Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Asigurare Bagaje

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

vektor12

vektor12

Active Member

• Grup: Members
Trebuie sa plec si eu acum cu geamantanul plin si am observat ca anumite companii aeriene (Air France si Delta) au prostul obicei de a te plimba de colo-colo cand vine vorba de bagaje furate (total sau partial). Si-a facut cineva asigurare pentru bagaje?

cornete

cornete

Member

de regula depinde de companie.
mie SWISS Air mi-a trimis bagajul cine stie pe unde si l-am primit peste 2 zile acasá.
Trebuie neaparat sa pastrezi biletul de avion(ce-ti rámíne,cuponul cu nr. locului ) si
neapárat cuponul ce ti-l lipesc pe bilet, acestea sunt singurele dovezi diecte cá ai zburat si cá
le-ai íncredintat si bagajul.
asigurare explicitá in acest sens poti face la biroul unde-ti cumperi biletul sau explicit la o firmá
relativ serioasa cum ar fi de ex. allianz .

abe

abe

Member

Daca zbori cu Tarom bagajul tau este asigurat de Allianz Tiriac si nu cred ca mai are rost sa mai faci inca o asigurare pe langa cea pe care o ai din partea companiei aeriene. Important e sa pastrezi biletul si cuponul acela cum a zis si cornete mai sus, la British Airways mi-au gasit bagajul in 3 ore dupa ce le-am dat datele.

penca

penca

Member

NU cred ca vei gasi o companie de asigurari care sa te asigure pentru bagajele pierdute in avion si asta pentru ca inseamna "reasigurare", ceea ce foarte putini in lumea asta accepta

wiz_kid

wiz_kid

New Member

Sunt in prezent in SUA si o sa ma intorc in Romania prin Ungaria (avionul meu aterizeaza in Budapesta).
Intentionez sa imi cumpar ceva electronice de aici.

Stiti cumva daca si cei ce parasesc spatiul UE(o sa ma intorc in Romania dupa ce aterizez in Ungaria) trebuie sa plateasca taxe vamale pe aeroprtul din Budapesta ?
Daca da, cat de stricti sunt vamesii maghiari din acest punct de vedre ?
Am inteles ca pe Otopeni, 20 de $ in pasaport rezolva problema taxelor  :)

Multumesc anticipat!

Edited by mufã, 30 January 2007 - 13:50.

Byt

Byt

Active Member

Poate ramai mai mult decat e necesar in .ro ;)

Bertino

Bertino

Member

Daca vii cu mentalitati dinastea de spagar, mai bine ramai in US...
Incearca tu sa faci o smecherie dinasta pe Otopeni... de fapt, chiar te rog, o sa fie un nesimtit in libertate mai putin in lumea asta!

wiz_kid

wiz_kid

New Member

Ce atitudine, Bertino...
Realmente credeam ca pot gasi un feedback serios pe forum.
Scopul intrebarii era pur cognitiv, dar se pare ca frustrarea la unii e mai mare decat dorinta de a-si ajuta semenii...Daca toti romanii ar fi ca tine, m-as gandi serios sa nu mai revin in tara...

cutler

cutler

Senior Member

• Grup: Senior Members

wiz_kid, on Aug 12 2006, 20:52, said:

Ce atitudine, Bertino...
Realmente credeam ca pot gasi un feedback serios pe forum.
Scopul intrebarii era pur cognitiv, dar se pare ca frustrarea la unii e mai mare decat dorinta de a-si ajuta semenii...Daca toti romanii ar fi ca tine, m-as gandi serios sa nu mai revin in tara...
ti-ai pastrat mentalitaea tipic romaneasca  :death:

codruta

codruta

Member

wiz_kid, on Aug 10 2006, 17:03, said:

Sunt in prezent in SUA si o sa ma intorc in Romania prin Ungaria (avionul meu aterizeaza in Budapesta).

Stiti cumva daca si cei ce parasesc spatiul UE(o sa ma intorc in Romania dupa ce aterizez in Ungaria) trebuie sa plateasca taxe vamale pe aeroprtul din Budapesta ?

Multumesc anticipat!

Personal nu vad de ce ar trebui sa platesti taxt vamale intr-o tara in care esti in tranzit. Dar poate gresesc. Logic ar fi sa declari obiectele la intrarea in Romania sau sa le lasi in bagaje sperand ca nu le descopera nimeni. De faza cu spaga uita. Mai nou sunt camere de filmat cam peste tot si o sa te vedem la stirile de la 19:00 acuzat de tentativa de mituire.

MATRIXU

MATRIXU

Senior Member

La Budapeste nu te va intreba nimeni de sanatate. Insa la noi pregateste-te bine, ca stiu soarecii exact de unde vii ... :D. Vezi si tu cum te descurci, dar ai nostri sunt cum ii stii...deschisi ... :).

danus

danus

Junior Member

Si eu ma gindeam la aceasi ruta SUA-Budapesta.Dar la o socoteala mai atenta e mult mai avantajos sa aterizez la Timisoara.Nu va fi nevoie sa trec prin 2  puncte vamale si o calatorie de 2 ore cu masina.Mai analizeaza optiunile care le ai din state.E foarte adevarata problema cu spaga.E optionala.Numai daca o cere nea Caisa care e  de servici.Sa nu-i incurajam sa ceara ,asta e adevarata solutie.Referitor la camerele de supraveghere din aeroporturi,nu cred ca  vamesi sunt deranjati prea mult de ele.In special pe otopeni.

wiz_kid

wiz_kid

New Member

Thanx codruta, MATRIXU, danus !
danus, am luat in calcul varianta cu Timisoara dar zborul ma costa mult mai mult.
In concluzie mi-am luat bilet dus-intors Budapesta. Trec prin Paris. Poate daca vin dinspre Paris nu ma intreaba de sanatate vamesii maghiari.

tonio

tonio

Member

wiz kid, 20$ probabil ca rezolva multe, inca, pe la noi, dar ai interdictie dupa aceea 5 ani sa te mai vaiti ca la tine in tara inca este coruptie, se ia spaga si oamenii-s pomanagii... :angry:
Cam asta era cu atitudinea iar eu sper ca toti romanii sa ajunga sa gandeasca precum bertino in acest sens! Te-ai gandit si la varianta de a pune 20$ si-n mainile vamesilor din US? Sau acolo tremurati, va tundeti barbile si va oxigenati paru' doar doar sa nu pareti prea orientali caci nu va mai lasa aia-n avion si treceti atlanticul cu hidrobicicleta? Te asigur ca asta a fost un feedback serios... ;)

Iar legat de camerele de luat vederi, acum cateva luni prezenta un astfel de caz la tv, unde tipul care descarca bagajele pe baneasa parca, fura din valize in timp ce privea zambaret la camera aflata in cala avionului... Cam asa iau ei in serios camerele acelea...

penca

penca

Member

wiz_kid, on Aug 10 2006, 19:03, said:

Multumesc anticipat!

Exista vamesi pe aeroportul din Budapesta ? Eu nu am vazut niciunul.

Cu toate acestea, te sfatuiesc sa dai cei 20$ la iesire din SUA, la Vama Americana, si iti garantez ca ai scapat de griji pentru citiva ani.

MATRIXU, on Aug 14 2006, 22:05, said:

La Budapeste nu te va intreba nimeni de sanatate. Insa la noi pregateste-te bine, ca stiu soarecii exact de unde vii ... :D. Vezi si tu cum te descurci, dar ai nostri sunt cum ii stii...deschisi ... :).

Prietene, am venit din SUA la Bucuresti cu 4 bucati roti de jeep, cu jenti cu spinere. Le-am adus impachetate in folie alimentara, sa nu ma murdaresc.

La intrare in Otopeni m-a intrebat vamesul daca am avut zbor placut.

Uitati povestile astea cu vamesii, cu politistii. poate ca daca apari cu o sacosa de rafie plina cu telefoane furate iti vor cere si ei unul, doua. Sau poate ca iti vor da unul, doi, trei, poate chiar cu suspendare.

MATRIXU

MATRIXU

Senior Member

Prietene ai avut noroc, sau erau aia prea plictisiti...
La fosts firma unde am lucrat, era un coleg care mergea in state cel putin de 2 ori pe luna..., pe o perioada de ~8 luni..A venit si de la Paris direct, si de la Amsterdam, si din Munchen, si din Budapesta dar  nu prea a contat..
Eee in 90% din cazuri a fost intrebat si chiar controlat...si asta pt ca soarecii credeau ca e plin de aparatura ieftina adusa din state pe care nu vrea sa o declare...exact asa s-au exprimat.
Eu de cate ori am ajuns pe otopeni, doar de 2 ori m-au intrebat daca am ceva de declarat, si veneam de la Helsinki o data si a doua oara de la Praga..
Mie mai mult imi suna a poveste aia cu jentile...care trebuiau declarate si vama pt ele...ca doar nu aveau vreun certificat EUR1 sa scapi de taxe...Sau poate ai dat si tu de-o ciunga?
Exista vamesi cati vrei tu pe aeroportul din Budapesta, ca in orice alta vama...aaa ca tu nu i-ai vazut ca ai intrat la pe la "transit passengers" asta e altceva...

Edited by MATRIXU, 22 September 2006 - 23:40.

berlinish

berlinish

Member

vreau sa-mi iau catelul cu mine cand plec in strainatate . plec f des din tara , iar el fiind puiut , vreau sa-l invat sa mearga cu mine , oriunde plec . nu as vrea sa se invete cu alte persoane , mai ales ca stau minin 10 zile cand plec ( o data pe luna ) . plec doar cu avionul . stiti de ce este nevoie sa-l scot fara probleme din tara ? trebuie sa-i iau bilet de avion ? ii trebuie pasaport ?
am auzit ca unele tari este nevoie sa stea in carantina cateva zile ...daca e asa , nu are rost sa-l iau si jumatate din cat stau eu acolo in total , sa-mi stea catelul in carantina .pt franta este acelasi lucru , kestiunea carantinei ?

micha69

micha69

Member

berlinish, on Oct 1 2006, 15:42, said:

vreau sa-mi iau catelul cu mine cand plec in strainatate . plec f des din tara , iar el fiind puiut , vreau sa-l invat sa mearga cu mine , oriunde plec . nu as vrea sa se invete cu alte persoane , mai ales ca stau minin 10 zile cand plec ( o data pe luna ) . plec doar cu avionul . stiti de ce este nevoie sa-l scot fara probleme din tara ? trebuie sa-i iau bilet de avion ? ii trebuie pasaport ?
am auzit ca unele tari este nevoie sa stea in carantina cateva zile ...daca e asa , nu are rost sa-l iau si jumatate din cat stau eu acolo in total , sa-mi stea catelul in carantina .pt franta este acelasi lucru , kestiunea carantinei ?
UK nu ti da voie sa intri cu catelul in tara 6 luni (il tin in carantina si presupun ca nu pe gratis :D). In alte tari nu sunt sigura, dar:
1) iti trebuie carnet de sanatate cu vaccinurile la zi.
2) te duci la centrul teritorial veterinar (directia sanitar veterinara) cu carnetul, eventual cu catelul, sa ti dea o hartie la mana cum ca totul e in regula.
3) e posibil in unele tari sa nu te intrebe de sanatate, e bine sa intri pe motoare de cautare daca vei calatori in europa si da si tu la "pets". asta pt a afla perioada de carantina.
4) ii trebuie bilet si daca nu s-o fi schimbat, platesti cam 10-20% din valoare biletului.
5) Imi permit sa te sfatuiesc sa nu il iei daca vei tot calatori si mai ales cu avionul. Este extrem de stresant pt animal; ori trebuie sa il sedezi (doctorul o va face); ori il tin in cala de bagaje si nu vreau sa mi imaginez cum e acolo (frig,etc); eu mi-am luat pisica cand am revenit in tara si mi-au dat voie sa o tin langa mine (in cutia ei) crede-ma ca a plans cu lacrimi tot timpul drumului; cred ca are de a face cu presiunea din cabina.
Bafta si spune-mi cum a fost.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate