Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Marmura Residence

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
601 replies to this topic

#55
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Tranzactiile imobiliare de peste 150k sunt destul de uzuale.
Faptul ca pe softpedia se discuta numai despre ‘orasul’ popesti, prelungirea ghencea si ‘titanul nou’, nu inseamna ca un 150k este o exceptie.

Daca si ala care da 1500 euro/mp pe un apartament a facut banii la gri/negru, ma intreb ce parere ai despre cel care cumpara in herastrau cu 3-4000 euro/mp. Si sunt destul de multi.

Intr-o familie cu salarii medii (3900 de caciula), un 100-150k euro e o suma accesibila. Daca ai mai mostenit si un apartament de la bunica, deja suma devine un mizilic.

Scopul topic-ului era/este despre avantajele/dezavantajele acestui ansamblu, nu despre sursa banilor celor care-l cumpara.
Ce inconjoara ansamblul respectiv, daca este sau nu o investitie buna, daca zona se va dezvolta sau nu in urmatorii zece ani.

Asa cum spuneam si in primul post, eu vad destul de multe avantaje legate de acest ansamblu, dar poate sunt eu subiectiv, datorita faptului ca mi-am petrecut aproape jumatate din viata in zona.

Avantaje:
Dezvoltator cunoscut, nu georgeta floarea pfa, constructor asemenea.
Metrou in fata blocului
Conexiune directa cu otopeni in viitorul foarte apropiat
Walking distance de:
Scoli, gradinite
Parc
Supermarket-uri (kaufland, penny, profi, mega, lidl)
Trei piete (16feb, pajura, mures)

Cu metroul, pana in pipera, 15min.
Cu masina, pana la victoriei, 15min.
Autobuz, tramvai, metrou.

Dezavantaje:
Podul constanta care sta sa cada (poate viitorul primar va fi ceva mai inspirat)
Iridex



#56
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
15 minute cu metroul de la Jiului, până în Pipera?! Cred că asta e cea mai buna gluma de pe toată aria legata de ansamblurile rezidențiale.
Și 15 minute până la Victoriei cu mașina,  poate faci acum, duminică la ora 14. Că dacă vrei să mergi marți seară la 18, faci cel puțin 30-40 de minute. Îți spun asta din experiența, pentru că părinții mei stau in zona.

Așa că eu nu știu cum poți să zici că  ți-ai petrecut jumătate din viață în zonă și să susti așa ceva.

Edited by LauCalin, 03 November 2019 - 14:26.


#57
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
Faci 15 minute cu metroul pana in Piata Victoriei, daca ai noroc sa iti vina ambele trenuri acceptabil, altfel poti face 15 min pana la Basarab, de la Jiului... Si eu faceam cu 377 de la Jiului pana la Piata Romana, 15-20 min, dar asta la inceputul aniilor 80..Posted Image

Edited by baribalu, 03 November 2019 - 15:07.


#58
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View PostLauCalin, on 03 noiembrie 2019 - 14:24, said:

15 minute cu metroul de la Jiului, până în Pipera?! Cred că asta e cea mai buna gluma de pe toată aria legata de ansamblurile rezidențiale.
Și 15 minute până la Victoriei cu mașina,  poate faci acum, duminică la ora 14. Că dacă vrei să mergi marți seară la 18, faci cel puțin 30-40 de minute. Îți spun asta din experiența, pentru că părinții mei stau in zona.

Așa că eu nu știu cum poți să zici că  ți-ai petrecut jumătate din viață în zonă și să susti așa ceva.

Duminica la ora 14 faci fix 10 minute.
Sustii (cu doi de i).

In waze am selectat ziua de luni. Ora 18, 13min, deci hai sa lasam exagerarile inutile la o parte :).
Attached File  165361B2-6BCC-449D-A599-7FBE10DFEA5F.png   345.12K   67 downloads
Attached File  D5E2EABA-7C8A-4EB8-A45C-6E84310DF032.png   350.33K   58 downloads

#59
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu știu dacă mă crezi sau nu, până la urmă e problema ta. Marți seara pe la 18:00 am plecat de la metrou Jiului, am mers pe bulevardul Jiului, iar la semaforul de la Casa Presei am stat cam cam 20 de minute și am prins semaforul de 6,7 ori. Sunt convins că aceiași nebunie era și pe Kiseleff, la semafoarelel de la Arcul de Triumf, ambasada Rusiei (parca) și apoi la Victoriei. Deci mai mult ca sigur făceam peste 40 de minute daca mergeam la Victoriei.
Cat despre metroul care face 15 minute până în Pipera, nu știu cum ai reușit tu, că eu am mers o data ca să îmi blestem zilele . Pentru că am făcut aproape o oră. Ideea e că schimbi 3. Pai numai alergand după ele pierzi vreo 10 minute. 15 minute faci daca vrei sa mergi până la gara.
PS: dacă nu am scris corect, te rog să îmi încercuiește greșelile cu rosu. Poate mai învăț ceva.

#60
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Poate ai schimbat la dristor din greseala, de asta ai facut o ora. Schimbarea de la basarab inseamna cinci pasi pe acelasi peron.

Data viitoare incearca sa ocolesti pe la ploiesti. Sa ne spui dupa cat ai facut pana la victoriei de pe jiului :))

#61
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Amice, lasă arogantele, că nu e cazul. Ai spus niste bazaconii. Ți-am explicat de ce nu ai cum fizic sa faci 15 minute.  Poftim încă o dovada.  
Iar în cursul săptămânii, la ore de vârf, faci tot atât (pentru că metroul pe M2 vine ceva mai repede) sau mai mult (pentru că e foarte aglomerat și prinzi loc în al doilea sau al treilea metrou).  In nici un caz nu faci mai puțin. De anul viitor voi folosi metroul ăla la greu. Îl voi lua de la Laminorului și voi merge până în Pipera, pentru că acolo lucrez. Și mă gândesc cu groaza că voi pierde doua ore pe drum. Dar asta-i viața. Nu le poți avea pe toate.

Attached Files


Edited by LauCalin, 03 November 2019 - 20:30.


#62
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
15 minute pana in pipera? =))))))
Prietene, bag de seama ca nu stai in Bucuresti. Altfel ai sti ca faci 5 minute numai sa schimbi peronul la Victoriei. Daca faci juma de ora pana la Pipera in total, sa zici merci. Aia din Popesti fac cu 10 minute mai mult :))

#63
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.10.2007
Dimineata,cu masina pana la Piata presei..25 de min . pana in pipera 45-50 min . Dupa ora 9.30 cam 35 min cu masina.
Metrou...un vis frumos, va dura multi ani. Transport in comun, metrou..cam 40-45 minim pana la Pipera.
S-a inceput fundatia la Marmura dar inca o data ma intreb pe unde o vor lua masinile..fiind doar 3 cai de acces, una pe o banda..si celelalte pe o banda jumatate. Nu zic ca nu-i ok sa faca, o sa arate mult mai ok decat mizeriile comuniste, dar fara transport in comun bine structurat, o sa fie un mare haos.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
lol, 15min pana in pipera cu metroul?
Realist vorbind, iti trebuie cam 40-45 min 1Mai-Pipera (door to door), la 8-9AM. 15minute nu am facut never ever ever in timpul sapt. Daca ai ghinion si pierzi metroul pe M4 stai cel putin 10min pana vine urmatorul.
15min fac cu motorul, in zilele bune.

Edited by MembruAnonim, 04 November 2019 - 14:08.


#65
90CP

90CP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.12.2015

View PostCool_Kick, on 30 septembrie 2019 - 11:28, said:

Cand trec pe acolo imi da impresia ca ar fi periferia planetei, nu periferia orasului.
Zici ca esti rupt de tot si de toate.

Asa e, in afara de Parcul Bazilescu, mall Colosseum, Penny, Kaufland, J8 Office Park si metrou cu ramificatie in 5-6 ani spre Herastrau si aeroport nu prea mai ai nimic acolo.

#66
90CP

90CP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.12.2015

View PostAfroditu, on 04 noiembrie 2019 - 08:17, said:

15 minute pana in pipera? =))))))
Prietene, bag de seama ca nu stai in Bucuresti. Altfel ai sti ca faci 5 minute numai sa schimbi peronul la Victoriei. Daca faci juma de ora pana la Pipera in total, sa zici merci. Aia din Popesti fac cu 10 minute mai mult Posted Image)

Cu metroul pana in Pipera faci 45-50 de minute. Si pe mine m-au mirat afisele de promovare a proiectului puse in statia Pipera fiindca nu vad de ce cineva care lucreaza in Pipera si-ar lua la Jiului (e mult mai logic sa iti iei undeva pe M2, chiar si in Aparatori). Marmura R. se adreseaza celor care vor lucra in J8 Office Park (i.e. Ubisoft) sau in zona 1 Mai - Expozitiei si freelancer-ilor (vor fi spatii de co-working la parter + terase pe acoperis). In 10 ani, sa zicem, zona Pta Presei - Expozitiei va adaposti la fel de multi corporatisti cati sunt acum in Pipera si tot cam peste atatia ani va fi si o magistrala care va avea statii in cele 2 puncte de mai sus.

#67
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

View Post90CP, on 14 noiembrie 2019 - 13:15, said:

metrou cu ramificatie in 5-6 ani spre Herastrau si aeroport
Mai baga, ca nu dai de la tine ;)

#68
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Nod intermodal cu tren, metrou, 4 tramvaie si 8 autobuze plus conectare cu transportoarele de pasageri pe Dâmbovița

#69
90CP

90CP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.12.2015
Am observat ca metroul pe M4 vine ceva mai repede in ultimul timp. Ma poate lamuri cineva cu urmatorul aspect: de ce de la 1 Mai trenurile circula cand pe firul propriu, cand pe firul opus (adica efectiv se inverseaza directia pe ambele fire)

#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Au pus ghereta container pentru vînzări, este galbenă.
A apărut și un utilaj, cred că o macara mică.

#71
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 23.10.2006
E misto ca cei care vin sa ,,cumpere" trebuie sa parcheze ori la Penny ori la Kauffland, ca in alta parte nu au unde...Posted Image

#72
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007

View Posttomtom, on 03 noiembrie 2019 - 18:14, said:

Duminica la ora 14 faci fix 10 minute.
Sustii (cu doi de i).

In waze am selectat ziua de luni. Ora 18, 13min, deci hai sa lasam exagerarile inutile la o parte Posted Image.
Attachment 165361B2-6BCC-449D-A599-7FBE10DFEA5F.png
Attachment D5E2EABA-7C8A-4EB8-A45C-6E84310DF032.png
Tu folosesti waze si inainte sa faci sex ? Esti chiar penibil...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate