Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Marmura Residence

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
601 replies to this topic

#91
bogdan_2020

bogdan_2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.01.2020

 Bogotta, on 17 ianuarie 2020 - 15:16, said:

Ce vorbesti ....   Stiu caz concret de bloc construit in zona Baneasa (Strada C-tin Dobrogeanu Gherea) la care in proiect era prevazuta parcare la demisol. Buuun, face omul blocul si ce se gandeste. De ce sa fac locuri de parcare, ia sa fac eu doua apartamente la demisol si sa le vand la pretul pietei.  Si asa a si facut. Nemaivorbind ca in proiect era prevazut lift iar lift nu a mai vazut nimeni (bloc cu 4 etaje).
Romania e tara in care se poate orice.....
Nu ia receptia daca nu asigura numarul minim de locuri de parcare. Este specificat in legislatie ca dezvoltatorul are obligatia sa construiasca spatii de parcare aferente nr apartamentelor scoase la vanzare.

 realnick, on 16 ianuarie 2020 - 12:50, said:

cel putin pe site la ei asa se lauda Posted Image .
Sincer, zona va fi un dezastru ..mai ales daca apar si ceva blocuri la cealalta gura de metrou Jiului. Skanska sau cine face, birouri am inteles. Poluarea este masiva, praful la fel.
Pe site, daca te uiti, mai sunt o gramada de apartamente cu 3 camere disponibile.

#92
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008

 Bogotta, on 17 ianuarie 2020 - 16:05, said:

Sa speram. Insa din moment ce legea nu ii obliga sa vanda macar cate un loc de apartament, probabil vor fi multi care vor prefera sa parcheze pe strada. Sa vezi atunci distractie...
Bine ca nu stau si nici nu lucrez in zona...
daca tot am deturnat topicul spre parcari... intind degetul spre Valletta Residence de pe Sisești, unde trotuarul servește ca parcare... bineinteles că și aici la Marmura va fi la fel, nu vă faceți iluzii.

Edited by kuniva, 17 January 2020 - 16:26.


#93
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

 bogdan_2020, on 17 ianuarie 2020 - 16:09, said:

Nu ia receptia daca nu asigura numarul minim de locuri de parcare. Este specificat in legislatie ca dezvoltatorul are obligatia sa construiasca spatii de parcare aferente nr apartamentelor scoase la vanzare.


A luat receptia cu spaga, intre timp a vandut bine mersi toate apartamentele. Nu a facut parcare, nu a instalat ascensor, nu a instalat paratraznet. Toate trebuiau puse si nu a facut nimic din toate astea. Repet , e caz concret, nu vorbesc din presa. Am adresa exacta si stiu totul de la unul din locatari care imi este bun prieten.

Edited by Bogotta, 17 January 2020 - 16:36.


#94
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007

 Baltaci, on 17 ianuarie 2020 - 15:04, said:

O solutie este ca legea sa impuna ca orice apartament intabulat dupa anul X (2020?) sa nu poate fi vandut fara loc de parcare.

Ce zici sa nu se mai poata inmatricula nicio masina fara sa faci dovada ca detii un loc de parcare...in fond alternativa la condus masina ai daca nu ai bani de parcare, dar nu ai nevoie de masina ca sa poti locui in casa ta.

Solutia e insa mult mai simpla, politia sa-si faca treaba ca intr-o tara civilizata...in 2-3 ani oamenii vor intelege ca fara loc de parcare nu iti poti lua masina asa cum este prin marile orase din vest, ca d-aia folosesc biciclete si transport in comun, ca nu-si permit costurile totale ale detinetii unei masini care acolo includ obligatoriu un loc de parcare ca nu-si permit amenzile pe care le-ar lua daca ar parca pe unde ar gasi spatiu...la noi costul detinerii unei masini si-l permite si unul cu salariu minim

Edited by CatalinKRK, 17 January 2020 - 20:17.


#95
jorjannn

jorjannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2014
Salutare tuturor,

Ce ma bucur ca avem un topic legat de Marmura Residence sa putem sa ne certam linistiti. Posted Image
Eu sunt un viitor proprietar al unui apartament la Marmura.  Daca va fi o teapa, asta e, mi-o asum. Oricum nu o sa mai am bani sa ma mai mut in alta parte deci voi trai cu asta. Sunt de acord cu o parte din voi, dar unii vorbiti prostii si ma suprinde ca aveti gandirea atat de ingusta. Nu mai citez ca n-are rost.

Sa stiti ca vreo 2-3 ani am cautat un ansamblu care sa ma faca sa cred ca e ce trebuie, prin zona de nord, iar proiectul lor chiar m-a entuziamat. Eu imi doresc sa stau la bloc si nu vreau casa. E peste medie pretul, dar cred ca nu stiti ce oferte sunt pe piata si de cat de multi neprofesionisti intalnesti in piata asta.

Din capul locului specific ca mi-am dorit un complex, nu un apartament intr-un bloc pe o straduta. Sa fie cu plata de intretinere pt complex dar sa fie cu paza, bariere, spatii verzi, civilizatie.

Ce motive am avut sa refuz alti dezvoltatori:

- Complexul Novum din Regie
Sunt niste amatori cap coada, care lucreaza la patron. Fac niste blocuri de capul lor, caltatea nu e proasta, dar e ingrozitor felul in care se administreaza tot acolo. Masini inghesuite, n-au 2 vorbe, oamenii viziteaza santierul sarind prin balcoane deschise la etajul 10 fara nicio minima protectie etc. Jalnic.

- Arcadia
Calitatea pe care o marketeaza e cu totul diferita de calitatea reala. Sunt profesionisti, e adevarat, dar raportul calitate pret mi se pare nejustificat. Sunt peste bugetul meu (eu dorindu-mi 4 camere) dar nu judec oamenii care dau multi bani pe un apartament - sunt banii loc, fac ce vor cu ei. Insa faptul ca depinzi de o masina si drumul pana la orice transport in comun e oribil, m-a facut sa dau inapoi.

- Parcului 20
Mi se pare destul de asemanator cu Marmura, f ok oamenii, proiectul e frumos. Am fost f retinut prin prisma faptului ca nici pe jos nu prea ai cum sa mergi pana la transport. E o bezna pe straduta aia si ma gandesc la o seara de iarna cand ai vrea sa pleci de acasa sau cand poate pleaca un copil (fie el si adolescent) cu transportul in comun catre scoala. E cam belea, depinzi din nou de masina.

- Luxuria, Petru Rares si altele excesiv de scumpe:
E frumos, dar nu-mi permit si mi se par niste oportunisti. Adica sunt f business oriented, am impresia ca nu o sa gasesti o familie normala sa locuiasca acolo ci doar chiriasi. Poate ma insel, dar oricum e out of my budget range.  

- One (mai multe locatii)
Nu m-au fascinat  apartamentele si mi-au vorbit atat de urat incat nu vad cum as putea sa ma duc sa cumpar de la ei cand nici macar cand vrei sa le dai bani nu te trateaza cu respect.

- Mai era unul, dar imi scapa. Editez postul daca imi amintesc.

Ce m-a facut sa vreau la Marmura:

- In primul rand, au fost f profi la capitolul vizionare de proiect, mi-au castigat increderea instant. Sunt un dezvoltator mare, am 2 amici care lucreaza la ei (am aflat dupa ce i-am vazut) nu-mi pun problema ca se razgandesc sau ca nu livreaza ce au promis. Au portofolii imense, nu te certi ca la usa cortului pentru nimic. Si sunt stricti in ceea ce priveste cumpararea: nu negociaza deloc, nu poti cumpara daca nu semnezi inainte regulament de ordine interioara etc.  
- Mi se pare frumos, desi nu wow, dar imi plac facilitatile, design-ul, calitatea promisa a materialor, faptul ca nu vor avea parcare supraterana, (totul la subsol), refac si esplanada stradala;
- Planul apartamentului mi se pare superb (eu am mers pe 4 camere) iar impartirea e aproape perfecta. (Pentru ce mi-am ales eu). Recunosc ca nu nici eu n-as fi vrut o bucatarie in hol, dar sunt preferinte pentru fiecare.
- Accesul la transport mi se pare ideal. Poate veni oricine la tine in vizita lejer, exista orice sa ajungi in caz de nevoie. Azi stau in Crangasi, fix langa metrou: am testat, pentru access in Pipera nu difera timpul. E adevarat ca timpii de asteptare ai metroului sunt diferiti, dar si in Crangasi poti sa ai "noroc" sa astepti 8 minute dimineata la ora de varf. Cu masina e incomparabil mai rapid. Una peste alta, nu vreau sa intru in vreo polemica, dar e mai bine, sunt convins de asta.

La ore de varf e jihad oriunde ai sta, dar mi se pare un trade bun fiindca nu sunt genul care sa-si doreasca sa stea in suburbii.

Anyway, pentru interesati, am platit 10% avans, livrarea e in decembrie 2021 (chiar daca eu estimez 4 luni de intarziere pe gut feeling asa) dar nu ma grabesc ca abia mai strang bani de mobila. Am luat si 2 locuri de parcare in subteran si boxa. Antecontractul f smooth, chiar oamenii au fost "jos-palaria".

Mi-e frica intr-adevar de cursul valutar, de creditul pe care ca trebui sa-l fac la banca pentru suma, de ce-o mai fi pana atunci, dar cred ca am facut alegerea buna.

Edited by jorjannn, 04 March 2020 - 19:41.


#96
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Pe softpedia, toti cei care dau mai mult de 60k pe un apartament in afara zonei Popesti-Berceni si fara ‘prima casa’ sunt ‘clone’, ‘agenti’, ‘au ceva de castigat’.

Citeste topic-urile de pe aria imobiliare.

Felicitari pentru achizitie.
Vom fi vecini.

Conform contractului, finisajele ar trebui sa fie gata in august 2021, dar la fel ca tine, am zis un decembrie-martie.

#97
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

 jorjannn, on 04 martie 2020 - 19:36, said:

- Arcadia
Calitatea pe care o marketeaza e cu totul diferita de calitatea reala. Sunt profesionisti, e adevarat, dar raportul calitate pret mi se pare nejustificat. Sunt peste bugetul meu (eu dorindu-mi 4 camere) dar nu judec oamenii care dau multi bani pe un apartament - sunt banii loc, fac ce vor cu ei. Insa faptul ca depinzi de o masina si drumul pana la orice transport in comun e oribil, m-a facut sa dau inapoi.
Inseamna ca nu ai fost in viata la Arcadia. E la 5-6 minute de metrou Grivitei si ai autobuze si tramvaie cacalau pe Grivita si la Piata Domenii. Iar drumul pana acolo e chiar fain, printre case cu regim mic de inaltime sau parcul copilului. E foarte scump ce-i drept, dar daca aveam bani mi-as fi luat acolo.

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
@jorjannn - cat au costat apt si locurile de parcare?

#99
jorjannn

jorjannn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2014

 Baltaci, on 05 martie 2020 - 11:05, said:

Inseamna ca nu ai fost in viata la Arcadia. E la 5-6 minute de metrou Grivitei si ai autobuze si tramvaie cacalau pe Grivita si la Piata Domenii. Iar drumul pana acolo e chiar fain, printre case cu regim mic de inaltime sau parcul copilului. E foarte scump ce-i drept, dar daca aveam bani mi-as fi luat acolo.

Am fost de 3 ori, dar recunosc ca am fost doar cu masina si doar dinspre Domenii. Era iarna, noroi... poate sunt subiectiv si poate ai dreptate, dar la momentul ala nu mi s-a parut ca ar fi putut fi un drum agreabil.  Aici ai dreptate: daca o iei printre blocuri ajungi repejor la Metrou.
Aveau gata doar apartamentul de showroom si te astepti ca macar apartamentul de prezentare sa fie impecabil. Cand am vazut rosturile alea la bai puse la repezeala - unele mai groase, altele mai iesite, tocurile usilor murdare de lavabil... Aveam astepari mai mari. Insa oricum nu-mi permiteam, nu mi s-a parut ca merita, n-am avut de ce sa zabovesc prea mult asupra deciziei.

Mi-e teama doar sa nu fie si la Marmura la fel, dar le-am zis ca nu fac receptia daca nu e facut cum trebuie. Sper sa le pese, n-am de unde sa stiu daca iese cu scandal la final.

 tomtom, on 05 martie 2020 - 10:54, said:

Felicitari pentru achizitie.
Vom fi vecini.

Conform contractului, finisajele ar trebui sa fie gata in august 2021, dar la fel ca tine, am zis un decembrie-martie.

Multumesc! E un grup pe facebook pentru viitorii locatari Marmura, poate incercam si acolo niste discutii cand se aduna mai multi.
Ce ma deranjeaza un pic e ca sunt f inflexibili la capitolul modificari. Eu as fi vrut un perete de la intrare decalat cu macar 40 de cm, dar s-au aratat f reticenti.

 MembruAnonim, on 05 martie 2020 - 11:18, said:

@jorjannn - cat au costat apt si locurile de parcare?

Pai 185k apartamentul (102 mp2 utili + balcon) duplex. Si inca 25k parcarile + boxa. Atata ca pentru a-mi permite si boxa, am luat locurile de parcare  mai ieftine, 2 in 1. (loc de 2 masini in lungime) Inseamna ca pentru a iesi cu masina din spate, trebuie s-o scot pe cea din fata. E cam scump overall, un pic mai mult decat plapuma mea, dar am zis ca il iau pt lifetime si prefer sa mai stau 1-2 ani fara mobila decat sa-mi para rau apoi.

Sper sa nu inceapa discutia de cat de fraier sunt ca am dat atatia bani, ca sunt satul de toti prietenii mei care mi-au spus ce casa imi faceam de banii astia. Am luat o decizie constienta.
Intre timp, de cand am semnat eu, s-au mai scumpit cu 10% si nici angajatii Prime Kapital (dezvoltatorul) nu au discounturi.

Si inca un lucru la care sper (desi aici chiar e posibil sa ma insel) e ca fiind un pic peste medie la bani, poate n-or veni toti satenii care sa scuipe seminte pe la lift. (cum e pe la 21 residence)

Edited by jorjannn, 05 March 2020 - 15:22.


#100
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 jorjannn, on 05 martie 2020 - 15:21, said:

Si inca un lucru la care sper (desi aici chiar e posibil sa ma insel) e ca fiind un pic peste medie la bani, poate n-or veni toti satenii care sa scuipe seminte pe la lift. (cum e pe la 21 residence)

Stai linistit, lipsa sau nu a banilor nu tine loc educatiei. Si ai fi surprins cate cazuri extreme sunt :)

#101
colys67

colys67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2007

 jorjannn, on 05 martie 2020 - 15:21, said:

Pai 185k apartamentul (102 mp2 utili + balcon) duplex. Si inca 25k parcarile + boxa. Atata ca pentru a-mi permite si boxa, am luat locurile de parcare  mai ieftine, 2 in 1. (loc de 2 masini in lungime) Inseamna ca pentru a iesi cu masina din spate, trebuie s-o scot pe cea din fata. E cam scump overall, un pic mai mult decat plapuma mea, dar am zis ca il iau pt lifetime si prefer sa mai stau 1-2 ani fara mobila decat sa-mi para rau apoi.

daca include si tva nu e chiar ft sump, este mai putin 1500/mp util

#102
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
cum ai facut calculul?

#103
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
A calculat probabil si terasa, care de regula se vinde cu 50%.

 jorjannn, on 05 martie 2020 - 15:21, said:

Ce ma deranjeaza un pic e ca sunt f inflexibili la capitolul modificari. Eu as fi vrut un perete de la intrare decalat cu macar 40 de cm...

Nu am facebook, dar probabil vom gasi o modalitate de socializare/schimb informatii.

Ideea e ca daca ar sta sa cante in bobi la fiecare apartament, s-ar lungi foarte mult cu finisajele. Chiar daca par niate modificari minore, probabil implica si alte modificari (de prize, tevi, aerisiri samd).

Aici ma refer strict la compartimentari.

Pretul pe mp. util fara sa iei in considerare terasa, in momentul de fata este in jur de 2000.
Oricum, variaza foarte mult in functie de etaj/orientare. 15-20%.

Edited by tomtom, 05 March 2020 - 17:44.


#104
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
Nu poti condamna oamenii, fiecare cauta cea mai buna varianta.
Marmura e una din variante in aceasta zona a orasului. Eu trec zilnic pe acolo si sunt siderat de nesimtirea constructorului. Bd. Bucurestii Noi e namolit pe sensul de mers inspre Podul Constanta din cauza santierului. Nu se poate ca acolo sa intre/iasa zilnic sute de camioane si nicio autoritate sa nu ia masuri. Cica dau cu un jet de apa pe roti, asa, la misto, la iesirea din santier...
In rest, va fi o zona minunata, Marmura + AFI de la Laromet vor transforma Bucurestii Noi intr-o zona cu o densitate teribila de oameni si masini.
Nu e nimeni de vina, e doar modul minunat in care se elibereaza autorizatii de construire in minunatul nostru oras.

#105
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,148
  • Înscris: 08.12.2008
Nu cred că are vreo importanta, dar cei de la Afi am înțeles ca au primit (sau urmează să primească) aprobare pentru lărgirea bulevardului laminorului, la doua benzi pe sens. Și eu cred că va fi aomerat peste 5,6 ani. Dar unde nu mai e aglomerat in București?

#106
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
Largirea Bd. Laminorului nu va ajuta semnificativ pentru ca grosul traficului din AFI si Marmura + ce se mai construieste in zona va fi preluat fie de:
1. Bd. Bucurestii Noi - Pod Constanta - Grivita/1 Mai
2. Bd. Bucurestii Noi - Jiului - Poligrafiei
Nu ai de ce sa mergi spre Sos Chitilei pentru a ajunge in blocajul de pe acel bulevard care da tot in Podul Constanta.

Uite un exemplu care arata ca nesimtirea e atat de mare incat si lucrari care teoretic ar trebui sa decongestioneze traficul mai mult il gatuie. S-a scos linia de tramvai de pe Bd. Bucurestii Noi pe segmentul intersectia Jiului/Gloriei - Laminorului. Acolo s-a largit bulevardul chiar si la 3 benzi in zonele dinaintea intersectiilor. Dar traficul e totusi mai prost fiindca se parcheaza in nesimtire pe banda 1, uneori si pe banda 3. Deci, pana nu se actioneaza si la amendarea nesimtitilor care opresc acolo, nu se va circula OK.

#107
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 jorjannn, on 05 martie 2020 - 15:21, said:

Pai 185k apartamentul (102 mp2 utili + balcon) duplex. Si inca 25k parcarile + boxa. Atata ca pentru a-mi permite si boxa, am luat locurile de parcare  mai ieftine, 2 in 1. (loc de 2 masini in lungime) Inseamna ca pentru a iesi cu masina din spate, trebuie s-o scot pe cea din fata. E cam scump overall, un pic mai mult decat plapuma mea, dar am zis ca il iau pt lifetime si prefer sa mai stau 1-2 ani fara mobila decat sa-mi para rau apoi.
Mda, este destul de scump, dar astea sunt preturile mai nou. Totusi, 102mpu mi se par cam putini pt 4cam.


 MeVeryHigh, on 06 martie 2020 - 12:09, said:

Marmura e una din variante in aceasta zona a orasului. Eu trec zilnic pe acolo si sunt siderat de nesimtirea constructorului. Bd. Bucurestii Noi e namolit pe sensul de mers inspre Podul Constanta din cauza santierului.
Eu sincer cred ca esti rau intentionat. Eu stau acolo, trec zilnic prin fata, si este SINGURUL santier din cate am vazut pana acum unde exista rampa cu spalatorie inainte de iesirea in strada, unde toate rabele sunt curatate. Stau baietii aia acolo non-stop si spala; eu doar prin prisma acestui lucru am tras concluzia ca dezvoltatorul are o seriozitate peste media cu care ne-am obisnuit.

Prin contrast, la Luxuria am filmat o raba cum a iesit cu namolul pe roti de-mi loveau bucatile de pamant in scutul masinii cand treceam peste ele. Am facut sesizare la Politie, au venit si le-au dat o amenda (500 Lei sau un rahat de gen) si, prin urmare, nu s-a schimbat nimic.

Edited by MembruAnonim, 06 March 2020 - 13:51.


#108
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,148
  • Înscris: 08.12.2008
Scoaterea liniei de tramvai avea oarecum justificare. Se suprapunea peste magistrala 4 de metrou. Nu prea se mergea nici cu tramvaiul, nici cu metroul. Așa, din doua opțiuni folosite de putini, a rămas una, folosita de mai multi. Și cred că e mai bine că a rămas metroul, in loc de tramvai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate