . Ciocolata  am  avuto  in  bagajul  de  mana  si  mi-au  rascolit  tot  pana  si-au  dat seama ce  piuie .Nu-i  o placere  sa-ti  rascoleasca  prin  geanta  , mai  bine  renunti la  lichidele  din  bagajul  de  mana. La  intoarcere  am  uitat  si-am  luat o  Cola, mi-au  saltato ,ba  nu , m-au  lasat  sa  mai  iau  o  gura  ca  abea  o  incepusem apoi....la  gunoi !

Black Daniel

Black Daniel

Junior Member

kikina,
Piuitorile lor cu care controleaza bagajul de mana detecteaza doar lichidele sau mai piuie si la altceva ?

worm

worm

Senior Member

piuia staniolul de la ciocolata, nu ciocolata... scannerele alea verifica doar de metale. dar oricum te pune sa scoti tot din buzunare, si chiar si pantofii si cureaua.

kikina

kikina

Member

View Postworm, on Jan 12 2007, 14:10, said:

piuia staniolul de la ciocolata, nu ciocolata... scannerele alea verifica doar de metale. dar oricum te pune sa scoti tot din buzunare, si chiar si pantofii si cureaua.

:no:  pe-un  tip  la intors  ca  avea  silicon  in  tocul  pantofilor  . Au  detector  de  lichide sigur !

worm

worm

Senior Member

sigur nu avea catarame sau cuie prin ei :D oricum mai nou pantofii se dau jos la trecerea prin detector... e groaznic!!

shiva

shiva

Nameless hero. Professional bug slayer mom.

Urmeaza sa plec in SUA, luna viitoare( prima mea iesire din tara ). M-am decis sa-mi iau laptopul personal cu mine, si sa-l declar la vama.
As vrea, sa-mi aduc din America, un aparat foto si inca un laptop, dar n-am nici o idee ce se intampla la vama.

Pot sa-mi aduc? De ce trebuie declarate cand pleci? Daca le declari la intoarcere, se vamuiesc? Cat se ia vama pe aceste electronice? La declararea lor, se trece producatorul si caracteristicile produsului?

Kidu

Kidu

Senior Member

In ultimii 5 ani am intrat si am iesit din tara de vreo 30-40 de ori, nici macar odata, nicaiaeri nu am fost intrebat ce am in bagaje. Desi, cand am venit din Dubai, si abia ma vedeam dupa muntele de bagaje, mi au aruncat o privire mai lunga un tanti si o nene, dar cand ieseam pe usa... Nu mi am batut capu sa declar palm, laptop, aparat foto si nici nu m a intrebat nimeni. Eu cred ca isi cunosc clientii ;)

avgvstvs

avgvstvs

New Member

View PostKidu, on Feb 2 2007, 12:17, said:

In ultimii 5 ani am intrat si am iesit din tara de vreo 30-40 de ori, nici macar odata, nicaiaeri nu am fost intrebat ce am in bagaje. Desi, cand am venit din Dubai, si abia ma vedeam dupa muntele de bagaje, mi au aruncat o privire mai lunga un tanti si o nene, dar cand ieseam pe usa... Nu mi am batut capu sa declar palm, laptop, aparat foto si nici nu m a intrebat nimeni. Eu cred ca isi cunosc clientii ;)

same here

mynu_cs

mynu_cs

Junior Member

Ok.. eu am asa ruta

Cluj - Bucuresti - Frankfurt - Barcelona - Alicante

retur Alicante - Madrid - Frankfurt - Bucuresti - Cluj

Mi-a cumparat o firma  biletul.. si am primit prin posta biletul Cluj - Bucuresti
Si un itinerariu .. printat.. dar nu cu e-ticket code...
Sau ala cum arata.. ca eu stiam ca e ceva din multe cifre

Si restu au zis aia ca le primesc de la aeroport... cum si ce tre sa fac?

Edited by mynu_cs, 10 February 2007 - 11:27.

worm

worm

Senior Member

la bucuresti te prezinti la check-in la biroul companiei cu care vei zbura si spui ca ai un bilet. dai CI sau pasaportul si-ti va printa atunci pe loc biletul.
la fel si in celelalte aeroporturi. In cazul in care e aceiasi companie aeriana, vei primi la bucuresti biletele si pentru celelalte curse.

atentie la bagaje. Intereseaza-te daca ele zboara direct pana la destinatie sau e vreun aeroport in care va trebuii sa le ridici si sa faci iar check-in.

kirkus

kirkus

Junior Member

Stie cineva care e limita?
Merci

sagarion

sagarion

Junior Member

Super tare intrebarea! Legal, ai voie un cartus, daca vrei mai multe? Cauta calatori nefumatori si binevoitori. Dupa ce treci de control, le ceri cartusele inapoi.   :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate