Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Asigurare Bagaje

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

penca

penca

Member

• Grup: Members

View PostMATRIXU, on Sep 22 2006, 23:33, said:

Prietene ai avut noroc, sau erau aia prea plictisiti...
La fosts firma unde am lucrat, era un coleg care mergea in state cel putin de 2 ori pe luna..., pe o perioada de ~8 luni..A venit si de la Paris direct, si de la Amsterdam, si din Munchen, si din Budapesta dar  nu prea a contat..
Eee in 90% din cazuri a fost intrebat si chiar controlat...si asta pt ca soarecii credeau ca e plin de aparatura ieftina adusa din state pe care nu vrea sa o declare...exact asa s-au exprimat.
Eu de cate ori am ajuns pe otopeni, doar de 2 ori m-au intrebat daca am ceva de declarat, si veneam de la Helsinki o data si a doua oara de la Praga..
Mie mai mult imi suna a poveste aia cu jentile...care trebuiau declarate si vama pt ele...ca doar nu aveau vreun certificat EUR1 sa scapi de taxe...Sau poate ai dat si tu de-o ciunga?
Exista vamesi cati vrei tu pe aeroportul din Budapesta, ca in orice alta vama...aaa ca tu nu i-ai vazut ca ai intrat la pe la "transit passengers" asta e altceva...

Vino sa vezi rotile

teo27

teo27

New Member

Stie cineva daca se poate lua in bagajul de mana un hard drive extern si o tableta grafica? Exista riscul sa se deterioreze in bagajul din cala?
Acum ca suntem in 2007 banuiesc ca nu mai e nevoie sa declar nimic la iesire, am dreptate?
Daca poate cineva sa ma ajute, multumesc!

Julia22

Julia22

Junior Member

daca ti-ai cumparat deja biletul de avion trebuie sa scrie acolo ce ai voie in bagajul de mana si ce nu. verifica pe spate

clicu

clicu

Member

Păi se pot lua laptopuri, jocuri electronice, aparate foto, deci nu văd de ce nu te-ar lăsa cu un HDD extern și o tabletă grafică. Dacă vrei să fii 100% liniștit(ă) sună la reprezentanța companiei aeriene în România să confirme.

În general este total contraindicat să lași lucruri de valoare în bagajul de cală, se poate (1) rătăci (2) deteriora (3) fura. Închipuie-ți că bagajul ala e aruncat de la o înălțime de 1,5 metri și selectează-i/protejează-i conținutul în consecință.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

• Grup: Senior Members
ia-le fara frica la bord. sau sunt cumva lichide si depasesc 100ml? :)

ecstrim

ecstrim

Active Member

Tableta grafica nu am luat, dar hdd extern de 2.5" am avut si nu s-a luat nimeni de mine. Ia-le cu incredere ca nu sunt probleme. Eventual, daca tableta grafica e cam mare o prezinti la security check scoasa din bagajul de mana.

Dragon Warrior

Dragon Warrior

Senior Member

Are idee cineva cum se poate cara o bicicleta (normala MTB) cu avionul?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
cargo ?

Dragon Warrior

Dragon Warrior

Senior Member

Pai cu cine vorbesc? Bugetul nu este mai mare de 100 de euro.

teo27

teo27

New Member

Multumesc tuturor pentru raspuns, asa am sa fac. :OK:

worm

worm

Senior Member

se pot lua si lichide mai mari de 100 ml. care au fost cumparate dupa trecerea de security check si s-a ajuns in terminal. In legatura cu hdd si tableta grafica, ia-le fara nici o grija, nu te risca sa le pui la cala. Exista riscul sa ti se deterioreze.

Edited by worm, 07 January 2007 - 19:14.

Black Daniel

Black Daniel

Junior Member

Pun si eu o intrebare de "popa-prostu'" sau de "hopa-mitica" - adica scuzati-mi ignoranta.
Eu recunosc ca sunt nou pe acest site si ne-scos in lume ( pana acum !!! ), dar cand vad pe cate unii care au posturi ... cu o cifra si dau sfaturi ... la greu ..., parca nu imi mai e rusine sa intreb prostii.
Asadar si prin urmare... imi permit sa intreb si eu o prostie.
Lantisoare, inele, medalioane, piercinguri, cercei ...
... te intreaba cineva ... ce si cum ... de unde le-ai cumparat ... le-ai avut si cand ai plecat ... si altele asemenea...

MATRIXU

MATRIXU

Senior Member

Dca ai 5 kg pe tine e posibil sa te intrebe...altfel nu!! :D

Black Daniel

Black Daniel

Junior Member

Si daca nu sunt 5 kg, ci doar vreo 2-3 ???

teo27

teo27

New Member

View PostBlack Daniel, on Jan 8 2007, 17:13, said:

Si daca nu sunt 5 kg, ci doar vreo 2-3 ???

:coolspeak:  O sa ai ceva de lucru cand o sa le dai jos la detectorul de metale, dar nu cred sa fie alte probleme!

worm

worm

Senior Member

si la 2-3 kg in bagajul de mana cred ca o sa te intrebe. mai ales la intoarcerea in tara. poate la plecare mai putin.

sau le pui la bagajul de la cala, si te rogi: 1. sa nu ti se piarda bagajul; 2. sa nu ti-l deschida la intrarea in tara.

Naga Queen

Naga Queen

Active Member

E cam mult 2, 3 kile. Poate tre sa le declari, nu stiu cum e acum.
Io am alta dilema. Pasaportul e pe numele de casatorita, buletinul pe ala de fata, dupa divort. Pasaportul nu l-am schimbat pentru ca toate biletele le luam inainte si nu aveam cum sa schimb. E posibil sa-mi ceara buletinul si pasaportul? Ca nu coincid, tre sa iau si decizia de divort? Aia trebuie tradusa?

herlino

herlino

Active Member

Nagaqueen : Nu iti cere si una si alta.Te identifici ori cu C.I. ( nu cu buletinul ala carnet ) ori cu pasaportul.La drum cu avion parerea mea e ca mai bine e sa prezinti pasaportul.

Si pt Black Daniel : e mult 2-3 kile de bijuterii.Nu mai stiu cum e acuma, daca mai e ceva lege in sensul asta, dar inainte era limita la trecerea unei granite ( nu la transportul cu avionul , retine ) 500 gr. metale pretioase.Daca is lanturi,inele, poarta-le tu si cu cine mai esti, daca nu esti singur.Mai demult, cand era "trendu" ala nasol  :nonobad: cu lanturi cat mai groase si cat mai mult aur pe tine, am zburat frecvent cu peste 500 de grame pe mine, cam 700 de grame, si in afara de mirarea celor de la security control ,nu mi-a zis nimeni nimic.Dar erau 700 de grame nu 2-3 kile.Aveam un lant o bratara si 2 inele.Declara-le, si vezi tu ce se mai intampla, decat sa risti sa ti le confiste.

Edited by herlino, 09 January 2007 - 08:29.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate